Справа № 750/555/23
Провадження № 1-в/750/22/23
08 лютого 2023 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , представника ЧРУП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , засудженого ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду подання начальника ЧРУП ГУНП в Чернігівській області стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області, не працюючого, неодруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , про встановлення адміністративного нагляду, -
13.01.2023 до суду надійшло подання начальника Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, в якому порушується питання про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 з посиланням на те, що останній після звільнення з місць позбавлення волі, не дивлячись на попередження органів поліції про можливість встановлення адміністративного нагляду, систематично вчиняє адміністративні правопорушення, веде антигромадський спосіб життя.
В судовому засіданні представник ЧРУП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , підтримав подання, просив його задовольнити, з наведених у ньому підстав.
ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання.
Заслухавши думку представника ЧРУП ГУНП в Чернігівській області, пояснення особи, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, дослідивши матеріали справи, суд вважає подання обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Вироком Деснянського районного суду м. Чернігова від 02.12.2016, ОСОБА_4 засуджено за ч. 3 ст. 185 КК України із застосуванням ст. 69 КК України до чотирьох місяців арешту.
Вироком апеляційного суду Чернігівської області від 02.03.2017 скасовано вирок Деснянського районного суду м. Чернігова від 02.12.2016 в частині призначеного покарання та ухвалено новий вирок, яким ОСОБА_4 засуджено за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у виді трьох років позбавлення волі.
Ухвалою Коростенського міськрайсуду Житомирської області від 03.05.2019, ОСОБА_4 , звільнено з місць позбавлення волі умовно-достроково на 10 місяців 21 день.
Після звільнення з місць позбавлення волі, незважаючи на попередження органів поліції про можливість встановлення адміністративного нагляду, ОСОБА_4 веде антигромадський спосіб життя, вчиняє адміністративні правопорушення за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності. Зокрема, постановою від 25.08.2022 ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 178 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження; постановою від 27.11.2022 за ч. 2 ст. 176 КУпАП з накладенням адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51грн; постановою від 22.12.2022 за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП з накладенням адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Відповідно до п. “в” ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. А ст.10 даного Закону передбачені такі види обмеження, що застосовуються до осіб, яким встановлено адміністративний нагляд: заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Таким чином, обставини викладені у поданні, а саме те, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, незважаючи на попередження органів поліції про можливість встановлення адміністративного нагляду, систематично порушує громадський порядок, вчиняє адміністративні правопорушення, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, тому подання начальника Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 5, 6, 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі”,-
Встановити стосовно ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік, встановивши такі обмеження:
-заборонити відвідування кафе, барів, ресторанів, вокзалів, де є велике скупчення громадян;
-зобов'язати з'являтись до поліцейської станції № 1 (м. Чернігів, проспект Миру, 29), для реєстрації кожного четверга місяця з 10 год. 00 хв. до 13 год. 00 хв.;
-заборонити виїжджати за межі м. Чернігова без дозволу керівництва ЧРУП ГУНП в Чернігівській області;
-заборонити виходити з місця свого мешкання в період часу з 21 год. 00 хв. до 05 год. 00 хв. ранку;
-прибувати за вимогою дільничних офіцерів поліції до поліцейської станції № 1 (м. Чернігів, проспект Миру, 29)
Копію даної постанови направити начальнику Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області для виконання.
Постанова судді може бути оскаржена протягом 7 днів з дня її оголошення до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя ОСОБА_5