Справа № 420/17525/22
08 лютого 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 05 грудня 2022 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій позивач просив:
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Одеській області № 155850001157 від 12.10.2022 року про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
Зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області зарахувати до страхового стажу позивача період роботи з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року в ППЧ-22 (Сарата) Управління пожежної охорони Управління внутрішніх справ Одеського обласного виконавчого комітету та призначити пенсію за віком позивача починаючи з дати звернення - 05.10.2022 року.
Ухвалою суду від 08 грудня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що по досягненню пенсійного віку (63 роки) позивач 05.10.2022 року звернувся до Головного управління із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надав на підтвердження страхового стажу відповідні документи. Проте, 12.10.2022 року рішенням № 155850001157 позивачу було відмовлено, оскільки на думку відповідача страховий стаж позивача становить 18 років 02 місяці та відповідачем не зараховано до страхового стажу період роботи позивача з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року та зазначив, що згідно з дублікату трудової книжки дата звільнення (21.12.1986 року) не відповідає даті вказаній у наказі про звільнення позивача (19.12.1990 року). Згідно з довідки від 07.11.2019 року № 01/0534/14, яка видана Головним управлінням ДСНС в Одеській області та довідки від 04.10.2022 року № 33, яка видана Головним управлінням ДСНС Одеській області Державний пожежно-рятувальний загін, 33 Державна пожежно-рятувальна частина, в архівних справах інформація про звільнення відсутня. Дата з якої особа матиме право а пенсійну виплату - 02.10.2024 року.
Позивач вважає прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії за віком безпідставним, з огляду на те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Так, згідно з дублікатом трудової книжки позивача, наданої до Головного управління, відповідачем не враховано період роботи коли позивач працював в ППЧ з охорони смт. Сарата спочатку на посаді начальника частини з 1984 року, а пізніше переведений на посаду начальника караулу № 111л/с з 11.12.1986 року по 21.12.1990 року.
Зазначення невірної дати звільнення « 11.12.1986 року» у дублікату трудової книжки не може бути підставою для неврахування всього періоду роботи позивача до його страхового стажу, оскільки наказ про звільнення датований 19.12.1990 року.
Окрім того, на підтвердження спірного періоду роботи позивач надав до заяви про призначення пенсії архівну довідку від 02.12.2019 року, яка була надана на запит позивача Департаментом архівної справи та діловодства, та з якої вбачається, що позивач працював в ППЧ-22 (Сарата) Управління пожежної охорони Управління внутрішніх справ Одеського обласного виконавчого комітету з вересня 1984 року по грудень 1990 року та отримував заробітну плату згідно з записів в розрахунковому аркуші, однак, в рішенні відповідачем вказану довідку не враховано.
Таким чином, на думку позивача, зазначена підстава для відмови є необґрунтованою та обмежує право позивача на отримання пенсії.
До суду 23.12.2022 року (вхід. № ЕП/38242/22) від Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відповідно до ч.1 ст. 26 Закону № 1058 право на призначення пенсії мають особи після досягнення 60 років починаючи з 01.01.2018 року за наявності страхового стажу з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року не менше 25 років.
Згідно з ч.2 ст. 26 Закону №1058 у разі відсутності, починаючи з 01 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого ч.1 цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років.
Розглянувши подану позивачем заяву було встановлено, що страховий стаж позивача складає 18 років 02 місяці. А тому у зв'язку із відсутністю у позивача станом на дату звернення із заявою про призначення пенсії 19 років страхового стажу, Головним управління було прийнято рішення про відмову у призначенні йому пенсії.
Стосовно не врахування до страхового стажу періоду роботи з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року відповідач зазначає, що відповідно до дублікату трудової книжки серії НОМЕР_2 , дата звільнення 21.12.1986 року не відповідає даті у наказі про звільнення від 19.12.1990 року. Тобто запис № 3 в трудовій книжці позивача не відповідає вимогам, встановленим Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерство соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58.
Відповідно до Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказі, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання на інші документи, які містять відомості про період роботи.
Так, позивачем на підтвердження записів у трудовій книжці було надано довідку від 07.11.2019 року № 01/0535/14, яка видана Головним управлінням ДСНС в Одеській області та довідку від 04.10.2022 року № 339, яка видана Головним управлінням ДСНС в Одеській області Державний пожежно-рятувальний загін, 33 Державна пожежно-рятувальна частина, в архівних справах якої інформація про звільнення відсутня, а тому на думку Головного управління не існує законних підстав для врахування наданих позивачем документів.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Головне управління призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком позивачу з 05.10.2022 року з врахуванням до страхового стажу періодів роботи з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року, на думку представника відповідача, вони не підлягають задоволенню з підстав того, що судом не може прийматись відповідне рішення, оскільки це є втручанням в дискреційні повноваження Головного управління.
Відповідь на відзив до суду не надходила.
На виконання ухвали суду від відповідача надійшли належним чином засвідчені копії пенсійної справи позивача (вхід. 38988/22 від 22.12.2022 року).
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 .
Судом встановлено, що відповідно до дубліката трудової книжки НОМЕР_2 виданої на ім'я ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , освіта середня спеціальна, професія-спеціальність технік-механік, дата заповнення 19.12.1990 року, наявний підпис особи, що заповнювала та гербова печатка.
Так, відповідно до записів у трудовій книжці зазначено:
ППЧ-22 по охороні смт. Сарата
Запис № 1: 17.09.1984 року, назначений начальником частини на підставі наказу нач. УПО УВД Од. обл. №107 л/с ;
Запис № 2: 01.12.1986 року, звільнений з посади начальника частини і призначений начальником караула на підставі наказу нач. УПО УВД Одеської області №110л/с від 11.12.1986 року;
Запис № 3: 21.12.1986 року, звільнений за ст. 40, п.2 КЗпП УССР (виявлені невідповідність займаній посаді, в результаті недостатньої кваліфікації) відповідно до наказу ППГ-22 № 49 від 19.12.1990 року, що є спірним записом по справі;
Саратське УОС
Запис № 4: 25.12.1990 року прийнятий начальником насосних станцій 3 розряду на підставі наказу № від 25.12.1990 року;
Запис № 5: 26.09.1992 року, присвоєно 4 (четвертий) розряд майстра на підставі наказу №42а від 26.09.1992 року;
Запис № 6: 26.07.2000 року, звільнений за власним бажанням ст. 38 КЗпП України;
Запис № 7: 09.09.2004 року, прийнятий на роботу в якості водія, ЧСП «Надія» на підставі наказу № 66 від 09.09.2004 року;
Запис № 8: 29.03.2005 року звільнений з роботи за ст. 36 КЗпП України (за згодою сторін) на підставі наказу № 136 від 29.03.2005 року.
Так, судом встановлено, що після досягнення позивачем пенсійного віку, він 05.10.2022 року звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою за призначенням/перерахунком пенсії, з метою призначення пенсії за віком.
Відповідно до розписки-повідомлення позивачем до заяви було надано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, заява про призначення/перерахунок пенсії, паспорт, диплом (свідоцтво, атестат) про навчання - 2 шт., довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., довідка про зміну назви організації - 2 шт., документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ № 637 від 12.08.1993 року - 5шт., інший документи - 1шт. та трудова книжка або документи про стаж - 1 шт.
Судом встановлено, що відповідно до архівної довідки № 4074-И-11.1-21 від 02.12.2019 року наданої Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради зазначено, що ОСОБА_1 працював у Головному територіальному управлінні Міністерства надзвичайних ситуацій України в Одеській області (Управління пожежної охорони Управління внутрішній справ Одеського обласного виконавчого комітету) (Сарата, ППЧ-22) і отримував заробітну плату за період роботи з вересня 1984 року по грудень 1990 року.
Також, судом встановлено, що відповідно до листа Головного управління ДСНС в Одеській області від 07.11.2019 року № 01/5035/14 повідомлено, що наказом №107о/с від 11.09.1984 року позивача було призначено на посаду начальника ППЧ-22 з охорони смт Сарата в пожежній частині ППЧ-22. В архівній справі інформація щодо звільнення позивача - відсутня. Згідно запису в трудовій книжці позивача було звільнено наказом начальника ППЧ-22 № 49 від 19.12.1990 року. Однак, даний наказ в архіві Головного управління відсутній.
Відповідно до довідки № 339 від 04.10.2022 року виданої 33 Державною пожежно-рятувальною частиною 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС в Одеській області, в архівній справі інформація про звільнення позивача - відсутня. Наказ про звільнення, також відсутній.
Судом встановлено, що відповідно до архівної довідки № 2519-І-11.1-21 від 28.10.2022 року виданої Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради про те, що позивач працював у ППЧ-22 (Сарата) Управління пожежної охорони Управління внутрішній справ Одеського обласного виконавчого комітету: прийнятий - з 17.09.1984 року на підставі наказу № 107 від 11.09.1984 року, переведений на посаду начальника караула на підставі наказу № 111о/с від 11.12.1986 року та звільнений з 21.12.1990 року на підставі наказу № 49 від 19.12.1990 року.
Матеріалами справи підтверджено, що розглянувши надані документи, Головним управлінням 12.10.2022 року було прийнято рішення № 155850001157 про відмову у призначенні пенсії.
Відповідно до прийнятого рішення, за результатами розгляду до страхового стажу позивача не враховано: період роботи з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року, згідно з трудової книжки серія НОМЕР_2 , оскільки дата звільнення (21.12.1986) не відповідає даті у наказі про звільнення (19.12.1990). Згідно з довідки від 07.11.2019 року № 01/0535/14, яка видана ГУ ДСНС в Одеській області та довідки від 04.10.2022 року № 339 виданої 33 Державною пожежно-рятувальною частиною 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС в Одеській області, в архівних справах інформація про звільнення відсутня.
Страховий стаж особи становить 18 років 2 місяці.
Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату - 02.10.2024 року.
Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року (надалі - Закон № 1058-IV), відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено умови призначення пенсій за віком.
Право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до пп. 1.8., 1.9. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (надалі - Порядок № 22-1), звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Суд встановив, що по досягненню 60 років, 05.10.2022 року ОСОБА_1 подав до Головного управління ПФУ в Одеській області заяву за призначенням/перерахунком пенсії, в якій просив призначити пенсію за віком.
Також суд встановив, що за результатами розгляду заяви за призначенням/перерахунку пенсії, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 12.10.2022 року було прийнято рішення № 155850001157 про відмову в призначені пенсії відмовлено у призначенні пенсії.
Підставою для відмови стало, що за результатами розгляду документів, доданих до заяви, не враховано: період роботи з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року, згідно з трудової книжки серія НОМЕР_2 , оскільки дата звільнення (21.12.1986) не відповідає даті у наказі про звільнення (19.12.1990). Згідно з довідки від 07.11.2019 року № 01/0535/14, яка видана ГУ ДСНС в Одеській області та довідки від 04.10.2022 року № 339 виданої 33 Державною пожежно-рятувальною частиною 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС в Одеській області, в архівних справах інформація про звільнення відсутня.
Дослідивши зміст дублікату трудової книжки, суд доходить висновку, що підстави для не врахування пенсійним органом записів у дублікату трудовій книжки НОМЕР_2 є помилковими та належать відхиленню судом, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч. 2 вказаної статті Закону, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Так, пенсійним органом не враховано до страхового стажу позивача період роботи з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року, згідно з дублікату трудової книжки серія НОМЕР_2 , оскільки дата звільнення (21.12.1986) не відповідає даті у наказі про звільнення (19.12.1990), а згідно з довідки від 07.11.2019 року № 01/0535/14, яка видана ГУ ДСНС в Одеській області та довідки від 04.10.2022 року № 339 виданої 33 Державною пожежно-рятувальною частиною 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС в Одеській області, в архівних справах інформація про звільнення відсутня.
Надаючи оцінку цих доводам суд виходить із застосування таких норм права.
Так, відповідно до п.1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої Деркомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162, (мовою оригіналу) «Трудовая книжка является основным документом о трудовой деятельности рабочих и служащих. Трудовые книжки ведутся на всех рабочих и служащих государственных, кооперативных и общественных предприятий, учреждений и организаций*, проработавших свыше 5 дней, в том числе на сезонных и временных работников, а также на нештатных работников при условии, если они подлежат государственному социальному страхованию.».
Згідно з п. 2.11. вказаної Інструкції, (мовою оригіналу), «После указания даты заполнения трудовой книжки работник своей подписью заверяет правильность внесенных сведений.
Первую страницу (титульный лист) трудовой книжки подписывает лицо, ответственное за выдачу трудовых книжек, и после этого ставится печать предприятия (или печать отдела кадров), на котором впервые заполнялась трудовая книжка.».
Аналіз наведених норм права доводить, що саме на роботодавця покладено обов'язок заповнення трудової книжки робітника, а тому позивач не може нести відповідальність за невиконання роботодавцем покладених на нього обов'язків.
У свою чергу суд зазначає, що відповідно до абз. 1 п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Суд погоджується з доводами позивача, що неправильне заповнення трудової книжки, а саме: помилкове зазначення у дублікаті трудової книжки дати запису № 3: 21.12.1986 року не може бути підставою для неврахування всього періоду роботи позивача до його страхового стажу.
Суд враховує, що позивачем надані пенсійному органу додаткові документи, які підтверджують факт роботи з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року в ППЧ-22 (Сарата) Управління пожежної охорони Управління внутрішніх справ Одеського обласного виконавчого комітету, окрім записів у дублікаті трудової книжки, а саме: позивачем надано пенсійному органу архівну довідку № 4074-И-11.1-21 від 02.12.2019 року наданої Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради відповідно до якої ОСОБА_1 працював у Головному територіальному управлінні Міністерства надзвичайних ситуацій України в Одеській області (Управління пожежної охорони Управління внутрішній справ Одеського обласного виконавчого комітету) (Сарата, ППЧ-22) і отримував заробітну плату за період роботи з вересня 1984 року по грудень 1990 року.
Також відповідно до листа Головного управління ДСНС в Одеській області від 07.11.2019 року № 01/5035/14 повідомлено, що наказом №107о/с від 11.09.1984 року позивача було призначено на посаду начальника ППЧ-22 з охорони смт Сарата в пожежній частині ППЧ-22 та повідомлено, що згідно з запису в трудовій книжці позивача було звільнено наказом начальника ППЧ-22 № 49 від 19.12.1990 року. Однак, даний наказ в архіві Головного управління відсутній.
Таким чином, суд доходить висновку, що у матеріалах справи достатньо належних та допустимих доказів на підтвердження тому, що дата звільнення відповідача « 21.12.1986» зазначена у дублікаті трудової книжки позивача очевидно помилково та належною датою звільнення позивача належить вважати « 19.12.1990», саме дату прийняття наказу про звільнення № 49.
Також суд вважає, що позивач не може нести надмірний тягар через помилкове заповнення його трудової книжки уповноваженою особою роботодавця.
Враховуючи викладені та встановлені обставини, суд доходить висновку, що відповідачем безпідставно не взято до уваги період роботи позивача з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року, згідно з дублікату трудової книжки серія НОМЕР_2 .
Тому, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 155850001157 від 12.10.2022 року про відмову у призначенні пенсії є правомірними та належать задоволенню.
Також, враховуючи, що суд дійшов висновку про безпідставне неврахування відповідачем записів у дублікаті трудовій книжки НОМЕР_2 , та не встановлення необхідності у наданні додаткових документів, що могло бути підставою для повторного розгляду заяви, суд вважає, що є правомірними й позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області при призначенні пенсії врахувати період роботи позивача з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року, згідно з дублікату трудової книжки серія НОМЕР_2 .
Стосовно позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити пенсію за віком з дати звернення 05.10.2022 року, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До стажу роботи зараховується також: а) будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків;в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, враховуючи, що встановлені та з'ясовані судом обставини свідчать про протиправне відхилення відповідачем наданих позивачем документів на підтвердження свого страхового стажу та судом не встановлено необхідності у наданні позивачем додаткових доказів для підтвердження свого страхового стажу, суд доходить висновку, що позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити позивачу пенсію за віком починаючи з дати звернення - 05.10.2022 року є правомірними та належать задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, рішення суб'єкта владних повноважень має бути, зокрема, обґрунтованим, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційним, тобто прийнятим з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Згідно з приписів ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладені встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи спірні дії та рішення відповідача, суд дійшов висновку, що вони не відповідають ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, вони вчиненні не у спосіб, передбачені законом та є необґрунтованими, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи що позов задоволено повістю, на користь позивача належить стягненню судовий збір в розмірі 992, 40 грн., сплачений за основну позовну вимогу, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 155850001157 від 12.10.2022 року про відмову у призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) при призначенні пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) врахувати період роботи з 01.12.1986 року по 19.12.1990 року в ППЧ-22 (Сарата) Управління пожежної охорони Управління внутрішніх справ Одеського обласного виконавчого комітету.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії за віком з урахуванням записів у дублікаті трудовій книжці НОМЕР_2 з дати звернення - з 05.10.2022.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 992, 40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко