Справа № 580/3502/22 Суддя (судді) першої інстанції: Валентина ТИМОШЕНКО
08 лютого 2023 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Єгорової Н.М., Коротких А.Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Черкаського міського центру зайнятості на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Черкаського міського центру зайнятості, третя особа: Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Черкаського міського центру зайнятості, третя особа: Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дії відповідача щодо зняття відповідача з обліку як безробітного та припинення здійснення виплат; зобов'язання відповідача відновити позивача на обліку як безробітного з дня зняття з обліку та виплатити йому виплати, як безробітному, за період з дня зняття з обліку по день постановлення рішення; стягнення з відповідача моральної шкоди в сумі 50000,00 грн.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2022 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Черкаського міського центру зайнятості щодо зняття позивача з обліку як безробітного та припинення здійснення виплат. Зобов'язано Черкаський міський центр зайнятості поновити позивачу статус безробітного та поновити йому виплату допомоги по безробіттю, з 08.03.2022. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову. На думку апелянта, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У відзив на апеляційну скаргу позивач просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного (в порядку письмового) позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду необхідно залишити без змін, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебував на облiку в Черкаському Міському центрi зайнятостi в cтатусі безробiтного та отимував допомоry по безробiтгю з 27.01.2021 по 08.03.2022.
08.03.2022 позивач підписав контракт добровольця територіальної оборони, відповідно до якого він добровільно став на захист Держави у складі добровольчого формування № 3 «Афган» Черкаської міської територіальної громади, про що було повідомлено відповідача у справі.
У зв'язку з наведеними обставинами відповідачем було припинено реєстрацію позивача як безробітного та припинено виплату грошової допомоги по безробіттю.
01.04.2022 Черкаський міський центр зайнятості звернувся до командира добровольчого формування Черкаської міської територіальної громади 33 «Афган» з листом №08-07/343, в якому просив надати інформацію чи має право ОСОБА_1 на отримання грошового забезпечення за проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України з моменту укладення контракту добровольця територіальної оброни.
Листом командир ДФ ЧТГ № 3 повідомив відповідача про те, що добровольче формування № 3 «АФГАН» Черкаської міської територіальної громади створено відповідно до Закону України «Про основи національного супротиву» та Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1449 «Про затвердження Положення про добровольчі формування територіальних громад». Положенням передбачений Порядок утворення добровольчих формувань територіальних громад та призначення командирів, але не зазначений порядок фінансування цих підрозділів та отримання грошового забезпечення добровольцями.
16.05.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив поновити його на обліку та виплатити йому належні кошти та компенсацію за моральну шкоду в розмірі 50000,00 грн.
Листом від 19.05.2022 №08-07/624 Черкаський міський центр зайнятості повідомив позивача про відсутність правових підстав для задоволення його заяви.
29.06.2022 в порядку досудового врегулювання позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив поновити його на обліку та виплатити йому належні кошти та компенсацію за моральну шкоду в розмірі 50000,00 грн. До заяви позивач долучив відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, які підтверджують факт отримання ним доходів лише по березень 2022 року.
Листом від 06.07.2022 №08-07/93 Черкаський міський центр зайнятості відмовив позивачу у задоволенні його заяви.
Не погоджуючись з такими діями та рішенням відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до окружного адміністративного суду з позовом.
Частина 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI) безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 43 Закону № 5067-VI статусу безробітного може набути: особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
За змістом частини 2 статті 43 Закону № 5067-VI статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Підстави припинення реєстрації безробітного визначені статтею 45 Закону № 5067-VI.
Так, пунктом 7 частини 1 статті 45 Закону № 5067-VI передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу
Згідно з пунктом 6 Порядку №60/62, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для припинення реєстрації позивача як безробітного та припинення виплати грошової допомоги по безробіттю слугувало те, що 08.03.2022 позивач підписав контракт добровольця територіальної оборони, відповідно до якого він добровільно став на захист Держави у складі добровольчого формування № 3 «Афган» Черкаської міської територіальної громади, про що було повідомлено відповідача у справі. Згідно ст. 1 Закону України «Про основи національного спротиву» доброволець Сил територіальної оборони Збройних Сил України це громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах впродовж останніх п'яти років та на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
Добровольче формування територіальної громади - воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади;
Територіальна оборона - система загальнодержавних, воєнних і спеціальних заходів, що здійснюються у мирний час та в особливий період з метою протидії воєнним загрозам, а також для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій;
Сили територіальної оборони Збройних Сил України - окремий рід сил Збройних Сил України, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони.
Згідно статті 3 Закону України «Про Збройні Сили України», Сили територіальної оборони входять до структури Збройних Сил України.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про основи національного спротиву» територіальна оборона складається з військової, цивільної та військово-цивільної складових.
Судом встановлено, що позивач підписав контракт добровольця територіальної оборони, відповідно до якого він добровільно став на захист Держави у складі добровольчого формування №3.
Водночас у матеріалах справи відсутні будь-які відомості щодо підписання позивачем контракту на проходження військової служби.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що перебування позивача добровольцем в складі територіальної оборони та призов на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу є різними поняттями, що унеможливлює зняття позивача з обліку як безробітного в центрі зайнятості та припинення відповідних виплат.
До того ж у матеріалах справи наявний лист командира ДФ ЧТГ № 3 у якому зазначено, що добровольче формування № 3 «АФГАН» Черкаської міської територіальної громади створено відповідно до Закону України «Про основи національного супротиву» та Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1449 «Про затвердження Положення про добровольчі формування територіальних громад». Положенням передбачений Порядок утворення добровольчих формувань територіальних громад та призначення командирів, але не зазначений порядок фінансування цих підрозділів та отримання грошового забезпечення добровольцями.
Також позивачем було долучено до матеріалів справи відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за період з 1 кварталу 2022 року по 2 квартал 2022 року, в яких зазначено, що позивачем отримані доходи лише по березень 2022 року у вигляді соціальних виплат від Черкаського міського центру зайнятості, інші доходи у відповідача відсутні.
Вказані обставини у сукупності свідчать про те, що позивач не є зайнятою особою у розумінні Закону №5067-VI, оскільки не має доходу від укладення контракту добровольця територіальної оборони, а тому дії відповідача щодо зняття позивача з обліку як безробітного та припинення здійснення виплат є протиправними.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
При цьому посилання апелянта на рiшення Виконавчого комітету Черкаськоi міської ради вiд 19.05.2О22, яким передбачено виплатy коштів добровольцям з мiсцевого бюджету, колегія суддів вважає некоректним, оскільки вказане рішення було прийнято вже після зняття позивача з обліку. До того ж відповідачем не надано жодних доказів, які б підтверджували факт отримання позивачем коштів на підставі вказаного рішення Черкаської міської ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оскільки апеляційна скарга не містить жодних доводів в частині відмовлених позовних вимог, колегія суддів не надає оцінку рішенню суду в цій частині.
Доводи апеляційної скарги не дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і не підлягає скасуванню.
Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Черкаського міського центру зайнятості - залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2022 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя: Є.В. Чаку
Судді: Н.М. Єгорова
А.Ю. Коротких