Рішення від 07.02.2023 по справі 280/4810/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2023 року Справа № 280/4810/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ»

до Головного управління ДПС у Донецькій області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» (далі - позивач, ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ») до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Донецькій області), у якій позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії щодо зарахування (облікування) в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС України та в інтегрованій картці платника податку позивача з платежу «земельний податок з юридичних осіб» заборгованості в сумі 1778,62 грн. та з платежу «орендна плата з юридичних осіб» - заборгованості в сумі 94906,07 грн. у вигляді залишку несплаченої пені, нарахованої відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України;

2) зобов'язати відповідача вчинити дії по коригуванню облікових показників в інтегрованій картці платника позивача та в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС України шляхом здійснення облікових операцій по виключенню з обліку податкового боргу в розмірі 1778,62 грн. та по виключенню з обліку податкового боргу з платежу «орендна плата з юридичних осіб» - заборгованості в сумі 94906,07 грн. у вигляді залишку несплаченої пені, нарахованої відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України.

Позовна заява подана представником позивача адвокатом Лабовкіним О.О., який діє на підставі ордеру на надання правничої допомоги серія АЕ №1124199.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує, що відповідно до податкового законодавства України ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» звільнений від сплати земельного податку за використання земельних ділянок, що знаходяться у м.Шахтарськ та у м.Сніжне, з 14.04.2014 по теперішній час у зв'язку із знаходженням цієї земельної ділянки на тимчасово-окупованій території. Позивачем було помилково визначено суми податкових зобов'язань зі сплати земельного податку, зокрема включено до таких зобов'язань суми земельного податку за земельні ділянки, які фактично не використовуються позивачем у м.Шахтарськ. В подальшому, у 2018 році ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» було подано уточнюючі декларації на зменшення податкових зобов'язань із земельного податку та орендної плати за 2014 рік. Попри подання зазначених уточнюючих податкових декларацій по земельному податку та орендній платі за 2014 рік, тобто після коригування шляхом анулювання зазначених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було нараховано на них пеню за несплату вищезазначених земельного податку орендної плати. Позивач звертає увагу, що відповідач здійснив нарахування пені за несплату податкових зобов'язань, яких фактично не існувало. Оскільки ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» не допускалося прострочення виконання податкових зобов'язань зі сплати земельного податку, або невиконання таких зобов'язань (так як позивач звільнений від сплати земельного податку за земельну ділянку на тимчасово окупованій території, та подав відповідні уточнюючі декларації), то відсутні підстави для нарахування пені. Наголошує на тому, що інформація, яка зазначається в інтегрованій картці платника податків та в інформаційній-телекомунікаційній системі ДПС України впливає на права та обов'язки платника податку, оскільки містить офіційну інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 17.08.2022 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін.

Крім того, витребувано від ГУ ДПС у Донецькій області докази по справі, а саме:

- податкові декларації ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» з плати за землю за період 2014 рік по м.Сніжне з нарахуванням податкового зобов'язання із земельного податку та м.Шахтарськ з нарахуванням податкового зобов'язання з орендної плати;

- уточнюючі податкові декларації ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ», подані у 2018 році на зменшення податкових зобов'язань із земельного податку та орендної плати за 2014 рік.

Вимоги зазначеної ухвали виконані не були, заяв про неможливість подати витребувані документи чи письмових пояснень не надійшло.

Ухвалою суду від 10.01.2023 витребувано від Державної податкової служби України докази по справі, а саме:

- податкові декларації ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» з плати за землю за період 2014 рік по м.Сніжне з нарахуванням податкового зобов'язання із земельного податку та м.Шахтарськ з нарахуванням податкового зобов'язання з орендної плати;

- уточнюючі податкові декларації ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ», подані у 2018 році на зменшення податкових зобов'язань із земельного податку та орендної плати за 2014 рік;

- інформацію щодо наявності заборгованості з платежу «земельний податок з юридичних осіб» та «орендна плата з юридичних осіб» в обліковій інформаційній системі органів державної податкової служби та інтегрованій картці платника податку позивача.

Вимоги зазначеної ухвали також виконані не були, заяв про неможливість подати витребувані документи чи письмових пояснень не надійшло.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, копію ухвали про відкриття провадження у справі та копію позовної заяви з додатками направлено відповідачу засобами поштового зв'язку та отримані останнім 06.12.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Крім того, копію ухвали про відкриття провадження у справі було надіслано ГУ ДПС у Донецькій області в його електронний кабінет та доставлено адресату 19.08.2022, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. Заяв та/або клопотань процесуального характеру суду не надано.

Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі матеріалів справи суд встановив такі обставини.

Згідно з офіційними відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» зареєстровано як юридичну особу 28.03.2002, номер запису: 12651200000000024, видами діяльності за КВЕД є: 03.12 Прісноводне рибальство; 03.22 Прісноводне рибництво (аквакультура); 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 52.10 Складське господарство.

Представник позивача звернувся до ГУ ДПС у Донецькій області з адвокатським запитом від 07.02.2022 №07-02-01/22А, в якому просив надати інформацію та копію документів:

- рішення контролюючого органу та/або податкову вимогу про нарахування заборгованості в сумі 96 684,69 грн. (земельний податок з юридичних осіб - 1 778,62 грн. та орендна плата з юридичних осіб - 94 906,07 грн.);

- чи наявні дані про нарахування та/або визначення ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» податкових зобов'язань зі сплати земельного податку та/або орендної плати за період з квітня 2014 року по теперішній час, та у разі наявності таких даних - надіслати документи, що підтверджують нарахування та/або визначення податкових зобов'язань;

Листом від 11.02.2022 №4175/6/05-99-13-03-14 «Про розгляд адвокатського запиту» відповідач надав відповідь, у якій зазначено, таке:

«Щодо надання рішення контролюючого органу та/або податкової вимоги про нарахування заборгованості в сумі 96 684,69 грн. (земельний податок з юридичних осіб - 1 778,62 грн. та орендна плата з юридичних осіб 94 906,07 грн.).

Згідно з даними інформаційної системи ДПС України попереднє місцезнаходження ТОВ «Шахтарськнафтопродукт»: вул.Леніна 45, м.Шахтарськ, Донецька область, 86211.

Відповідно до Указу Президента України від 14 листопада 2014 року 3875/2014 «Про рішення ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» УДППЗ «Укрпошта» на території населених пунктів де органи державної влади тимчасово не виконують свої повноваження, не здійснює пересилання пошти.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м.Шахтарськ, Донецької області входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

На підставі зазначеного вище ГУ ДПС податкова вимога на адресу ТОВ «Шахтарськнафтопродукт» не спрямовувалась.

Щодо наявних даних про нарахування та/або визначення ТОВ «Шахтарськнафтопродукт» податкових зобов'язань зі сплати земельного податку та/або орендної плати за період з квітня 2014 року по теперішній час, та у разі наявності таких даних - надання документів, що підтверджують нарахування та/або визначення податкових зобов'язань.

Земельні відносини в Україні регулюються положеннями Земельного кодексу України (далі - Земельний кодекс), Цивільним кодексом України, Законом України від 16.10.1998 №161 - XIV «Про оренду землі». Справляння плати за землю регулюються положеннями Податкового кодексу України.

ТОВ «Шахтарськнафтопродукт» самостійно надано податкові декларації з плати за землю за 2014 рік по м.Сніжне з нарахуванням податкового зобов'язання із земельного податку та м.Шахтарськ з нарахуванням податкового зобов'язання з орендної плати.

Пунктом 57.1 статті 57 Кодексу визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Згідно із інтегрованими картками платника податкові зобов'язання із земельного податку та орендної плати сплачувались платником до липня 2014 року. Станом на 01.01.2018 у підприємства обліковувався податковий борг із земельного податку та орендної плати.

Платником у 2018 році самостійно подано уточнюючі податкові декларації на зменшення податкових зобов'язань із земельного податку та орендної плати за 2014 рік.

З липня 2014 року по теперішній час податкові зобов'язання платником не сплачувались.

Таким чином погашення податкового боргу платника відбулось за рахунок подання уточнюючих податкових декларацій на зменшення податкових зобов'язань. При погашенні податкового боргу за рахунок зменшення податкових зобов'язань нарахована пеня.

Відповідно до пп.129.1.3 п.129 ст.129 Кодексу нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 Кодексу - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання. Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (п.п.129.3.1 п.129.1 ст.129 Кодексу).

При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені (п.131.2 ст.131 Кодексу).

Таким чином, відповідно до підпункту 129.3.1 пункту 129.1 Кодексу при погашенні податкових зобов'язань із земельного податку по м.Сніжне та орендної плати по м.Шахтарськ, самостійно визначених ТОВ «Шахтарськнафтопродукт» за 2014 рік, нарахована пеня у сумі 1 778,62 грн. (земельний податок) та 94 906,07 грн. (орендна плата)».

В подальшому представник позивача звернувся до Державної податкової служби України та до ГУ ДПС у Запорізькій області із заявою від 21.02.2022 №21-02-01/22-А, у якій просив:

- виключити із інформаційної телекомунікаційної системи ДПС України інформацію про заборгованість (податковий борг) ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» у розмірі 96 684,69 грн. (земельний податок з юридичних осіб - 1 778,62 грн та орендна плата з юридичних осіб - 94 906,07 грн.) у вигляді залишку несплаченої пені;

- надати письмове підтвердження відсутності податкового боргу у ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» у розмірі 96 684,69 грн. (земельний податок з юридичних осіб - 1 778,62 грн. та орендна плата з юридичних осіб - 94 906,07 грн.) у вигляді залишку несплаченої пені.

Крім того, представник позивача звернувся до ДПС України із заявою від 24.04.2022 №22-04-01/22 про надання індивідуальної податкової консультації з наступного питання: яким чином скасувати (списати, анулювати, ліквідувати тощо) заборгованість ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» у розмірі 96 684,69 грн. (земельний податок з юридичних осіб - 1 778,62 грн. та орендна плата з юридичних осіб - 94 906,07 грн.) у вигляді залишку несплаченої пені, нарахованої відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, та виключити запис про цю заборгованість з інформаційної телекомунікаційної системи ДПС України.

На заяви представника позивача від 21.02.2022 №21-02-01/22-А, від 24.04.2022 №22-04-01/22 Державна податкова служба України надала відповідь, оформлену листом від 17.05.2022 №4383/6/99-00-13-04-06, в якій з посиланням на норми податкового законодавства зазначила, що наразі відсутні законодавчі підстави для списання податкового боргу ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ».

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо облікування в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС України та в інтегрованій картці платника податку ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» заборгованості в сумі 1778,62 грн. з платежу «земельний податок з юридичних осіб» та в сумі 94906,07 грн. з платежу «орендна плата з юридичних осіб у вигляді залишку несплаченої пені, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів.

Серед іншого Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 7.3 статті 7 Податкового кодексу України встановлено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з частиною 288.1. статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, відповідно до частини 288.7 зазначеної статті, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Відповідно до пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельних ділянок за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Указом Президента України №405/2014 від 14.04.2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

02.09.2014 Верховна Рада України прийняла Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 №1669-VII (далі - Закон №1669-VII), який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до статті 1 Закону №1669-VII період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.

Стаття 6 Закону №1669-VII передбачала звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Так, стаття 6 Закону №1669-VII в редакції від 02.09.2014 передбачала, що під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

17.05.2016 Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» №1365-VІІІ (далі - Закон №1365-VІІІ).

Закон №1365-VІІІ набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 08.06.2016.

На підставі пункту 2 розділу І Закону №1365-VІІІ стаття 6 Закону №1669-VII викладена в такій редакції:

«Звільнити суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону».

В свою чергу, частиною 4 статті 4 Закону №1669-VII в редакції Закону №1365-VІІІ встановлено, що Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.

Аналіз положень статті 6 Закону №1669-VII зумовлює такі висновки:

- в період з 14.04.2014 по 07.06.2016 включно від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності були звільнені суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції;

- починаючи з 08.06.2016 суб'єкти господарювання звільнені від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та в населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Крім того, пунктом 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України установлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об'єднаних сил (ООС), для платників податків, які станом на 14 квітня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) на тимчасово окупованій території, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об'єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих територіях, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Дія цього пункту не поширюється на територію України, визнану тимчасово окупованою відповідно до Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Згідно з підпунктом 38.1 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України у цьому пункті терміни вживаються в такому значенні:

тимчасово окупована територія - територія окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, визначена відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України;

територія населених пунктів на лінії зіткнення - територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України;

інша територія України - територія України, крім тимчасово окупованої території та території населених пунктів на лінії зіткнення.

Терміни «період проведення антитерористичної операції» та «територія проведення антитерористичної операції» вживаються у цьому пункті у значенні, наведеному в Законі України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Підпунктом 38.7 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України визначено, що не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об'єднаних сил (ООС), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.

З матеріалів справи слідує, що спірні правовідносини виникли щодо плати за земельні ділянки, розташовані в м.Сніжне та м.Шахтарськ Донецької області.

Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №1053-р від 30.10.2014, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

В подальшому, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".

Тобто, зазначене розпорядження Кабінету Міністрів України було чинним та не скасовувалось, його дія лише була зупинена на відповідний час.

02.12.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України.

Пунктом 1 та 3 вказаного розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, та визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. №1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція""; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України" від 30 жовтня 2014 р. № 1053.

Суд зазначає, що вказаними розпорядженнями затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція з початку її проведення та на теперішній час.

Згідно з додатками до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р та №1053-р від 30.10.2014, до зазначених населених пунктів належить м.Сніжне та м.Шахтарськ Донецької області.

Крім того, у Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), крім інших, включено м.Шахтарськ (у тому числі смт Контарне, смт Московське, смт Сердите, с-ще Дубове, с-ще Лобанівка, смт Стіжківське, с-ще Вінницьке, с-ще Чумаки, с-ще Вікторія, с-ще Гірне, с-ще Дорофієнко, с-ще Зарічне, с-ще Кищенко) та м.Сніжне (у тому числі смт Андріївка, смт Гірницьке, смт Бражине, смт Лиманчук, смт Никифорове, смт Залісне, смт Первомайський, смт Первомайське, смт Побєда, с-ще Балка, смт Сєверне, с-ще Молчалине, с-ще Сухівське).

Отже, відповідно до статті 6 Закону №1669-VII та положень пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України починаючи з 14.04.2014 ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» звільнено від плати за землю за земельні ділянки державної та комунальної власності, розташовані в м.Сніжне та м.Шахтарськ Донецької області.

Як слідує з позовної заяви, у 2018 році ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» на адресу ГУ ДПС у Донецькій області надіслано уточнюючі декларації на зменшення податкових зобов'язань із земельного податку та орендної плати за 2014 рік.

Ухвалою суду від 17.08.2022 витребувано від ГУ ДПС у Донецькій області податкові декларації ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» з плати за землю за період 2014 рік по м.Сніжне з нарахуванням податкового зобов'язання із земельного податку та м.Шахтарськ з нарахуванням податкового зобов'язання з орендної плати; уточнюючі податкові декларації ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ», подані у 2018 році на зменшення податкових зобов'язань із земельного податку та орендної плати за 2014 рік.

Однак, не зважаючи на отримання копії цієї ухвали, відповідач вимоги суду не виконав, витребувані докази суду не надав.

Крім того, зазначені вище докази були витребувані судом від Державної податкової служби України, однак відповідні документи суду не надано.

Частиною 9 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) закріплено, що у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Разом з тим, у листі від 11.02.2022 №4175/6/05-99-13-03-14 відповідачем визнаються обставини щодо подання позивачем у 2018 році уточнюючих податкових декларацій на зменшення податкових зобов'язань із земельного податку та орендної плати за 2014 рік, а отже даний факт не потребує додаткового підтвердження у відповідності до положень частини 1 статті 78 КАС України (обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню).

За доводами відповідача, викладених у листі від 11.02.2022 №4175/6/05-99-13-03-14, згідно з інтегрованими картками ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» податкові зобов'язання із земельного податку та орендної плати сплачувались платником до липня 2014 року. Станом на 01.01.2018 у ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» обліковувався податковий борг із земельного податку та орендної плати. З липня 2014 року податкові зобов'язання платником не сплачувались. Погашення податкового боргу платника відбулось за рахунок подання уточнюючих податкових декларацій на зменшення податкових зобов'язань. При погашенні податкових зобов'язань із земельного податку по м.Сніжне та орендної плати по м.Шахтарськ, самостійно визначених ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» за 2014 рік, нарахована пеня у сумі 1 778,62 грн. (земельний податок) та 94 906,07 грн. (орендна плата).

Щодо нарахування пені суд вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до ст. цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Згідно з пунктом 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої пп.пп.129.1.2, 129.1.4 п. 129.1 цієї статті):

129.3.1. у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;

129.3.2. у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;

129.3.3. у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);

129.3.4. при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

Згідно з абзацом 3 пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

У зв'язку з тим, що ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» в період з 14.04.2014 було звільнено від плати за землю за земельні ділянки державної та комунальної власності, що розташовані на тимчасово окупованій території, що виключало можливість утворення податкового боргу, у контролюючого органу не було підстав для нарахування пені за невиконання (несвоєчасне) виконання грошових зобов'язань з земельного податку та орендної плати за землю за цей період.

В контексті вищенаведеного, суд враховує висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 09.04.2019 по справі №812/420/18, згідно з яким відображення в інтегрованих картках платника податків показників про наявність у нього податкового боргу, зокрема, з земельного податку та з орендної плати за землю з юридичних осіб є протиправним, оскільки позивач був в силу закону звільнений у відповідні періоди від сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, у подальшому подав уточнюючі декларації, після подання яких відбулося обнуління суми боргу та нарахування пені.

Також подібний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 02.06.2022 у справі №360/2838/20.

Крім того, суд звертає увагу, що подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю з нарахуванням до зменшення сум зобов'язання з земельного податку або орендної плати за період, впродовж якого платник був звільнений від плати за землю, не може розцінюватися як «погашення податкового боргу».

Так, згідно з пунктом 35.1 статті 35 Податкового кодексу України сплата податків та зборів здійснюється в грошовій формі у національній валюті України, крім випадків, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Тобто, сплата податку являє собою фактичне внесення сум податку, які підлягають сплаті до відповідного бюджету.

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті: надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.

Скориставшись правом, передбаченим Податковим кодексом України, позивач подав уточнюючі податкові декларації з земельного податку та орендної плати з юридичних осіб, тобто мало місце зарахування від'ємного значення у зменшення суми податкового боргу, а не фактична сплата грошових зобов'язань.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії ГУ ДПС у Донецькій області щодо нарахування ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» пені в розмірі 1 778,62 грн. (земельний податок) та 94 906,07 грн. (орендна плата), підлягають визнанню протиправними.

Вирішуючи позовні вимоги про зобов'язання відповідача вчинити дії по коригуванню облікових показників в інтегрованій картці платника позивача та в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС України шляхом здійснення облікових операцій по виключенню з обліку податкового боргу, суд виходить з такого.

Частина 1 статті 2 КАС України встановлює, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Усталеною є практика Верховного Суду, що ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має водночас як забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання, так і бути адекватним фактичним обставинам справи, а також узгоджуватися з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом (постанова Верховного Суду від 02.06.2022 у справі №360/2838/20).

Верховний Суд неодноразово (зокрема, але не виключно, у постановах від 19.02.2019 (справа №825/999/17) та від 26.02.2019 (справа №805/4374/15-а), від 17.06.2021 (справа №520/7599/19), від 25.03.2021 (справа №280/4506/18) вказував, що відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов'язань створює певні наслідки для платника податків та наявність у останнього матеріально-правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом. Відповідно, належним способом захисту, що відновить порушені права, є вимога про зобов'язання відповідача здійснити дії по відображенню/коригуванню у особовій картці платника податків дійсного стану зобов'язань перед бюджетом, в тому числі, і шляхом виключення неправомірно нарахованих і відображених сум.

В межах розгляду даної справи судом встановлено безпідставне нарахування контролюючим органом пені в розмірі 1 778,62 грн. (земельний податок) та 94 906,07 грн. (орендна плата), у зв'язку з чим суд дійшов висновку про те, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача у спірних правовідносинах є визнання протиправними дій відповідача по нарахуванню позивачу пені та зобов'язання відповідача здійснити коригування даних в інтегрованій картці ТОВ «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» та в інформаційній системі ДПС України шляхом виключення податкового боргу (пені) з платежу «земельний податок з юридичних осіб» в розмірі 1 778,62 грн. та з платежу «орендна плата з юридичних осіб» в сумі 94 906,07 грн.

Враховуючи положення частин першої, другої статті 77, 90 КАС України, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в загальному розмірі 4 962,00 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Донецькій області по нарахуванню Товариству з обмеженою відповідальністю «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» пені зі земельного податку з юридичних осіб у розмірі 1 778,62 грн. (одна тисяча сімсот сімдесят вісім гривень 62 коп.) та з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 94 906,07 грн. (дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот шість гривень 07 коп.).

Зобов'язати Головне управління ДПС у Донецькій області здійснити коригування даних в інтегрованій картці Товариства з обмеженою відповідальністю «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» та в інформаційній системі Державної податкової служби України шляхом виключення податкового боргу (пені) з платежу «земельний податок з юридичних осіб» в розмірі 1 778,62 грн. (одна тисяча сімсот сімдесят вісім гривень 62 коп.) та з платежу «орендна плата з юридичних осіб» в розмірі 94 906,07 грн. (дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот шість гривень 07 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4 962,00 грн (чотири тисячі дев'ятсот шістдесят дві гривні 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ШАХТАРСЬКНАФТОПРОДУКТ», місцезнаходження: 71600, Запорізька область, Василівський район, м.Василівка, бульвар Центральний, буд.41 Б; код ЄДРПОУ 03483983.

Відповідач - Головне управління ДПС у Донецькій області, місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд.59; код ЄДРПОУ ВП 44070187.

Повне судове рішення складено 07.02.2023.

Суддя К.В. Мінаєва