08 лютого 2023 р. № 400/3742/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, вул. 2 Екіпажна, 1, м. Миколаїв, 54003,
до відповідача:державного підприємства "Миколаївський бронетанковий завод", вул. 1 Слобідська, 120, м. Миколаїв, 54017,
про:застосування заходу реагування у сфері державного нагляду,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області звернулося до суду з позовом до державного підприємства «Миколаївський бронетанковий завод» про застосування заходу реагування у вигляді часткового зупинення роботи підприємства, а саме: виробництва цеху № 4, столярної дільниці цеху № 4, складу комплектування цеху № 4, повного зупинення експлуатації будівлі складу фарби до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перевіркою об'єкта відповідача виявлено ряд особливо небезпечних порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідач подав відзив на позов, в якому відзначив, що більшість недоліків, виявлених перевіркою, стосувалось організаційних заходів, які були виправлені в ході перевірки. Станом на 12.12.2019 р. усунуто більшість недоліків, передумов для виникнення надзвичайних подій немає, а для усунення всіх порушень необхідні час і кошти.
Справу розглянуто в письмовому провадженні.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Наказом від 07.12.2018 р. № 543 затверджено План заходів державного нагляду (контролю) ДСНС на 2019 рік, до якого включено відповідача.
18.07.2019 р. відповідачу надіслано повідомлення про проведення планової перевірки.
У серпі 2019 року позивачем проведено плановий захід державного нагляду (контролю), за результатами якого складено акт від 20.08.2019 р. № 331, в якому зафіксовані порушення, виявлені під час перевірки.
Ряд виявлених порушень є особливо небезпечним, оскільки створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Ухвалою від 17.12.2019 р. суд зупинив провадження у справі для примирення сторін.
09.01.2023 р. від відповідача надійшло клопотання про продовження строку зупинення провадження у справі у зв'язку з необхідністю проведення повторної перевірки після часткової руйнації будівель підприємства.
Судом направлено запит до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області для підтвердження інформації про руйнування.
07.02.2023 р. отримано відповідь на запит суду. Зокрема, повідомлено, що з 24.02.2022 р. внаслідок бойових дій будівля відповідача кілька разів зазнавала пошкоджень, про що порушено кримінальні провадження.
Приписами ст. 22, 55 Кодекс Цивільного захисту України (далі - КЦЗ) обов'язок забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки покладено на суб'єктів господарювання.
Частиною 2 ст. 68 КЦЗ передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Серед повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, є звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей (п. 12 ч. 1 ст. 67 КЦЗ).
Згідно зі ст. 70 КЦЗ повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду, за наявності підстав, передбачених ч. 1 вказаної статті.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Оскільки з моменту проведення планової перевірки та звернення ДСНС з позовом пройшов значний проміжок часу, суттєво змінились фактичні обставини технічного стану будівель та приміщень, що були предметом перевірки (повне або часткове руйнування внаслідок бойових дій), суд вважає необґрунтованою наявність викладених у позові підстав для застосування заходів реагування до підприємства відповідача. Крім того, у даному випадку застосування заходів реагування до відповідача через невиконання викладених у приписі порушень, з урахуванням зруйнованих та пошкоджених будівель, не є доцільним та ніяким чином не призведе до усунення загрози життю та здоров'ю людей.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (вул. 2-га Екіпажна, 1, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 38524996) до державного підприємства «Миколаївський бронетанковий завод» (вул. 1-ша Слобідська, 120, м. Миколаїв, 54017, ідентифікаційний код 07856371) про застосування заходу реагування у вигляді часткового зупинення роботи підприємства, а саме: виробництва цеху № 4, столярної дільниці цеху № 4, складу комплектування цеху № 4, повного зупинення експлуатації будівлі складу фарби до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 08.02.2023 р.
Суддя Н. В. Лісовська