П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
08 лютого 2023 р.м.ОдесаСправа № 400/2853/22
Головуючий в 1 інстанції: Мельник О.М.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Миколаїв
Повний текст судового рішення складений 09.09.2022р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
30.05.2022р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про визнання протиправними дій щодо відмови скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову/оновлену довідку про розмір її грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, для проведення з 01.12.2019р. перерахунку основного розміру пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за посадою з якої її звільнено на пенсію із Національної поліції; зобов'язання надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку про розмір її грошового забезпечення станом на 19.11.2019р., відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних i щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для проведення з 01.12.2019р. перерахунку основного розміру пенсії, за посадою з якої її було звільнено на пенсію із Національної поліції - дільничний офіцер поліції сектору превенції Центрального відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відбулося підвищення грошового забезпечення по прирівняній посаді позивача за рахунок введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: а саме надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка має постійний характер, прямо визначена постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та є безумовними складовими грошового забезпечення поліцейських, а тому вона має бути врахована під час обрахунку її пенсії з 01.12.2019р.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.09.2022р. відмовлено у задоволенні позову, оскільки позивач є пенсіонером Національної поліції України, а не органів внутрішніх справ (міліції) та відповідно судове рішення у справі №826/12794/18 не впливає на право позивача на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016р. №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове про задоволення позову.
Апелянт зазначає, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки положенням Порядку та умовам виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016р. №260, направленим на впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС, і помилково не враховано, що наявність інформації про підвищення з листопада 2019р. надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції працівникам поліції відповідно до займаної посади та проведення виплати цих складових грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 свідчить про зміну розміру грошового забезпечення поліцейського, а відтак про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Миколаївській області від 06.08.2018р. №210, відповідно до п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію», звільнено майора поліції ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції сектору превенції Центрального відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, з 06.08.2018р. /а.с.20/
В подальшому, ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». /а.с.17/
01.02.2022р. позивач звернулася до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області із заявою про виготовлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нової довідки про розмір її грошового забезпечення з урахуванням листа Національної поліції від 24.02.2021р. за №2388/09/48-2021. /а.с.40/
Листом Головного управління Національної поліції в Миколаївській області від 18.02.2022р. №ц-02/05/38-2022 повідомлено позивача про те, що від органу пенсійного фонду не надходили списки осіб, які проходили службу в поліції та отримали право на перерахунок пенсії, а тому для виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії законні підстави відсутні. /а.с.41-42/
Не погоджуючись з діями щодо відмови у оформленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з метою перерахунку раніше призначеної пенсії, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992р. (в редакції, яка діяла на момент виходу позивача на пенсію, надалі Закон України №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч. 18 ст. 43 Закону України №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Також, відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст.63 Закону України №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Слід враховувати, що відповідно до ч. 3 ст. 43 і ст. 63 Закону України №2262-XII постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі Порядок №45).
Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку №45 (в редакції, яка діє на момент виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За загальним правилом постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (в редакції, яка діє на момент виникнення спірних правовідносин) порядок дій, які повинен вчинити відповідач, полягає в тому, що на підставі списків ПФУ уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у цьому списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у встановлений строк подають їх головним управлінням ПФУ для перерахунку пенсії.
Одночасно, відповідно до положень п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону №2262-XII.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсій.
Таким чином, перерахунок соціальних виплат осіб, пенсія яким призначена за Законом №2262-XII, провадиться після вчинення уповноваженими органами дій, передбачених Порядком від 13.02.2008р. №45, або подання пенсіонером додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії, та у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведеної на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких осіб.
Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015р. №988 (надалі - Постанова №988), яка набрала чинності з 02.12.2015р., установлено та затверджено схеми і порядок нарахування посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Передбачено, що установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Міністра внутрішніх справ. Преміювання Голови Національної поліції та заступників Голови здійснюється з дозволу Міністра внутрішніх справ.
Зазначений акт ввів нові складові грошового забезпечення поліцейських та згідно із приписами ст.ст.43, 51, 63 Закону України №2262-XII є підставою як для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ так і врахуванню при обчисленні розміру грошового забезпечення під час призначення пенсії поліцейським.
Крім того, згідно ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016р. №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі - Порядок №260).
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком №260 установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).
Як не заперечується сторонами, під час виходу позивача на пенсію розмір її грошового забезпечення, який враховується при перерахунку пенсії, обчислений з урахуванням положень Постанови №988.
Наведене свідчить на користь обґрунтованості висновків суду першої інстанції та доводів відповідача про те, що факт введення в дію положень вказаного акту та приведення у відповідність норм порядку щодо перерахунку пенсій цій категорії осіб із врахуванням повних і належних складових грошового забезпечення і додаткових видів грошового забезпечення, не створює правових підстав для перерахунку пенсії позивача.
Водночас, виходячи зі спірних правовідносин, колегія суддів акцентує увагу на тому, що фактичною підставою для звернення із цим позовом стала інформація, викладена у листі Національної поліції України від 24.02.2021р. за №2388/09/48-2021, про підвищення з листопада 2019р. надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії працівникам поліції. /а.с.30-39/
На переконання апеляційного суду, зміна (збільшення) розміру цих видів грошового забезпечення поліцейських на момент нарахування пенсії є достатньою правовою підставою для перерахунку соціальних виплат цій категорії осіб.
При цьому, колегія суддів зазначає, що із прийняттям Постанови №988 органом пенсійного фонду вже надсилались уповноваженим органам, що готують довідки про розмір грошового забезпечення, відповідні списки осіб, яким підлягає перерахунок пенсії.
В силу положень ст.ст.43, 51, 63 Закону України №2262-XII та Порядку №3-1 оновлені відомості про грошове забезпечення для перерахунку пенсії можуть бути подані самостійно позивачем до органу, що призначає пенсію, для перерахунку пенсії.
Водночас, відмова відповідача в оформленні та видачі позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується при перерахунку пенсії, ґрунтується на помилкових висновках щодо відсутності правових підстав для вчинення таких дій. По суті вимог звернення, із перевіркою факту збільшення складових грошового забезпечення поліцейських за посадою, яку займав позивач на час проходження служби, станом на листопад 2019р., відповідач не вирішив.
Варто зазначити, що за правилами ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи зі змісту вказаних положень адміністративного процесуального законодавства, порушені права чи інтереси особи, яка звернулась із адміністративним позовом, підпадають під реалізацію судом ефективного судового захисту.
На думку судової колегії, невирішення відповідачем спірного питання по суті вимог заявника впливає на права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення та дає адміністративному суду процесуальну можливість, передбачену ст.ст.2, 9 КАС України, для виходу за межі позовних вимог та вжити заходи ефективного захисту порушених прав позивача, а саме шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень повторно вирішити подану заяву по суті вимог звернення з урахуванням висновків суду у цій справі.
З огляду на викладене, оскільки висновки суду першої інстанції не у повній мірі відповідають нормам матеріального і процесуального права та обставинам справи, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог ст.317 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року скасувати.
Прийняти у справі постанову, якою визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Миколаївській області щодо не виготовлення та ненадання ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення за посадою поліцейського - дільничний офіцер поліції сектору превенції Центрального відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, станом на листопад 2019 року, за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни розміру надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції для перерахунку пенсії з грудня 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2022 року з урахуванням висновків суду у цій справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.