Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відмову в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
07 лютого 2023 року Справа №200/16647/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, поданої на підставі статті 382 КАС України, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року у справі № 200/16647/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 30 червня 2021 року № 33/25-1379 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року та виплатити різницю недоотриманої пенсії з 01 грудня 2019 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішення набрало законної сили 14 вересня 2022 року.
Виконавчі листи у справі не видавались.
19 жовтня 2022 року представник позивача звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із заявою, поданої на підставі статті 382 КАС України, про зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у повному обсязі.
Заява вмотивована невиконанням рішення суду в частині виплати донарахованої суми пенсії за період з 01 грудня 2019 року по 30 вересня 2022 року в загальній сумі 183 366, 09 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 січня 2023 року прийнято заяву до розгляду, вирішено розгляд заяви проводити у порядку письмового провадження, витребувано документально підтверджені відомості про виконання судового рішення або інформацію та її документальне підтвердження щодо того, які вчинялись дії для повного виконання судового рішення.
Іншою ухвалою суду від 18 січня 2023 року продовжено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області встановлений ухвалою від 02 січня 2023 року строк для надання витребуваних документів.
16 січня та 26 січня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано письмову позицію щодо поданої заяви, яка обґрунтована тим, що нарахована сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України; проводиться лише в разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань; з огляду на відсутність бюджетних асигнувань невиплата нарахованої суми не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Оцінюючи вмотивованість заяви, поданої на підставі статті 382 КАС України, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Ефективність застосування процесуальних заходів, наведених у частинах першій та другій статті 382 КАС України, слід розглядати в їх нерозривному взаємозв'язку. Специфіка застосування, у свою чергу, штрафної санкції, полягає в тому, що вона може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, про недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, ухилення останнього від виконання рішення суду.
Перевіряючи обставини, що перешкоджають виконанню судового рішення в повному обсязі та відновленню порушених прав позивача у цій справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ), виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Вказана норма кореспондується з приписами пункту 4 розділу II Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року № 35-1).
Одночасно за змістом пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, органи Пенсійного фонду України здійснюють виплати пенсійних виплат за рахунок коштів державного бюджету, а тому фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань.
Бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2022 року № 1167, яка набрала чинності 20 жовтня 2022 року, тобто після дати звернення позивача до суду із заявою про встановлення судового контролю - 19 жовтня 2022 року.
Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на 2022 рік передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в розмірі 13 154, 8 тис. грн.
На сьогоднішній день звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України не затверджено і відповідно не опубліковано.
Разом з цим за відомостями, зазначеними у письмових поясненнях від 25 січня 2023 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області станом на 31 грудня 2022 року в межах бюджетних асигнувань на 2022 рік погашено заборгованість з пенсійних виплат за рішеннями суду з датою набрання ними законної сили за період по 30 червня 2020 року.
Одночасно бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік не затверджено.
Викладене доказує відсутність відповідних бюджетних асигнувань для погашення заборгованості за судовим рішенням, яке набрало законної сили 14 вересня 2022 року.
Невиконання судового рішення органами Пенсійним фондом України в частині виплати грошових коштів за відсутністю відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Судом не встановлено наявності обставин, які свідчили б про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, ухилення останнього від виконання рішення суду.
Отже, для послідовного застосування процесуальних заходів, передбачених статтею 382 КАС України, відсутні необхідні правові умови.
Тому, врахувавши особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати, суд вважає необхідним відмовити в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Керуючись статтями 248, 256, 382 КАС України, -
Відмовити в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Донецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (підписання).
Суддя Ю.М. Льговська