08 лютого 2023 року Справа № 915/86/23
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Алексєєва А.П., розглянувши матеріали позовної заяви виконувача обов'язків керівника Миколаївської окружної прокуратури, код 02910048 (54006, м.Миколаїв, Бузький Бульвар, 15, електронна пошта: mikokrug@myk.gp.gov.ua) в інтересах держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації (Миколаївської обласної військової адміністрації), код 00022579 (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22, електронна пошта: cancelar@mk.gov.ua) пред'явленої до відповідача-1 - Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, код 39825404 (54034, м.Миколаїв, пр. Миру, 34, електронна пошта: mykolaiv@land.gov.ua), відповідача-2 - Чорноморської сільської ради, код 04377184 (57515, Миколаївська область, Миколаївський район, с. Чорноморка, вул. Суворова, 126, електронна пошта: 04377184@ukr.net) про визнання незаконним та скасування наказів, скасування державної реєстрації земельної ділянки.
У провадженні суду перебуває справа №915/86/23 за позовом виконувача обов'язків керівника Миколаївської окружної прокуратури в особі Миколаївської обласної військової адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (далі ГУ ДГК в області) та Чорноморської сільської ради про визнання незаконними та скасування наказів, скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Підставою пред'явлення вказаного позову є те, що наказами ГУ ДГК в області від 25.04.2018 року № 2484/0/14-18-СГ та від 05.06.2018 року № 3561/0/14-18-СГ сформовано ділянку сільськогосподарського призначення площею 44,4127 га з кадастровим номером 4825183700:01:000:1200 за рахунок земель лісового фонду, які перебували у постійному користуванні державного підприємства «Очаківське лісомисливське господарство» (нині - ДП «Ліси України»), та передано її у власність Чорноморської територіальної громади, поза волею держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації.
Як зазначає прокурор внаслідок цих незаконних дій, особливо цінні землі лісового фонду загальною площею 15 га вибули з постійного користування спеціалізованого державного підприємства та, всупереч прямої заборони на їх вилучення з державної власності, передані у комунальну власність під виглядом земель сільськогосподарського призначення. Спірними наказами ГУ ДЗК в Миколаївській області очевидно протиправно передано земельну ділянку з кадастровим номером 4825183700:01:000:1200 у комунальну власність Чорноморської сільської ради.
03.02.2023 року прокурором у порядку ст. 136 ГПК України подано до суду заяву про забезпечення позову.
За правовою позицією, викладеною у рішенні Конституційного Суду України від 31.05.2011 року № 4-рп/2011, інститут забезпечення позову передбачено у процесуальних законах України з метою гарантування виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.
Цей інститут є елементом права на судовий захист і спрямований на те, щоб не допустити незворотності певних наслідків відповідних дій щодо відновлення порушеного права.
У разі задоволення позовних вимог Чорноморська сільська рада втрачає право комунальної власності на спірну земельну ділянку.
Прокурор зазначає, що водночас, без встановлення обмежень на час розгляду справи фактичний власник земельної ділянки - Чорноморська сільська рада може розпорядитися своєю власністю на власний розсуд в будь-який час.
Реєстрація права комунальної власності на спірну земельну ділянку за Чорноморською сільською радою, а також подальша ймовірна передача ділянки в оренду, зміна її цільового призначення, поділ чи об'єднання з іншими ділянками ускладнить виконання можливого рішення суду про задоволення позову.
Вчинення будь-яких дій із земельною ділянкою до закінчення судового розгляду, у разі задоволення позову, призведе до необхідності зміни позовних вимог або вирішення спорів з іншими позовними вимогами та з іншими особами, яким ця земельна ділянка може бути передана в оренду або іншим чином відчужена.
Тобто, наявність у Чорноморської сільської ради правомочностей власника майна вказує на можливість у будь-який момент, в тому числі під час розгляду справи судом, але до прийняття ним остаточного рішення у справі розпорядитись спірною земельною ділянкою на користь третіх осіб.
Сільська рада, достовірно знаючи про наявність судового спору, свідомо може здійснювати дії щодо розпорядження спірною землею.
До того ж, як власник земельної ділянки Чорноморська сільська рада відповідно до положень ч. 3 ст. 20 ЗК України, може ініціювати питання щодо зміни її цільового призначення та виду її функціонального використання, що у подальшому призведе до необхідності скасування відповідних рішень органу місцевого самоврядування шляхом звернення до суду з іншими позовними заявами.
Відповідно до ст. 136 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених ст. 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Отже, відповідно до ст. 136 ГПК України, наявні підстави для забезпечення позову.
З метою запобігання реєстрації права комунальної власності на спірну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, її можливого відчуження, передачі в оренду, зміни предмету позову, що може істотно ускладнити або зробити неможливим виконання рішення суду, відповідно до ст. ст. 136, 137 ГПК України вбачаються підстави для вжиття заходів забезпечення позову шляхом:
- накладення арешту на спірну земельну ділянку та заборони органам, які здійснюють реєстрацію речових прав на нерухоме майно, здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо спірної земельної ділянки, у тому числі внаслідок поділу чи об'єднання з іншими ділянками;
- заборони Чорноморській сільській раді вчиняти дії, спрямовані на зміну цільового призначення спірної земельної ділянки, укладати договори, вчиняти інші правочини щодо неї.
Вказані способи забезпечення позову є співмірними із заявленою позовною вимогою про скасування державної реєстрації земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, оскільки спір щодо цієї ділянки є реальним, власником спірного майна фактично є сільська рада, а відсутність обтяжень спірної нерухомості не перешкоджатиме подальшій зміні речових прав на землю, що може стати дійсною перешкодою в ефективному захисті та поновленні прав, якщо факт їх порушення буде встановлений судом при вирішенні спору.
Необхідність збереження правового статусу та стану спірної земельної ділянки відповідає умовам вжиття заходів забезпечення позову та застосуванню правил ч. 2 ст. 136 ГПК України.
Метою вжиття забезпечувальних заходів у цьому спорі є забезпечення знаходження спірної земельної ділянки у володінні відповідача в незмінному вигляді. Невжиття вказаних заходів забезпечення позову до вирішення справи по суті й набрання законної сили судовим рішенням може істотно ускладнити у разі задоволення позовних вимог поновлення порушених прав або інтересів, за захистом яких прокурор звернувся до суду в інтересах Миколаївської обласної військової адміністрації, призвести до зміни власника або користувача спірного майна та вплинути на виконання цього рішення.
Керуючись ст. ст. 136, 137, 140 ГПК України, суд
1. Заяву виконувача обов'язків керівника Миколаївської окружної прокуратури про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити.
2. Накласти арешт на земельну ділянку площею 44,4127 га з кадастровим номером 4825183700:01:000:1200, яка розташована в межах території Чорноморської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.
3. Заборонити органам, які здійснюють реєстрацію речових прав на нерухоме майно, здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо земельної ділянки (у тому числі, у разі її поділу чи об'єднання з іншими ділянками).
4. Заборонити Чорноморській сільській раді (код 04377184, юридична адреса: вул. Суворова, 126, с. Чорноморка, Миколаївський район, Миколаївська обл., 57515) вчиняти із земельною ділянкою площею 44,4127 га з кадастровим номером 4825183700:01:000:1200, яка розташована у межах території Чорноморської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, дії, спрямовані на зміну цільового призначення, поділ, об'єднання з іншими земельними ділянками, укладати договори, вчиняти інші правочини щодо неї.
5. Ухвала є обов'язковою для виконання та набирає законної сили з 08.02.2023 року.
6. Дана ухвала є виконавчим документом та дійсна для пред'явлення до примусового виконання на протязі 3-х років.
7. За даною ухвалою:
Стягувач: Миколаївська обласна державна адміністрація (Миколаївська обласна військова адміністрація), код 00022579 (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22).
Боржник 1: Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, код 39825404 (54034, м.Миколаїв, пр. Миру, 34, електронна пошта: mykolaiv@land.gov.ua).
Боржник 2: Чорноморська сільська рада, код 04377184 (57515, Миколаївська область, Миколаївський район, с. Чорноморка, вул. Суворова, 126, електронна пошта: 04377184@ukr.net).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.П.Алексєєв