Справа № 141/49/23
Провадження №3/141/58/23
07 лютого 2023 року смт Оратів
Суддя Оратівського районного суду Вінницької області Климчук С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з СПД № 1 відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює різноробочим у ТОВ «Агробуд», до адміністративної відповідальності протягом календарного року не притягувався,
про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2 КУпАП,
12.01.2023 приблизно о 22:10 год в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 , перебуваючи у нетверезому стані, виражався в сторону своєї дружини гр. ОСОБА_2 нецензурною лайкою, чим вчинив відносно неї домашнє насильство психологічного характеру.
13.01.2023 приблизно о 02:00 год в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 ображав нецензурними словами дружину ОСОБА_2 та намагався вчинити бійку, чим порушив ТЗП серії АА №098625 від 12.01.2023, у якому йому заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою, заборонено вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи та зобов'язано залишити місце проживання постраждалої особи.
13.01.2023 приблизно о 14:00 в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 ображав нецензурними словами дружину ОСОБА_2 та намагався вчинити бійку, чим порушив ТЗП серії АА №098625 від 12.01.2023, у якому йому заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою, заборонено вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи та зобов'язано залишити місце проживання постраждалої особи.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 173-2 КУпАП - вчинення домашнього насильства, а також невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
07.02.2023 постановою суду об'єднано адміністративні матеріали № 141/49/23, № 141/50/23, №141/52/23 про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , в одне провадження. Присвоєно об'єднаній справі № 141/49/23 (провадження № 3/141/58/23).
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєних правопорушеннях визнав та щиро каявся.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення, дійшов наступних висновків.
Частиною 2 ст. 7 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'активному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, полягає у вчиненні домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місцевого тимчасового перебування в разі його винесення.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами,або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Окрім повного визнання вини особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП доводиться доказами, що містяться в матеріалах справи, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАБ №823050 від 12.01.2023, серії ВАВ №188094 від 13.01.2023, серії ВАВ №188097 від 17.01.2023; заявами ОСОБА_2 від 12.01.2023 та від 13.01.2023; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 12.01.2023 та від 13.01.2023, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 13.01.2023 та від 17.01.2023, а також письмовим поясненням ОСОБА_3 відібраним 17.01.2023; формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 12.01.2023 та від 13.01.2023; терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА №098625, зі змісту якого вбачається, що у зв'язку із скоєнням ОСОБА_1 домашнього насильства відносно нього застосовано заходи термінового заборонного припису строком на сім діб (з 23:40 год 12.01.2023 по 23:40 год 19.01.2023), а саме: зобов'язано залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, заборонено вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи та заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Як вбачається з характеристики № 05/02.00-25, виданої 16.01.2023 Оратівською селищною радою Вінницького району Вінницької області, ОСОБА_1 проживає разом з дружиною та дітьми в АДРЕСА_1 , часто потрапляє в конфліктні ситуації, дебоширить та скандалить в сім'ї.
Вказані докази суддею приймаються до уваги, оскільки вони не викликають сумнівів чи протиріч, підтверджують обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП-вчинення домашнього насильства, а також невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
При цьому, належних та допустимих доказів на спростування обставин, зазначених в протоколах про адміністративні правопорушення серії ВАБ №823050 від 12.01.2023, серії ВАВ №188094 від 13.01.2023, серії ВАВ №188097 від 17.01.2023 суду не надано.
З урахуванням встановлених обставин справи та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд доходить переконання, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП доведена повністю. Враховуючи характер вчинених порушень, особу правопорушника ОСОБА_1 , ступінь його вини, суд вважає за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у відповідності до ст. 36 КУпАП в межах санкції за більш серйозне правопорушення із числа вчинених за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП у виді штрафу.
Крім цього, відповідно до ст. 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству"чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
У п. 10 ч. 1 ст.1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" визначено, що програма для кривдника комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
До спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програми для кривдників (п. 4 ч. 1ст. 24 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству")
Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ч.1, 2 ст. 28 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству").
Згідно частини шостої статті 28 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму (ч. 8, 9 ст. 28 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству"
На підставі викладеного, суд вважає, що, окрім накладення адміністративного стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, ОСОБА_1 слід направити до органу місцевого самоврядування на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" строком на три місяці.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Пунктом 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 грн, які слід стягнути з ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст 36, 39-1, 40-1, ч.1 ст.173-2 КУпАП, ст.ст.283, 284, 285 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок гривень) 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в сумі 536 грн 80 коп (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) в дохід Державного бюджету України.
Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Комунального закладу «Оратівський селищний центр соціальних служб» Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" строком на 3 (три) місяці.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст. 390-1 КК України.
Копію постанови після набрання законної сили направити Комунальному закладу «Оратівський селищний центр соціальних служб» Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області для організації виконання постанови в частині проходження програми для кривдників.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя С.В. Климчук