Постанова від 08.02.2023 по справі 642/556/23

08.02.2023

Справа № 642/556/23

Провадження № 3/642/390/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.02.2023 м.Харків

Суддя Ленінського районного суду м. Харкова Петрова Н.М., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, який надійшов з Головного управління ДПС у Харівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , дата народження невідома, РНОКПП НОМЕР_1 , керівника ТОВ «УКРАГРОСНАБ», адреса: м. Харків, вул. Маліновського, буд. 5,

- за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

07 лютого 2023 року до Ленінського районного суду м. Харкова надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 25.01.2023 року, керівник ТОВ «УКРАГРОСНАБ» вчинив правопорушення, яке виявилось у несвоєчасному поданні податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (додаток 4 ДФ) по строку подання 10.05.2022 року, фактично подано 05.12.2022 року по строку 09.08.2022, фактично подано 05.12.2022 та по строку 09.11.2022 фактично подано 05.12.2022 року, чим порушено вимоги п.п. 176.2 «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.

Перевіривши поданий протокол про адміністративне правопорушення з додатками, суд приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для належного оформлення з наступних підстав.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

За правилами ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, окрім інших питань, перевіряє, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (уразі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до ч. 2 ст. 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Однак, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 25.01.2023, останній не відповідає вищезазначеним приписам чинного законодавства.

Так, з матеріалів справи вбачається, що копія протоколу про адміністративне правопорушення від 25.01.2023 не була вручена ОСОБА_1 , а також в матеріалах справи відсутні відомості про відмову в отриманні притягуваним копії протоколу, які відсутні дані про направлення копії протоколу поштою в разі його складання за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У той же час, вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення є важливою гарантією того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ознайомлена зі змістом обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення та має можливість організувати ефективний захист своїх інтересів.

Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Зокрема, зі змісту рішення Європейського суду по справі «Ґалстян проти Вірменії» вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення, який містить обвинувачення та є головним доказом по справі, повинен мати відомості про точний час, коли цей документ був пред'явлений особі, яка притягається до адміністративної відповідальності та чи мала вона достатній час на ознайомлення з ним.

Суд звертає увагу на те, що у відповідності до вимог ч. 2 ст. 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок вручити протокол про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності покладається на відповідний орган, який складав протокол.

Крім того, у порушення вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення не повністю зазначені анкетні дані особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, а саме не заначено число, місяць та рік народження, адреса реєстрації та проживання ОСОБА_1 що позбавляє суд можливості повідомити останнього про день, час та місце розгляду справи, та цим самим унеможливлює прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Відповідно до п.15 розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 № 566, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.07.2016 за №1046/29176, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.

Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 25.01.2023, виявлення правопорушення, вчиненого керівником ТОВ «УКРАГРОСНАБ», відбулося за результатами проведення камеральної перевірки.

Так, за правилами п. 86.2 ст. 86 Податкового Кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Водночас матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять акту, складеного за результатами проведення камеральної перевірки щодо виявлених в діях керівника ТОВ «УКРАГРОСНАБ» ОСОБА_1 порушень, за наслідками якої був складений протокол про адміністративне правопорушення.

У відповідності до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема, слід з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За правилами ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Вказані недоліки позбавляють суд можливості об'єктивно, повно та неупереджено вирішити питання про наявність чи відсутність в діях ОСОБА_1 правопорушення, адміністративна відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.

В Постанові № 11 Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» також зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Враховуючи вищезазначене, адміністративний матеріал необхідно повернути до Головного управління ДПС у Харківській області для належного оформлення.

На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 256, 278,280 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, повернути до Головного управління ДПС у Харківській області - для належного оформлення.

Суддя Наталя ПЕТРОВА