Справа № 738/205/23
№ провадження 3/738/157/2023
08 лютого 2023 року місто Мена Чернігівської області
Менський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Парфененко О. Я., за участю секретаря судового засідання Куліш В. О., pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi справу про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 172-20 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 ,
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 03 лютого 2023 року, 02 лютого 2023 року о 19 годині ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, в умовах особливого періоду (воєнного стану), перебував в приміщенні тимчасової дислокації третього відділу Прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування в АДРЕСА_1 , в нетверезому стані, за що передбачена відповідальність частиною третьою статті 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, до протоколу про адміністративне правопорушення додана заява ОСОБА_1 , у якій він просить розглянути справу без його участі.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.
Частиною третьою статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частинами другою, четвертою статті 266-1 КУпАП, встановлено, що огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів. У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Частиною шостою статті 266-1 КУпАП встановлено, що під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до частини дев'ятої статті 266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення додані: рапорт начальника третього відділу Прикордонної служби (тип С)прикордонної комендатури швидкого реагування ОСОБА_2 від 06 лютого 2023 року; відомості з роздруківки результату тестування на алкоголь приладу Alcotest 6810 № ARСЕ -0175, згідно з якими результат тесту ОСОБА_1 - 1,08 %; Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 21 листопада 2022 року; копія військового квитка ОСОБА_1 ; Витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12 січня 2023 року.
Як вбачається із відомостей з роздруківки результату тестування на алкоголь приладу Alcotest 6810 № ARСЕ -0175 від 02 лютого 2023 року та Рапорту начальника третього відділу Прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ОСОБА_2 від 06 лютого 2023 року, огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проводився в Менському відділі поліції ГУНП в Чернігівській області особою, яка не є посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, що є порушенням вимог частини другої статті 266- 1 КУпАП.
Оцінюючи вказані докази, суд встановив, що визначений частиною шостою статті 266-1 КУпАП порядок проведення огляду на стан сп'яніння недотриманий, зокрема відсутні відомості про використання спеціальних технічних засобів відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів, відсутні відомості про те, що огляд проводився у присутності двох свідків, а також огляд на стан алкогольного сп'яніння не проведений уповноваженою посадовою особою.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, за таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги встановлені обставини, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП не підтверджена належними та допустимими доказами, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 14, 23, 251, 247, 294 КУпАП, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.Я. Парфененко