Постанова від 08.02.2023 по справі 640/6452/22

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/6452/22 Суддя (судді) першої інстанції: Васильченко І.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2023 року м. Київ

Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В.В.,

суддів: Ганечко О.М., Василенка Я.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Київській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 грудня 2022 року,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області, в якому просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Київській області у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право па призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 30.07.2014 по 26.12.2014, з 27.12.2014 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 27.10.2017 - у загальній кількості 06 років 05 місяців 24 дні в пільговому обчисленні.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 грудня 2022 року позов задоволено.

Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Київській області у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Київській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право па призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 30.07.2014 по 26.12.2014, з 27.12.2014 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 27.10.2017 - у загальній кількості 06 років 05 місяців 24 дні в пільговому обчисленні.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалено з порушенням норм матеріального права, та відмовити у задоволенні позову.

Доводи апелянта аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву, обґрунтовані зокрема тим, що відповідач на час виникнення спірних правовідносин діяв з дотриманням вимог чинного законодавства, позаяк статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію" зарахування до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, періодів проходження служби на пільгових умовах не передбачено.

Розгляд справи проведено у порядку письмового провадження на підставі пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням, серії НОМЕР_1 виданого 25 вересня 2015 року Головним управлінням МВС України у Луганській області.

Відповідно до довідки Головного управління МВС України в Луганській області від 22.11.2017 № А-10656 позивач у період з 30.07.2014 по 26.12.2014, з 27.12.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 27.10.2017 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведенні і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції: на території Луганської області.

У лютому 2022 року позивач звернувся з рапортом до начальника ГУНП в Київській області з проханням зарахувати до його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні яка становить 06 років 05 місяці 24 дні.

Листом № 425/109/12 від 22.02.2022 Головне управління Національної поліції України у Київській області повідомило позивача про відсутність правових підстав для зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, пільгової вислуги років, оскільки вказане не передбачено ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Вважаючи вказані висновки протиправними та такими, що порушують його права, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив зокрема з того, що для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей.

Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Умови призначення пенсії за вислугу років визначено статтею 12 Закону.

Згідно пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Статтею 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначені види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а саме, відповідно до частини першої, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема: а) військова служба; б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме, до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно з частиною 4 статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відтак, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначені умови призначення пенсії за вислугою років (стаття 12) та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії (стаття 17).

Відповідно до статті 171 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України постановою від 17 липня 1992 року № 393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі по тексту - Порядок № 393).

Порядок № 393 визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Так, відповідно до пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується час проходження служби на пільгових умовах, зокрема, один місяць служби за три місяці - час проходження служби протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (абзац сьомий підпункту "а")

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року № 431 затверджений Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби (далі по тексту - Перелік № 431).

Згідно із пунктом 2 Переліку № 431 до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено по управліннях (відділах, відділеннях) по боротьбі з організованою злочинністю головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, на транспорті: посади, зокрема, оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого, в особливо важливих справах, заступника начальника відділу, начальника відділу.

Абзацом третім пункту 1 Порядку № 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 12 цього Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Суд першої інстанції, ознайомившись із розрахунком вислуги років, вірно встановив, що позивач займав такі посади:

- 01.03.2004 - 20.06.2004 - курсант Маріупольського училища професійної підготовки працівників міліції УМВС України в Донецькій області (наказ по УПППМ УМВС України в Донецькій області № 47 від 01.03.2004);

- 20.06.2004 - 09.11.2004 - інспектор ДПС взводу ДПС Луганського окремого батальйону ДПС ДАІ при УДАІ УМВС України в Луганській області (наказ УДАІ УМВС України в Луганській області № 133 о/с від 23.06.2004);

- 09.11.2004 - 29.07.2005 - інспектор з бойової та службової підготовки групи но роботі з персоналом Луганського окремого батальйону ДПС ДАІ при УДАІ УМВС України в Луганській області (наказ УМВС України в Луганській області № 279 о/с від 09.11.2004);

- 29.07.2005 - 03.06.2006 - старший інспектор дорожньо-патрульної служби 2-го окремого Луганського взводу дорожньо-патрульної служби при Луганському міському управлінні УМВС України в Луганській області (наказ УМВС України в Луганській області № 354 о/с від 01.09.2005);

- 03.06.2006 - 10.10.2007 - заступник командира взводу дорожньо-патрульної служби роти дорожньо-патрульної служби для обслуговування м. Луганськ, м. Алчевськ, м. Лисичанськ, м. Сєверодонецьк при управлінні Державної автоінспекції УМВС України в Луганській області (наказ УМВС України в Луганській області № 198 о/с від 04.07.2006);

- 10.10.2007 - 30.12.2008 - старший державто-інспектор відділення автомобільно-технічної інспекції відділу Державтоінспекції з обслуговування м. Луганськ та автомобільно-технічної інспекції (підпорядкованого УДАІ) УМВС України в Луганській області (наказ УМВС України в Луганській області № 409 о/с від 10.10.2007);

- 30.12.2008 - 20.02.2009 - заступник командира взводу ДПС роти ДПС батальйону ДПС відділу ДАІ з обслуговування районів м. Луганська та автомобільно-технічної інспекції (підпорядкованого УДАІ) ГУМВС України в Луганській області (наказ ГУМВС України в Луганській області № 498 о/с від 30.12.2008);

- 20.02.2009 - 18.07.2009 - старший інспектор відділення оформлення матеріалів дорожньо-транспортних пригод та дізнання відділу Державтоінспекції з обслуговування районів міста Луганська та автомобільно- технічної інспекції (підпорядкованого УДАІ) ГУМВС України в Луганській області (наказ ГУМВС України в Луганській області № 71 о/с від 20.02.2009);

- 18.07.2009 - 25.04.2010 - заступник командира взводу ДПС відділу Державтоінспекції з обслуговування районів міста Луганська та автомобільно- технічної інспекції (підпорядкованого УДАІ) ГУМВС України в Луганській області (наказ ГУМВС України в Луганській області № 328 о/с від 21.07.2009);

- 25.04.2010 - 01.10.2010 - заступник командира взводу ДПС відділу ДАІ з обслуговування районів м. Луганськ та автомобільно-технічної інспекції (підпорядкованого УДАІ) УМВС України в Луганській області (наказ УМВС України в Луганській області № 239 о/с від 25.05.2010);

- 01.10.2010 - 01.10,2011 - заступник командира взводу ДПС батальйону дорожньо-патрульної служби відділу Державтоінспекції з обслуговування районів м. Луганськ та автомобільно-технічної інспекції (підпорядкованого УДАІ) УМВС України в Луганській області (наказ УМВС України в Луганській області № 410 о/с від 12.10.2010);

- 01.10.2011 - 08.02.2012 - заступник командира взводу №2 роти дорожньо-патрульної служби, підпорядкованої Луганському міському управлінню УМВС України в Луганській області (наказ УМВС України в Луганській області № 344 о/с від 30.09.2011);

- 08.02.2012 - 30.01.2013 - заступник командира взводу №2 роти дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції, підпорядкованої Луганському міському управлінню ГУМВС України у Луганській області (наказ ГУМВС України у Луганській області № 59 о/с дск від 08.02.2012);

- 30.01.2013 - 19.06.2013 - начальник сектору автомобільно-технічної інспекції відділу Державної автомобільної інспекції Луганського міського управління ГУМВС України у Луганській області (наказ ГУМВС України у Луганській області № 31 о/с від 30.01.2013);

- 19.06.2013 - 11,07.2013 - начальник сектору автомобільно-технічної інспекції відділу Державної автомобільної інспекції Луганського міського управління ГУМВС України у Луганській області (наказ ГУМВС України у Луганській області № 207 о/с дек від 25.06.2013);

- 11.07.2013 - 01.04.2014 - заступник командира взводу №2 роти дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції, підпорядкованої Луганському міському управлінню ГУМВС України у Луганській області (наказ ГУМВС України у Луганській області № 270 о/с від 11.07.2013);

- 01.04.2014 - 14.04.2014 - заступник командира взводу №2 роти дорожньо-патрульної служби відділу Державної автомобільної інспекції з обслуговування міста Луганськ ГУМВС України у Луганській області (наказ ГУМВС України у Луганській області № 86 о/с дск від 02.04.2014);

- 14.04.2014 - 24.12.2014 - начальник сектору автомобільно-технічної інспекції відділу Державної автомобільної інспекції з обслуговування міста Луганськ ГУМВС України у Луганській області (наказ ГУМВС України у Луганській області № 97 о/с від 14.04.2014);

- 24.12.2014 - 06.11.2015 - командир батальйону Д1ІС ДАІ ГУМВС України у Луганській області (наказ ГУМВС України у Луганській області № 453 о/с від 31.12.2014);

- 06.11.2015 - згідно з п. 9 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до положення Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнити у запас Збройних сил за п. 64 "з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) (наказ ГУМВС України в Луганській області № 399 о/с від 06.11.2015);

- 07.11.2015 - 28.01.2016 - командир батальйону дорожньо-патрульної служби, підпорядкованого ГУНП в Луганській області (наказ ГУНП в Луганській області № 11 о/с від 07.11.2015);

- 28.01.2016 - 19.04.2017 - заступник начальника відділу управління превентивної діяльності ГУНП в Луганській області (наказ ГУНП в Луганській області № 38 о/с від 28.01.2016);

- 19.04.2017 - 22.09.2017 - заступник начальника відділу забезпечення безпеки дорожнього руху управління превентивної діяльності ГУНП в Луганській області (наказ ГУПП в Луганській області № 266 о/с від 19.04.2017);

- 22.09.2017 - 27.10.2017 - старший інспектор відділу організації спеціальних заходів в зоні проведення АТО управління превентивної діяльності ГУНП в Луганській області (наказ ГУПП в Луганській області № 672 о/с від 22.09.2017);

- 27.10.2017 - 12.02.2018 - начальник сектору реагування патрульної поліції № 2 Усатівського відділення поліції Біляївського відділу поліції ГУНП в Одеській області (наказ ГУНИ в Одеській області № 1742 о/с від 13.11.2017);

- 12.02.2018 - 26.02.2021 - начальник сектору реагування патрульної поліції № 4 Ірпінського відділу поліції ГУНП в Київській області (наказ ГУНП в Київській області № 127 о/с від 02.03.2018);

- 26.02.2021 - дотепер - старший інспектор відділу реагування патрульної поліції Бориспільського районного управління поліції ГУНП в Київській області (наказ ГУНП в Київській області № 63 о/с від 26.02.2021).

Крім цього, з 30.07.2014 по 26.12.2014, з 27.12.2014 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 27.10.2017 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Підстава: накази першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції па території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 26.12.2014 № 111, від 20.08.2015 № 232, від 17.11.2015 № 321, від 07.12.2015 № 341 та від 10.11.2017 № 319 дск.

Вирішуючи справу № 805/3923/18-а Верховний Суд у постанові від 03 березня 2021 року дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17.

Правове регулювання та наведені висновки Верховного Суду у справі № 805/3923/18-а дозволяють зробити висновок те, що передбачена Порядком № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і положенням цього Закону не суперечить.

Таким чином, позовні вимоги про зарахування до календарної вислуги років позивача вислугу років на пільгових умовах, сформовану за періоди з 30.07.2014 по 26.12.2014, з 27.12.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 27.10.2017 - у загальній кількості 06 років 05 місяці 24 днів відповідно до Порядку № 393 є обґрунтованими, про що вірно вказано судом першої інстанції.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Таким чином, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині четвертої статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Отже, передбачена Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

У свою чергу, передбачені статтею 171 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.

Аналогічні правові висновки викладено у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.

При цьому, у вказаній постанові з метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду відступив від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22 листопада 2018 року у справі №161/4876/17, від 15 серпня 2019 року у справі №281/459/17, від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Колегія суддів при розгляді апеляційної скарги вказує на імперативні приписи ч. 5 ст. 242 КАС України, якими передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідачем в доводах апеляційної скарги жодним чином не обґрунтовано наявність підстав для відступу від вищевказаної правової позиції Верховного Суду, яка під час розгляду справи була правомірно врахована судом першої інстанції на виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.

В контексті викладеного, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, який вказав про наявність правових підстав для визнання протиправною відмови у зарахуванні пільгової вислуги років позивачу до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 30.07.2014 по 26.12.2014, з 27.12.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 27.10.2017, - у загальній кількості 06 років 05 місяців 24 дні в пільговому обчисленні.

Оцінюючи твердження апелянта щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог колегія суддів з-поміж іншого зазначає, що засіб юридичного захисту має бути "ефективним" в теорії права та на практиці, зокрема, в тому сенсі, що можливість його використання не може бути невиправдано ускладнена діями або бездіяльністю органів влади держави-відповідача (рішення у справі "Аксой проти Туреччини" (Aksoy v. Turkey), №21987/93, пункт 95).

Конституційний Суд України у рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 підкреслив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

Апеляційна скарга не містить жодних інших обґрунтувань, ніж ті, які були зазначені у відзиві на позовну заяву, з урахуванням яких, суд першої інстанції вже надав оцінку встановленим обставинам справи. Належних обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права апеляційна скарга відповідача не містить.

Згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 6 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку за наслідками розгляду даного спору.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 грудня 2022 року в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 грудня 2022 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач В. В. Кузьменко

Судді: О. М. Ганечко

Я. М. Василенко