08 лютого 2023 року Справа № 280/803/23 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Татаринов Д.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України (вул. Поштова, 2, м. Запоріжжя, 69063,ЄДРПОУ 08133255), третя особа - Військова частина НОМЕР_3 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про скасування постанови у вигляді довідки військово-лікарської комісії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України (далі - відповідач), третя особа - Військова частина НОМЕР_3 Міністерства оборони України, в якій позивач просить суд визнати протиправною та скасувати висновок у вигляді Довідки військово-лікарської комісії № 4138 від 10 жовтня 2022 року.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пунктів 1 та 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначаються: найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Частиною 1 статті 42 КАС України передбачено, що учасниками справи є сторони, треті особи.
Так, на виконання вимог статті 160 КАС України позивачем у позовній заяві зазначено наступний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (ЄДРПОУ) третьої особи - Військова частина НОМЕР_3 Міністерства оборони України « НОМЕР_4 ».
В той же час, згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридичну особу з ЄДРПОУ «26624313» не знайдено.
З вищевикладеного вбачається, що позивачем при зверненні до суду із позовом зазначено неправильне ЄДРПОУ третьої особи.
Вказані обставини свідчать про невідповідність позовної заяви вимогам статті 160 КАС України.
Окрім того, зі змісту положень статті 49 КАС України вбачається, що треті особи поділяються на третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет позову та які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача/відповідача.
Відповідно до статті 51 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають права позивача.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають права та обов'язки, визначені у статті 44 цього Кодексу.
Тобто, від зазначення відомостей про третю особу, а саме чи беруть треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, участь у справі на стороні позивача чи відповідача залежить їх обсяг прав під час розгляду справи.
Відповідно до частини 5 статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
В той же час, позовна заява не містить ані прохання щодо залучення третьої особи по справі, ані жодних відомостей про третю особу, а саме чи бере третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, участь у справі на стороні позивача чи відповідача, ані права чи обов'язки третьої особи, ані інформації щодо того, яким чином на неї може вплинути рішення, прийняти за результатами розгляду даної справи.
Таким чином, з метою усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати уточнюючий адміністративний позов із зазначенням у ньому правильних відомостей щодо третьої особи з урахуванням положень статей 49, 51 КАС України.
Відповідно до статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід залишити без руху.
Згідно частини третьої статті 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 241, 243, 248 КАС України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України, третя особа - Військова частина НОМЕР_3 Міністерства оборони України про скасування постанови у вигляді довідки військово-лікарської комісії,- залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду уточнюючого адміністративного позову із зазначенням у ньому правильних відомостей щодо третьої особи з урахуванням положень статей 49, 51 КАС України та у кількості, відповідно до кількості учасників справи.
Зазначені документи надіслати до суду супровідним листом з посиланням на номер справи.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений статтею 256 КАС України.
Ухвалу складено та підписано 08 лютого 2023 року.
Суддя Д.В. Татаринов