Рішення від 08.02.2023 по справі 160/19534/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2023 року Справа № 160/19534/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з відсоткового значення розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року перерахунок та виплату сум недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення визначених у Довідці про розмір грошового забезпечення), з урахуванням виплачених сум за весь період;

- судові витрати розподілити відповідно до закону.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протиправні дії пенсійного органу порушують право позивача на належний розмір пенсії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.11.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог про:

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату сум недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення визначених у Довідці про розмір грошового забезпечення), з урахуванням виплачених сум за весь період.

Роз'яснено відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України.

Ухвалою від 25.11.2022 позовну заяву залишено без руху в частині позовних вимог про:

-визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з відсоткового значення розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату сум недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення визначених у Довідці про розмір грошового забезпечення), з урахуванням виплачених сум за весь період.

Надано позивачеві термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання: заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску.

Ухвалою від 06.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з відсоткового значення розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення;

-зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату сум недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення визначених у Довідці про розмір грошового забезпечення), з урахуванням виплачених сум за весь період.

Ухвалою від 06.12.2022 роз'єднано позовні вимоги в адміністративній справі № 160/18526/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії у самостійні провадження.

Постановлено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату сум недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення визначених у Довідці про розмір грошового забезпечення), з урахуванням виплачених сум за весь період - розглядати в межах справи № 160/18526/22.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з відсоткового значення розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення;

-зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату сум недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення визначених у Довідці про розмір грошового забезпечення), з урахуванням виплачених сум за весь період - постановлено виділити в самостійне провадження та передати для реєстрації з присвоєнням окремого номеру судової справи.

Відповідно до протоколу передачі справи раніше визначеному складу суду від 07.12.2022 вищевказаному провадженню присвоєно № 160/19534/22.

Таким чином, в даній справі судом розглядаються позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з відсоткового значення розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату сум недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення визначених у Довідці про розмір грошового забезпечення), з урахуванням виплачених сум за весь період.

Ухвалою від 09.01.2023 повідомлено учасників справи про розгляд справи № 160/19534/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в порядку спрощеного позовного провадження. Роз'яснено відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України.Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, у термін, що встановлений для подачі відзиву на позовну заяву, засвідчену належним чином копію первинного протоколу про призначення пенсії ОСОБА_1 .

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно змісту якого у задоволенні позовних вимог просив відмовити з огляду на їх необґрунтованість, зазначив, що пенсійний орган діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Крім того, 06.02.2023 на виконання ухвали від 09.01.2023 відповідачем надано до суду копію протоколу про призначення пенсії позивачу.

Згідно ч. 3, 4 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку з 01.01.1993 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Призначена позивачу пенсія складала 91 % (з урахуванням участі на ЧАЕС) від суми грошового забезпечення, що підтверджується протоколом про призначення пенсії.

Судом встановлено, що позивачу, відповідно до долученого розрахунку пенсії станом на 01.12.2017 пенсія виплачувалась виходячи з 86% грошового забезпечення.

У подальшому з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії згідно протоколу розрахунку пенсії у пенсійній справі № N/A 3147 у розмірі 70% грошового забезпечення.

Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон України №2262-ХІІ).

Порядок призначення пенсій визначає стаття 13 Закону України №2262-ХІІ, а підстави, умови і порядок перерахунку пенсій - стаття 63 цього Закону.

Пунктом "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачалося, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до частини другої вказаної статті загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

У подальшому редакція частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", норма якої визначала максимальний процентний розмір відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, яка мають право на пенсію за цим Законом, змінювалася неодноразово.

Так, Законом України №3591-IV від 04.04.2006 частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".

Матеріалами справи підтверджується, що позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 91 проценту відповідної суми грошового забезпечення, тобто в межах встановленого законом загального розміру пенсії.

Законом України №3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України №1166-VII від 27.03.2014, який набрав чинності з 01.05.2014, частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в новій редакції, а саме: "максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".

У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Закон України №1166-VII від 27.03.2014 набрав чинності після призначення пенсії позивачу з розрахунку 77 процентів суми грошового забезпечення відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), а тому на позивача дія його норм не поширюється.

Крім того, внесені Законом України №1166-VII від 27.03.2014 зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення максимального розміру пенсії не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, які змін у зв'язку з прийняттям Закону України № 1166-VII від 27.03.2014 не зазнали.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що, відповідно до наданого протоколу про призначення пенсії позивачу пенсія призначена з 01.01.1993 виходячи з 91% грошового забезпечення.

Таким чином, суд наголошує, що дії пенсійного органу щодо зменшення встановленого при призначенні пенсії проценту грошового забезпечення з 91% до 86% та у подальшому до 70% є протиправними, а розмір пенсії мав обчислюватися із суми грошового забезпечення станом на момент проведення перерахунку, але виходячи із розміру пенсії у процентах, право на який особа набула на момент виходу на пенсію і який не може бути зменшений у зв'язку з наступними змінами в законодавстві.

Висновки суду відповідають правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

Разом з тим, відповідно до ч.2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на викладене з метою ефективного захисту прав позивача та недопущення позбавлення особи на пенсію, суд, враховуючи, що питання щодо врахуванням додаткових видів грошового забезпечення визначених у довідці про розмір грошового забезпечення розглянуто судом в межах справи №160/18526/22, дійшов висновку, що належним способом захисту в даних спірних правовідносинах є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відсоткового значення розміру пенсії до 70% грошового забезпечення та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату сум недоплаченої пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 91% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум за весь період.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову.

Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З матеріалів справи вбачається вбачається протиправні дій відповідача щодо зменшення позивачу розміру пенсії, які пенсійним органом не спростовані.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, питання про розподіл судового збору судом не вирішується.

Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення під час перерахунку пенсії 01.01.2018 відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 до 70% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) сум недоплаченої пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 91% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 08 лютого 2022 року.

Суддя Н.Є. Калугіна