07.02.2023
Справа № 642/551/23
Провадження № 2-а/642/9/23
08 лютого 2023року м. Харків
Суддя Ленінського районного суду м. Харкова Вікторов В.В. розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Харківській області про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
встановив:
У лютому 2023 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління патрульної поліції у Харківській області , в якому просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення серії ЕАР №6446278 від 23.01.2023 року та визнати протиправними дії співробітника управління патрульної поліції у Харківській області інспектора лейтенанта поліції Мірчєва С.І.
Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За правилами адміністративного процесуального законодавства адміністративний позов за формою та змістом повинен відповідати вимогам, викладеним у ст.ст. 160-161 КАС України.
Однак, поданий позов не відповідає вимогам вказаних вище статей з наступних підстав.
Так в силу п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
В порушення вищевказаних вимог ст.160 КАС України, позивач не зазначив ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, та офіційну електронну адресу або адреса електронної пошти.
Відповідно до п.6, 11 ч.5 ст. 160 КАС України позовна заява повинна містити власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Всупереч вимогам м ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви не додано документу про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При зверненні до суду позивач судовий збір не сплатив, в позові посилаючись на те, що згідно зі ст.297-4 КУпАП, за подання заяви про перегляд постанови по справі про адміністративне правопорушення, судовий збір не справляється.
Відповідно до положень статей 3,5 Закону України «Про судовий збір» особи, які оскаржують постанову у справі про адміністративне правопорушення, не віднесені до кола суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об'єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 18 березня 2020 року в справі № 543/775/17 зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 3, 5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Також, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, який передбачав, що судовий збір при оскарженні постанов про адміністративне правопорушення сплаті не підлягає, та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір, ставка якого становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Крім того, позивач просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії та скасувати постанову серії ЕАР 6446278 від 23.01.2023, винесену інспектором 3 батальйон, 3 роти Управління патрульної поліції в Харківській області Мірчєвим С.І.
Однак, позивач позов пред'являє лише до Управління патрульної поліції в Харківській області (м. Харків, вул. Шевченка, 315А).
Інспектор УПП в Харківській області, лейтенант поліції Мірчєв С.І., який безпосередньо виносив постанову про адміністративне правопорушення та дії якого позивач просить визнати протиправними, є посадовою особою Департаменту патрульної поліції, а тому рішення в справі може безпосередньо вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки даної посадової особи, як суб'єкта владних повноважень, який здійснюючи публічно-владні управлінські функції, у відповідності до визначених законом повноважень, виніс оскаржувану постанову.
Таким чином, враховуючи, що Інспектор УПП в Харківській області, лейтенант поліції Мірчєв С.І. є посадовою особою УПП та проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції, при винесенні оскаржуваної постанови виконував свої посадові обов'язки, а рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки останнього, який в свою чергу не є стороною у справі. Тому позивачу слід визначитися з колом осіб (їх процесуальним статусом), які мають бути залучені до участі у розгляді справи.
Вказані висновки викладені в постановах Верховного Суду від 26.12.2019 у справі № 724/716/16 та від 17.06.2020 у справі № 127/6881/17.
Крім того, суд звертає увагу позивача, що визначившись з колом осіб, відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). Тому, позивачу необхідно надати до позовної заяви її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.160,161, КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, суддя вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху.
Враховуючи викладене та керуючись статями 161,169,171 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Харківській області про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху, надавши п'ятиденний строк з моменту отримання ухвали для усунення недоліків, роз'яснивши, що у разі не усунення недоліків в установлений судом строк позовна заява буде вважатись неподаною та буде повернена позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу для відома.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Вікторова