Рішення від 06.01.2023 по справі 160/19073/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2023 року Справа № 160/19073/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29.11.2022 року засобами електронного зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії від 17.06.2022 року № 056650006446, прийняте Головним Управлінням ПФУ в Дніпропетровській області, за наслідками розгляду моєї заяви про призначення пенсії від 12.05.2022 року за № 1917;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути мою заяву про призначення пенсії за віком від 12.05.2022 року, зарахувавши до пільгового стажу періоди навчання 1995-1999 та 2000-2003 роки відповідно до довідок від 21.01.2021 № 11, від 20.11.2018 № 1015, від 26.01.2021 № 16, від 21.01.2021 № 10 та прийняти рішення про призначення мені з 12.05.2022 року пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п."а" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 року та Рішення Верховного Суду від 21.04.2021 року у зразковій справі №360/3611/20-а, відповідно до заяви про призначення пенсії за віком від 12.05.2022 року за № 1917.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він працював на посадах з особливо шкідливими і важкими умовами праці, що дають право на пільговий стаж та заробив право на призначення пенсії. 17.06.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах № 056650006446. В обґрунтування відмови про призначення пенсії відповідач зазначив про відсутність необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленого законодавством порядку. Вважаючи таку відмову протиправною та необґрунтованою позивач звернувся з цим позовом до суду.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначена справа розподілена судді О.С. Рябчук.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2022 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

05.01.2023 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив проти позову. Відповідач проти позову заперечує в повному обсязі, вказує, що за результатом розгляду наданих документів територіальним органом Пенсійного фонду України прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, оскільки ОСОБА_1 навчався у вищих навчальних закладах у період з 1995 по 1999 та з 2000 по 2003 роки на заочній формі навчання, без відриву від виробництва. Відповідно до статті 38 Закону України «Про професійну (професійно - технічну) освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР час навчання у закладі професійної (професійно - технічної ) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців. Як визначено пунктом «д» частини 3 статті 56 закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначає, що чинним законодавством не передбачено зарахування до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, період навчання у вищих/середніх закладах, дане питання чітко врегульовано спеціальним законом - статтею 38 Закону № 103/98-ВР. Оскільки у позивача за результатами розгляду наданих документів встановлено відсутність пільгового стажу для призначення пенсії за списком № 1, відповідач вважає рішення обґрунтованим та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За змістом приписів п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Згідно з 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся 12.05.2022 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України № 1058.

Заяву ОСОБА_1 було розглянуто Відділом призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та 20.05.2022 року винесено рішення про відмову у призначенні пенсії № 056650006446 наступного змісту:

«Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професії, що затверджується Кабінетом Міністрів України від 31.03.1994 №202 , мають право на пенсію незалежно від в і якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів), за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

До загального стажу зараховані всі періоди роботи.

Пільговий стаж на підземних роботах складає: 24 роки 02місяці 04 дня.

Прийняте рішення відмовити в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку згідно норм ч.3 ст. 114 Закону №1058, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.»

ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відділом призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було розглянуто заяву позивача та 17.06.2022 року винесено рішення про відмову у призначенні пенсії (щодо перегляду рішення про відмову у призначенні пенсії) № 056650006446 наступного змісту:

«Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професії, що затверджується Кабінетом Міністрів України від 31.03.1994 №202 , мають право на пенсію незалежно від в і якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів), за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

До загального стажу зараховані всі періоди роботи.

Пільговий стаж на підземних роботах складає: 24 роки 10 місяців 04 дня.

До пільгового стажу не зараховані періоди навчання 1995-1999 та 2000-2003 роки відповідно до довідок від 21.01.2021 № 11, від 20.11.2018 № 1015, від 26.01.2021 № 16, від 21.01.2021 № 10, оскільки періоди навчання робітникам підземним професіям зараховується до пільгового стажу з додержанням умов: - в кожному випадку при наявності запису в трудовій книжці про навчання підземним професіям адміністрація повинна на підставі первинних документів підтверджувати тривалість роботи в підземних умовах:

- навчання робітників підземним професіям повинно проходити на протязі повного робочого дня;

- оплата праці зазначених робітників за час навчання професіям в підземних умовах повинна здійснюватись за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, яким вони навчаються ( інформація про характер учбових довідок відсутня).

Вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.06.2022 року № 056650006446 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

За правилами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законах України від 05.11.1991 року № 1788-XII«Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон№1788) та від 09.07.2003 року № 1058-IV«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон №1058).

Закон України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій, спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих; та гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно із ст. 1 Закону №1788 громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

Відповідно до ст. 1 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно з ч.1ст.24 Закону №1058-IVстраховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Наведене кореспондується положенням ч.2 ст.24 Закону №1058-IV, за якими страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч.4ст.24 Закону № 1058-IVперіоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

До стажу роботи зараховується також:

а) будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків;

в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби;

д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі;

При призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено порядок на умови призначення пенсій за віком на пільгових умовах.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідні положення містить і стаття 13 Закону «Про пенсійне забезпечення».

Так, згідно із ч.1 ст.13 Закону №1788 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Статтю 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено порядок підтвердження стажу роботи, згідно з якою основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Статтею 48 Кодексу законів про працю України також визначено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідні положення містить і Постанова Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок №637).

Так, згідно з пунктом 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 3 зазначеного Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За приписами пункту 20 вказаного Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

При цьому, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 року.

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Позивачем до матеріалів справи надано копію трудової книжки серії НОМЕР_1 , дата заповнення 20.07.1995р., що містить наступні записи стосовно спірних періодів роботи:

-02.08.1994 шахта Центральна;

-30.06.1995р. гірник підземний шахта Краснолиманська п/о Красноармейськвугілля;

-20.07.1995р. прийнятий гірником підземним 2 розряду з повним підземним робочим днем в шахті. Наказ № 592/к від 20.07.1995р.;

-29.03.1996р. звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України. Наказ № 290/к від 29.03.1996р.;

-Шахта імені А.Т. Стаханова;

-08.08.1996 по 12.08.1996р. заняття в УП;

-13.08.1996р. прийнятий гірником 2 розряду з повним робочим днем в шахті. Наказ № 226-к від 12.08.1996р.;

-07.02.1997р. переведений учнем горно монтажника з повним робочим днем в шахті. Наказ № 38к від 07.02.1997р.;

-15.04.1997р. переведений гірничомонтажником. Наказ № 125від 16.02.1997р.;

-02.01.1998р. переведений гірничим майстром з повним робочим днем в шахті. Наказ № 2 від 03.01.1998р.;

-06.10.2001р. переведений помічником начальника дільниці з повним робочим днем в шахті. Наказ № 02/1097к від 08.10.2001р.;

-02.06.2003р. звільнений відповідно до ст. 38 КЗпП України. Наказ № 153к від 02.06.2003р.;

-Міністерство палива та енергетики України ДВАТ ш.13 «Новогродівська» ДП ДХК «Селидівугілля»;

-01.07.2003р. прийнятий підземним гірним майстром на дільницю по монтажу - демонтажу обладнання. Наказ № 109к від 02.07.2003р.;

-31.07.2003р. звільнений відповідно до ст. 38 КЗпП України. Наказ № 129к від 31.07.2003р.

Копія трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 , дата заповнення 29.06.1994р., що містить наступні записи стосовно спірних періодів роботи:

- Шахта ім. А.Т. Стаханова «Красноармійськвугілля»

- 08.09.1994р. прийнятий гірником 2 розряду повний робочий день у шахті. Наказ № 226 від 08.09.1994р.;

- 07.02.1997р. переведений учнем гріничомонтажника з повним робочим днем у шахті. Наказ №38к від 07.02.1997р.;

- -15.04.1997р. переведений гірничомонтажником 4 розряду з повним робочим днем в шахті. Наказ № 125к від 16.04.1997р.;

- -02.01.1998р. переведений гірничомонтажником з повним робочим днем у шахті. Наказ № 2 від 03.01.1998р.;

- -06.10.2001р. переведений помічником начальника підземної дільниці з повним робочим днем у шахті. Наказ № 02/1097 від 08.10.2001р.;

- 02.06.2003р. звільнений по ст. 38 КЗпП України за власним бажанням. Наказ № 153 від 02.06.2003р.;

- Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська»;

- 04.08.2003р. прийнятий на роботу гірничим майстром підземним з повним підземним робочим днем в шахті тимчасово. Наказ №882к від 04.08.2003р.;

- 03.10.2003р. переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті. Наказ №1236К від 03.10.2003р.;

- 25.02.2004р. переведений помічником начальника дільниці підземним з повним робочим днем в шахті. Наказ №217к від 25.02.2004р.

Крім наявних записів у трудовій книжці позивачем на підтвердження наявного пільгового стажу надано довідку № 26/499 від 21.10.2020р. Міністерство енергетики України Державне підприємство «Селидвугілля» Відокремлений підрозділ «Шахта 1-3 «Новогродівська» про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану в тому, що ОСОБА_1 в період з 01.07.2003р. по 31.07.2003р. виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією, посадою підземний гірничий майстер на дільниці МДО, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1,1б постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36. Підстава для видачі: особиста архівна карточка ф.Т-2, розрахункові відомості, накази, контрольні табеля спуску - виїзду в шахту. Б/відпусток не має, страйку не має.

Державним підприємством «Вугільна компанія «Краснолиманська» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України надано довідку від 02.11.2018р. № 776. про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану в тому, що ОСОБА_1 в період з 06.10.2001р. по 02.06.2003р. виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою помічник начальника підземної дільниці МДО, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1,1б.

Державним підприємством «Мирноградвугілля» шахта «Красноармійська - Капітальна» надано довідку від 02.11.2018р. № 776 про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану в тому, що ОСОБА_1 в період з 08.08.1996 по 12.08.1996р. виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою: навчання в учбовому пункту, оплата здійснювалась, як підземному робітникові, що передбачено Списком 1 розділом 1 підрозділом 1.1а, в період з 13.08.1996 по 06.02.1997р. за професією, посадою гірник підземний на дільниці МД02, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1.1а, в період з 07.02.1997р. по 14.04.1997р. учень гірничомонтажника підземний на дільниці МД02, оплата здійснювалась, як підземному робітникові, в період з 15.04.1997р. по 01.01.1998р. гірничомонтажником підземним на дільниці МДО2, що передбачено Списком 1 розділом 1 підрозділом 1.1а, в період з 02.01.1998 по 05.10.2001 на посаді майстер гірничий підземний на дільниці МДО2, що передбачено Списком 1, розділо 1, підрозділом 1.1Б.

Державним підприємством «Мирноградвугілля» шахта «Красноармійська - Капітальна» надано довідку від 18.11.2020р. № 512 про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану в тому, що ОСОБА_1 в період з 02.08.1994 по 08.08.1994 виконував гірничі роботи по видобутку вугілля за професією, посадою навчання в учбовому пункті за професією учень гірника підземний з оплатою за тарифною ставкою учня гірника підземного, що передбачена Списком 1 розділом 1 підрозділом 1 код КП 1010100а, що передбачено Постановою КМУ від 11.03.1994 року № 162, за період з 09.08.1994 по 04.09.1994 виконував гірничі роботи по видобутку вугілля за професією, посадою курси з відривом від виробництва за професією гірник підземний з оплатою за тарифною ставкою гірника підземного, що передбачена Списком 1 розділом 1 підрозділ 1, за період з 05.09.1994 по 06.09.1994 виконував гірничі роботи по видобутку вугілля за професією, посадою навчання в учбовому пункті за професією учень гірника підземний з оплатою за тарифною ставкою учня гірника підземного, що передбачена списком 1 розділом 1 підрозділом 1, за період з 07.09.1994 по 21.09.1994 виконував гірничі роботи по видобутку вугілля за професією посадою учень гірника підземний дільниці ШТ2 з оплатою за тарифною ставкою учня гірника підземного, що передбачено списком 1 розділм 1 підрозділом 1, за період з 22.09.1994 по 30.06.1995 виконував гірничі роботи по видобутку вугілля за професією, посадою гріник підземний дільник ШТ 2, що передбачена списком 1 розділом 1 підрозділом 1. Наказ про атестацію робочих місць № 39 від 16.01.1995р., підстава для видачі: особова картка, накази з особового складу, контрольні табеля спуску - виїзду в шахту таб. № 529 том 1995-П2 сторінка 24.

Довідкою № 1015 від 20.11.2018р. БП «Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля» підтверджено, що ОСОБА_1 надавав до нарахування довідки - виклики до сесій у періоди травень 6 днів, червень 7 днів, грудень 14 днів у 1997 році, листопад 8 днів, грудень 2 дні у 1989 році, 28 днів січень, 28 днів лютий у 1999році, оплату яких здійснено в календарних днях із розрахунку його середньої заробітної плати, тобто як підземному робітникові. Довідку видано на підставі особового рахунку № 6738.

Довідкою Державного підприємства «Вугільна компанія « Краснолиманська» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 22.01.2021р. № 667 арх. Підтверджено спуски в шахту ОСОБА_1 з повним робочим днем за табелем № 549 в період з 04.08.2003 по 06.02.2012р.

Відокремленим підрозділом «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидвугілля» надано виписку про атестацію робочих місць за умовами праці, відповідно до якої наказом № 781-ОТ від 26.05.2000року посаду гірничий майстер атестовано за Списком №1.

Довідкою Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 667арх від 22.01.2021р. про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній підтверджено, що ОСОБА_1 в період з 20.07.1995 по 29.03.1996р. виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник підземний дільниці №8 МДО-2 та за період з 04.08.2003 по 24.02.2004р. виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом, за професією, посадою майстер гірничий, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1Б.

Державним підприємством «Вугільна компанія «Краснолиманська» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України надано довідку № 16 від 26.01.2021р. складену в тому, що ОСОБА_1 дійсно працював у ДП «ВК «Краснолиманська» та у вересні 2003р. перебував у учбовій відпустці 5 календарних днів, грудень 2003р. перебував у учбовій відпустці 12 календарних днів, травень 2004р. перебував у учбовій відпустці 13 календарних днів, жовтень 2004р. перебував у учбовій відпустці 1 робочий день. Довідка видана на підставі особового рахунку № НОМЕР_3 , оплата нараховувалась із його середнього заробітку ( підземного робітника).

Державним підприємством «Вугільна компанія «Краснолиманська» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України надано довідку № 11 від 21.01.2021р. складену в тому, що ОСОБА_1 дійсно працював у ДП «ВК «Краснолиманська» та у вересні 1995р. перебував у учбовій відпустці 17 календарних днів. Довідка видана на підставі особового рахунка № НОМЕР_4 , оплата нараховувалась виходячи із його середнього заробітку ( підземного робітника).

Надані довідки кореспондується з даними, що є в трудовій книжці позивача, та містять уточнюючі відомості, які відсутні в трудовій книжці, а саме: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видані довідки, тобто складені у відповідності до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637.

Разом з тим, суд звертає увагу, що частина перша статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» визначає право на зарахування часу навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Тобто вказана норма визначає, що зазначене право особа має виключно тоді, коли перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Відповідно до диплому молодшого спеціаліста серії НОМЕР_5 ОСОБА_1 закінчив у 1999 році Селидівський гірничий технікум за спеціальністю «Технологія підземної розробки корисних копалин» і здобув кваліфікацію гірничого техніка - технолога.

Також до матеріалів надано додаток до диплому молодшого спеціаліста серії НОМЕР_5 , відповідно до якого ОСОБА_1 в 1995 році вступив до Селідовського гірничого технікуму та в 1999 році закінчив повний курс за спеціальністю «Технологія підземної розробки корисних копалин».

Трудова книжка позивача у цей період містить записи про прийняття його на Шахту ім.. О.Г. Стаханова гірничим робітником 2 розряду з повним робочим днем в шахті та 07.02.1997 його було переведено учнем гірничого монтажника з повним робочим днем у шахті.

Отже, позивачем було розпочато професійну діяльність за професією, що дає право на пільги, встановлені для відповідно категорії працівників до закінчення навчання у Селидівському гірничому технікумі та період навчання позивача має бути зараховано до пільгового стажу за Списком №1.

Період роботи позивача з 2000 по 2003 рік на посадах, які дають право на призначення пенсії за Списком № 1, підтверджено записами трудових книжок.

За таких обставин, суд вважає безпідставним не зарахування відповідачем до пільгового стажу позивача за Списком №1 періоду навчання у Селидівському гірничому технікумі з 01.09.1995 р. по 05.03.1999 р. та періоду роботи з 2000 по 2003 рік.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відмовляючи зараховувати періоди роботи позивача за Списком № 1 до стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону №1058-IV, пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

В той же час, згідно з п.п.3 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, яке затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

З аналізу наведеного вбачається, що на даний час Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Так, питання призначення пенсії є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

За таких обставин адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи зі змісту позовних вимог та доказів, наданих на підтвердження правової позиції відповідачем суд доходить висновку, що належним способом відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії за віком на пільгових умовах буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду щодо зарахування спірних періодів роботи до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за Списком №1.

Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

За таких обставин, суд приходить до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу даного позову до суду в сумі 992,40 грн. підлягає стягненню з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-74, 77, 241-246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення №056650006446 від 20 травня 2022 року та від 17.06.2022 року Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, період навчання у Селідівському граничному технікумі з 01.09.1995 року по 05.03.1999року та період роботи з 2000 по 2003 рік.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням висновків суду щодо зарахування до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за Списком № 1, періоду навчання у Селідівському граничному технікумі з 01.09.1995 року по 05.03.1999року та періоду роботи з 2000 по 2003 рік.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 496,20грн. (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Рябчук