Ухвала від 07.02.2023 по справі 400/2643/22

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

07 лютого 2023 р. № 400/2643/22

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши питання про витребування доказів в адміністративній справі

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,

про:визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якій просить:

"1. Визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку моєї пенсії за вимогами постанови КМУ від 9.12.2021 року №1307;

2. Визнати моє право на розрахунок моєї пенсії за правовими нормами постанови КМУ від 9.12.2021 № 1307 та постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 за середньомісячним коефіцієнтом заробітної плати Кзс = 6,32316;

3. Зобов'язати відповідача виконати перерахунок розміру моєї пенсії відповідно до п.З постанови КМУ № 1307 та з врахуванням абзацу 5 п.6 ЗМІН, іцо вносяться до постанов КМУ від 23.11.2011 р.№ 1210 і від 26 вересня 2012 р. №886( затверджених постановою 1307) та виплачувати її з 1.01.2022 року мені, ОСОБА_1 , цьому розмірі до змін в законодавстві;

4. Стягнути на мою користь моральну шкоду в розмірі 30 000 гривен відповідно до вимог ст.ст.23, 1167, 1173 ЦКУкраїни".

У позовній заяві позивач вказує на те, що, відповідаючи на його заяву від 24.01.2022, відповідач листом від 07.02.2022 № 1818-1337/С-02/8-1400/22 неправомірно відмовив у перерахунку пенсії. Позивач посилається на те, що в порушення пункту 4 частини третьої Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі-Порядок № 1210), відповідач неправильно розрахував заробітну плату за вересень 1986 року, що призвело до неправильного розрахунку середньомісячного коефіцієнта зарплати за роботу в зоні відчуження ЧАЕС.

Позивач посилається на те, що відповідач протиправно не розрахував середньомісячний коефіцієнт зарплати за роботу в зоні відчуження ЧАЕС у 1986 році, зокрема, розрахував такий коефіцієнт лише з пятикратної мінімальної заробітної плати на 01 січня відповідного року.

Також позивач навів у позовній заяві розрахунок коефіцієнта заробітної плати, який, на його думку, підлягає до застосування для цілей обчислення розміру його пенсії, - 6,32316. При цьому позивач посилається на зміни, внесені до Порядку № 1210 постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886" (далі - Постанова № 1307), а саме: абзац 5 пункту 6 Змін, і зазначає, що відповідач протиправно не застосував їх для перерахунку його пенсії.

Позивач подав до суду клопотання про долучення доказів, до якого додав, серед іншого, копії довідок про заробіток за вересень 1986 року. У цьому самому клопотанні позивач просив розглядати справу за його відсутності.

Ухвалою від 10.05.2022 суд установив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи та доказів, у тому числі відповідачу - відзиву на позовну заяву за кожним з доводів позовної заяви та доказів на його підтвердження з доказами його направлення позивачу (статті 79, 162 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідач подав до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові.

У відзиві відповідач вказує, що позивач, заявляючи позовні вимоги щодо визнання права на розрахунок пенсії позивача за правовими нормами Постанови № 1307 та Порядку № 1210 за середньомісячним коефіцієнтом заробітної плати у 6,32316, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження Пенсійного фонду. Відповідач зазначає, що задоволення таких позовних вимог фактично порушить закріплені законом виключні повноваження відповідача, тому у задоволенні зазначених вимог належить відмовити.

Заперечення відповідача щодо розрахованого позивачем коефіцієнта у 6,32316 обмежуються доводами про виключність і дискреційність повноважень органів Пенсійного фонду з розрахунку такого коефіцієнта.

Фактичних і правових підстав, з яких відповідач вважає бажаний позивачем коефіцієнт неправильним, відзив не містить, що перешкоджає суду перевірити дії відповідача у спірних правовідносинах на предмет відповідності критеріям, установленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач також зазначає у відзиві, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ), обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV). Листом відповідача за результатами розгляду заяви позивача від 24.01.2022, позивачу було повідомлено про недоцільність обчислення пенсії позивачу з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року.

Також відповідач подав письмові пояснення, в яких повідомив, що за результатами розгляду звернення позивача від 24.01.2022 щодо здійснення перерахунку пенсії ним встановлено, що обчислений розмір пенсії позивача відповідно до Постанови № 1307 є меншим за розмір пенсії позивача, який він отримував станом на 01.01.2022, а тому проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до пункту 2 Постанови № 1307 є недоцільним. В обгрунтування зазначеного твердження відповідач навів письмові розрахунки розміру пенсії позивача (такого, що виплачується натепер і такого, який би виплачувався у разі перерахунку на виконання Постанови № 1307).

Відповідач заперечує проти позовних вимог, вказуючи, що перерахунок пенсії позивача за нормами Порядку № 1210 не вигідний для позивача через те, що розмір його пенсії зменшиться внаслідок такого перерахунку. Позивач навпаки стверджує, що розмір його пенсії збільшиться, якщо для перерахунку застосувати зміни до Порядку № 1210, затверджених Постановою № 1307.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення установлений Порядком № 1210.

Особливості врахування заробітної плати для обчислення пенсій передбачені у пунктах 2 - 8 Порядку № 1210.

Формула визначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, закріплена в пункті 9 Порядку № 1210.

Можливість обчислення пенсії позивача з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року передбачена пунктом 9-1 Порядку № 1210 (в редакції станом на день виникнення спірних праовідносин, тобто станом на 01.01.2022).

Пунктом 2 Постанови № 1307, установлено, що в разі коли в осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також осіб, які отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, розмір пенсії, обчислений відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням змін, затверджених цією постановою, буде більшим від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку.

Отже, на виконання пункту 2 Постанови № 1307 відповідач повинен був проаналізувати доцільність переведення позивача з пенсії, обчисленої за Законом № 1058-IV, на пенсію на умовах, передбачених Законом № 796-ХІІ та Порядком № 1210, за документами, що містяться в матеріалах пенсійної справи.

Суд має обов'язок надати оцінку аргументам сторін щодо доцільності переведення позивача з пенсії, обчисленої за Законом № 1058-IV, на пенсію на умовах, передбачених Законом № 796-ХІІ та Порядком № 1210, а також установити фактичні обставини, що мають значення для визначення такої доцільності на підставі відповідних доказів.

Ураховуючи вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку про неможливість вирішення спору за наявними у справі матеріалами та про необхідність витребування доказів у відповідача.

Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно з частинами першою, другою, четвертою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

За нормами частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу.

Керуючись статтями 9, 77, 80, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області докази:

1.1 відомості про період роботи позивача у зоні відчуження (із зазначенням дат "з" і "по" та фактично відпрацьованого часу) з належно засвідченими копіями документів на підтвердження цих відомостей;

1.2. відомості про заробітну плату (заробіток) позивача за період роботи у зоні відчуження, за фактично відпрацьований час з належно засвідченими копіями документів на підтвердження цих відомостей;

1.3. належно засвідчені копії заяв позивача з питань призначення пенсії, перерахунку пенсії, переведення на інший вид пенсії та рішень, прийнятих за результатами їх розгляду;

1.4. пояснень щодо того, чому для визначення доцільності перерахунку пенсії позивача за нормами Порядку № 1210 відповідач у листі від 07.02.2022 № 1818-1337/С-02/8-1400/22 порівняв розмір отримуваної натепер позивачем пенсії з можливим розміром пенсії, обчисленим з 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до Порядку № 1210, але не аналізував розмір пенсії у разі її обчислення за формулою абзацу першого пункту 9 Порядку № 1210 (в редакції станом на 01.01.2022);

1.5. відомостей щодо наявності чи відсутності в пенсійній справі позивача довідок про заробітну плату від 07.06.2011 та від 06.06.2011 (номер нечітко), наданих позивачем серед додатків до клопотання від 10.06.2022 (вхідна реєстрація суду від 24.06.2022) та дат їх надходження відповідачу;

1.6. відомостей про фактичні обставини, з урахуванням яких відповідач вважає неправильним бажаний позивачем середньомісячний коефіцієнт заробітної плати у 6,32316, та доказів на підтвердження таких обставин;

1.7. усіх інших доказів, не зазначених у пунктах 1.1 -1.6 цієї ухвали, але таких, на підставі та з урахуванням яких відповідач дійшов висновку про відсутність підстав для переведення позивача на пенсію на умовах, передбачених Законом № 796-ХІІ та Порядком № 1210.

2. Установити строк для подання витребуваних доказів - до 01.03.2023.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає до оскарження окремо від рішення суду.

Суддя В.В. Птичкіна