Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"23" жовтня 2007 р. Справа № А4/488-07
Суддя господарського суду Київської області Попікова О.В, розглянувши справу
За позовом
Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Ірпінь
до
Товариства з обмеженою відповідальністю “Ірпіньнафтопродукт»,
смт. Гостомель
про
стягнення 39406,17 грн.
секретар судового засідання: Холоденко Н.О.
за участю представників:
від позивача
Богатирьова С.Р., за дов. від 16.07.07р. №302/Б/10-0,
від відповідача
Гліва С.В., за дов. від 07.03.07р.№80.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 23.10.2007р. о 11 год. 40 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 29.10.2007р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови.
Обставини справи:
До господарського суду Київської області 17.09.07р. надійшла позовна заява Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції (далі -позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ірпіньнафтопродукт» (далі -відповідач) про стягнення 39406,17 грн. заборгованості зі сплати штрафних санкцій. Позовні вимоги обґрунтовані приписами статті Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» з огляду на те, що станом на 12.09.07р. загальна сума заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю “Ірпіньнафтопродукт» зі сплати штрафних (фінансових) санкцій становить 39406,17 грн., яка в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Ухвалою господарського суду Київської області від 27.09.07р. відкрито провадження у даній адміністративній справі.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Ірпіньнафтопродукт» мало заборгованість перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» загалом на суму 193955,22 грн., з яких 193786,94 грн. штрафні санкції, 168,28 грн. пеня, станом на 12.09.07р. залишок не стягнутої заборгованості становить 39406,17 грн. з яких 39237,50 грн. штрафні санкції, 168,67 грн. пеня. Згадана заборгованість утворилась внаслідок наступного:
Державною податковою інспекцією в м. Ірпені (правонаступником якої є Ірпінська ОДПІ) 07.12.05р. була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.
Перевірка проводилась на АЗС, розташованій за адресою: Київська область, м. Ірпінь, Гостомельське шосе, 39, яка належить відповідачу. Внаслідок проведеної перевірки, представниками ДПІ було встановлено факт порушення відповідачем: п. 1, 2 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995р. № 265/95-ВР, п. 1 статті 7 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме: встановлено факт не роздрукування та не видачі розрахункового документа встановленої форми при покупці 15 л. бензину А-95 на суму 58,50 грн. Встановлено факт порушення порядку використання торгового патенту (торговий патент не був доступний для огляду). Окрім цього, встановлено факт не застосування РРО при відпуску з АЗС ПММ за талонами на загальну суму 7789,00 грн., а саме: бензин А-95 за ціною 3,90 грн. за літр -470 літрів на суму 1833,00 грн., бензин А-92 за ціною 3,70 грн. за літр -280 літрів на суму 1036,00 грн., бензин А-76 за ціною 3,20 грн. за літр -840 літрів на суму 2688,00 грн., дизельне паливо за ціною 3,60 грн. за літр -620 літрів на суму 2232,00 грн. Талони на відпуск ПММ з АЗС проводяться через пристрій для обліку відпущених ПММ по талонам “BerBo T-02MA», який не включено до державного реєстру РРО, не зафіксований та не опломбований, не зареєстрований в органах ДПС, за результатами перевірки складено акт від 07.12.2005р. № 103120432350/252.
На підставі зазначеного акта перевірки позивачем -ДПІ в м. Ірпені (правонаступником якої є Ірпінська ОДПІ) було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.12.2005р. № 0001242330/0/1758, яким ТОВ “Ірпіньнафтопродукт» визначена загальна сума штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 39237,50 грн. (22.12.05р. вручене відповідачу).
Не погоджуючись з таким рішенням ТОВ “Ірпіньнафтопродукт» було подано до ДПІ в м. Ірпені скаргу від 24.03.06р. №100 (вх. №5 від 29.03.06р.) про скасування наказів, направлень, плану та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 39237,50 грн. Листом від 31.03.06р. №3985/10/25-0 ДПІ в м. Ірпені згадана скарга повернута без розгляду.
29.03.06р. ТОВ “Ірпіньнафтопродукт» було подано до ДПА у Київській області скаргу на рішення ДПІ в м. Ірпені про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 39237,50 грн.(вх. №ск 65). 03.04.06р. ТОВ “Ірпіньнафтопродукт» було подано до ДПА у Київській області додаток до скарги (вх. №ск 73). Листом від 06.04.06р. №4280/10/25-137/57 ДПА у Київській області згадана скарга з урахуванням додатку до скарги залишена без розгляду.
Не погоджуючись з винесеним рішенням відповідач звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою про визнання недійсним рішення від 20.12.2005р. № 0001242330/0/1758.
Постановою господарського суду Київської області від 05.12.2006р. у справі №370/12-06, яка залишена без змін ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 14.05.2007р. в задоволенні позову відмовлено повністю.
Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України, стаття 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Приписами пункту 1, 2 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР передбачено що, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;.
Стаття 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачає, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції. Зокрема пункт 1 згаданої статті передбачає, що застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Згідно статті 25 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Вимогами статті 3 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» передбачено, що патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. Під торговельною діяльністю у цьому Законі слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.
Стаття 8 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» передбачає, що суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною першою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць.
Приписами пункту 6,11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року №509-XII передбачено, що Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, а саме: забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами, також подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
23.10.07р. в судовому засіданні представником відповідача було подано клопотання про зупинення провадження у даній адміністративній справі в порядку статті 156 КАС України до вирішення Вищим адміністративним судом справи №370/12-06. Вказане клопотання мотивоване тим, що 19.07.07р. ТОВ “Ірпіньнафтопродукт» було подано до ВАС України касаційну скаргу на ухвалу КМАГС від 14.05.07р. у справі №370/12-06 (копія скарги з якої вбачається, що остання скерована до ВАС України додається). Згадане клопотання відхилено судом, як не обґрунтоване, оскільки постанова господарського суду Київської області від 05.12.2006р. у справі №370/12-06, яка залишена без змін ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 14.05.2007р. набрала законної сили, і відповідно у господарського суду відсутні правові підстави для зупинення провадження у даній справі з огляду на вимоги п. 3 частини 1 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Зважаючи на викладене, господарський суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції про стягнення 39406,17 грн. штрафних (фінансових) санкцій з Товариства з обмеженою відповідальністю “Ірпіньнафтопродукт» з огляду на вимоги Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 -163, Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
постановив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Ірпіньнафтопродукт» (юр. адреса: 08200, Київська обл., смт. Гостомель, вул. Чкалова, 31а, код 30366747; фактична адреса: 04116, м. Київ, вул. Маршала Рибалко, 10/8) на користь Державного бюджету України -39406 (тридцять дев'ять тисяч чотириста шість гривень) 17 коп. заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Попікова О. В.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -29 жовтня 2007 року.