08 лютого 2023 року Справа № 160/18871/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ НАБЕРЕЖНА ПЕРЕМОГИ, будинок 26) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Обставини справи: 25.11.2022 року засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку пенсії на 82% від грошового забезпечення з 01.01.2016 року та відмови (лист за №34192-27358/К-01/8-0400/22 від 07.11.2022 року) у проведенні перерахунку пенсії на 82% від грошового забезпечення з 01.12.2019 року відповідно до довідки про грошове забезпечення №33/24/С-1879 від 29.06.2021 року виготовленої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання" МВС України по Дніпропетровській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до законів України та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області в 2018 році та знаходиться в пенсійній справі, починаючи з 01.01.2016 року розрахувавши всі її грошові складові в розмірі 82% від розміру грошового забезпечення, згідно вислуги років та здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на 82% від розміру грошового забезпечення відповідно до наданої довідки №33/24/С-1879 від 29.06.2021 року виготовленої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання" МВС України по Дніпропетровській області згідно вислуги років без обмеження будь-яким строком.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ у Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену в порядку та на умовахЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, у розмірі 82% грошового забезпечення. Головним управлінням ПФУ у Дніпропетровській області на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2021 у справі № 160/3842/22 з 01.12.2019 здійснено перерахунок основного розміру пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення довідки №33/24/С-1879 від 29.06.2021 року, виготовленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання» МВС України по Дніпропетровській області. Однак при такому перерахунку відповідачем протиправно, на думку позивача, застосовано відсоткове визначення основного розміру пенсії в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 29.11.2022 року відкрито провадження у справі та зазначено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
21.12.2022 за допомогою підсистеми "Електронний суд" від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у їх задоволенні з огляду на таке. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду №160/3842/22 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення, яке зазначено у довідці №33/24/С-1879 від 29.06.2021 року Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду №160/3842/22, не зобов'язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію виходячи з розміру 82% відповідних сум грошового забезпечення. Згідно з п . а ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. "а" ст 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності 01.05.2014, були внесено зміни в ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, а саме цифри 80 замінили на цифри 70. Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Слід також зазначити, що Закон № 1166-VII, яким було встановлено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, не скасовано та не визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Станом на 08 лютого 2023 року від позивача відповідь на відзив відповідачів до суду не надходила.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Так, відповідно до протоколу за пенсійною справою 0403001415 (МВС) від 01.10.2010 (копія міститься в матеріалах справи) позивачеві з 01.10.2010 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, виходячи з вислуги років 29 років, у розмірі 82% грошового забезпечення.
На виконання Постанови №103 позивачеві проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 за чинною на цю дату редакцією Закону №2262, а саме за умовами статті 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби, що не заперечується відповідачем в ході судового розгляду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.03.2022 року по справі №160/3842/22, яке набрало законної сили 29.04.2022 року (https://reyestr.court.gov.ua/Review/103787552), позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку моєї пенсії з 01 грудня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки про грошове забезпечення № 33/24/С-1879 від 29 червня 2021 року, виготовленої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання" МВС України по Дніпропетровській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки № 33/24/С-1879 від 29.06.2021 року , згідно вислуги років. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримані суми пенсії за минулий час з 01 грудня 2019 року без обмеження будь-яким строком.
На виконання вказаного судового рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 відповідно до довідки № 33/24/С-1879 від 29.06.2021 року, застосовано 70% сум грошового забезпечення, про що свідчить протокол за пенсійною справою 0403001415 (МВС) від 01.10.2022 (копія міститься в матеріалах справи).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 17.10.2022, у якій просив провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки, що видана ліквідаційною комісією ГУ МВС в Дніпропетровській області в 2018 році та з 01 грудня 2019 року згідно оновленої довідки № 33/24/С-1879 від 29.06.2021 року, виданою Державною установою Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області, з урахуванням встановленого при призначенні розміру пенсії 82% від суми грошового забезпечення.
Листом відділу розгляду звернень управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.11.2022 №34192-27358/К-01/8-0400/22 позивачеві на його звернення від 17.10.2022 повідомлено, що Законом України від 08.07.2011 № 3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262, згідно з якими максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 27.03.2014 № 1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103). На виконання Постанови № 103 Вам проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 за чинною на цю дату редакцією Закону № 2262, а саме за умовами статті 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. Для проведення Вам перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 103 у розмірі 82% від грошового забезпечення правові підстави відсутні. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.03.2022 у справі № 160/3842/221 проведено перерахунок Вашої пенсії з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 16410,61 грн., яке зазначено у довідці № 33/24/С-1879 від 29.06.2021 року Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області.
Також повідомлено, що зазначеним рішенням суду не зобов'язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію виходячи з розміру 82% відповідних сум грошового забезпечення, тому Вам проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином зменшення позивачеві відсоткового розміру відповідних сум грошового забезпечення для обрахунку пенсії ГУ ПФУ здійснено з 01.01.2016.
Не погоджуючись з такими протиправними діями відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 01.01.2016 та з 01.12.2019 року з 82% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% від відповідних сум грошового забезпечення, з метою відновлення своїх порушених законних прав і інтересів, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній станом на 01.01.2016) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (далі Постанова №988) встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом другим пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII (набув чинності 29.12.2015) статтю 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Таким чином, враховуючи, що передбачені Постановою №988 розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія, тому суд вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
При цьому, право позивача на перерахунок пенсії відповідно до постанови №988 пенсійним органом не заперечується, перерахунок пенсії було здійснено.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ(в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачеві), передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
08 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри 90 замінено цифрами 80.
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри 80 замінено цифрами 70. Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України № 45 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок № 45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку № 45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, суд дійшов висновку, що стаття 63 Закону № 2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку № 45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
Стаття 13 Закону № 2262-ХІІрегулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до ст. 63 Закону № 2262-ХІІніЗаконом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VIIу частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанова КМУ № 45 і Постанова КМУ № 103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VІтаЗаконом № 1166-VIIзміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІтаЗакону№ 1166-VIIне зазнала.
Отже, при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІна підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі за номером провадження № Пз/99/58/18 (справа №240/5401/18) за позовом особи, якій призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону №2262-ХІІдо Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
При цьому, суд враховує, що вказане рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Отже, з аналізу вищенаведених норм та з урахуванням висновків Верховного Суду можна дійти висновку, що при розрахунку позивачеві розміру підвищення до його пенсії максимальний розмір пенсії має обраховуватися з вказаного у довідці грошового утримання, але виходячи з розміру пенсії у відсотках, право на які позивач набув на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності зменшення розміру пенсії з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року.
Крім того відповідачем на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.03.2022 у справі № 160/3842/22 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки №33/24/С-1879 від 29.06.2021 року Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області та застосовано розмір 70% від грошового забезпечення, який встановлено відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016.
Таким чином судом встановлено, що відповідачем протиправно здійснено зменшення відсоткового розміру пенсії саме з 01.01.2016 року, який застосовано при подальшому перерахунку.
Таким чином, дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 82% (саме такий розмір пенсії позивач отримував до здійснення перерахунку) до 70 % грошового забезпечення не відповідають вимогам закону, отже є протиправними, а право позивача на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 82 % підлягає судовому захисту.
При цьому позивачем заявлено вимогу про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку пенсії на 82% від грошового забезпечення з 01.01.2016 року та відмови (лист за №34192-27358/К-01/8-0400/22 від 07.11.2022 року) у проведенні перерахунку пенсії на 82% від грошового забезпечення з 01.12.2019 року відповідно до довідки про грошове забезпечення №33/24/С-1879 від 29.06.2021 року виготовленої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання" МВС України по Дніпропетровській області.
Тобто не вчинення відповідачем протиправних дій щодо зменшення відсоткового розміру пенсії при перерахунку, якими саме первісно порушено право позивача на отримання пенсії у встановленому при призначенні пенсії розмірі, а вчинення дій щодо відмови у відновленні порушених прав позивача.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 с. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Фактично, необхідною передумовою застосування частини 2 статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.
Таким чином, з метою ефективного захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 82% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні з 01 січня 2016 року перерахунку пенсії.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до законів України та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області в 2018 році та знаходиться в пенсійній справі, починаючи з 01.01.2016 року розрахувавши всі її грошові складові в розмірі 82% від розміру грошового забезпечення, згідно вислуги років та здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на 82% від розміру грошового забезпечення відповідно до наданої довідки №33/24/С-1879 від 29.06.2021 року виготовленої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання" МВС України по Дніпропетровській області згідно вислуги років без обмеження будь-яким строком., суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вже встановлено судом вище, протиправні дії щодо зменшення відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області первинно здійснено саме при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016, при подальшому перерахунку пенсії з 01.12.2019 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду відповідачем застосовано вже змінений з 01.01.2016 відсотковий розмір. При цьому при розгляді даної справи, встановлено право позивача на отримання пенсії, виходячи з розміру пенсії у відсотках, право на які позивач набув на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві. Тобто 82% від сум грошового забезпечення. При цьому обов'язок проведення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки №33/24/С-1879 від 29.06.2021 року, виготовленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання» МВС України по Дніпропетровській області вже встановлений рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.03.2022 у справі № 160/3842/22.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Також згідно частини 2 статті 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Відтак, враховуючи протиправність дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, вимоги частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також ч.2 ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 82% сум грошового забезпечення, з 01.01.2016 року.
Отже, з метою повного та всебічного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне, виходячи з приписів ч. 2 ст. 9 КАС України, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 82% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, розрахувавши всі грошові складові довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області в 2018 році, яка знаходиться в його пенсійній справі, суд зазначає, що предметом спору у даній справі є питання протиправності дій щодо зменшення відсоткового розміру пенсії, складові грошового забезпечення у довідці судом не з'ясовуються.
Крім того, визначення в довідці усіх складових грошового забезпечення та суми належить до виключної компетенції органу, який надає вказану довідку
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 992,40 грн.
Отже, відповідно до положень ст.139 КАС України сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду в сумі 992,40 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ НАБЕРЕЖНА ПЕРЕМОГИ, будинок 26) щодо зменшення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) основного розміру пенсії з 82% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні з 01 січня 2016 року перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ НАБЕРЕЖНА ПЕРЕМОГИ, будинок 26) здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 82% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 992,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко