08 лютого 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/5303/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П. розглядаючи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, а також зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі позивач), через свого представника - адвоката Дзісь Андрія Романовича, звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 31.08.2022 року №319 "Про результати службового розслідування за фактом відмови від виконання бойового наказу командира військової частини НОМЕР_1 " в частині притягнення до відповідальності, позбавлення преміювання за серпень 2022 року у повному обсязі (100%) та додаткових винагород у повному обсязі (100%) військовослужбовця Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України (код в ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 100000 грн. за серпень 2022 року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 з 25.02.2022 року проходить військову службу за мобілізацією за військовим званням солдат. У період з 06.08.2022 по 31.08.2022 брав безпосередню участь у бойових діях, однак за серпень 2022 року отримав грошове забезпечення без додаткової винагороди у розмірі 100000 грн., оскільки згідно наказом військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2022 №319 був притягнутий до відповідальності шляхом позбавлення додаткових винагород. Підставою для винесення вказаного наказу слугувало службове розслідування під час якого у позивача не було отримано жодного пояснення, проте, як вказує представник позивача, ОСОБА_1 ніяких позицій без наказу не покидав. Крім того, представник позивача вказує, що такий вид відповідальності як позбавлення додаткових доплат не передбачений Дисциплінарним Статутом.
Від військової частини НОМЕР_1 (надалі відповідач) надійшов відзив на позов, в якому вказані заперечення проти позову. Командир військової частини вказує про хибність доводів позивача, оскільки вважає доведеним факт залишення позивачем бойових позицій та відмови від виконання бойового наказу №1 від 08.08.2022 року, а тому за вказані дії позивача було правомірно позбавлено преміювання та додаткових винагород за серпень 2022 року.
Рух справи:
Ухвалою судді від 23.11.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд, -
ОСОБА_1 на підставі Указу Президента №69/2022 з 25.02.2022 року проходить військову службу за мобілізацією за військовим званням солдат (а.с.10-14).
Згідно витягу із наказу командира 69 окремого стрілецького батальйону від 01.07.2022 про №5-РС солдата ОСОБА_1 призначено гранатометником 2 відділення 3 взводу 1 стрілецької роти 69 окремого стрілецького батальйону, ВОС-НОМЕР_5 (а.с.43).
З 07.08.2022 ОСОБА_1 прибув у м.Курахове із тимчасового пункту дислокації в/ч НОМЕР_1
Згідно Витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 14.08.2022 №233 ''Про призначення службового розслідування за фактом відмови від виконання бойового наказу командира військової частини НОМЕР_1 '' у зв'язку з тим, що 14.08.2022 частина військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 залишили бойові позиції в районі населеного пункту Мар'їнка Донецької області та відмовились від виконання бойового наказу командира військової частини НОМЕР_1 №1 згідно бойового розпорядження командира військової частина НОМЕР_4 №408/КП/2 ДСК від 08.08.2022 вирішено провести службове розслідування (а.с.47).
У рапорті старшого лейтенанта в/ч НОМЕР_1 , заступника командира штабу ОСОБА_2 вказано, що 08.08.2022 командирам бойових підрозділів військової частини усно був доведений бойовий наказ №1 від 08.08.2022 про зайняття бойових позицій в районі населеного пункту Мар'їнка Донецької області. Військовослужбовці зайняли позиції згідно наказу, проте в період з 12.08.2022 по 15.08.2022 почали самовільно залишати позиції та переміщувались до місця попереднього розташування батальйону в районі Цукурино. Наказу на залишення позицій чи відвід від командування батальйону не надходило. В подальшому військовослужбовці, які залишили позиції відкрито відмовились від подальшого виконання бойових наказів (а.с.53).
Згідно акту про проведення службового розслідування за фактом відмови від виконання бойового наказу було встановлено, що солдат ОСОБА_1 залишив бойові позиції в районі населеного пункту Мар'їнка Донецької області та відмовились від виконання бойового наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 08.08.2022. Вказані дії мають ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст.402 ч.4 Кримінального кодексу України (а.с.54-66).
Пунктом 2 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2022 №319 ''Про результати службового розслідування за фактом відмови від виконання бойового наказу командира військової частини НОМЕР_1 '' за відмову від виконання бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_4 №408/КП/2ДСК від 08.08.2022 військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , зокрема солдата ОСОБА_1 гранотометника 2 відділення 3 взводу 1 стрілецької роти, позбавити преміювання за серпень 2022 року в повному обсязі (100%) та додаткових винагород в повному обсязі (100%) (надалі спірний наказ, а.с.67-77).
Отже правовірність та законність спірного наказу у частині, що стосується прав позивача є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.
Дисциплінарний Статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV (надалі Дисциплінарний Статут ЗСУ) визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.
Згідно частини 1 статті 1 Дисциплінарного Статуту ЗСУ військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.
Відповідно до частини 6 статті 5 Дисциплінарного Статуту ЗСУ право командира - віддавати накази і розпорядження, а обов'язок підлеглого - їх виконувати, крім випадку віддання явно злочинного наказу чи розпорядження. Наказ має бути виконаний сумлінно, точно та у встановлений строк.
Відповідальність за наказ несе командир, який його віддав.
У разі непокори чи опору підлеглого командир зобов'язаний для відновлення порядку вжити всіх передбачених статутами Збройних Сил України заходів примусу аж до притягнення його до кримінальної відповідальності.
Статтею 7 Дисциплінарного Статуту ЗСУ визначено, що застосовувати заохочення та накладати дисциплінарні стягнення можуть тільки прямі командири та командири, визначені в розділі 3 цього Статуту.
Відповідно до статті 49 Дисциплінарного Статуту ЗСУ командир відділення, головний сержант (заступник командира) взводу мають право застосовувати стягнення, передбачені пунктами "а"-"г" статті 48 цього Статуту.
Згідно статті 48 Дисциплінарного Статуту ЗСУ на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення:
а) зауваження;
б) догана;
в) сувора догана;
г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти);
ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби);
д) пониження в посаді;
е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу);
є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу);
ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).
Наведений перелік видів дисциплінарних стягнень є вичерпним і додатковому розширенню не підлягає, а тому застосування такого виду дисциплінарного стягнення як позбавлення додаткових доплат до грошового забезпечення не передбачена нормами Дисципліраного Статуту ЗСУ, отже знаходиться поза межами правового поля.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку про протиправність спірного наказу в частині позбавлення ОСОБА_1 преміювання та додаткових винагород за серпень 2022 року.
У пункті 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 ''Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану'' (надалі Постанова №168, в редакції чинній на час виникнення правовідносин) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми "єПідтримка", виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Довідка про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за серпень 2022 року свідчить про відсутність нарахування додаткової винагороди згідно постанови №168 (а.с.41).
Постанова №168 не містить будь яких виключень щодо можливості позбавлення додаткової винагороди, яка має виплачуватись військовослужбовцю, а тому, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити додаткову винагороду пропорційно часу участі позивача у діях та заходах.
Принагідно суд зауважує, що витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 14.08.2022 №233 про призначення службового розслідування не містить інформації про відсторонення позивача від виконання службових обов'язків на період проведення службового розслідування.
У пункті 1 Постанови №168 вказано на обов'язок виплати додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень або 100000 гривень в залежності від несення служби, а тому в даному випадку нарахування виду та розміру додаткової винагороди є дискримінаційними повноваженнями відповідача, у які на даній стадії суд не має право втручатись. А відтак, суд вважає, що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату додаткової винагороди за серпень 2022 року згідно вимог Постанови №168.
Судові витрати не підлягають розподіленню через відсутність даних про понесені судові витрати у матеріалах даної справи.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код в ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 31.08.2022 року №319 "Про результати службового розслідування за фактом відмови від виконання бойового наказу командира військової частини НОМЕР_1 " в частині позбавлення солдата ОСОБА_1 преміювання за серпень 2022 року у повному обсязі (100%) та додаткових винагород у повному обсязі (100%).
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити солдату ОСОБА_1 додаткову винагороду за серпень 2022 року, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук