18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
30 січня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/958/22
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Лепенець К.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 925/958/22
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України"
до відповідача - Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз",
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
про стягнення 103 642 275,20 грн,
за участю представників сторін:
від позивача: Панченко Ю.В., довіреність від 03.10.2022, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 16.02.2018 серія ЧН № 000284, адвокат;
від відповідача: Беленкова В.В., довіреність від 05.09.2022 № 04-17/43, адвокат;
від третьої особи: участі не брали.
До Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (далі - ТОВ "Оператор газотранспортної системи України") з вимогою стягнути з Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз" (далі - ПрАТ "Уманьгаз") заборгованість в загальному розмірі 79 043 583,96 грн, пеню в загальному розмірі 7 570 139,07 грн, три відсотки річних в загальному розмірі 1 876 329,75 грн та інфляційні втрати в загальному розмірі 15 152 222,42 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за Договором транспортування природного газу від 11.12.2019 № 1910000205 в частині несплати негативних щодобових небалансів за вересень-жовтень та грудень 2021 року.
Звертаючись до ПрАТ "Уманьгаз" із позовом про стягнення заборгованості ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" посилався на те, що за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за вересень, жовтень, грудень 2021 року (складених, зокрема, на підставі інформації, поданої відповідачем до інформаційної платформи згідно форм 2, 3, форм 4, 9, актів приймання-передачі природного газу, інформації з інформаційної платформи) виявив наявність у відповідача негативних щодобових небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснив розрахунок остаточних обсягів щодобового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі щодобові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць, а саме:
- за вересень 2021 року було виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 590,67159 тис.куб.м. (6 113 451 кВт х год) всього на загальну суму 20 733 853,04 грн з ПДВ;
- за жовтень 2021 року було виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 1347,12563 тис.куб.м. (13 942 750 кВт х год) всього на загальну суму 57 529 192,52 грн з ПДВ;
- за грудень 2021 року було виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 21,74051 тис.куб.м. (225 014 кВт х год) всього на загальну суму 780 538,40 грн з ПДВ.
Вказані негативні щодобові небаланси Відповідача виникли внаслідок:
- безпідставного відбору Відповідачем у вересні, жовтні, грудні 2021 року з газотранспортної системи природного газу без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи у зазначені періоди (Розрахунок 1 та 3).
- несанкціонованого відбору природного газу споживачами з газорозподільної системи у грудні 2021 року (Розрахунок 2).
Ухвалою від 03.10.2022 господарський суд відкрив провадження у справі №925/958/22 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 27.10.2022 о 14:30 год.
20.10.2022 від відповідача надійшов відзив, в якому він заперечує проти позовних вимог позивача в повному обсязі та просить відмовити в задоволенні позову.
Основні тези відзиву на позов такі.
Відповідач не відбирав природний газ із газотранспортної системи в спірний період. Відповідач, посилаючись на визначення "газорозподільна станція" у розділі ІІ Правил безпечної експлуатації магістральних газопроводів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27.01.2010 № 11, на п. 1 глави 1 розділу ІІ Кодексу газотранспортної системи, ч. 1 ст. 20 Закону України "Про ринок природного газу", п. 3 глави 3 розділу І Кодексу газотранспортної системи, стверджує, що саме на позивача покладено обов'язок регулювати обсяги газу, які будуть передаватися у точках входу/виходу з ГТС і він повинен здійснювати таке регулювання обсягів за допомогою газорозподільних станцій, які є частиною газотранспортної системи і призначені для подачі газу визначеного тиску споживачам у межах установлених об'ємів. За таких умов, відповідач фізично не міг відбирати газ із газотранспортної системи. Дії щодо передачі газу із газотранспортної системи в газорозподільну систему відповідача міг здійснювати лише позивач, як оператор ГТС. Отже, твердження позивача, що відповідач відбирав газ із газотранспортної системи, є хибними.
Позивач не довів належним чином наявність у відповідача негативних небалансів у спірний період.
Відповідно до абз. 57 п. 5 глави 1 розділу 1 Кодексу газотранспортної системи небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації. Таким чином, для встановлення небалансу позивач має підтвердити, що відповідач відібрав з газотранспортної системи газ в обсягах більших ніж відповідач подав до неї. Зі змісту позову випливає, що позивач обраховує обсяг небалансу відповідача протягом спірного періоду, як різницю між загальним відбором відповідача із газотранспортної системи та обсягом природного газу, який відповідачем був розподілений споживачам, об'єкти яких під'єднані до ГРМ відповідача.
Акти приймання-передачі природного газу від 01.10.2021, від 01.11.2021, від 01.01.2022 не визначають обсяги газу, відібрані відповідачем з газотранспортної системи, вони визначають саме обсяги газу, які позивач подав з ГТС до газорозподільної системи відповідача через газорозподільні станції, які є частиною газотранспортної системи і призначені саме для подачі газу визначеного тиску споживачам у межах установлених об'ємів.
Інформації за формами № 2 та № 3 за спірний період дійсно містять інформацію про обсяги природного газу, розподілені споживачам, об'єкти яких приєднані до ГРМ відповідача. Разом з тим, самі по собі такі інформації за відсутності доказів, які підтверджують обсяги газу, що були відібрані відповідачем з ГТС, не можуть доводити обставину виникнення у відповідача негативного небалансу. Окремо відповідач звертає увагу, що відповідно до ст. 202 ЦКУ правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зі змісту позовної заяви, нажаль, незрозуміло, які і у кого права набуваються, змінюються або припиняються внаслідок завантаження відповідачем інформації за формами № 2 та № 3 до інформаційної платформи, тому такі дії відповідача не є правочином.
На підтвердження обставини наявності у відповідача негативних добових небалансів в спірний період Позивач посилається на алгоритми, закладені в інформаційній платформі позивача для здійснення алокації та розрахунку небалансу. А також на те, що ці алгоритми були перевірені та підтверджені НКРЕКП. Алгоритм (порядок), навіть підтверджений НКРЕКП, не оформлений у вигляді письмового, речового або електронного доказу не може вважатися доказом у справі. Більше того, відсутність самого доказу позбавляє Суд можливості здійснити безпосередню оцінку доказу, як цього вимагає ч. 1 ст. 210 ГПК.
Щодо односторонніх актів врегулювання щодобових небалансів № 09-2021-1910000205 за вересень 2021 року, № 10-2021-1910000205 за жовтень 2021 року, № 12-2021-1910000205 за грудень 2021 року, то вони, дійсно, формально відповідають ознакам первинного документу. Відповідач обґрунтував, що надані позивачем акти приймання-передачі природного газу від 01.10.2021, від 01.11.2021, від 01.01.2022 не підтверджують обставину відбору ним природного газу з газотранспортної системи у спірний період. Відповідно до п. абз. 57 п. 5 глави 1 розділу 1 Кодексу ГТС небаланс визначається як різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та обсягами природного газу, відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу. В разі відсутності доказів відбору природного газу відповідачем, у нього не міг виникнути небаланс. Тому односторонні акти врегулювання щодобових небалансів, складені позивачем, не відображають реальну господарську операцію.
Що стосується актів наданих послуг № 09-2021-1910000205/1000921 від 31.09.2021, № 10-2021-1910000205/1001021 від 31.10.2021 та надісланого позивачем відповідачу акту від 31.12.2021 р. № 09-2021-1910000205/1000921, то, як вірно зазначив Позивач у позовній заяві (ст. 8), "Із зазначених актів, підписаних представниками Позивача та Відповідача, вбачається, що Відповідач отримав від Позивача послугу перевищення замовленої потужності у вересні, жовтні, грудні 2021 року. Розмір перевищення замовленої (договірної) потужності згідно вищевказаних актів, відповідно, складає: 590,67159 тис.куб.м/добу, 1347,12563 тис.куб.м/добу; 29,74051 тис.куб.м/добу." Тобто, цими актами підтверджується виникнення у відповідача перевищення договірної потужності у певну окрему добу вересня, жовтня і грудня 2021 року, а не загальне перевищення замовленої договірної потужності протягом місяця. Крім того, акт від 31.12.2021 р. № 09-2021-1910000205/1000921 взагалі не повинен братися до уваги, оскільки не підписаний відповідачем, в той час як відповідно до пункту 11.3 Договору такий акт має бути підписаний уповноваженою особою відповідача та скріплений його печаткою. Слід зазначити, що у разі відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають врегулюванню у судовому порядку. Окремо відповідач зазначає, що позивачем не вказано, яке відношення перевищення замовленої договірної потужності має до небалансів.
Далі, відповідач визнає обставину, що він подавав до НКРЕКП звітність за формами № 8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) "Звіт про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків" (далі - Звіт) за періоди вересень, жовтень та грудень 2021 року. Зазначена звітність подається до НКРЕКП згідно з постановою НКРЕКП від 07.07.2016 р. № 1234. Цією ж постановою затверджена Інструкція щодо заповнення форми звітності N 8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) "Звіт про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків" (далі - Інструкція).
Позивач зазначає, що окремі дані, наведені в Звітах, підтверджують факт наявності у відповідача небалансу. До таких даних позивачем відносяться показники, що зазначені:
- в рядку 6.1 розділу І Звіту "фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу";
- графа 2 рядку 1 розділу III "Нарахована плата за добовий негативний / позитивний небаланс".
З цього приводу відповідач зазначає, що згідно з підпунктом 20 п. 1 розділу III Інструкції у рядку 6.1 "фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу" зазначається об'єм/обсяг фактичних виробничо-технологічних втрат природного газу Оператора ГРМ під час його транспортування газорозподільними мережами у звітному періоді. Тобто значення цього рядка взагалі не має відношення до небалансу, який виник в газотранспортній системі.
Згідно з підпунктом 3 п. 3 розділу ІІІ Інструкції у графі 2 розділу III Звіту "Нарахована плата за добовий негативний/позитивний небаланс" зазначається розмір нарахованої плати за добовий негативний/позитивний небаланс Оператору ГРМ / Оператору ГТС відповідно протягом звітного періоду в розрізі Оператора ГРМ та Оператора ГТС. Оскільки позивач надіслав відповідачеві односторонні акти врегулювання щодобових небалансів за вересень, жовтень та грудень 2021 р., якими позивач нарахував відповідачеві плату за небаланси, відповідач відобразив це у своїй звітності. Відповідач не міг не відобразити це у своїй звітності, оскільки, відповідно п. 4 ч. 2 ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу", подання недостовірної звітності є порушенням на ринку природного газу. В той же час відповідач не міг внести зміни до форми звіту, оскільки це прямо заборонено п. 6 розділу II Інструкції.
Відповідач звертає увагу суду на те, що позивач сам спростовує наявність у відповідача небалансу документами, що додавалися ним до позовної заяви. Так, позивачем надані роздруківки з інформаційної платформи, серед яких є роздруківки інформації "Остаточний небаланс" за періоди з 01.09.2021 р. по 30.09.2021 р., з 01.10.2021 р. по 31.10.2021 р., з 01.12.2021 р. по 31.12.2021 р. У цих роздруківках є колонки з наступними назвами "Газова доба", "ЕІС код замовника послуг", "у (вхід), куб.м." та "у (вихід), куб.м.". У колонці "Газова доба" зазначені дати газових діб, що припадають на спірний період. У полях колонки "ЕІС код замовника послуг" зазначений код ЕІС код ПрАТ "Уманьгаз" - 56Х390000000001Х. Згідно із значеннями колонок "v (вхід), куб.м." та "v (вихід), куб.м." протягом жодної доби спірного періоду значення "v (вихід), куб.м." не перевищувало значення "v (вхід), куб.м.". В разі, якщо б відповідач отримував природний газ у точках виходу в обсягах, більших, ніж обсяги надходження газу, то в нього виник би негативний небаланс. Якщо ж обсяг природного газу, який відповідач отримує з ГТС, менший або дорівнює обсягу газу, який надійшов до ГТС, то негативний небаланс виникнути не може. Таким чином, виходячи зі змісту таблиць, наданих позивачем, негативні небаланси у відповідача виникнути не могли.
Відповідач вважає, що негативні добові небаланси (наявність яких оспорюється відповідачем) є наслідком порушення позивачем умов договору транспортування.
Із положень Закону України "Про ринок природного газу", Кодексу та Договору вбачається, що Договір за своїм змістом є договором про надання послуг і відповідно до ч. 2 ст. 901 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) до нього застосовуються положення глави 63 ЦКУ "Послуги. Загальні положення". Зазначений висновок, також міститься в п. 9.2 постанови Верховний Суд у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 15.07.2022 р. у справі № 921/84/21.
Відповідач доходить висновку, що саме підтверджена Оператором номінація/реномінація Замовника є остаточним завданням Замовника на надання послуг фізичного транспортування природного газу за Договором.
Посилаючись, зокрема, на п. 1 глави 3 розділу І Кодексу ГТС, відповідно до якого Оператор на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій відповідач стверджує, що Оператор (позивач) зобов'язаний був приймати у Замовника (відповідача) у точках входу та передавати у точках виходу обсяги природного газу, які зазначені Замовником для таких точок входу/виходу у поданих Замовником та підтверджених Оператором номінаціях/реномінаціях. Згідно з п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГТС у випадку якщо замовник послуг транспортування природного газу не надасть оператору газотранспортної системи номінацію згідно з положеннями пункту 1 цієї глави, вважається підтвердженою номінація для такого замовника послуг транспортування природного газу з обсягами природного газу, що дорівнює нулю відносно замовленої точки входу/виходу. Таким чином, позивач передавав газ в газорозподільну систему відповідача за наявності номінацій відповідача, обсяг газу у яких дорівнював нулю. Тобто позивач надав послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою за відсутності завдання відповідача на їх надання. Небаланс виникає у Замовника в результаті надання безпосередньо послуг транспортування природного газу. Таким чином, добові небаланси (наявність яких відповідачем оспорюється у зв'язку із їх недоведеністю) виникли у відповідача в спірний період внаслідок неналежного виконання позивачем умов Договору транспортування.
Відповідач вважає, що оскільки небаланси (наявність яких відповідачем оспорюється у зв'язку із їх недоведеністю) виникали у відповідача з вини позивача внаслідок неналежного виконання умов Договору транспортування, то і збитки завдані позивачеві несплатою таких негативних небалансів є наслідком винного порушення позивачем умов договору транспортування, і, як наслідок, не підлягають стягненню з відповідача.
Відповідач вважає, що плата за небаланс визначена позивачем не у відповідності до законодавства. У відповідності до п. 4 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС плата за добовий небаланс має відображати витрати та враховувати вартість вчинення балансуючих дій оператором газотранспортної системи, а також коригування, визначене відповідно до вимог цієї глави.
Вимога щодо врахування в платі за небаланс вартості вчинення балансуючих дій та відображення відповідних витрат пов'язана з встановленими у ч. 1 ст. 35 Закону України “Про ринок природного газу” принципами справедливості, недискримінаційності, прозорості та обумовленості об'єктивними чинниками. Врахування вартості вчинення балансуючих дій проявляється в першу чергу в порядку визначення ціни надання таких послуг (п.70 постанови Верховного Суду від 29.06.2022 у справі №906/252/21).
Для визначення розміру плати за позитивні небаланси необхідне комплексне врахування як положень Кодексу ГТС, так і Закону України "Про ринок природного газу". Згідно з приписами статті 35 зазначеного Закону, для визначення розміру плати за небаланси ключовим є встановлення обґрунтованих та реальних витрат оператора. Такі витрати повинні бути справедливими, недискримінаційними, прозорими та об'єктивними. Це слід розуміти таким чином, що внаслідок включення їх до ціни небалансу, жодна зі сторін правовідносин не повинна зазнавати обмежень або переваг, а процедури їх формування повинні бути зрозумілими і доступними. Сама суть оплати небалансу має на меті уникнути випадків, які призводять до необґрунтованих фінансових втрат, оскільки повинна бути співмірною із реальними, понесеними витратами та не слугувати методом (механізмом) для маніпуляційних дій задля отримання додаткового прибутку однією зі сторін.
При аналізі правильності формування розрахунку остаточної ціни за відповідний небаланс, дослідженню підлягає як визначення маржинальної ціни, так і самих втрат оператора внаслідок вчинення балансуючих дій, про що також зазначено у пункті 4 глави 6 Розділу XIV Кодексу ГТС (п.п. 6.3, 6.8 постанови Верховного Суду від 20.04.2021 у справі №910/6208/20).
Таким чином, відповідач вважає, що плата за добовий небаланс:
- повинна відображати реальні та обґрунтовані витрати оператора газотранспортної системи (далі - оператора ГТС);
- такі витрати повинні бути понесені оператором ГТС протягом доби, у якій він вчиняв відповідні балансуючі дії шляхом купівлі та продажу короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуг балансування, наданих відповідно до договору про надання послуг балансування.
Маржинальні ціни придбання, які застосовувалися позивачем при визначенні плати за добовий небаланс за вересень, жовтень та грудень 2021 року, зазначені у актах врегулювання щодобових небалансів № 09-2021-1910000205 за вересень 2021 року, № 10-2021-1910000205 за жовтень 2021 року, № 12-2021-1910000205 за грудень 2021 року (далі - Акти врегулювання небалансів). Із змісту зазначених Актів врегулювання небалансів випливає, що при визначенні маржинальної ціни придбання, за якою позивач реалізовував газ відповідачеві в межах послуг балансування (визначенні плати за балансування), позивачем була використана ціна, за якою ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" мала подавати газ в газотранспортну систему позивача відповідно до Договору балансування, збільшена на величини коригування, встановлені п. 13 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС. Разом з тим, як вже зазначалось вище, протягом вересня-жовтня 2021 року ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" жодного разу не подавала газ в газотранспортну систему позивача. Щодо грудня 2021 р., то позивачем не було надано доказів подання ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" природного газу в ГТС позивача у вказаному місяці. Це означає, що внаслідок отримання послуг балансування позивач не придбав природний газ в вересні, жовтні та грудні 2021 року, а отже плата за добовий небаланс визначена ним не у відповідності до законодавства.
27.10.2022 від відповідача надійшла заява про відкладення розгляду справи.
Також 27.10.2022 від відповідача на виконання ухвали господарського суду від 03.10.2022 надійшли документи, які останній просить долучити до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою 27.10.2022 господарський суд відмовив у задоволенні заяви відповідача про відкладення розгляду справи та оголосив перерву в підготовчому засіданні до 25.10.2022 о 10:00.
01.11.2022 від позивача електронною поштою з накладенням кваліфікованого електронного підпису надійшла відповідь на відзив, в якій він заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві та наполягає на задоволенні позовних вимог. Так позивач зазначає, що підписавши акти приймання-передачі природного газу, без жодних зауважень, відповідач підтвердив факт отримання послуги транспортування природного газу. Жодних дій щодо врегулювання розбіжностей щодо обсягу переданого природного газу, переданого на підставі вищезазначених актів приймання-передачі станом на сьогодні, відповідачем не вживалось. Позивач зазначає, що положеннями п. 5 глави 4 розділу IV, п. 2 глави 3 розділу XII Кодексу ГТС встановлюється, що відповідач самостійно надає інформацію щодо обсягів відібраного/закачаного газу з/до газотранспортної системи.
Позивач стверджує, що матеріали справи містять належні та допустимі докази надання послуг транспортування природного газу та вчинення дій з врегулювання добового небалансу, а саме:
- акти наданих послуг за газові місяці вересень, жовтень, грудень 2021;
- акти врегулювання щодобових небалансів за газові місяці вересень, жовтень, грудень 2021;
- рахунки на оплату за добові небаланси вересня, жовтня, грудня 2021;
- форми №2, № 3 та реєстри файлів, у яких ПрАТ “Уманьгаз” самостійно зазначив обсяги подач / відборів природного газу у вересні, жовтні, грудні 2021.
На переконання позивача, відповідач визнав наявність заборгованості за щодобові негативні небаланси за вересень, жовтень, грудень 2021, оскільки підписав акти приймання-передачі природного газу, акти надання послуг - без зауважень. При цьому відповідач не звертався ні до позивача, ні до місцевого господарського суду з вимогою про врегулювання розбіжності у вартості щодобових негативних небалансів за вересень, жовтень, грудень 2021.
Із посиланням на правові позиції Верховного суду (постанова Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.02.2022 у справі № 918/450/20, постанови Касаційного господарського суду у справах № 906/1261/20 від 21.07.2022; № 903/775/20 від 31.05.2022; № 924/362/21 від 02.06.2022; № 904/5697/20 від 31.05.2022; № 916/1157/21 від 22.06.2022; № 914/2718/20 від 19.07.2022; № 904/5698/20 від 28.07.2022) позивач зазначає, що за змістом Договору послуги, які можуть бути надані замовнику: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з ГТС: послуги фізичного транспортування природного газу ГТС на підставі підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до ГТС і відбираються з неї. Формуючи вказану правову позицію та вказуючи на те, що надання послуг за договором, може включати в себе ту чи іншу з перелічених вище послуг, Верховний Суд імперативно вказав на те, що послуга надання доступу до потужності та/або послуга транспортування та/або послуга балансування (врегулювання позитивного/негативного небалансів), не є взаємопов'язаними, а відтак надання Оператором тієї чи іншої послуги безумовно не залежать одна від одної.
Щодо обов'язку ПрАТ “Уманьгаз” здійснити плату за небаланс, позивач зазначає, що у відповідності до пункту 13 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС Оператор направляв Відповідачу акти врегулювання щодобових небалансів із зазначенням в кожному з них застосованого методу розрахунку маржинальної ціни.
Щодо міркувань Відповідача про те, що акти врегулювання щодобових небалансів не містять ознак первинних документів, а отже не підтверджують факт надання послуги балансування, позивач підкреслює, що остаточні алокації, на підставі який Оператор ГТС визначає обсяг щодобових небалансів, фактично формуються на підставі даних, поданих замовником послуг транспортування до інформаційної платформи.
Відповідно до пункту 11.4. Договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Вимоги Оператора ГТС про стягнення з відповідача заборгованості з оплати щодобових небалансів є обґрунтованими та такими, що підтверджені доказами, оскільки:
- Оператор ГТС та ПрАТ “Уманьгаз” уклали Договір транспортування природного газу, який відповідає умовам Типового договору, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497;
- у вересні, жовтні, грудні 2021 у ПрАТ “Уманьгаз” виник небаланс природного газу, внаслідок безпідставного відбору природного газу з газотранспортної системи України;
- Оператор ГТС та ПрАТ “Уманьгаз” підписали акти наданих послуг, без жодних зауважень;
- Оператор ГТС, на виконання вимог Кодексу ГТС та положень Договору направив ПрАТ “Уманьгаз” акти врегулювання щодобових небалансів та рахунки на оплату щодобових небалансів.
Відтак, позивач вважає, що на підставі відомостей, що містяться в інформаційній платформі, які вносились до неї самим відповідачем, а також на підставі інших вищезазначених доказів, які містяться в матеріалах справи, встановив заявлений до стягнення розмір вартості щодобових небалансів за вересень, жовтень, грудень 2021.
Відповідач на підтвердження своїх міркувань щодо відсутності факту врегулювання Оператором ГТС України негативних небалансів за вересень, жовтень, грудень 2021 не надає місцевому господарському суду жодного доказу. Хоча не позбавлений можливості надати докази щодо обсягів подач / відборів газу у період вересня, жовтня, грудня 2021.
Щодо заперечень відповідача про те, що останній самостійно підтвердив обсяги небалансів, у наданих Формах8в до НКРЕКП, позивач зазначає, що Оператор ГТС фактично здійснює алокацію (аналіз та систематизацію даних) на підставі інформації щодо обсягів відібраного газу, яка була надана самим замовником послуг. Подання замовником нульових номінацій або неподання їх взагалі не впливає на обсяг відібраного замовником природного газу з ГТС. Пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції щодо заповнення форми звітності № 8в - НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) “Звіт про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків”, затвердженої постановою НКРЕКП 07.07.2016 № 1234, визначено, що у розділі IV “Стан розрахунків Оператора ГРМ за закуплений природний газ для виробничо-технологічних витрат (ВТВ) та втрат” Форми №8в зазначається повне найменування оптових продавців, у яких Оператор ГРМ здійснював закупівлю природного газу для виробничо-технологічних витрат та втрат, інформація щодо розміру боргу Оператора ГРМ за закуплений у звітному та минулих періодах/роках обсяг природного газу для виробничо-технологічних витрат та втрат станом на початок звітного періоду, фактичного обсягу закупленого Оператором ГРМ природного газу для виробничо-технологічних витрат та втрат (у тис. м куб. та тис. грн) протягом звітного періоду, розміру оплати Оператором ГРМ у звітному періоді вартості закупленого у звітному та минулих періодах/роках природного газу для виробничо-технологічних витрат та втрат, розміру боргу Оператора ГРМ за закуплений у звітному та попередніх періодах цього року природний газ для виробничо-технологічних витрат та втрат та розміру загального боргу Оператора ГРМ за закуплений у звітному та минулих періодах/роках обсяг природного газу для виробничо-технологічних витрат та втрат станом на кінець звітного періоду у розрізі кожного оптового продавця, у якого здійснювалась закупівля такого природного газу. Розділом IV Інструкції регламентовано порядок виправлення Оператором ГРМ помилок у звітних даних, зазначених у формі № 8в за минулий звітний період. У змісті вказаної Інструкції жодним чином не вказується на те, що звіт Форми № 8в заповнюються на підставі даних Оператора ГТС. Навпаки у вказаній Інструкції імперативно визначено, що відповідальність за вказані у Формі № 8в несуть виключно посадові особи Оператора ГРМ, а саме: керівник та головний бухгалтер, а відтак у вказаному звіті зазначаються виключно дані обліку ПрАТ “Уманьгаз”. Пунктом 4 розділу 6 глава Ш Кодексу ГРМ імперативно визначено, що Оператор ГРМ для забезпечення власної господарської діяльності (в тому числі для фізичного балансування ГРМ, власних виробничо-технічних потреб та для покриття фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ) закуповує природний газ у власника природного газу (в тому числі ГДП, ВБГ, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах.
Щодо тверджень Відповідача про те, що оплата за небаланс визначена Позивачем не у відповідності до законодавства, позивач зауважує, що фізичне балансування, в тому числі вчинення балансуючих дій здійснюється для балансування газотранспортної системи загалом, а не для врегулювання портфоліо балансування окремого замовника послуг транспортування.
В рамках комерційного балансування оператор газотранспортної системи здійснює врегулювання добового небалансу кожного окремого замовника послуг транспортування.
Отже, необхідно розрізняти послугу балансування, яка, фактично, є купівлею оператором газотранспортної системи природного газу для вчинення балансуючих дій, спрямованих на забезпечення підтримання певної кількості та тиску газу в газотранспортній системі, та послугу з врегулювання добового небалансу, яка є складовою послуги транспортування природного газу та надається замовникам цих послуг оператором газотранспортної системи.
Комерційне балансування фактично є врегулюванням небалансів, а саме - різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації.
При комерційному балансуванні у замовника послуг транспортування виникають як позитивні так і негативні небаланси. І, відповідно, Оператор ГТС зобов'язаний здійснити виплати замовникам послуг транспортування за позитивний небаланс (витрати, які пов'язані з оплатою за добовий небаланс за газовий місяць М), в тому числі, за рахунок отриманих коштів від замовників послуг транспортування, які мають негативні небаланси.
Вищезазначене є спростуванням твердження відповідача щодо відсутності факту понесених Оператором ГТС витрат, пов'язаних з купівлею-продажем природного газу для врегулювання добового небалансу в тому чи іншому звітному періоді, оскільки Оператор ГТС несе такі витрати, зокрема в наслідок позитивних небалансів у замовників послуг транспортування і вказані витрати Оператор ГТС може здійснити, в тому числі, за рахунок коштів, отриманих від замовників послуг транспортування, у яких наявний негативний небаланс у відповідному звітному періоді.
Викладене свідчить про те, що при визначенні маржинальних цін, в тому числі, в вересні, жовтні, грудні 2021 року. Оператор ГТС діяв у відповідності та з дотриманням положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС.
Відповідно до п. 2 розділу ХІІІ Кодексу ГТС, замовники послуг транспортування зобов'язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи вчиняє дії з врегулювання добового небалансу виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій.
Згідно п. 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, саме замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (Б).
Позивач стверджує, що саме у відповідності до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС Оператором ГТС визначалась вартість щодобових небалансів ПрАТ “Уманьгаз” на підставі даних підтверджених номінацій та остаточних алокацій, наданих вказаним замовником послуг, за звітні газові періоди вересень, жовтень, грудень 2021 року.
Крім того, НКРЕКП листом від 18.01.2021 № 9/16/5-21 (копія листа наявна у матеріалах справи) надано ТОВ “Оператор ГТС України” роз'яснення, зі змісту якого вбачається, що на практиці можуть існувати випадки коли в кожного окремого замовника послуг транспортування є добовий (негативний чи позитивний) небаланс, але загальний негативний добовий небаланс є співставним з загальним позитивним добовим небалансом. Така ситуація може виключати необхідність вчинення оператором газотранспортної системи балансуючих дій шляхом отримання послуг балансування.
Разом з тим, оператор газотранспортної системи зобов'язаний врегулювати добовий небаланс кожного окремого замовника послуг транспортування та оприлюднити маржинальні ціни продажу та придбання природного газу.
Тому, можливим способом визначення маржинальних цін продажу та придбання природного газу, у випадку непогодження торгової платформи, є визначення маржинальних цін придбання/продажу природного газу з огляду на ціни придбання/продажу природного газу оператором газотранспортної системи, визначеної відповідно до умов договору про надання послуги балансування для відповідної газової доби.
У зв'язку із зазначеним, з метою забезпечення сталого функціонування газотранспортної системи та ринку природного газу в цілому, НКРЕКП вважає, що ТОВ “Оператор ГТС України” має здійснювати визначення маржинальних цін продажу та придбання природного газу, у випадку непогодження торгової платформи, в наступний спосіб:
- маржинальна ціна продажу визначається шляхом зменшення на величину коригування ціни продажу природного газу оператором газотранспортної системи, визначеної відповідно до умов договору про надання послуги балансування для відповідної газової доби;
- маржинальна ціна придбання визначається шляхом збільшення на величину коригування ціни придбання природного газу оператором газотранспортної системи, визначеної відповідно до умов договору про надання послуги балансування для відповідної газової доби.
З огляду на викладене, позивач вважає, що Оператором ГТС правомірно та правильно визначалась вартість щодобових негативних небалансів ПрАТ “Уманьгаз” у відповідності до глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС.
03.11.2022 від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача надійшли пояснення, в яких вона, крім іншого, просить розглядати справу без участі представника НКРЕКП.
04.11.2022 від позивача засобами поштового зв'язку надійшла відповідь на відзив, дослідивши вказану відповідь на відзив, господарський суд встановив, що вона є ідентичною, поданій електронною поштою 01.11.2022.
Протокольною ухвалою 25.11.2022 господарський суд на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів та на підставі ст. 183 ГПК України оголосив перерву в підготовчому засіданні до 12.12.2022 о 14:00 год.
Протокольною ухвалою 12.12.2022 господарський суд оголосив перерву в підготовчому засіданні до 26.12.2022 о 15:00 год у зв'язку із витребуванням від позивача додаткових пояснень.
26.12.2022 електронною поштою з накладенням кваліфікованого електронного підпису від позивача надійшли пояснення, у яких, зокрема, наведено алгоритм розрахунку вартості небалансу відповідача на прикладі однієї дати - 04.09.2021.
Ухвалою від 26.12.2022 господарський суд закрив підготовче провадження по справі № 925/958/22 та призначив справу до судового розгляду по суті на 30.12.2022 о 10:00. Визначив наступну дату судового засідання 13.01.2023 об 11:00.
30.12.2022 господарський суд відкрив судове засідання по розгляду справи по суті, проте у зв'язку з неотриманням доказів повідомлення третьої особи протокольною ухвалою відклав розгляд справи на підставі п. 1 ч. 2 ст. 202 ГПК України.
У судовому засіданні 13.01.2023 господарський суд заслухав вступне слово представниці позивача, питання представниці відповідача до представниці позивача і відповідні відповіді на них та у зв'язку з плановим відключенням електроенергії оголосив перерву у судовому засіданні до 19.01.2023 о 9:00 та визначив резервну дату судового засідання - 26.01.2023 о 12:30.
Третю особу повідомлено про перерву шляхом надіслання ухвали-повідомлення на електронну та поштову адреси.
У судовому засіданні 19.01.2022 господарський суд продовжив розгляд справи по суті, заслухавши наступні питання представниці відповідача до представниці позивача і відповідні відповіді на них. У судовому засіданні оголошено перерву у зв'язку з плановим відключенням електроенергії до заздалегідь визначеної дати - 26.01.2023 о 12:30.
23.01.2023 господарський суд постановив ухвалу відповідно до якої визначив наступні дати судових засідань (з урахуванням судового засідання 26.01.2023 о 12:30): 27.01.2023 о 10:00; 30.01.2023 о 12:30. Ухвала мотивована застосуванням графіків відключень електроенергії в м. Черкаси, зокрема у Господарському суді Черкаської області.
Така ухвала направлена всім учасникам справи на електронні адреси, третій особі також на поштову адресу. Про отримання ухвали учасниками справи свідчать довідки про доставлення електронного листа, що містяться в матеріалах справи.
25.01.2023 на електронну пошту суду надійшло повідомлення представника позивача Юрія Панченка про подальшу його участь в розгляді справи замість Тетяни Кисіль, яка зайнята в іншому судовому засіданні.
У судовому засіданні 26.01.2023 господарський суд продовжив розгляд справи по суті, заслухав питання представниці відповідача до представника позивача і відповідні відповіді на них, заслухав вступне слово представниці відповідача, питання представника позивача до представниці відповідача і відповідні відповіді на них та перейшов до стадії дослідження доказів. У зв'язку з плановим відключенням електроенергії суд оголосив перерву у судовому засіданні до заздалегідь визначеної дати - 27.01.2023 о 10:00.
У судовому засіданні 27.01.2023 господарський суд продовжив розгляд справи по суті, дослідив докази, що наявні у справі, а саме письмові докази та електронні докази - диск з файлами, які підписані кваліфікованими електронними підписами представника відповідача, які містять інформацію, що внесена самим відповідачем за вересень-жовтень, грудень 2021 року до інформаційної платформи за формами:
№ 2. Інформація про попередні та остаточні прогнози відборів/споживання природного газу споживачами, що не вимірюються щодобово, і відбори/споживання природного газу споживачами, що вимірюються щодобово (протягом доби);
№ 3. Інформація про фактичний місячний відбір/споживання природного газу споживачами, що не вимірюється щодобово, та/або щодо яких було змінено режим нарахування відбору/споживання природного газу;
№ 4. Інформація про операторів газорозподільних систем (за їх наявності), яким природний газ передається з газорозподільної системи, з визначенням місць підключення таких операторів, та про об'єм/обсяг приймання-передачі природного газу з однієї газорозподільної зони в іншу;
та файлами, які підписані кваліфікованими електронними підписами представників позивача, які містять інформацію, що внесена до інформаційної платформи за формою № 9. Повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника / постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС / постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання, що направлялися позивачем відповідачеві.
Також досліджені файли завантажених до Інформаційної платформи УМАНЬГАЗ ПрАТ щодо добових номінацій за грудень 2021 року та відповідні реєстри форм №№ 2, 3, 4, 9, паперові роздруківки яких додані до позовної заяви.
У судовому засіданні 27.01.2023 оголошувалася перерва з 12:00 до 14:15 у зв'язку з плановим відключенням електроенергії. Судом завершено дослідження доказів та постановлено про перехід до стадії судових дебатів. Представниця відповідача заявила усне клопотання про оголошення перерви у судовому засіданні для підготовки до судових дебатів. Суд задовольнив клопотання представниці відповідача та оголосив перерву у судовому засіданні до заздалегідь визначеної дати - 30.01.2023 12:30.
У судовому засіданні 30.01.2023 господарський суд продовжив розгляд справи по суті, заслухав заключні слова представників сторін, репліки та, після виходу з нарадчої кімнати проголосив вступну та резолютивну частини прийнятого рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, господарський суд встановив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини сторін.
Згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 19.06.2017 №808 зі змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 11.06.2019 №1024, відповідачу була видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Умань, Уманського, Христинівського та Маньківського районів Черкаської області.
Згідно з постановою НКРЕКП від 24.12.2019 №3011 позивачу видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу.
11 грудня 2019 року позивач як Оператор і відповідач як Замовник уклали між собою договір транспортування природного газу №1910000205 (далі - Договір), згідно з п. 2.1, 2.2 якого Оператор надає Замовнику послугу транспортування природного газу (далі - Послуга) на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлену в цьому Договорі вартість такої Послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні. Послуга надається на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, з урахуванням особливостей, передбачених цим Договором.
Згідно з п. 2.3 Договору обсяг послуги, що надається за цим Договором, визначається підписанням додатка 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби.
Пунктом 2.4 Договору передбачено, що приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності Оператору здійснюються відповідно до вимог Кодексу.
Відповідно до п. 2.5 Договору Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати Послуги на умовах, зазначених у Договорі.
Згідно з п. 2.6 Договору Оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів.
Пункт 2.7 Договору містить три абзаци такого змісту:
Додаток 1 є невід'ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовнику надається право використання гарантованої та/або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед.
Додаток 2 є невід'ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовнику надається право використання потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед.
Додаток 3 є невід'ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовником є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газодобувне підприємство або виробник біогазу.
Пунктом 2.8 Договору передбачено, що взаємовідносини між Замовником та Оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим Договором здійснюються Сторонами через інформаційну платформу Оператора відповідно до вимог Кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього Договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим Замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи Замовник зобов'язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою, визначеного Кодексом.
Відповідно до п. 4.1 Договору Замовник зобов'язаний, зокрема:
своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому Послуг;
надати Оператору фінансове забезпечення в порядку, встановленому у Кодексі та цьому Договорі;
дотримуватися обмежень, встановлених цим Договором та Кодексом;
вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування;
не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому Договорі;
здійснити своєчасну та повну оплату додаткової плати Оператору у разі перевищення розміру замовленої потужності та/або плати за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями, та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним у газотранспортну систему, у порядку, визначеному цим Договором та Кодексом;
реєструвати в Реєстрі споживачів постачальника на інформаційній платформі Оператора споживачів, стосовно яких він є діючим постачальником;
здійснити своєчасну та повну оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природний газу з газотранспортної системи в порядку, визначеному Кодексом та цим Договором;
здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця.
Пунктом 5.1 Договору визначено, що порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання-передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи та визначення і перевірки параметрів якості в цих точках здійснюються Сторонами відповідно до вимог Кодексу та з урахуванням цього Договору.
Пунктом 5.5 Договору передбачено, що на кожну фізичну точку входу/виходу до/з газотранспортної системи складається акт розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін, який має містити схему потоків газу через вузол обліку природного газу (далі ВОГ), його місце розташування на схемі, межу балансової належності та за необхідності схематичне позначення іншого обладнання чи засобів вимірювальної техніки (далі ЗВТ).
Відповідно до п. 7.1 Договору вартість Послуг розраховується: балансування за фактичною вартістю, яка визначається до порядку, встановленого кодексом.
Пунктами 9.1 і 9.2 Договору передбачено, що у разі виникнення у замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю-продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу. У разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює продаж Замовнику, а Змовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлена розділом ХІV Кодексу. У разі виникнення у Замовника позитивного добового небалансу Оператор здійснює купівлю у Замовника, а Замовник продаж природного газу Оператору в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлена розділом ХІV Кодексу.
Пункт 9.3 Договору містить такі положення, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою чинним законодавством, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період.
Пунктом 11.1 Договору встановлено, що Послуги, які надаються за цим Договором, за винятком послуг балансування, оформляються Оператором і Замовником актами наданих послуг.
Відповідно до п. 11.3. Договору Замовник протягом двох днів з дати одержання акта наданих послуг зобов'язується повернути Оператору один примірник оригіналу акта наданих послуг, підписаного уповноваженим представником та скріпленого печаткою Замовника, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до умов цього Договору або в судовому порядку. До прийняття рішення судом вартість послуг визначається за даними Оператора.
Згідно з п. 11.4 Договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Оператор і Замовник зобов'язуються здійснювати звірку розрахунків щокварталу до двадцять п'ятого числа місяця, наступного за кварталом. Звірка розрахунків оформлюється сторонами актом звірки. (п. 11.5 Договору)
Пунктом 13.5 Договору передбачено, що у разі порушення Замовником строків оплати, передбачених цим Договором, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 17.1 Договору його сторони визначили, що цей договір набирає чинності з дня його укладення, а в частині транспортування природного газу з 7:00 годин 1 січня 2020 року (включно) у разі настання таких відкладальних обставин: надання оператору остаточного рішення про сертифікацію Регулятором, прийнятого з урахуванням висновку Секретаріату Енергетичного Співтовариства; наявності у Оператора права на провадження діяльності з транспортування природного газу. Цей договір діє до 31 грудня 2022 року, а в частині розрахунків до їх повного виконання. Цей Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Згідно з п. 17.2 Договору усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються письмово та підписуються уповноваженими особами Сторін.
У п. 19.4 Договору його сторони визначили уповноважених представників Оператора та Замовника, які мають забезпечувати виконання положень цього Договору, зокрема від Замовника це Брижатюк Тетяна Василівна.
Згадувані у Договорі додатки до нього 1, 2 і 3 обома його сторонами не були підписані.
22 червня 2020 року позивач і відповідач уклали між собою додаткову угоду №1 до Договору, якою, зокрема:
- виклали абзац 1 та абзац 2 пункту 2.7 Договору в такій редакції:
Додаток 1 є невід'ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовнику надається право використання гарантованої та/або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед та/або протягом доби.
Додаток 2 є невід'ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовнику надається право використання потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед та/або протягом доби;
- виключили абзац 3 пункту 2.7 Договору (стосовно додатку 3);
- виклали пункт 11.1 Договору в такій редакції:
Послуги, які надаються за цим Договором, за винятком послуг з врегулювання добового небалансу, оформляються Оператором і Замовником актами наданих послуг.
23.04.2021 сторонами укладено Додаткові угоди №№ 2, 3 до Договору, якими внесено певні зміни до договору.
08.12.2020 відповідач видав начальнику його служби обліку Брижатюк Тетяні Василівні довіреність зі строком дії до 31.12.2021 на представництво нею інтересів ПрАТ "Уманьгаз" перед ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" з правом доступу до інформаційної платформи оператора газотранспортної системи та з правом вчинення від імені ПрАТ "Уманьгаз" всіх необхідних юридично значущих дій на цій інформаційній платформі, у відповідності та з урахуванням вимог Кодексу газотранспортної системи (том 1 а.с. 61, на звороті).
15.12.2020 відповідач оформив повідомлення на створення (видалення або коригування) облікового запису уповноважених осіб користувача інформаційної платформи (том 1 а.с. 61), відповідно до якого скоригував обліковий запис уповноважених осіб, а саме визначив статус ПрАТ "Уманьгаз" як користувача інформаційної платформи і уповноважену особу Брижатюк Тетяну Василівну, яка має право доступу до інформаційної платформи від імені відповідача із зазначенням її адреси електронної пошти та контактних даних.
Надання позивачем відповідачу за Договором послуг транспортування природного газу протягом вересня-жовтня, грудня 2021 року підтверджуються:
актами приймання-передачі природного газу:
- від 01.10.2021 за вересень 2021 року, відповідно до якого позивачем передано газу відповідачеві на пунктах приймання-передачі природного газу в газорозподільні мережі 2 036 586,99 куб.м, а також зазначено, що у вересні 2021 року від інших операторів газорозподільних систем отримано 15 974,68 куб.м газу від АТ "Вінницягаз" через ГС Теплик, 8 045,34 куб.м газу від АТ "Черкасигаз" через ГРС Тальне. Такий акт підписаний обома сторонами (а.с. 144, том 1);
- від 01.11.2021 за жовтень 2021 року, відповідно до якого позивачем передано газу відповідачеві на пунктах приймання-передачі природного газу в газорозподільні мережі 7 123 975,07 куб.м, а також зазначено, що у жовтні 2021 року від інших операторів газорозподільних систем отримано 40 086,78 куб.м газу від АТ "Вінницягаз" через ГС Теплик, 18 845,31 куб.м газу від АТ "Черкасигаз" через ГРС Тальне. Такий акт підписаний обома сторонами (а.с. 145, том 1);
- від 01.01.2022 за грудень 2021 року, відповідно до якого позивачем передано газу відповідачеві на пунктах приймання-передачі природного газу в газорозподільні мережі 13 238 429,28 куб.м, а також зазначено, що у грудні 2021 року від інших операторів газорозподільних систем отримано 100 968,59 куб.м газу від АТ "Вінницягаз" через ГС Теплик, 35 631,03 куб.м газу від АТ "Черкасигаз" через ГРС Тальне. Такий акт підписаний обома сторонами (а.с. 146, том 1);
актами наданих послуг:
- від 30.09.2021 № 09-2021-1910000205/1000921, відповідно до якого позивач надав, а відповідач отримав послуги перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи за вересень 2021 року 590,67159 тис. куб.м/добу на загальну суму з ПДВ 88 005,34 грн, що підписаний обома сторонами (а.с. 137, том 1);
- від 31.10.2021 № 10-2021-1910000205/1001021, відповідно до якого позивач надав, а відповідач отримав послуги перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи за жовтень 2021 року 1 347,12563 тис. куб.м/добу на загальну суму з ПДВ 200 710,94 грн, що підписаний обома сторонами (а.с. 138, том 1);
- від 31.12.2021 № 12-2021-1910000205/1001221, відповідно до якого позивач надав, а відповідач отримав послуги перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи за грудень 2021 року 29,74051 тис. куб.м/добу на загальну суму з ПДВ 4 431,10 грн, що підписаний лише з боку позивача (а.с. 139, том 1). Такий акт надсилався позивачем на адресу відповідача, що підтверджується листом від 13.01.2022 № ТОВВИХ-22-326, описом вкладення у цінний лист, списком згрупованих поштових відправлень (а.с. 140-143, том 1), і в силу приписів п. 11.3. Договору вартість послуг визначається за таким актом;
Співставленням остаточних алокацій щодобових подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за вересень-жовтень, грудень 2021 року, складених з урахуванням інформації, поданої відповідачем до інформаційної платформи, позивач встановив наявність у відповідача негативних щодобових небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого позивач здійснив розрахунок остаточних обсягів добового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі щодобові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць, а саме:
- за вересень 2021 року остаточні обсяги негативних щодобових небалансів становлять 590,67159 тис.куб.м (6113451 кВт/год.) на загальну суму 20 733 853,04 грн з ПДВ;
- за жовтень 2021 року остаточні обсяги негативних щодобових небалансів становлять 1347,12563 тис.куб.м (13942750 кВт/год) на загальну суму 57 529 192,52 грн з ПДВ;
- за грудень 2021 року остаточні обсяги негативних щодобових небалансів становлять 21,74051 тис.куб.м (225014 кВт/год.) на загальну суму 780 538,40 грн з ПДВ;
Відповідно до розрахунків позивача № 1 (а.с. 112-114, том 1) та № 3 (а.с. 116-118, том 1) негативні щодобові небаланси Відповідача виникли внаслідок безпідставного відбору відповідачем у вересні, жовтні, грудні 2021 року з газотранспортної системи природного газу без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи у зазначені періоди, а також відповідно до розрахунку № 2 (а.с. 115, том 1) внаслідок несанкціонованого відбору природного газу споживачами з газорозподільної системи у грудні 2021 року.
Відповідно до пунктів 2.8 та 11.4 Договору позивач через інформаційну платформу направив відповідачу такі односторонні акти врегулювання щодобових небалансів:
- за вересень 2021 року № 09-2021-1910000205 від 30 вересня 2021 р. (а.с. 105, том 1);
- за жовтень 2021 року № 10-2021-1910000205 від 31 жовтня 2021 р. (а.с. 106, том 1);
- за грудень 2021 року № 12-2021-1910000205 від 31 грудня 2021 р. (а.с. 107, том 1).
Відповідно до пунктів 2.8 та 9.3 Договору позивач через інформаційну платформу направив відповідачу такі рахунки на оплату небалансів:
- за вересень 2021 року № 09-2021-1910000205 від 30.09.2021 на загальну суму з ПДВ 20 733 853,04 грн (а.с. 108, том 1);
- за жовтень 2021 року № 10-2021-1910000205 від 31.10.2021 на загальну суму з ПДВ 57 529 192,52 грн (а.с. 109, том 1);
- за грудень 2021 року № 12-2021-1910000205 від 31.12.2021 на загальну суму з ПДВ 780 538,40 грн (а.с. 110, том 1).
Наявність в інформаційній платформі наданої відповідачем інформації, необхідної для визначення щодобових небалансів, фактичні щомісячні баланси (фізичні обсяги) природного газу по відповідачу, надсилання відповідачу через інформаційну платформу односторонніх актів врегулювання щодобових небалансів та рахунків на оплату небалансів підтверджуються поданими позивачем до господарського суду реєстрами файлів завантажених до інформаційної платформи і відправлених з неї у періоди з вересня по жовтень та у грудні 2021 року в електронній формі на цифровому диску CMFP689XL05184868 4 (а.с. 177, том 1) і в паперових копіях (а.с. 66-104, 111, том 1) та копіями скріншотів з інформаційної платформи (а.с. 119-136, том 1).
Плату за щодобовий негативний небаланс позивач визначав за маржинальною ціною придбання природного газу, яка розраховувалася для кожної газової доби шляхом збільшення ціни поданого газу до газотранспортної системи Оператора, яка визначена в Актах надання послуг балансування за вересень-жовтень, грудень 2021 року за кожну газову добу відповідно до Договору про надання послуги балансування від 19.01.2021 № 2101000095, що укладений між позивачем та ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", на передбачену главою 6 розділу XIV Кодексу ГТС величину корегування. При цьому ціни придбання підтверджуються поданими позивачем з позовом копіями договору про надання послуги балансування від 19.01.2021 № 2101000095, актів приймання-передачі природного газу за вересень, жовтень, грудень 2021 року. (а.с. 150-162, том 1)
Відповідач не сплатив борг за щодобовий негативний небаланс за вересень, жовтень, грудень 2021 року, що в сумі складає 79 043 583,96 грн, що й призвело до даного спору.
За порушення встановленого пунктом 9.3 Договору строку оплати щодобових негативних небалансів за вересень, жовтень, грудень 2021 року позивач нарахував відповідачу пеню передбачену пунктом 13.5 Договору за періоди:
- 22.10.2021 - 21.04.2022 на суму заборгованості 20 733 853,04 грн за вересень 2021 року в розмірі 1 936 485,07 грн,
- 23.11.2021 - 23.05.2022 на суму заборгованості 57 529 192,52 грн за жовтень 2021 року в розмірі 5 524 378,62 грн;
- 21.01.2022 - 21.07.2022 на суму заборгованості 780 538,40 грн за грудень 2021 року в розмірі 109 275,38 грн;
та передбачені ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України 3 % річних за періоди:
- 22.10.2021 - 30.08.2022 на суму заборгованості 20 733 853,04 грн за вересень 2021 року в розмірі 533 399,67 грн,
- 23.11.2021 - 30.08.2022 на суму заборгованості 57 529 192,52 грн за жовтень 2021 року в розмірі 1 328 687,93 грн;
- 21.01.2022 - 30.08.2022 на суму заборгованості 780 538,40 грн за грудень 2021 року в розмірі 14 242,15 грн;
та інфляційні втрати за періоди:
- листопад 2021 року - липень 2022 року на суму заборгованості 20 733 853,04 грн за вересень 2021 року в розмірі 4 124 664,03 грн,
- грудень 2021 року - липень 2022 року на суму заборгованості 57 529 192,52 грн за жовтень 2021 року в розмірі 10 897 090,21 грн;
- лютий - липень 2022 року на суму заборгованості 780 538,40 грн за грудень 2021 року в розмірі 130 468,19 грн.
Розглядаючи позов суд враховує такі положення чинного законодавства.
Взаємовідносини сторін, які виникають в процесі укладення та виконання договорів транспортування природного газу, регулюються Законом України “Про ринок природного газу”, Кодексом ГТС та Типовим договором транспортування природного газу, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497.
Так, згідно з ч. 1 ст. 32, ч. 2 ст. 35 Закону України “Про ринок природного газу” транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Розмір плати за небаланси замовників визначається виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов'язаних із здійсненням балансування.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу VІІІ Кодексу ГТС одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.
Оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників); оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пункт 19 частини першої статті 1 Закону України “Про ринок природного газу”).
Умови взаємодії з оператором газотранспортної системи, порядок присвоєння ЕІС-кодів та вимоги до інформаційної платформи урегульовані розділом IV Кодексу ГТС, так пунктами 1 та 2 глави 3 цього розділу визначено, що для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб'єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб'єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов'язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи.
Інформаційна платформа має бути доступною всім суб'єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов'язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.
Суб'єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором газотранспортної системи договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору. Оператор газотранспортної системи присвоює кожному такому суб'єкту ринку природного газу код користувача платформи та створює на інформаційній платформі інтерфейс такого користувача відповідно до його статусу суб'єкта ринку природного газу (постачальник, оператор газорозподільної системи, оптовий продавець/покупець, оператор газосховищ тощо), про що має повідомити останнього. При цьому додатком до договору визначаються уповноважені особи суб'єкта ринку природного газу (користувача платформи), які будуть мати право доступу до інформаційної платформи від імені користувача платформи (зазначаються їхні адреси електронної пошти та контактні дані), для їх електронної реєстрації, що оформлюється у вигляді повідомлення на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу, до якого додаються у письмовій формі довіреності користувача платформи на кожну уповноважену особу.
Як уже зазначалося вище відповідач надав позивачу оформлені належним чином повідомлення на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, наведеною в додатку 1 до Кодексу ГТС, до якого додав у письмовій формі довіреності користувача платформи, видані Брижатюк Т.В.
Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС обмін даними між уповноваженими особами користувачів інформаційної платформи та інформаційною платформою (оператором газотранспортної системи) відбувається через електронну пошту та інтерфейс користувача інформаційної платформи веб-додатка. У разі якщо електронна пошта недоступна, уповноважена особа користувача платформи повинна повідомити про це оператора газотранспортної системи. З метою контролю цілісності і достовірності інформації, яка передається в електронному вигляді, а також підтвердження її авторства під час обміну інформацією оператор газотранспортної системи забезпечує використання електронного цифрового підпису. Усі операції, що здійснюються через інформаційну платформу, зберігаються з інформацією щодо відповідного користувача інформаційної платформи та часу здійснення операції.
Відповідно до пункту 5 глави 4 розділу IV Кодексу ГТС оператори газорозподільних систем відповідно до вимог цього Кодексу та за формами оператора газотранспортної системи, погодженими з Регулятором, повинні вносити до інформаційної платформи інформацію, зокрема:
визначену підпунктами 1, 2, 5 - 8, 12, 13, 14, 15, 17 пункту 2 цієї глави, по всіх споживачах, підключених до газорозподільної системи;
дані щодо операторів газорозподільних систем (за їх наявності), яким природний газ передається з газорозподільної системи, з визначенням місць підключення таких операторів;
дані щодо газовидобувних підприємств (за їх наявності), промислові газопроводи яких безпосередньо підключені до газорозподільної системи.
Аналогічний обов'язок передбачений пунктом 2 глави 3 розділу XII Кодексу ГТС, відповідно до якого оператор газорозподільної системи, суміжне газовидобувне підприємство, газовидобувне підприємство, підключене безпосередньо до газорозподільної системи, оператор газосховищ, оператор установки ПГС та прямий споживач надають оператору газотранспортної системи інформацію про подачі та відбори/споживання, що вимірюються протягом доби, не пізніше ніж за одну годину до закінчення строку надання такої інформації оператором газотранспортної системи замовникам послуг транспортування природного газу згідно з пунктом 1 цієї глави. При цьому інформація про добові обсяги подач та відборів/споживання, що вимірюються протягом доби, надається оператору газотранспортної системи не пізніше ніж о 08:00 ІГГС (10:00 за київським часом) годині для зимового періоду або о 07:00 ІІТС (10:00 за київським часом) годині для літнього періоду після закінчення газової доби (Б). Така інформація повинна надаватись в електронному вигляді через інформаційну платформу за встановленою оператором газотранспортної системи формою, погодженою Регулятором.
Така інформація надається саме оператором газорозподільної системи, на виконання покладеного на нього обов'язку і як наслідок у такому випадку він є відповідальним за своєчасність, достовірність, повноту, об'єктивність та обсяг таких фактичних даних (пункт 4 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС).
Така інформація подається за такими формами:
форма № 1 інформація про споживачів, підключених до газорозподільної системи;
форма № 2 інформація про попередні та остаточні прогнози відборів/споживання природного газу споживачами, що не вимірюються щодобово, і відбори/споживання природного газу споживачами, що вимірюються щодобово (протягом доби);
форма № 3 інформація про фактичний місячний відбір/споживання природного газу окремо по кожному споживачу, відбір/споживання якого не вимірюється щодобово, та/або щодо яких було змінено режим нарахування відбору/споживання природного газу;
форма № 4. інформація про операторів газорозподільних систем (за їх наявності), яким природний газ передається з його газорозподільної системи, з визначенням місць підключення таких операторів та про об'єм/обсяг приймання-передачі природного газу з однієї газорозподільної зони в іншу.
форма № 5 інформація про газовидобувні підприємства (за їх наявності), промислові газопроводи яких безпосередньо підключені до газорозподільної системи.
форма № 8 інформація про об'єм/обсяг подач природного газу у віртуальній точці входу з газорозподільної системи в розрізі газовидобувних підприємств.
Інформацію, яку операторам газорозподільної системи направляє оператор газотранспортної системи це форма № 9 повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора газорозподільної системи, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника/постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до газорозподільної системи або така номінація була відхилена оператором газотранспортної системи/постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання.
Оператор газотранспортної системи на підставі даних, що завантажуються до інформаційної платформи користувачами (суб'єктами ринку), та даних з власних ВОГ про обсяги фактично відібрані в точках виходу з газотранспортної системи, здійснює комерційне балансування, що відповідно до Кодексу ГТС полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації.
Оператор газорозподільної системи, будучи обізнаним про обсяги фактично відібрані ним на точці виходу з газотранспортної системи, та завантаживши до інформаційної платформи інформацію (форми №2, №3) про розподілені споживачам обсяги (по кодах типу "X" та за наявності в розрізі точок комерційного обліку - кодів типу "2") через уповноважених осіб - вчиняє правочин, яким по суті підтверджує розраховану різницю між обсягом природного газу, поданим через точку входу до його мережі (що підтверджується підписаними актами приймання-передачі природного газу на газорозподільній системі), та відібраним споживачами в його мережі (що підтверджується завантаженими до інформаційної платформи формами №2, №3), чим по суті і є небаланс оператора газорозподільної системи.
Розроблені алгоритми, закладені до інформаційної платформи для здійснення алокації та розрахунку небалансу, перевірені та підтверджені Регулятором, що підтверджується актом перевірки від 19.04.2019 №161 розміщеному на сайті НКРЕКП, і свідчить про коректність та достовірність розрахунків на інформаційній платформі, на підставі яких оператор газотранспортної системи складає односторонній акт врегулювання щодобових небалансів.
Односторонній акт врегулювання щодобових небалансів з урахуванням вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995, постанови НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497 "Про затвердження типового договору транспортування природного газу", засвідчує факт здійснення господарської операції з врегулювання щодобових небалансів.
Пунктами 1, 2 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що оператор газотранспортної системи розраховує обсяг добового небалансу для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до газотранспортної системи та алокаціями відбору з газотранспортної системи (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень). У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування за газову добу дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу відсутній добовий небаланс за цю газову добу. У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.
Відповідно до пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС:
алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників;
балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування;
комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації;
небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації;
номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу;
плата за добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу;
фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу.
Згідно з п. 3 гл. 1 розділу XIV Кодексу ГТС перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом.
Згідно з п. 1 гл. 1 розділу XIV Кодексу ГТС замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом.
Отже, законодавством на замовника послуг транспортування покладено безумовний обов'язок збалансовувати свої портфоліо балансування, зокрема, шляхом вчинення дій із врегулювання небалансів.
Абзац 2 п. 6 гл. 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.
Відповідно до абз. 2 п. 7 гл. 6 розділу XII Кодексу ГТС у разі несанкціонованого відбору природного газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію відповідного оператора газорозподільної системи.
Отже, у випадку наявності у оператора газорозподільної системи щодобових негативних небалансів, до нього застосовується плата за добовий небаланс та у нього виникає обов'язок з оплати таких щодобових негативних небалансів.
Відповідно до п. 18 гл. 6 розділу XIV Кодексу ГТС у випадку якщо загальна вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, повідомляє замовника послуг транспортування природного газу про розмір грошових коштів, які підлягають виплаті замовнику (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця). Виплата грошових коштів здійснюється на рахунок замовника послуг транспортування природного газу у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що за результатами остаточної алокації подач/відборів відповідачем природного газу до/з ГТС, позивач розрахував обсяги добового небалансу відповідача за кожну газову добу вересня - жовтня, грудня 2021 року, а також визначив остаточний обсяг небалансу та розмір плати за нього у відповідних газових місяцях.
З огляду на встановлені судом обставин та викладені вище норми чинного законодавства суд дійшов таких висновків.
Позивач є оператором газотранспортної системи, що надає послуги з транспортування природного газу, а відповідач є оператором газорозподільної системи і замовником таких послуг.
З укладенням сторонами Договору і визначенням відповідачем уповноваженої особи Брижатюк Т.В. на право доступу до інформаційної платформи від імені відповідача у сторін виникли правовідносини з надання позивачем відповідачу послуг транспортування природного газу на умовах, визначених Договором та Кодексом ГТС, із застосуванням інформаційної платформи для забезпечення надання таких послуг.
Наявність в інформаційній платформі наданих відповідачем даних про фактичні обсяги відібраного ним із газотранспортної системи природного газу у спірні місяці свідчить про вчинення уповноваженою особою відповідача, яка мала право доступу до інформаційної платформи від імені відповідача, дій, що підтверджують господарські операції із щодобового відбору (споживання) природного газу з газотранспортної системи споживачами в зоні ліцензійної діяльності відповідача та/або для його власних виробничо-технологічних витрат в обсягах, підтверджених підписаними обома сторонами актами приймання передачі природного газу за відповідні місяці та даними із інформаційної платформи.
Здійснення позивачем при транспортуванні природного газу комерційного балансування передбачене Договором і Кодексом ГТС як складова частина послуги транспортування.
Визначення позивачем в ході комерційного балансування негативних щодобових небалансів за вересень-жовтень, грудень 2021 року, врегулювання їх з відповідачем, визначення плати за них і виставлення рахунків на їх оплату було здійснене позивачем із застосуванням інформаційної платформи відповідно до вимог Договору та Кодексу ГТС.
Відповідач не виконав свої зобов'язання з оплати негативних щодобових небалансів за вересень-жовтень, грудень 2021 року, допустивши при цьому порушення встановленого пунктом 9.3 Договору строку оплати щодобових негативних небалансів. Борг відповідача перед позивачем з оплати негативних щодобових небалансів за вказаний період на день ухвалення господарським судом рішення становить 79 043 583,96 грн.
Господарський суд відхиляє доводи відповідача, приведені ним в обґрунтування заперечень проти позову, з таких підстав.
Щодо твердження відповідача, що він не відбирав природний газ у спірний період із газотранспортної системи.
До матеріалів справи позивачем надано акти приймання-передачі природного газу за вересень від 01.10.2021, за жовтень від 01.11.2021, за грудень від 01.01.2022, підписані з боку відповідача без зауважень.
Відтак, підписавши акти приймання-передачі природного газу, без жодних зауважень, відповідач підтвердив факт отримання послуги транспортування природного газу. Жодних дій щодо врегулювання розбіжностей щодо обсягу переданого природного газу, переданого на підставі вищезазначених актів приймання-передачі станом на сьогодні, відповідачем не вживалось.
Положеннями п. 5 глави 4 розділу IV, п. 2 глави 3 розділу XII Кодексу ГТС встановлюється, що відповідач самостійно надає інформацію щодо обсягів відібраного/закачаного газу з/до газотранспортної системи.
Позивач разом із позовною заявою надав суду, зокрема:
- Акти приймання-передачі природного газу за газові місяці вересень, жовтень, грудень 2021, в яких зазначені фактичні обсяги природного газу, які надійшли з газотранспортної системи в газорозподільні мережі Відповідача.
- Форми № 2 (Інформація про попередні та остаточні відбори), Форма № 3 (Інформація про фактичний місячний відбір) та реєстри файлів, які були завантажені відповідачем до Інформаційної платформи та в яких відповідач самостійно зазначив обсяги відборів газу у спірний період.
Саме на підставі цих даних, Оператором було розраховано обсяг щодобових негативних небалансів відповідача, які є різницею між обсягами природного газу поданими для транспортування на точці входу, та відібраними відповідачем з газотранспортної системи на точці виходу.
Також на підтвердження небалансу були надані:
- акти наданих послуг (перевищення замовленої потужності), підписані позивачем та відповідачем за вересень, жовтень, грудень 2021 (з доказами надсилання даного акту), які підписані сторонами без зауважень та які додатково підтверджують об'єми небалансу;
- розрахунки № 1, № 3, в яких Оператор фактично перевів дані відповідача з Форм № 2, 3 та реєстру файлів в зручну для аналізу форму;
- розрахунок № 2, в якому відображено обсяги добових небалансів, що виникли у ПрАТ «Уманьгаз» внаслідок несанкціонованого відбору природного газу споживачами у грудні 2021.
Стосовно твердження відповідача про недоведення наявності у відповідача негативних небалансів у спірний період.
За законом та Договором достатньою підставою для оплати послуг балансування є існування небалансу, який доводиться алокаціями (звітами), складеними Оператором ГТС, на підставі інформації, наданої самим замовником. При цьому зазначена інформація є нерозривно пов'язаною із звітністю сторін щодо надання послуг з транспортування газу безпосередньо. (Подібних за змістом висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 28.07.2022 у справі №904/5698/20).
Обсяг небалансів відповідача встановлюється на підставі відомостей, які містяться в інформаційній платформі, та вносились до неї відповідачем, а також складених Оператором ГТС односторонніх актів.
Суд дослідив односторонні акти врегулювання щодобових небалансів та реєстри файлів, що завантажені до інформаційної платформи відповідно до вимог Кодексу ГТС, оскільки їхні вихідні дані мають значення для підтвердження/спростування обставин наявності щодобових небалансів.
Відповідно до п. 11.4 Договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Оператор і замовник зобов'язуються здійснювати звірку розрахунків щокварталу до двадцять п'ятого числа місяця, наступного за кварталом. Звірка розрахунків оформлюється сторонами актом звірки (п.11.5 Договору).
Отже п. 11.4 Договору прямо передбачає, що врегулювання щодобових небалансів оформлюється одностороннім актом за підписом оператора ГТС.
Оператор ГТС формує відповідні акти на підставі даних, що містяться в алокаціях, які, у свою чергу, містять дані, подані замовником у відповідних номінаціях / реномінаціях.
У разі, якщо замовник має обґрунтовані підстави вважати, що дані, викладені в односторонніх актах, не відповідають фактичним обставинам, він може надати Оператору ГТС відповідні відомості під час звірки розрахунків відповідно до п. 11.5 Договору.
Подібні висновки наведені у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі №906/252/21 (п.58), на яку, зокрема, посилається сам відповідач у відзиві на позов в іншій частині цієї постанови.
До таких висновків також дійшов Верховний Суд у постанові від 08.09.2022 у справі №924/677/21, зазначивши про необхідність встановлення факту укладання сторонами актів звірки або оскарження/спростування відповідачем таких відомостей.
Так, під час розгляду справи на запитання представника позивача щодо оскарження відповідачем відомостей щодо обсягів щодобових негативних небалансів за вересень, жовтень, грудень 2021 року представниця відповідача повідомила, що вважає даний спір безпосередньо оскарженням таких відомостей, оскільки не визнає наявність негативних небалансів у спірний період, окремих судових процесів стосовно оскарження таких відомостей чи оскаржень в порядку, відмінному від судового, представниця відповідача не навела.
Господарський суд критично ставиться до твердження представниці відповідача що розгляд даної справи є оскарженням обсягів щодобових небалансів відповідача за вересень, жовтень, грудень 2021 року, оскільки такого позову ПрАТ «Уманьгаз» не подано. Заперечення існування негативних небалансів у спірний період у відзиві на позов про стягнення суми за обсяги негативних щодобових небалансів не є таким оскарженням.
Господарський суд, враховуючи неодноразово висловлену правову позицію Верховного суду (напр. постанова від 29.06.2022 у справі № 906/184/21, п. 59-63), що остаточні алокації, на підставі яких Оператор ГТС визначає обсяг щодобових небалансів, фактично формуються на підставі даних, поданих замовником послуг транспортування до інформаційної платформи, дослідивши матеріали справи, зокрема файли, підписані уповноваженою особою ПрАТ «Уманьгаз», що подані до інформаційної платформи, встановив, що позивачем правомірно та арифметично вірно визначено обсяг негативних небалансів ПрАТ «Уманьгаз» за вересень, жовтень, грудень 2021 року. Вказане підтверджується протоколами та відеозаписами судових засідань.
Додатково доказом на підтвердження обсягів щодобових негативних небалансів відповідача за спірний період є звіти ПрАТ «Уманьгаз» форми 8в, які, як помилково стверджує відповідач, ним складалися на підставі нарахувань позивачем плати за небаланси.
Так, Об'єднаною палатою Верховного Суду у постанові від 18.02.2022 по справі № 918/450/20 та Верховним Судом у постанові від 31.05.2022 по справі №903/775/20 чітко висловлено позицію про те, що Оператор ГТС виконує процедуру алокації виключно на підставі інформації про обсяги подачі та / або відбору природного газу, яка надається самим оператором ГРМ.
Тобто, Оператор ГТС фактично здійснює алокацію (аналіз та систематизацію даних) на підставі інформації щодо обсягів відібраного газу, яка була надана самим замовником послуг. Подання замовником нульових номінацій або неподання їх взагалі не впливає на обсяг відібраного замовником природного газу з ГТС.
Таким чином, у повній мірі спростовуються твердження ПрАТ «Уманьгаз» про те, що Форми 8в містять інформацію на основі виключно даних Оператора ГТС.
ТОВ «Оператор ГТС України» є самостійною юридичною особою та не має повноважень на вплив щодо ведення господарської діяльності ПрАТ «Уманьгаз», щодо ведення останнім бухгалтерського та податкового обліку, а також на заповнення ПрАТ «Уманьгаз» звітності Форми 8в та на відображені у таких звітах дані.
Постановою НКРЕКП від 07.07.2016 № 1234 затверджено форми звітності НКРЕКП щодо здійснення моніторингу на ринку природного газу та інструкції щодо їх заповнення Операторами газорозподільних систем, які щомісячно надаються Регулятору, зокрема затверджена форма звітності №8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків».
Із Інструкції щодо заповнення форми звітності № 8в - НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків», затвердженої постановою НКРЕКП 07.07.2016 № 1234 випливає, що дана інструкція поширюється на суб'єктів ринку природного газу, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, тобто виключно на Операторів ГРМ.
Форма № 8в підписується керівником суб'єкта господарювання або уповноваженою особою та головним бухгалтером.
Пунктом 4 розділу III вказаної інструкції визначено, що у розділі IV «Стан розрахунків Оператора ГРМ за закуплений природний газ для виробничо-технологічних витрат (ВТВ) та втрат» Форми №8в зазначається повне найменування оптових продавців, у яких Оператор ГРМ здійснював закупівлю природного газу для виробничо-технологічних витрат та втрат, інформація щодо розміру боргу Оператора ГРМ за закуплений у звітному та минулих періодах/роках обсяг природного газу для виробничо-технологічних витрат та втрат станом на початок звітного періоду, фактичного обсягу закупленого Оператором ГРМ природного газу для виробничо-технологічних витрат та втрат (у тис. м куб. та тис. грн) протягом звітного періоду, розміру оплати Оператором ГРМ у звітному періоді вартості закупленого у звітному та минулих періодах/роках природного газу для виробничо-технологічних витрат та втрат, розміру боргу Оператора ГРМ за закуплений у звітному та попередніх періодах цього року природний газ для виробничо-технологічних витрат та втрат та розміру загального боргу Оператора ГРМ за закуплений у звітному та минулих періодах/роках обсяг природного газу для виробничо-технологічних витрат та втрат станом на кінець звітного періоду у розрізі кожного оптового продавця, у якого здійснювалась закупівля такого природного газу.
Розділом IV Інструкції регламентовано порядок виправлення Оператором ГРМ помилок у звітних даних, зазначених у формі № 8в за минулий звітний період.
У змісті вказаної Інструкції жодним чином не вказується на те, що звіт Форми № 8в заповнюються на підставі даних Оператора ГТС. Навпаки у вказаній Інструкції імперативно визначено, що відповідальність за вказані у Формі № 8в несуть виключно посадові особи Оператора ГРМ, а саме: керівник та головний бухгалтер, а відтак у вказаному звіті зазначаються виключно дані обліку ПрАТ «Уманьгаз».
Пунктом 4 розділу 6 глава ІІІ Кодексу ГРМ імперативно визначено, що Оператор ГРМ для забезпечення власної господарської діяльності (в тому числі для фізичного балансування ГРМ, власних виробничо-технічних потреб та для покриття фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ) закуповує природний газ у власника природного газу (в тому числі ГДП, ВБГ, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах.
Відповідач стверджує, що він не міг внести зміни до форми звіту, оскільки це прямо заборонено п. 6 розділу ІІ Інструкції, проте немає потреби вносити зміни до «форми» звіту, мова йде про внесення самих даних до затвердженої форми.
Водночас сам відповідач у відзиві на позов, посилаючись на п. 4 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» зазначає, що він не міг не відобразити щодобові негативні небаланси за спірні періоди у своїй звітності, оскільки подання недостовірної звітності є порушенням на ринку природного газу. Відтак відповідач тим самим стверджує, що вказані обсяги щодобових негативних небалансів за вересень, жовтень, грудень 2021 року є достовірною звітністю і їх вказання є правомірним.
Стосовно зауважень відповідача на роздруківку з інформаційної платформи «Остаточний небаланс», відповідно до яких протягом жодної доби спірного періоду значення «v (вихід), куб. м» не перевищувало значення «v (вхід), куб.м», то, як з'ясовано судом у судових засіданнях, з урахуванням інших доказів, досліджених судом, вміст таких колонок відображають вхід та вихід з газорозподільної системи ПрАТ «Уманьгаз», а не з газотранспортної системи позивача.
Щодо твердження відповідача, що негативні добові небаланси є наслідком порушення позивачем умов договору транспортування, то воно є хибним з огляду на таке.
Відповідач вважає, що саме підтверджена Оператором номінація/реномінація Замовника є остаточним завданням Замовника на надання послуг фізичного транспортування природного газу за Договором. Посилаючись на п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГТС (якщо замовник послуг транспортування природного газу не надасть оператору газотранспортної системи номінацію згідно з положеннями пункту 1 цієї глави, вважається підтвердженою номінація для такого замовника послуг транспортування природного газу з обсягами природного газу, що дорівнює нулю відносно замовленої точки входу/виходу) відповідач вважає, що позивач передавав газ в газорозподільну систему відповідача за наявності номінацій відповідача, обсяг газу у яких дорівнював нулю. Тобто позивач надав послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою за відсутності завдання відповідача на їх надання.
Такі твердження відповідача ґрунтуються на довільному тлумаченню норм Кодексу ГТС. Як встановлено вище, Оператор ГТС фактично здійснює алокацію (аналіз та систематизацію даних) на підставі інформації щодо обсягів відібраного газу, яка була надана самим замовником послуг. Подання замовником нульових номінацій або неподання їх взагалі не впливає на обсяг відібраного замовником природного газу з ГТС.
На думку відповідача позивач передавав газ в газорозподільну систему відповідача за наявності номінацій відповідача, обсяг газу у яких дорівнював нулю; тобто позивач надав послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою за відсутності завдання відповідача на їх надання; небаланс виникає у Замовника в результаті надання безпосередньо послуг транспортування природного газу; таким чином, добові небаланси (наявність яких відповідачем оспорюється у зв'язку із їх недоведеністю) виникли у відповідача в спірний період внаслідок неналежного виконання позивачем умов Договору транспортування.
Як досліджено вище, в матеріалах справи містяться акти наданих послуг від 30.09.2021 № 09-2021-1910000205/1000921, від 31.10.2021 № 10-2021-1910000205/1001021, від 31.12.2021 № 12-2021-1910000205/1001221, згідно з якими позивач надав, а відповідач отримав послуги перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи за вересень, жовтень, грудень 2021 року (а.с. 137, 138, 139 том 1), які не оспорюються відповідачем, оскільки два з них підписані, а третій, встановлено вище, є належним доказом надання такої послуги.
Водночас, як наголошує сам відповідач у відзиві на позов, відповідно до п. 1 глави 3 розділу І Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу право користування газотранспортною системою в межах розподілу потужностей на точках входу та виходу; послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.
Отже, відповідач, стверджуючи про відсутність свого завдання позивачеві на надання послуги транспортування природного газу, приймає послуги перевищення договірної потужності у спірний період, як такі, що передбачені Договором, незважаючи на те, що відповідно до норми, на яку посилається відповідач, послуги транспортування природного газу газотранспортною системою надаються в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій і, підписанням актів погоджується із належним отриманням таких послуг відповідно до умов Договору, що підлягають оплаті відповідачем позивачеві. Водночас послуги з врегулювання добового небалансу відповідач вважає здійснені не на виконання Договору, всупереч нормі п. 1 глави 3 розділу І Кодексу ГТС та за ініціативою позивача, без згоди та бажання відповідача.
Доктрина «venire contra factum proprium» (заборони суперечливої поведінки), в основі якої лежить принцип добросовісності, базується ще на римській максимі - «non concedit contra factum proprium» (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці). Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона розумно покладається на них (постанови Верховного Суду від 28.04.2021 у справі № 910/9351/20, від 09.06.2021 у справі № 911/3039/19, від 08.09.2021 у справі № 910/10444/20).
Відтак відповідач, стверджуючи, що саме з вини позивача у відповідача виник щодобовий негативний небаланс, порушує вказаний принцип добросовісності і діє всупереч своїй попередній поведінці відповідно до якої визнавав отримання від позивача послуги - перевищення договірної потужності у спірний період.
Відповідач вважає, що плата за небаланс визначена позивачем не у відповідності до законодавства.
Пунктом 8 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС визначено, що для цілей розрахунку плати за добовий небаланс ціна, що застосовується (крім випадку обсягів небалансу, який виник у рамках виконання спеціальних обов'язків, в установленому порядку покладених Кабінетом Міністрів України на суб'єктів ринку природного газу на підставі статті 11 Закону України «Про ринок природного газу»), визначається як:
маржинальна ціна продажу природного газу, якщо обсяг добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є позитивним (тобто коли подачі замовника послуг транспортування природного газу протягом газової доби перевищують його відбори);
маржинальна ціна придбання природного газу, якщо обсяг добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним (тобто коли відбори замовника послуг транспортування протягом газової доби перевищують його подачі).
Згідно з п. 9 гл. 6 розділу XIV Кодексу ГТС маржинальна ціна продажу та маржинальна ціна придбання природного газу розраховуються для кожної газової доби таким чином:
1) маржинальна ціна продажу є найменшим з таких значень:
найнижча ціна продажу будь-якого короткострокового стандартизованого продукту, стороною якого є оператор газотранспортної системи, що відноситься до газової доби (D);
середньозважена ціна короткострокових стандартизованих продуктів за газову добу (D), зменшена на величину коригування;
2) маржинальна ціна придбання є найбільшим з таких значень:
найвища ціна придбання будь-якого короткострокового стандартизованого продукту, стороною якого є оператор газотранспортної системи, що відноситься до газової доби (D);
середньозважена ціна короткострокових стандартизованих продуктів за газову добу (D), збільшена на величину коригування.
З метою визначення маржинальної ціни продажу, маржинальної ціни придбання й середньозваженої ціни оператором газотранспортної системи використовується інформація про операції, що відбуваються на торговій платформі, вибір якої погоджений Регулятором (п. 10 гл. 6 розділу XIV Кодексу ГТС).
У випадку непогодження Регулятором відповідно до пункту 10 цієї глави торгової платформи маржинальна ціна продажу та маржинальна ціна придбання розраховуються для кожної газової доби таким чином: маржинальна ціна продажу визначається шляхом зменшення вартості природного газу, придбаного/проданого оператором газотранспортної системи внаслідок отримання послуг балансування за цю газову добу, на величину коригування; маржинальна ціна придбання визначається шляхом збільшення вартості природного газу, придбаного/проданого оператором газотранспортної системи внаслідок отримання послуг балансування за цю газову добу, на величину коригування (п. 11 гл. 6 розділу XIV Кодексу ГТС).
Відповідно до п. 13 гл. 6 розділу XIV Кодексу ГТС, величина коригування, визначена в пунктах 9 та 11 цієї глави, становить:
1) 10 %:
у випадку позитивного небалансу від 3 % до 5 % (включно) (для операторів газорозподільної системи з метою покриття своїх нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат від 7,5 % до 15 % (включно)) від обсягів природного газу, поданих на точках виходу (за винятком віртуальної торгової точки) до газотранспортної системи у відповідну газову добу;
у випадку негативного небалансу від 3 % до 5 % (включно) (для операторів газорозподільної системи з метою покриття своїх нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат від 7,5 % до 15 % (включно)) від обсягів природного газу, поданих на точках входу (за винятком віртуальної торгової точки) до газотранспортної системи у відповідну газову добу;
2) 20 %:
у випадку позитивного небалансу більше ніж 5 % (для операторів газорозподільної системи з метою покриття своїх нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат більше ніж на 15 %) від обсягів природного газу, поданих на точках виходу (за винятком віртуальної торгової точки) до газотранспортної системи у відповідну газову добу;
у випадку негативного небалансу більше ніж 5 % (для операторів газорозподільної системи з метою покриття своїх нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат більше ніж на 15 %) від обсягів природного газу, поданих на точках входу (за винятком віртуальної торгової точки) до газотранспортної системи у відповідну газову добу.
Розмір величини коригування, який визначається згідно з вимогами цього пункту, застосовується на весь розмір добового небалансу.
Як свідчать дані акту врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць вересень 2021 року (акт №09-2021-1910000205), для розрахунку розміру плати за добовий небаланс в період з 04.09.2021 по 30.09.2021, маржинальна ціна придбання природного газу визначена позивачем шляхом збільшення вартості природного газу, придбаного/проданого оператором газотранспортної системи внаслідок отримання послуг балансування за газову добу, на величину коригування, що відповідає вимогам пунктів 11, 13 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС.
Правильність визначення розміру плати у відповідності до зазначеного пункту Кодексу ГТС, підтверджує співставлення даних стовпчику 8 акту врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць вересень 2021 року (а.с. 105, том 1) та даних стовпчику 9 акта надання послуг балансування за вересень 2021 року (а.с. 160, том 1), який складено в рамках укладеного позивачем та ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” договору про надання послуг балансування №2101000095 від 19.01.2021 (а.с. 150-159, том 1) з урахуванням величини корегування.
Так, наприклад за 04.09.2021: ціна придбання природного газу, визначена відповідно до умов договору про надання послуг балансування №2101000095 від 19.01.2021 для відповідної газової доби - 18 729,15 грн без ПДВ. Відповідно до акту врегулювання щодобових небалансів № 09-202101910000205 за газовий місяць вересень 2021 року допустиме відхилення обсягу добового небалансу ПрАТ «Уманьгаз» 04.09.2021 становило 0,64994 тис.куб.м. Фактично відповідачем з ГТС відібрано 4,44449 тис. куб.м, що перевищує допустиме відхилення, тому застосовується величина корегування у 20%:
18 729,15 грн + 20 % = 22 474,98 грн - вартість за тис. куб.м.
4,44449 тис. куб.м х 22 474,98 грн + 20% ПДВ = 119 867,78 грн з ПДВ - вартість небалансу відповідача за 04.09.2021.
Відтак судом на конкретних прикладах у судових засіданнях перевірено і встановлено правильність визначення розміру плати за добовий небаланс позивачем у його розрахунках.
Також суд вважає безпідставними доводи відповідача, що обсяг фактичних виробничо-технологічних втрат природного газу Оператора ГРМ не має відношення до обсягів щоденних негативних небалансів відповідача, що виник у газотранспортній системі.
Так, як встановлено судом в ході розгляду справи, відповідач 04-30 вересня, 01-31 жовтня та 30-31 грудня 2021 року не мав постачальника природного газу для закупівлі природного газу для виробничо-технологічних витрат (ВТВ) та втрат, що підтверджується поясненнями керівника відповідача, які оформлені в якості заяви свідка (а.с. 10-11, том 2) та доданим відповідачем листуванням з постачальниками природного газу.
У звіті про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків за вересень 2021 року, що поданий ПрАТ «Уманьгаз» до НКРЕКП (форми №8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна)) містяться такі дані:
Розділ 1 «Надходження/розподіл природного газу до/з газорозподільної системи»:
Рядок 6.1. «Фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу» - 631,084 тис.м куб.
Розділ IV «Стан розрахунків Оператора ГРМ за закуплений природний газ для виробничо-технологічних витрат (ВТВ) та втрат:
Рядок 1 «Фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу» у графі «Фактичний обсяг закупленого газу для ВТВ та втрат» - 40,41266 тис.м куб.
Таким чином, якщо від Рядку 6.1. «Фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу» - 631,084 тис.м куб. відняти Рядок 1 «Фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу» у графі «Фактичний обсяг закупленого газу для ВТВ та втрат» - 40,41266 тис. м куб, то отримаємо 590,67159 тис.куб.м об'єм газу використаного відповідачем на ВТВ без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи, який і є небалансом вересня 2021 року.
Розділ ІІІ «Стан розрахунків Оператора ГPM/Оператора ГТС перед Оператором ГТС/Оператором ГРМ»:
Рядок 1 «Розрахунки Оператора ГРМ перед Оператором ГТС за добовий негативний небаланс Оператора ГРМ» у графі «Нарахована плата за добовий негативний/позитивний небаланс» - 20733,85 тис. грн.
Вказаний обсяг природного газу в повному обсязі співпадає з даними інформаційної платформи позивача та відображеними останнім у розрахунку 3 про добові небаланси ПрАТ «Уманьгаз» за вересень 2021 року в стовпчику «Обсяг добового небалансу», та у сукупності з даними відображеними в акті врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць жовтень 2021 року №09-2021-1910000205 від 30.09.2021- 590,67159 тис.куб.м.
У звіті про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків за жовтень 2021 року, що поданий ПрАТ «Уманьгаз» до НКРЕКП (форми №8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна)) містяться такі дані:
Розділ І «Надходження/розподіл природного газу до/з газорозподільної системи»:
Рядок 6.1. «Фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу» - 1 347,12563 тис.м куб.
Розділ III «Стан розрахунків Оператора ГРМ/Оператора ГТС перед Оператором ГТС/Оператором ГРМ»:
Рядок 1 «Розрахунки Оператора ГРМ перед Оператором ГТС за добовий негативний небаланс Оператора ГРМ» у графі «Нарахована плата за добовий негативний/позитивний небаланс» - 57529,19 тис.грн.
Вказаний обсяг природного газу в повному обсязі співпадає з даними інформаційної платформи Позивача та відображеними останнім у розрахунку 3 про добові небаланси ПрАТ «Уманьгаз» за жовтень 2021 року в стовпчику «Обсяг добового небалансу», та у сукупності з даними відображеними в акті врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць жовтень 2021 року №10-2021-1910000205 від 31.10.2021- 1347,12563 тис.куб.м.
У звіті про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків за грудень 2021 року, що поданий ПрАТ «Уманьгаз» до НКРЕКП (форми №8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна)) містяться такі дані:
Розділ І «Надходження/розподіл природного газу до/з газорозподільної системи»:
Рядок 6.1. «Фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу» - 841,90169 тис.м куб.
Розділ IV «Стан розрахунків Оператора ГРМ за закуплений природний газ для виробничо-технологічних витрат (ВТВ) та втрат»:
Рядок 1 «Фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу» у графі «Фактичний обсяг закупленого газу для ВТВ та втрат» - 820,16118 тис.м куб.
Таким чином, якщо від Рядку 6.1. «Фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу» - 841,90169 тис.м куб. відняти Рядок 1 «Фактичні виробничо-технологічні втрати природного газу» у графі «Фактичний обсяг закупленого газу для ВТВ та втрат» - 820,16118 тис. м куб., то отримаємо 21,74051 тис.куб.м об'єм газу використаного Відповідачем на ВТВ без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи, який і є небалансом грудня 2021 року.
Розділ III «Стан розрахунків Оператора ГРМ/Оператора ГТС перед Оператором ГТС/Оператором ГРМ»:
Рядок 1 «Розрахунки Оператора ГРМ перед Оператором ГТС за добовий негативний небаланс Оператора ГРМ» у графі «Нарахована плата за добовий негативний/позитивний небаланс» - 780,54 тис. грн.
Вказаний обсяг природного газу в повному обсязі співпадає з даними інформаційної платформи Позивача та відображеними останнім у розрахунку 3 про добові небаланси ПрАТ «Уманьгаз» за грудень 2021 року в стовпчику «Обсяг добового небалансу», та у сукупності з даними відображеними в акті врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць жовтень 2021 року №12-2021-1910000205 від 31.12.2021- 21,74051 тис.куб.м.
Також суд встановив, що у п. 13 гл. 6 розділу XIV Кодексу ГТС, зміст якого наведено вище, величина коригування, визначена в пунктах 9 та 11 цієї глави, становить 10%, 15%, 20% і для операторів ГТС, яким є відповідач, визначені конкретні випадки, що такий небаланс надається, в тому числі, з метою покриття своїх нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат.
Вказане додатково доводить, що відбирання відповідачем природного газу з газотранспортної системи позивача у більших обсягах, ніж передача відповідачем такого природного газу до газотранспортної системи позивача, що є негативним небалансом, спричинене саме необхідністю покриття нормативних та виробничо-технологічних втрат відповідача, оскільки у спірні періоди відповідач не мав постачальника природного газу для закупівлі природного газу для виробничо-технологічних витрат (ВТВ) та втрат.
Отже, відповідно до вимог чинного законодавства відповідач як оператор газорозподільної системи мав би або закупити природний газ для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат, або оплатити цей газ шляхом оплати послуг балансування позивачем; у свою чергу, позивач для оплатного балансування має використовувати природний газ, який придбаний ним. До таких правових висновків дійшов Верховний Суд, зокрема, у постанові від 19.07.2022 по справі № 914/2718/20.
Щодо тверджень відповідача про те, що плата за добовий небаланс повинна відображати реальні та обґрунтовані витрати оператора газотранспортної системи (далі - оператора ГТС); такі витрати повинні бути понесені оператором ГТС протягом доби, у якій він вчиняв відповідні балансуючі дії шляхом купівлі та продажу короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуг балансування, наданих відповідно до договору про надання послуг балансування, господарський суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 4.1. Типового договору замовник послуг транспортування зобов'язаний вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.
Відповідно до положень гл. 1 розділу XIV Кодексу ГТС замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).
При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування Оператор ГТС враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи.
З наведеного випливає, що сам зміст Кодексу ГТС свідчить про те, що Оператор ГТС здійснює фізичне балансування всім газотранспортної системи, а не відносно окремих замовників послуг транспортування природного газу у відповідні газові періоди.
У досліджуваних випадках склалась ситуація, що у конкретні періоди, в яких виник у відповідача обов'язок зі сплати за негативний небаланс, позивач не здійснював закупівлю природного газу у постачальника. Проте визначення позивачем маржинальної ціни, враховуючи ціну поданого газу, що визначена відповідно до укладеного ним з ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» договору про надання послуг балансування від 19.01.2021 і зазначена у відповідному Акті надання послуг балансування є правомірним, що додатково підтверджується листом НКРЕКП від 18.01.2021 № 9/16/5-21.
З огляду на зазначене, є неспроможними доводи відповідача про те, що позивач повинен надати докази закупівлі природного газу для врегулювання небалансів саме відповідача у конкретну добу, оскільки для забезпечення збалансованості газотранспортної системи обсяги природного газу закуповуються Оператором ГТС не в розрізі одного замовника, а враховуючи всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування.
Ні норми Кодексу ГТС, ні умови Договору між сторонами, не передбачають обов'язку для Оператора ГТС закуповувати обсяги природного газу для фізичного балансування газотранспортної системи по кожному замовнику послуг окремо та щодня у разі виникнення негативного небалансу у конкретного замовника, як і повідомляти кожного замовника послуг про те, яким чином та на підставі яких первинних документів Оператором ГТС було забезпечено здійснення балансуючих дій в тому чи іншому звітному періоді.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом у постановах від 18.02.2022 по справі № 918/450/20, від 23.06.2022 по справі № 906/184/21, від 23.06.2022 по справі № 906/252/21.
У даній справі, позивачем надані відповідні докази, а саме: укладений ним договір про надання послуг балансування, акти надання послуг балансування з ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», що не було спростовано відповідачем.
Доводи відповідача щодо відсутності доказів в підтвердження додержання позивачем нормативних актів при визначенні маржинальної ціни придбання/продажу природного газу, суд вважає безпідставними й такими, що спростовуються обставинами, які встановлені судом під час дослідження питання щодо визначення розміру плати за щодобові негативні небаланси.
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 525, 526, Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.
Статтею 530 ЦК України встановлено, що у разі, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Стаття 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) визначає грошову суму або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 193, ч. 1 ст. 216 ГК України порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором; учасники господарських правовідносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Стаття 230 ГК України штрафними санкціями у розумінні цього Кодексу визнає господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Частина 2 ст. 20 ГК України передбачає право кожного суб'єкта господарювання на захист своїх прав і законних інтересів шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі та застосування штрафних санкцій.
Відповідач не виконав в установлений пунктом 9.3 Договору строк грошові зобов'язання з оплати позивачу негативних щодобових небалансів за вересень, жовтень, грудень 2021 року і тим самим порушив права позивача на своєчасне і одержання повної плати за ці небаланси. Наразі борг відповідача перед позивачем з оплати негативних щодобових небалансів за вказаний період становить 79 043 583,96 грн.
Отож позивач в порядку захисту своїх порушених прав вправі вимагати виконання відповідачем грошових зобов'язань в натурі шляхом стягнення з нього на свою користь 79 043 583,96 грн боргу, а також передбаченої пунктом 13.5 Договору пені та передбачених частиною 2 ст. 625 ЦК України інфляційних втрат та трьох процентів річних.
Стягувані суми пені, інфляційних втрат та трьох процентів річних нараховані позивачем відповідно до умов Договору, фактичних обставин його виконання/невиконання сторонами, вимог чинного законодавства, тобто нараховані правильно.
За таких обставин позов підлягає задоволенню повністю, а саме щодо стягнення з відповідача на користь позивача 79 043 583,96 грн боргу з оплати негативних щодобових небалансів, 7 570 139,07 грн пені, 15 152 222,42 грн інфляційних втрат і 1 876 329,75 грн 3 % річних.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236 - 241, 326 - 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз" (ідентифікаційний код 03361419, вул. Дерев'янка, буд. 19, м. Умань, Черкаська обл., 20300) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (ідентифікаційний код 42795490, пр. Любомира Гузара, 44, м. Київ, 03065) заборгованість в загальному розмірі 79 043 583,96 грн, пеню в загальному розмірі 7 570 139,07 грн, три відсотки річних в загальному розмірі 1 876 329,75 грн та інфляційні втрати в загальному розмірі 15 152 222,42 грн, а також 868 350 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити учасникам справи.
Повне рішення складено та підписано 08.02.2023.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА