Справа № 162/58/23
Провадження № 3/162/35/2023
07 лютого 2023 року смт Любешів
Суддя Любешівського районного суду Волинської області Гладіч Н.І., розглянувши справу, що надійшла з 6 прикордонного Волинського загону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Зелена, Кельменецького району Чернівецької області, проживаючого: АДРЕСА_1 , заступника начальника відділу з персоналу відділу прикрдонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_3, протягом року однорідного адміністративного правопорушення не вчиняв, адміністративному стягненню не піддавався,
у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№ 238229 від 12 січня 2023 року, ОСОБА_1 08 cічня 2023 року в період з 15 год. 40 хв. до 16 год. 40 хв. порушив правила несення прикордонної служби, а саме не здійснив раптову перевірку прядку організації та несення служби прикордонного наряду «Пост спостереження з вогневого прикриття» пункту пропуску «Дольськ» під час дії особливого періоду, чим порушив пп. 11 п. 2 розділу ІІ «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України».
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення не визнав. Вказав, що проходить службу на посаді заступника начальника відділу з персоналу відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", ІНФОРМАЦІЯ_3. Зазначив, що 08 січня 2023 року провів перевірку порядку організації та несення служби прикордонного наряду "Пост спостереження з вогневого прикриття" пункту пропуску "Дольськ", зброї та боєприпасів при собі не мав.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши покази свідків, суд прийшов до наступних висновків.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 , показав, що 08 січня 2023 року, йому стало відомо, що заступником начальника відділу з персоналу відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", ІНФОРМАЦІЯ_3, лейтенантом ОСОБА_1 було здійснено раптову перевірку прикордонного наряду «Пост спостереження» з вогневого прикриття Пункту пропуску «Дольськ». Згодом було встановлено, що відповідно до відеозаписів з камер системи відеоспостереження лейтенант ОСОБА_1 перевірку не здійснював, зброю та спеціальні боєприпаси не отримував для здійснення даної перевірки.
Свідок ОСОБА_3 , в судовому засіданні показав, що в період з 09 год. 00 хв. 08 січня 2023 року по 09 год. 00 хв. 09 січня 2023 року виконував обов'язки в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Близько 17 год. 00 хв. 08 січня 2023 року йому надійшла доповідь від помічника старшого зміни з вогневого прикриття Пункту пропуску «Дольськ» майстер-сержанта ОСОБА_4 щодо результатів перевірки організації служби прикордонного наряду. Зі слів ОСОБА_4 перевірку здійснював заступник начальника відділу з персоналу відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , що згодом йому підтвердив і сам офіцер ОСОБА_1 . Після отриманої доповіді про проведення перевірки, дану інформацію було обліковано встановленим порядком та передано по лінії оперативно-чергової служби ОСОБА_5 .
Свідок ОСОБА_4 , в судовому засіданні показав, що в період з 15 год. 40 хв. по 16 год. 40 хв. 08 січня 2023 року, заступник начальника відділу з персоналу відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , здійснив щодо нього та підпорядкованого йому персоналу перевірку організації служби прикордонного наряду.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Відповідно до положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду, тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Для встановлення події правопорушення, зазначеного у ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, необхідно з'ясувати чи дійсно ОСОБА_1 є особою, яка входить до складу прикордонного наряду з охорони державного кордону України.
У протоколі вказано про порушення положень розділу ІІ п. 2 п.п. 11 «Наказу МВС № 1261 Про затвердження інструкції про службу прикордонних нарядів ДПСУ».
Згідно вказаної Інструкції прикордонним нарядам забороняється:
-учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби.
Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
У відповідності до ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Суб'єктом правопорушення ст.172-18 КУпАП є військовослужбовець, який входить до складу наряду з охорони державного кордону України. Таким нарядом визнається група озброєних прикордонників, що виконують наказ по охороні державного кордону України.
Початок і кінець перебування в складі такого наряду визначається моментом отримання наказу на охорону державного кордону і доповіддю про повернення з наряду.
Особа, яка виконує обов'язки прикордонної служби, у тому числі пов'язані з організацією несення прикордонної служби, але не входить до складу наряду з охорони державного кордону України (начальник застави та його заступники, начальник КПП), не є суб'єктом цього правопорушення.
Згідно Витягу з наказу "Про озброєння прикордонних нарядів": прикордонний патруль призначений для перевірки організації та несення служби прикордонних нарядів, при здійснені перевірки повинен отримати зброю та боєприпаси, які обов'язково та завчасно облікувати в книзі прикордонної служби.
Таким чином судом встановлено, що у матеріалах справи відсутні будь-які належні докази, якими підтверджується, що ОСОБА_1 входив до складу прикордонного патрулю, який здійснював перевірку організації та несення служби прикордонних нарядів. Дану перевірку офіцер ОСОБА_1 здійснив як заступник начальника відділу з персоналу відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", ІНФОРМАЦІЯ_3 в обов'язки якого входить проведення такої перевірки, що також свідчить про відсутність обов'язку щодо озброєння при здійсненні ним відповідної перевірки.
Виходячи з наведеного у справі про адміністративне правопорушення відсутній суб'єкт вчинення такого правопорушення, а отже є підстави для закриття провадження у справі згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.172-18, 283-285 КУпАП, суд
Провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Зелена, Кельменецького району Чернівецької області, проживаючого: АДРЕСА_1 , за ч.2ст.172-18КУпАП закрити на підставіп.1ч.1ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Волинського апеляційного суду через Любешівський районний суд Волинської області.
Суддя: Н.І. ГЛАДІЧ