Справа № 683/299/23
3/683/230/2023
06 лютого 2023 року м. Старокостянтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Луговий О.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ,
за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно зі складеним 18 січня 2023 року офіцером режимної служби ІНФОРМАЦІЯ_2 молодшим лейтенантом ОСОБА_2 , протоколом ЛВХ №52 про адміністративне правопорушення, «14 січня 2023 року о 17 год. 50 хв. молодший сержант ОСОБА_1 перебував на службі (несенні добового наряду) військової частини НОМЕР_1 в нетверезому стані (в стані алкогольного сп'яніння), а відтак не міг належним чином виконувати покладені на нього обов'язки військової служби».
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст. 172-15 КУпАП.
Справа призначалась до розгляду на 06 лютого 2023 року о 09 год. 30 хв. ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи від неї не надходило.
У відповідності до ч. 1 ст. 268 КУпАП суд розглядає справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачено відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Недбале ставлення до служби припускає несумлінне ставлення службової особи до покладених на неї службових обов'язків, що виявляється в їх невиконанні (бездіяльність) або у неналежному виконанні (дія).
Вказівка закону на несумлінне ставлення службової особи до своїх службових обов'язків, передусім, характеризує поведінку (дію або бездіяльність) при недбалості. Вона означає, що за наявності об'єктивної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, службова особа безвідповідально ставиться до виконання своїх обов'язків, у зв'язку з чим виконує їх неналежним чином (неякісне, неточно, неповно, поверхнево, несвоєчасно тощо) або взагалі не виконує службові обов'язки, які входять до її компетенції.
Несумлінне ставлення до службових обов'язків характеризує об'єктивну сторону вчиненого і полягає в тому, що за наявності реальної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, винний або взагалі не діє, або хоча і діє, але неналежним чином.
Отже, для об'єктивної сторони недбалості необхідно встановити: а) нормативний акт, яким визначається компетенція службової особи; б) коло службових обов'язків, покладених на неї цим актом у встановленому порядку; в) яким способом і які конкретні дії суб'єкт повинен був здійснити за даних обставин; г) чи мав він реальну можливість виконати ці дії; д) в чому виразилися допущені ним порушення; е) які наслідки вони спричинили.
Відповідно ч. 2 ст. 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду, а ч. 1 даної статі передбачає відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби. Дана стаття передбачає відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, проте при складані протоколу не було зазначено в чому проявилось недбале ставлення до військової служби, не зазначено які посадові обов'язки були порушені і вимоги яких нормативних актів порушила особа, наслідки недбалого ставлення до військової служби, тобто, в протоколі не зазначено об'єктивну сторону правопорушення.
Дії щодо виконання обов'язків військової служби в стані алкогольного сп'яніння утворюють склад правопорушення передбаченого ст. 172-20 КУпАП, які повністю охоплюються кваліфікацією за вказаною статтею і не можуть бути додатково кваліфіковані за ст. 172-15 КУпАП.
При цьому склад правопорушення, передбаченого ст. 172-20 КУпАП характеризується умисною формою вини, тоді як правопорушення, передбачене ст. 172-15 КУпАП є необережним правопорушенням, яке характеризується невиконанням або неналежним виконанням своїх службових обов'язків.
Таким чином, суд доходить висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а тому провадження в справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247 п. 1, 283, 284, 294 КУпАП,
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Хмельницького апеляційного суду через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області.
Суддя: