Справа № 761/28080/22
Провадження № 3/761/498/2023
20 січня 2023 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Чайка О.С. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого водієм таксі, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за статтею 124 КУпАП
установив:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 28.11.2022 серії ААД № 462026, 28.11.2022 о 07 год. 00 хв. у місті Києві, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «SKODA KAMIQ» державний номерний знак НОМЕР_1 , по Шулявському шляхопровіду в сторону вул. О. Довженка, не врахував дорожньої обстановки (ожеледиця), не вибрав безпечної швидкості руху транспортного засобу, не вибрав безпечної дистанції та скоїв зіткнення з транспортним засобом «SKODA FABIA» державний номерний знак НОМЕР_2 , що призвело до механічних пошкоджень, чим порушив вимоги п.п. 2.3 (б), 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту КУпАП).
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою не визнав та заперечував з приводу обставин, викладених у протоколі.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Олексієнко М.М. у судовому засіданні категорично заперечував обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, надав письмові заперечення, в яких просив закрити провадження за відсутності складу правопорушення, оскільки водій ОСОБА_1 був уважним та ретельно стежив за дорожньою обстановкою, яка неочікувано змінилася у зв'язку з тим, що автомобіль марки «SKODA FABIA», який рухався попереду, почало заносити, ОСОБА_1 одразу застосував гальмування, але у зв'язку з тим, що дорожнє покриття було вкрито ожеледицею та не оброблено спецзасобами, колеса не зчепилися з дорогою та автомобіль втратив керованість.
У судому засіданні свідок ОСОБА_2 зазначила, що ОСОБА_1 їхав з дозволеною швидкістю, дорожнє покриття було вкрито ожеледицею, а порушення ПДР України допустив саме водій транспортного засобу марки «SKODA FABIA».
Інший учасник дорожньо-транспортної пригоди, водій автомобіля марки «SKODA FABIA» державний номерний знак НОМЕР_2 , ОСОБА_3 , будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився та не повідомив суд про причини своєї неявки.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення від 28.11.2022 серії ААД № 462026, схему місця ДТП від 28.11.2022, пояснення ОСОБА_3 від 28.11.2022, пояснення ОСОБА_1 від 28.11.2022, приходжу до висновку, що механічні пошкодження транспортних засобів сталися внаслідок порушення ОСОБА_1 вимог п.п. 2.3б, 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України, що передбачає адміністративну відповідальність, передбачену ст. 124 КУпАП.
Положенням ст. 124 КУпАП встановлено, що до адміністративної відповідальності можуть бути притягнуті учасники дорожнього руху, які порушили правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно з п. 26 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14 суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, може бути будь-яка особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин. При цьому, пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна має бути наслідком порушення Правил дорожнього руху.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладені стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Пунктом 2.3б ПДР України встановлено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Пунктом 12.1 ПДР України встановлено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Пунктом 13.1 ПДР України встановлено, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Таким чином, аналізуючи пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисника Олексієнка М.М., пояснення свідка, письмові пояснення іншого учасника ДТП - ОСОБА_3 , схему місця ДТП, яка підписана учасниками без зауважень, характер та локалізацією механічних ушкоджень, приходжу до висновку, що водій автомобіля марки «SKODA KAMIQ» державний номерний знак НОМЕР_1 , не вибрав безпечну дистанцію та швидкість руху, в умовах ожеледиці, внаслідок чого не зміг уникнути зіткнення з автомобілем марки «SKODA FABIA» державний номерний знак НОМЕР_2 , який рухався попереду, та здійснив з ним зіткнення, що призвело до механічних пошкоджень обох транспортних засобів.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Таким чином, враховуючи обставини дорожньо-транспортної пригоди, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції ст. 124 КУпАП.
У порядку, визначеному ст. 401 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» вважаю за необхідне стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 536 грн. 80 коп.
Керуючись ст.ст. 401, 124, 278, 280, 283, 284, 285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
постановив:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп., на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Києва.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя О.С. Чайка