Рішення від 08.02.2023 по справі 280/6744/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

08 лютого 2023 року (10:00)Справа № 280/6744/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтінгова Компанія «СІП» (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 26, код ЄДРПОУ 35802320) до Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393); Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП: 44118663); Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (76018, м. Івано - Франківськ, вул. Незалежності, 20 код ЄДРПОУ 43968084); Головного управління ДПС у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7; код ЄДРПОУ 44069150); Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львiв, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29.11.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтінгова Компанія «СІП» (далі - позивач або ТОВ «Консалтінгова Компанія «СІП») до Державної податкової служби України (далі - відповідач 1), Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №6894118/35802320 від 01.06.2022, №6894119/35802320 від 01.06.2022, №6894120/35802320 від 01.06.2022, №7170126/35802320 від 05.08.2022, №7170127/35802320 від 05.08.2022, №7176011/35802320 від 09.08.2022, №7176010/35802320 від 09.08.2022, №7222934/35802320 від 18.08.2022, №7507180/35802320 від 25.10.2022, №7507181/35802320 від 25.10.2022;

зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1 від 11.03.2021, №4 від 18.03.2021, №5 від 29.03.2021, №4 від 07.04.2021, №2 від 07.04.2021, №3 від 07.04.2021, №6 від 14.04.2021, №1 від 07.05.2021, №7 від 27.04.2021, №8 від 30.04.2021 з дати подання їх на реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) спірні податкові накладні, проте, позивачем було отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, в якій зазначено, що документи прийнято, але їх реєстрація зупинена. Зазначає, що підставою для зупинення реєстрації спірних податкових накладних послугував пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Разом з тим, позивач вважає, що ним були надані усі документи, які дають змогу ідентифікувати та зрозуміти сутність господарської операції. Позивач вказував на те, що рішеннями, якими відмовлено в реєстрації спірних накладних є формальними та не містять жодної чіткої/конкретної підстави для відмови у реєстрації спірних накладних. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 05.12.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 28.12.2022 залучено до участі у справі в якості співвідповідачів: Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (далі - відповідач 3), Головне управління ДПС у Вінницькій області (далі - відповідач 4), Головне управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач 5).

17.01.2023 до суду від представника відповідача 3 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 2742), в якому зазначає, що реєстрація податкових накладних №1 від 11.03.2021, №4 від 18.03.2021, №5 від 29.03.2021, виписаних ТОВ «Консалтінгова Компанія «СІП» була зупинена у зв'язку з тим, що податкові накладні відповідали критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зазначає, що комісією прийнято рішення №6894118/35802320 від 01.06.2022, №6894119/35802320 від 01.06.2022, №6894120/35802320 від 01.06.2022 про відмову у реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із ненаданням позивачем первинних документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі додаткова інформація зазначено: недостатньо документів щодо придбання/реалізації товарів, зокрема, відсутній договір на придбання товару та інформація щодо транспортування/навантаження/розвантаження. Вважає, що відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову в реєстрації спірних податкових накладних. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

17.01.2023 до суду від представника відповідача 4 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 2615), в якому зазначає, що реєстрація податкових накладних №4 від 07.04.2021, №2 від 07.04.2021, №3 від 07.04.2021, №6 від 14.04.2021, №1 від 07.05.2021, виписаних ТОВ «Консалтінгова Компанія «СІП» була зупинена у зв'язку з тим, що податкові накладні відповідали критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зазначає, що комісією прийнято рішення №7170126/35802320 від 05.08.2022, №7170127/35802320 від 05.08.2022, №7176011/35802320 від 09.08.2022, №7176010/35802320 від 09.08.2022, №7222934/35802320 від 18.08.2022 про відмову у реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із ненаданням позивачем первинних документів, а саме: недостатньо документів щодо придбання/реалізації товарів, зокрема, відсутній договір на придбання товару та інформація щодо транспортування/навантаження/розвантаження. Вважає, що відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову в реєстрації спірних податкових накладних. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

27.01.2023 до суду від представника відповідача 5 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 4386), в якому зазначає, що реєстрація податкових накладних №7 від 27.04.2021, №8 від 30.04.2021 була зупинена у зв'язку з тим, що податкові накладні відповідали критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зазначає, що комісією прийнято рішення №7507180/35802320 від 25.10.2022, №7507181/35802320 від 25.10.2022 про відмову у реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із ненаданням позивачем документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Вважає, що відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову в реєстрації спірних податкових накладних. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Судом встановлено, що ТОВ «Консалтінгова Компанія «СІП» мало господарські взаємовідносини з ТОВ «ТД «БСМ», відповідно до укладеного договору поставки №09-10/БМ від 30.09.2019, предметом якого була поставка товарів.

ТОВ «КК «СІП» складено рахунок №08 від 11.03.2021, який був оплачений 11.03.2021, 18.03.2021 та 29.03.2021, що підтверджується випискою банку, у якому відображено рух коштів за інтервал дат по контрагентам.

В подальшому, оплачений товар був реалізований позивачем на адресу ТОВ «ТД «БСМ», що підтверджується видатковою накладною № РН - 0000049 від 02.04.2021.

Реалізований товар отриманий позивачем від ТОВ «Полісфера», що підтверджується видатковими накладними №РН-0000208 від 07.08.2020; №РН-0000278 від 05.10.2020; №РН-0000336 віл 03.11.2020; №РН-0000355 від 02.12.2020.

На дату виникнення податкових зобов'язань, позивачем на виконання п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України складено податкові накладні №1 від 11.03.2021, №4 від 18.03.2021, №5 від 29.03.2021, після чого направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.31-33).

Згідно отриманих квитанцій від 30.03.2021 №9068202762, від 09.04.2021 №9078535007, від 09.04.2021 №9078536991 податкові накладні прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим йому правом та подав копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформацій, зазначених у податкових накладних, що оформлено повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, зокрема: договір відповідального зберігання приміщення та території № 35/02/19 від 01.02.2019, акт приймання-передачі (додаток до договору № 35/02/19), договір відповідального зберігання приміщення та території № 34/10/18 від 01.10.2018, акт приймання-передачі (додаток до договору № 34/10/18), штатний розклад на 01.01.2021, витяг з ЄДР щодо ТОВ «КК «СІП», витяг про реєстрацію ГОВ «КК «СІП», як платника ПДВ, інвентаризаційний опис необоротних активів, договір поставки № 09-10/БМ від 30.09.2019, рахунок-фактура від ТОВ «Полісфера» для ТОВ «КК СІП» № 212, 297, 351, видаткові накладні №№208, 278, 336, 355, рахунок -фактура № 08 від 11.03.2021, видаткова накладна по pax. № 49 від 02.04.2021, банківська виписка № 2487, 2501, 2517 за березень 2021 року, банківська виписка за 2020 рік, акт звіряння по рах.631 за 2020 рік.

Рішеннями комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №6894118/35802320 від 01.06.2022, №6894119/35802320 від 01.06.2022, №6894120/35802320 від 01.06.2022 відмовлено у реєстрації податкових накладних №1 від 11.03.2021, №4 від 18.03.2021, №5 від 29.03.2021. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання платником податків копій документів, зокрема: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити). У графі «додаткова інформація» зазначено: недостатньо документів щодо придбання/реалізації товарів, зокрема, відсутній договір на придбання товару та інформація щодо транспортування/навантаження/розвантаження (а.с.48-50).

Також, судом встановлено, що ТОВ «КК «СІП» складений рахунок №000020 від 06.04.2021, який був оплачений ТОВ «ТД «БСМ» 07.04.2021, що підтверджується випискою банку, у якому відображено рух коштів за інтервал дат по контрагентам.

В подальшому, оплачений товар реалізований порзивачем на адресу ТОВ «ТД «БСМ», що підтверджується видатковою накладною № РН - 0000041 від 27.04.2021.

Реалізований товар був придбаний позивачем у ТОВ «Ексім-Текстиль», що підтверджується видатковими накладними №РН-0000233 від 03.09.2021; №РН-0000279 від 28.10.2019; №РН-0000358 від 12.12.2018;

На дату виникнення податкових зобов'язань, позивачем на виконання п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України складено податкову накладну № 3 від 07.04.2021, після чого вона направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.36).

Згідно отриманої квитанції від 29.04.2021 №9105728436 податкова накладна прийнята, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим йому правом та подав копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, що оформлено повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: договір відповідального зберігання приміщення та території № 35/02/19 від 01.02.2019 з актом приймання-передачі, договір відповідального зберігання приміщення та території №34/10/18 від 01.10.2018 з актом приймання-передачі, штатний розклад па 01.01.2021, витяг з ЄДР щодо ГОВ «КК «СІП», витяг про реєстрацію ТОВ «КК «СІП», як платника ПДВ, інвентаризаційний опис необоротних активів, договір поставки № 09-10/БМ від 30.09.2019, рахунок -фактура № 20 від 06.04.2021, видаткова накладна № 41 від 27.04.2021, банківська виписка № 2536 від 07 квітня 2021 року, банківські виписки по ТОВ «Ексім-Текстиль», видаткові накладні від ТОВ «Ексім-Текстиль», рахунки на оплату від ТОВ «Ексім-текстиль».

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області №7176011/35802320 від 09.08.2022, відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 07.04.2021. Підставою відмови в реєстрації спірної податкової накладної у рішенні зазначено: «Ненадання платником податків копій документів, зокрема: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити). У графі «додаткова інформація» зазначено: відсутнє документальне підтвердження наявності даного товару , а саме: інвентаризаційні описи, обороно-сальдові відомості, складські документи (а.с.51).

Також, судом встановлено, що ТОВ «КК «СІП» складений рахунок №000019 від 06.04.2021, який був оплачений ТОВ «ТД «БСМ» 07.04.2021, що підтверджується випискою банку, у якому відображено рух коштів за інтервал дат по контрагентам.

В подальшому, оплачений товар був реалізований позивачем на адресу ТОВ «ТД «БСМ», що підтверджується видатковими накладними №РН - 0000042 від 07.04.2021 та №РН - 0000043 від 07.04.2021.

Реалізований товар придбано позивачем у ПАТ «Запоріжабразив», що підтверджується видатковою накладною №10/691 від ПАТ «Запоріжабразив». Також товар був придбаний у ТОВ «Епіцентр». Оскільки частково товар був придбаний за готівку співробітником компанії ТОВ «КК «СІП», то господарська операція не супроводжувалась рахунком, банківською випискою та видатковою накладною. Відвантаження супроводжувалось товарним та фіскальним чеками. Доставка в січні 2020 року відбулась кур'єрською службою ТОВ «Епіцентр», про що свідчить акт викопаних послуг та фіскальний чек про їх оплату.

На дату виникнення податкових зобов'язань, позивачем на виконання п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України складено податкову накладну № 4 від 07.04.2021, після чого вона направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.34).

Згідно отриманої квитанції від 29.04.2021 №9105762281 податкова накладна прийнята, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим йому правом та подав копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, що оформлено повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: договір відповідального зберігання приміщення та території №35/02/19 від 01.02.2019 з актом приймання-передачі, договір відповідального зберігання приміщення та території №34/10/18 від 01.10.2018 з актом приймання-передачі, штатний розклад па 01.01.2021, витяг з ЄДР щодо ГОВ «КК «СІП», витяг про реєстрацію ТОВ «КК «СІП», як платника ПДВ, інвентаризаційний опис необоротних активів, договір поставки № 09-10/БМ від 30.09.2019, рахунок -фактура № 19 від 06.04.2021, видаткова накладна № 42, 43 від 07.04.2021, банківська виписка № 2535 від 07 квітня 2021 року, банківська виписка по ПАТ «Запоріжабразив» № 163532 від 29.08.2018, товарні та фіскальні чеки від ТОВ «Епіцентр», видаткова накладна №10/691 від ПАТ «Запоріжабразив», рахунок на оплату №1603 від ПАТ «Запоріжабразив».

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області №7170126/35802320 від 05.08.2022, відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 07.04.2021. Підставою відмови в реєстрації спірної податкової накладної у рішенні зазначено: «Ненадання платником податків копій документів, зокрема: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити). У графі «додаткова інформація» зазначено: недостатньо документів щодо придбання/реалізації товарів, зокрема, відсутній договір на придбання товару та інформація щодо транспортування/навантаження/розвантаження (а.с.52).

Також, судом встановлено, що ТОВ «КК «СІП» складений рахунок №000018 від 05.04.2021, який був оплачений ТОВ «ТД «БСМ» 07.04.2021, що підтверджується випискою банку, у якому відображено рух коштів за інтервал дат по контрагентам.

В подальшому, оплачений товар реалізовано позивачем на адресу ТОВ «ТД «БСМ», що підтверджується видатковими накладними № РН - 0000038 від 07.04.2021, №РН - 0000039 від 08.04.2021 та № РН - 0000040 від 12.04.2021.

Реалізований товар був придбаний позивачем у ТОВ «Епіцентр». Оскільки частково товар був придбаний за готівку співробітником компанії ТОВ «КК «СІП», то господарська операція не супроводжувалась рахунком, банківською випискою та видатковою накладною, Відвантаження супроводжувалось товарним та фіскальним чеками. Доставка в березні 2020 року відбулась кур'єрською службою ТОВ «Епіцентр», про що свідчить акт виконаних послуг та фіскальний чек про їх оплату.

На дату виникнення податкових зобов'язань, позивачем на виконання п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України складено податкову накладну № 2 від 07.04.2021, після чого вона направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.35).

Згідно отриманої квитанції від 29.04.2021 №9105766114 податкова накладна прийнята, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим йому правом та подав копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, що оформлено повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: договір відповідального зберігання приміщення та території №35/02/19 від 01.02.2019 з актом приймання-передачі, договір відповідального зберігання приміщення та території №34/10/18 від 01.10.2018 з актом приймання-передачі, штатний розклад па 01.01.2021, витяг з ЄДР щодо ГОВ «КК «СІП», витяг про реєстрацію ТОВ «КК «СІП», як платника ПДВ, інвентаризаційний опис необоротних активів, договір поставки № 09-10/БМ від 30.09.2019, рахунок-фактура № 18 від 05.04.2021, видаткова накладна № 38,39,40 від 07.04.2021, 08.04.2021, 12.04.2021, банківська виписка № 2534 від 07 квітня 2021 року, товарні та фіскальні чеки від ТОВ «Епіцентр».

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області №7170127/35802320 від 05.08.2022, відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 07.04.2021. Підставою відмови в реєстрації спірної податкової накладної у рішенні зазначено: «Ненадання платником податків копій документів, зокрема: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити). У графі «додаткова інформація» зазначено: недостатньо документів щодо придбання/реалізації товарів, зокрема, відсутній договір на придбання товару та інформація щодо транспортування/навантаження/розвантаження (а.с.53).

Окрім того, судом встановлено, що ТОВ «КК «СІП» складений рахунок №000024 від 12.04.2021, який оплачений ТОВ «ТД «БСМ» 14.04.2021, що підтверджується випискою банку, у якому відображено рух коштів за інтервал дат по контрагентам.

В подальшому, оплачений товар був реалізований на адресу ТОВ «ТД «БСМ», що підтверджується видатковими накладними № РН - 0000044 від 05.05.2021, № РН - 0000045 від 05.05.2021 та № РН - 0000046 від 05.05.2021.

Реалізований товар (розумний вазон) був придбаний позивачем у ТОВ «Розетка.УА», що підтверджується видатковою накладною № 1099476 від 29.05.2020. Доставка вазонів від ТОВ «Розетка» відбулась кур'єрською службою ТОВ «Нова Пошта», про що свідчить Акт виконаних послуг та ТТН про їх оплату.

Реалізований товар (подовжувач на котушці та сітка штукатурна) був придбаний у ТОВ «Епіцентр К». Оскільки товар був придбаний за готівку співробітником компанії ТОВ «КК «СІП», то господарська операція не супроводжувалась рахунком, банківською випискою та видатковою накладною. Відвантаження супроводжувалось товарним та фіскальним чеками.

На дату виникнення податкових зобов'язань, позивачем на виконання п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України складено податкову накладну № 6 від 14.04.2021, після чого вона направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.37).

Згідно отриманої квитанції від 29.04.2021 №9105720610 податкова накладна прийнята, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим йому правом та подав копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, що оформлено повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: договір відповідального зберігання приміщення та території №35/02/19 від 01.02.2019 з актом приймання-передачі, договір відповідального зберігання приміщення та території №34/10/18 від 01.10.2018 з актом приймання-передачі, штатний розклад па 01.01.2021, витяг з ЄДР щодо ГОВ «КК «СІП», витяг про реєстрацію ТОВ «КК «СІП», як платника ПДВ, інвентаризаційний опис необоротних активів, договір поставки № 09-10/БМ від 30.09.2019, рахунок-фактура № 24 від 12.04.2021, видаткова накладна № 44,45,46 від 05.05.2021, банківська виписка № 2554, 2556 від 14 квітня 2021 року, банківська виписка по ТОВ «Розетка», товарні та фіскальні чеки від ТОВ «Епіцентр», видаткова накладна від ТОВ «Розетка», рахунок на оплату від ТОВ «Розетка», акт виконаних послуг з доставки вазонів, ТТН від ТОВ «Нова пошта» щодо доставки вазонів.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області №7176010/35802320 від 09.08.2022, відмовлено у реєстрації податкової накладної №6 від 07.04.2021. Підставою відмови в реєстрації спірної податкової накладної у рішенні зазначено: «Ненадання платником податків копій документів, зокрема: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити). У графі «додаткова інформація» зазначено: відсутнє документальне підтвердження наявності даного товару, а саме: інвентаризаційні описи, обороно-сальдові відомості, складські документи (а.с.54).

Також, судом встановлено, що ТОВ «КК «СІП» складений рахунок №000030 від 07.05.2021, який був оплачений ТОВ «ТД «БСМ» 07.05.2021, що підтверджується випискою банку, у якому відображено рух коштів за інтервал дат по контрагентам.

В подальшому, оплачений товар реалізовано позивачем на адресу ТОВ «ТД «БСМ», що підтверджується видатковою накладною № РН - 0000037 від 07.05.2021.

Реалізований товар був придбаний позивачем у ТОВ «СВП Технолоджі», що підтверджується видатковою накладною № 624 від 01.10.2020 та ТОВ «Еспі форс», що підтверджується видатковими накладними №624 від 01.10.2020 №3169, 3170, 3171. Відвантаження супроводжувалось рахунок на оплату товару, видатковою накладною, специфікаціями до замовлень (номер співпадає з номером рахунку), ТТН, сертифікатами відповідності на вікна металопластикові/профіль металопластиковий, фурнітуру до виробів.

На дату виникнення податкових зобов'язань, позивачем на виконання п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України складено податкову накладну № 1 від 07.05.2021, після чого вона направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.38).

Згідно отриманої квитанції від 06.05.2021 №9137666836 податкова накладна прийнята, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим йому правом та подав копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, що оформлено повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: договір відповідального зберігання приміщення та території №35/02/19 від 01.02.2019 з актом приймання-передачі, договір відповідального зберігання приміщення та території №34/10/18 від 01.10.2018 з актом приймання-передачі, штатний розклад па 01.01.2021, витяг з ЄДР щодо ГОВ «КК «СІП», витяг про реєстрацію ТОВ «КК «СІП», як платника ПДВ, інвентаризаційний опис необоротних активів, договір поставки № 09-10/БМ від 30.09.2019, сертифікат на товар (профілі), сертифікат на товар (панелі), сертифікат на товар (фурнітура), сертифікат на товар (вікна/блоки), специфікація № SP000944318, SP000944320, SP000943561, рахунки-фактура від «Еспі Форс» для ТОВ «КК СІП», ТТН № Р1507, рахунок-фактура № 30 від 07.05.2021, видаткові накладні №37 від 07.05.2021, банківська виписка №2610 від 07.05.2021, банківська виписка від 15.07.2020, видаткова накладна № 3169, 3170, 3171, банківська виписка від 18.09.2020, видаткова накладна від 01.10.2020, рахунок на оплату від 01.09.2020, оборотно-сальдова відомість по pax 205 «металопластикові вироби» на 31.12.2020.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області №7222934/35802320 від 18.08.2022, відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 07.05.2021. Підставою відмови в реєстрації спірної податкової накладної у рішенні зазначено: «Ненадання платником податків копій документів, зокрема: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити). У графі «додаткова інформація» зазначено: відсутнє документальне підтвердження наявності реалізованого товару на складі, а саме: відомості про наявність, залишки та рух товару від дати його реалізації (а.с.55).

Окрім того, судом встановлено, що ТОВ «КК «СІП» складені рахунки №000026 від 26.04.2021 та № 000028 від 29.04.2021.

Так, рахунок №000026 від 26.04.2021 був оплачений ТОВ «ТД «БСМ» 27.04.2021, а рахунок №000028 від 29.04.2021 оплачений 30.04.2021, що підтверджується випискою банку, у якому відображено рух коштів за інтервал дат по контрагентам.

В подальшому оплачений товар був реалізовано позивачем на адресу ТОВ «ТД «БСМ», що підтверджується видатковою накладною №РН - 0000047 від 30.04.2021 та №РН - 0000036 від 27.04.2021.

Реалізований товар був придбаний позивачем у ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується рахунком на оплату від ФОП ОСОБА_1 . Поставка товару на склад ТОВ «КК «СІП» здійснена продавцем згідно з накладною ВН № 24/11 від 24.11.2015. Факт оплати продавцю товару підтверджується банківською випискою.

На дату виникнення податкових зобов'язань, позивачем на виконання п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України складено податкові накладні №7 від 27.04.2021, №8 від 30.04.2021, після чого направлені для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.39-40).

Згідно отриманих квитанцій від 15.05.2021 №9128013295, від 15.05.2021 №9128013736 податкові накладні прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим йому правом та подав копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформацій, зазначених у податкових накладних, що оформлено повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, зокрема: договір відповідального зберігання приміщення та території №35/02/19 від 01.02.2019, акт приймання-передачі (додаток до договору № 35/02/19), договір відповідального зберігання приміщення та території № 34/10/18 від 01.10.2018, акт приймання-передачі (додаток до договору № 34/10/18), штатний розклад на 01.01.2021, витяг з ЄДР щодо ТОВ «КК «СІП», витяг про реєстрацію ГОВ «КК «СІП», як платника ПДВ, інвентаризаційний опис необоротних активів, договір поставки № 09-10/БМ від 30.09.2019, рахунок-фактура №26, 28, видаткова накладна № 36, 47, банківська виписка № 2590, 2599, банківська виписка № 452, 442, видаткова накладна № 24/11, 18/01, рахунок на оплату №14, оборотно-сальдова «вентспис» 2015-2016.

Рішеннями комісії Головного управління ДПС у Львівській області про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7507180/35802320 від 25.10.2022, №7507181/35802320 від 25.10.2022 відмовлено у реєстрації податкових накладних №7 від 27.04.2021, №8 від 30.04.2021. Підставою відмови в реєстрації спірних податкових накладних у рішеннях зазначено: «Ненадання платником податків копій документів, зокрема: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) (а.с.56-57).

Вважаючи прийняті відповідачами 3,4,5 рішення протиправними позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування та зобов'язання відповідача 1 зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс України).

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (далі - Порядок №1165).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Так, відповідно до отриманих позивачем квитанцій, реєстрація спірних накладних зупинена у зв'язку із їх відповідністю пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків.

Суд зазначає, що Критерії ризиковості платника податку на додану вартість є Додатком №1 до Порядку №1165.

Відповідно до пункту 8 Критерію, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Так, в Квитанціях контролюючий орган не зазначив та не надав до суду жодних обґрунтованих доводів щодо причин за яких позивача віднесено до ризикового платника податку, з урахуванням пункту 8 Критеріїв.

Також, вищезазначені Квитанції не містять інформації, які документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних.

Водночас, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред'явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов'язані із ненаданням певного документу.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.

Не конкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно надати позивачу, призвело до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 04.12.2018 у справі №821/1173/17, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а, від 27.04.2020 у справі №360/1050/19.

Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що рішення Комісії Державної податкової служби України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваними спірними рішеннями комісії ГУ ДПС відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних, а підставою зазначених рішень зазначено неподання платником податку копій документів, при цьому рішення не містять підкреслень тих документів, які позивачем не надано.

Суд не приймає до уваги таке посилання, оскільки як підтверджено матеріалами справи, позивач визначив та надав документи, яких на його думку, достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

На думку суду, всі первинні документи, які підтверджують господарські операції, за якими складено спірні податкові накладні позивач надавав контролюючому органу, про що свідчать матеріали справи.

Отже, суд відхиляє доводи відповідачів 3, 4, 5 про те, що прийняти рішення про реєстрацію податкових накладних було неможливо із огляду на ненадання позивачем копій документів. Крім того, контролюючим органом не висувалась вимога щодо надання позивачем конкретних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідачами не наведено також жодних обставин та не надано суду доказів, які б свідчили про невідповідність господарських операцій позивача цілям та завданням його та його контрагентів статутної діяльності, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов'язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди.

Відповідачами не надано будь-яких належних та допустимих доказів, не доведено наявності обставин та підстав, які б свідчили про юридичну дефектність первинних документів за спірними операціям.

Разом з тим, суд, в межах даної спірної ситуації, звертає увагу на те, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Всі первинні документи які підтверджують господарські операції, за якими складено спірні податкові накладні підприємство надавало контролюючому органу, про що свідчать матеріали справи.

Під час розгляду справи відповідачі як суб'єкти владних повноважень не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття оскаржуваних рішень.

У той самий час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд робить висновок, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації спірних податкових накладних.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Таким чином, рішення Комісії ГУ ДПС в Івано-Франківській області №6894118/35802320 від 01.06.2022, №6894119/35802320 від 01.06.2022, №6894120/35802320 від 01.06.2022, рішення Комісії ГУ ДПС у Вінницькій області №7170126/35802320 від 05.08.2022, №7170127/35802320 від 05.08.2022, №7176011/35802320 від 09.08.2022, №7176010/35802320 від 09.08.2022, №7222934/35802320 від 18.08.2022, рішення Комісії ГУ ДПС у Львівській області №7507180/35802320 від 25.10.2022, №7507181/35802320 від 25.10.2022 підлягають скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може, в тому числі, прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Приписами КАС України передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Так, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).

Відтак, оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних підлягають скасуванню, відповідно пунктів 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1 від 11.03.2021, №4 від 18.03.2021, №5 від 29.03.2021, №4 від 07.04.2021, №2 від 07.04.2021, №3 від 07.04.2021, №6 від 14.04.2021, №1 від 07.05.2021, №7 від 27.04.2021, №8 від 30.04.2021 датою подання їх на реєстрацію.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Всупереч наведеним вимогам відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не доведено правомірності винесення оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації спірних податкових накладних.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема на професійну правничу допомогу (п.1 ч.3 ст.132 КАС України).

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивачем у зв'язку із розглядом даної адміністративної справи понесено судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 24810,00 грн. та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000,00 грн.

При цьому, відповідно до наданих до матеріалів справи розрахунків, витрати на правничу допомогу складаються виключно з підготовки та подання до суду позовної заяви.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (ч.5 ст.134 КАС України).

Суд зазначає, що відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «East/West Alliance Limited» проти України»», оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10% від суми справедливої сатисфакції, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «Ботацці проти Італії» (Bottazzi v. Italy), № 34884/97).

Суд також зазначив, що підприємство-заявник уклало договір з юридичною фірмою щодо її гонорару, який можна порівняти з угодою про умовний адвокатський гонорар. Така угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов'язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов'язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (рішення у справі «Ятрідіс проти Греції» (Iatridis v. Greece), № 31107/96).

В даному випадку, зважаючи на предмет спору, незначну складність адміністративної справи, сталість судової практики Верховного Суду зі спірного питання, суд дійшов висновку, що витрати на правничу допомогу у розмірі 10 000,00 грн. лише за підготовку позовної заяви є не співмірними зі складністю адміністративної справи та часом витраченим на надання правничої допомоги, у зв'язку з чим підлягають зменшенню до 4500,00 грн.

За таких обставин, судовий збір сплачений позивачем у розмірі 24810,00 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 4500,00 грн., стягується, відповідно до статті 139 КАС України, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень, якими прийнято протиправні рішення про відмову в реєстрації спірних податкових накладних, а саме - ГУ ДПС в Івано-Франківській області, ГУ ДПС у Вінницькій області, ГУ ДПС у Львівській області.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтінгова Компанія «СІП» (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 26, код ЄДРПОУ 35802320) до Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393); Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП: 44118663); Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (76018, м. Івано - Франківськ, вул. Незалежності, 20 код ЄДРПОУ 43968084); Головного управління ДПС у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7; код ЄДРПОУ 44069150); Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львiв, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №6894118/35802320 від 01.06.2022, №6894119/35802320 від 01.06.2022, №6894120/35802320 від 01.06.2022.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7170126/35802320 від 05.08.2022, №7170127/35802320 від 05.08.2022, №7176011/35802320 від 09.08.2022, №7176010/35802320 від 09.08.2022, №7222934/35802320 від 18.08.2022.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7507180/35802320 від 25.10.2022, №7507181/35802320 від 25.10.2022.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1 від 11.03.2021, №4 від 18.03.2021, №5 від 29.03.2021, №4 від 07.04.2021, №2 від 07.04.2021, №3 від 07.04.2021, №6 від 14.04.2021, №1 від 07.05.2021, №7 від 27.04.2021, №8 від 30.04.2021, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Консалтінгова Компанія «СІП», з дати подання їх на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтінгова Компанія «СІП» судовий збір у розмірі 7443,00 грн. (сім тисяч чотириста сорок три гривні 00 копійок) та витрати на правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн. (одна тисяча п'ятсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтінгова Компанія «СІП» судовий збір у розмірі 12 405,00 грн. (дванадцять тисяч чотириста п'ять гривень 00 копійок) та витрати на правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн. (одна тисяча п'ятсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтінгова Компанія «СІП» судовий збір у розмірі 4962,00 грн. (чотири тисячі дев'ятсот шістдесят дві гривні 00 копійок) та витрати на правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн. (одна тисяча п'ятсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 08.02.2023.

Суддя Ю.В. Калашник