Рішення від 07.02.2023 по справі 380/11711/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2023 року

справа №380/11711/22

провадження № П/380/11800/22

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівської області щодо відмови в перерахунку пільгової пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП. НОМЕР_2 з 22.07.2021 по 22.07.2022 неправомірними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівської області провести перерахунок та виплату суми пенсії ОСОБА_1 за період з 22.07.2021 по 22.07.2022 з врахуванням стажу недоплачених страхових внесків підприємством.

Позивач обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що з 22.07.2021 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пільгову пенсію за віком за списком №1. Вказує, що згідно з записами в трудовій книжці він в період з 01.11.2019 по 05.08.2020 працював на ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля». При цьому зазначає, що при призначенні йому пенсії відповідачем до страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи позивача на ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» з 01.11.2019 по 05.08.2020, оскільки за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, за вказаний період підприємством не сплачено страхові внески, а тому даний період не враховано для розрахунку пенсії.

Також зазначає, що 16.05.2022 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Після проведеного перерахунку з серпня 2022 року розмір пенсії змінився з 5782,16 грн на 11361,57 грн. Крім цього вказує, що у відповідь на його звернення відповідач зазначив, що період роботи позивача з 01.11.2019 по 05.08.2020 на момент призначення пенсії не був зарахований через відсутність сплати страхових внесків за вказаний період. Позивач вказує, що фактично з 22.07.2021 отримував пенсію у меншому розмірі ніж мав би отримувати та зазначає, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну сплату таких або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Вважає, що наявні правові підстави для перерахунку пенсії з моменту призначення 22.07.2021. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 31.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, підтвердженням.

Відповідач 26.09.2022 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із змінами, внесеними згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України № 33-1 від 25.11.2021 визначено, якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяці, що передують місяцю подання особою заяви про призначення пенсії надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи за призначенням пенсії, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення. Оскільки страхові внески ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» за період з 01.11.2019 по 05.08.2020 надійшли в червні 2022 року, тому відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії з дати її призначення. Вважає, що позивачу призначена пенсія відповідно до норм чинного законодавства.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 22.07.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про призначення пенсії по інвалідності та пакетом документів, що не заперечується сторонами.

За результатами розгляду заяви та поданих документів, ОСОБА_1 призначено пенсію по III групі інвалідності внаслідок професійного захворювання з 22.07.2021 по 31.07.2025 відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При призначенні пенсії період роботи позивача з 01.11.2019 по 05.08.2020 не зараховано до страхового стажу, до стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею, оскільки згідно з «Індивідуальними відомостями про застраховану особу» позивача, за вказаний період були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля».

В подальшому 14.07.2022 ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії.

З 01.08.2022 позивачу проведено перерахунок пенсії, зарахувавши до страхового стажу та до стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею період з 01.11.2019 по 05.08.2020.

Страховий стаж позивача після перерахунку пенсії, обчислений по 05.08.2020, становить 20 років 4 місяці 22 днів, з них 16 років пільгового (підземного) стажу за Списком № 1.

Вважаючи дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 22.07.2021 протиправними та такими, що порушують його права, позивач за його захистом звернувся до суду з цим позовом.

Не погоджуючись з відмовою відповідача та вважаючи її протиправною позивач звернулася до суду.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів забезпечує Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI (далі - Закон № 345-VI).

Згідно з статтею 1 Закону № 345-VI дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Відповідно до підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.

Умови призначення пенсії по інвалідності визначені розділом IV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, в редакції чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до частин 1, 3 статті 30 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Статтею 32 Закону №1058-IV встановлено, що особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: для осіб з інвалідністю II та III груп - від 38 років до досягнення особою 39 років включно - 8 років.

Згідно з частиною 1 статті 33 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Так, відповідно до положень статті 1 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Пунктом 1 статті 24 Закону №1058-IV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (абзацу 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV).

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-IV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

На підставі частини 1 статті 16 Закон № 1058-IV застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку.

З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески незалежно від фінансового стану платника.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

Відповідно до положень статті 4 Закону №2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до статті 26 Закону №2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, позивач з 01.11.2019 по 05.08.2020 працював на ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля».

Також при первинному призначенні пенсії позивачу зазначений вище період роботи не був зарахований до страхового та пільгового стажу роботи, оскільки були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля».

Отже, фактично, внаслідок невиконання ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України, позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного (страхового) стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу позивачу періоду його роботи.

Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а, від 05 грудня 2019 року у справі №242/2536/16-а, від 06 липня 2020 року у справі № 242/2179/17.

Крім цього судом з матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами у справі, що період роботи позивача з 01.11.2019 по 05.08.2020 самостійно зарахований відповідачем до його страхового та пільгового стажу роботи за Списком №1 та проведено перерахунок пенсії з 01.08.2022 на підставі поданої позивачем заяви від 14.07.2022.

Водночас суд зауважує, що на час призначення пенсії позивачу 22.07.2021 у відповідача були наявні усі відомості щодо страхового та пільгового стажу позивача за Списком №1, разом з заявою від липня 2022 року позивач нових (додаткових) документів не подавав, а тому період з 01.11.2019 по 05.08.2020 мав бути врахований при призначені пенсії позивачу.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 22.07.2021, з врахуванням до страхового стажу та до пільгового стажу періоду роботи з 01.11.2019 по 05.08.2020 на відокремленому підрозділі «Шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з урахуванням раніше проведених виплат.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 992,40 грн.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 122, 139, 241-246, 250, 262, 291, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, з врахуванням періоду роботи з 01.11.2019 по 05.08.2020 на відокремленому підрозділі «Шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 22.07.2021, з врахуванням періоду роботи з 01.11.2019 по 05.08.2020 на відокремленому підрозділі «Шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан