06 лютого 2023 р. № 400/4849/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва, вул. Шевченка, 45, м. Миколаїв, 54001,
про:визнання протиправним та скасування наказу,
31 жовтня 2022 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 02.04.2022 № 48 (з основної діяльності) «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації» в частині призову на військову службу у зв'язку з мобілізацією з 02.04.2022 солдада запаса ОСОБА_1 , 1993 р.н., в команду НОМЕР_1 та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .
Позов обґрунтовано позивачем тим, що відповідач видав наказ про призов позивача на військову службу без направлення та непроведення щодо нього медичного огляду як кандидата за призовом під час мобілізації на проходження військової служби за мобілізацією для визначення ступеню придатності до військової служби.
У відзиві на позовну заяву від 02.12.2022 № 1/1/7340 відповідач заперечив проти позову і просив відмовити в його задоволенні у повному обсязі. Відзив аргументовано тим, що за результатами проведеного військово-лікарською комісією відповідача медичного огляду позивача визнано придатним до військової служби. Відтак наказ про призов позивача виданий відповідно до вимог чинного законодавства.
У відповіді на відзиві від 09.12.2022, яка надійшла до суду 16.12.2022, позивач зазначив, що наведені у відзиві відповідачем обставини не відповідають дійсним обставинам справи. Позивач стверджує, що перед зарахуванням в запас особа повинна бути придатною до проходження військової служби, зокрема, за станом здоров'я. Проте, позивач медичний огляд на ступінь придатності до військової служби не проводився ані перед зарахуванням в запас, ані перед направленням для військової служби. Стосовно нього військово-лікарська комісія (далі - ВЛК) відповідача жодних постанов про його придатність до військової служби не виносилось. Крім цього, відповідач не надав у відповіді на адвокатський запит його захисника запитувані копії наказу про персональний склад і порядок роботи ВЛК з питань придатності військовозобов'язаних при відповідачі, яка приймала рішення щодо придатності позивача до військової служби, оскільки, як стверджує відповідач, ці документи були знищені.
Відповідач правом на подання заперечення не скористався.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 01.11.2022 позовна заява залишена без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки позову шляхом подання суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
04.11.2022 позивач подав до суду заяву про визнання причину пропуску строку та поновлення йому строку на звернення до адміністративного суду.
14.11.2022 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 26.12.2022 Миколаївський окружний адміністративний суд витребував з відповідача докази, а саме: належним чином завірені копії документів, у яких зафіксовано факт знищення наказу (наказів) про персональний склад та порядок роботи ВЛК відповідача, яка діяла 29.03.2022, а також відомості про реквізити (номер, дата, назва) наказу (наказів), яким (якими) встановлено персональний склад та порядок роботи ВЛК відповідача, яка діяла 29.03.2022.
11.01.2023 через канцелярію суду відповідач надав на виконання ухвали суду від 26.12.2022 про витребування доказів копію Акта про знищення справ службового (нетаємного) діловодства ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердженого військовим комісаром відповідача 25.02.2022.
Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Згідно з даними військового квитка позивача серія НОМЕР_2 , виданого 01.04.2022 (запис № 6) призовною комісією відповідача 10.12.2020 позивача зараховано в запас,. Зазначений факт також підтверджується записом № 5 облікової картки позивача.
Відповідно до Довідки від 29.03.2022 № 20 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 29.03.2022 ВЛК проведено медичний огляд позивача, за результатами якого його визнано придатним військової служби.
У записі № 20 (436) Книги протоколів засідань військово-лікарської комісії з питань придатності військовозобов'язаних при Центральному РТЦК та СП (том 1), розпочатої 07.03.2022, за рішенням комісії позивача визнано придатним до військової служби.
Згідно з Актом про знищення справ службового (нетаємного) діловодства ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердженого військовим комісаром відповідача 25.02.2022, накази військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) (номер 1 за номенклатурою 2022 року) і Книга обліку наказів військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) (номер 81 за номенклатурою 2022 року) знищені шляхом спалювання.
Відповідно до підпункту 2.3 пункту 2 наказу Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з основної діяльності) від 02.04.2022 № 48 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації» позивача призвано на військову службу у зв'язку з мобілізацією з 02.04.2022 і направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .
Вважаючи вищенаведений наказ у частині призову себе на військову службу протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).
Частиною першою статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом другим частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (частина перша статті 4 Закону № 2232-ХІІ).
Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 2 Закону № 2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Абзацом четвертим статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Основного Закону України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (частини п'ята і шоста статті 4 Закону № 3543-ХІІ).
Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ (далі - Указ № 65/2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 № 342/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2264-ІХ, Указом Президента України від 12.08.2022 № 574/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2501-ІХ, та Указом Президента України від 07.11.2022 № 758/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2739-ІХ, відповідно з 25.05.2022 на 90 діб, з 23.08.2022 на діб та з 21.11.2022 на 90 діб.
Згідно зі статтею 4 Указу № 65/2022 постановлено призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Відтак наказ Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з основної діяльності) від 02.04.2022 № 48 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації» був прийнятий під час проведення загальної мобілізації.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Абзацом третім частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України (частина тринадцята статті 2 Закону № 2232-ХІІ).
Відповідно до абзацу другого частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Отже, після прийняття Президентом України Указу № 65/2022 громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації. При цьому відповідні громадяни проходять обов'язковий медичний огляд.
Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України) (абзац другий пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402).
Відповідно до абзацу першого пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасові діючі).
Підпунктом 2.10.4 пункту 2.10 глави 2 розділу І Положення № 402 на ВЛК районного (міського) військового комісаріату покладається огляд контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу І цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК військового комісаріату покладається огляд інших контингентів.
Таким чином, медичний огляд військовозобов'язаних, які призиваються на військову службу за призовом, проводять ВЛК районного (міського) військового комісаріату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з абзацом п'ятим підпунктом 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу І Положення № 402 персональний склад та порядок роботи ВЛК районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.
Абзацами другим і третім пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Отож постанови ВЛК відповідача, прийняті зокрема у формі довідок ВЛК, є обов'язковими до виконання.
У позовній заяві позивач, обґрунтовуючи протиправність оскаржуваного наказу в частині, акцентує увагу на тому, що під час його призову на військову службу під час мобілізації він не проходив медичний огляд, ніхто навіть не поцікавився станом його здоров'я. Позивач зазначає, що він не відмовлявся від проходження ВЛК для визначення ступеня придатності до проходження військової служби, але відповідач йому такого права не надав.
Як доказ своїм твердженням він наводить факт відсутності у відповідача наказів про персональний склад і порядок роботи ВЛК при відповідачі.
У відзиві на позовну заяву відповідач підтвердив факт відсутності у нього наказу про персональний склад та порядок роботи відповідної ВЛК, яка проводила, на його переконання, медичний огляд позивача, оскільки у зв'язку із загрозою захоплення російськими військами міста Миколаєва, де розміщується відповідач, цей наказ був знищений.
Суд встановив, що відповідно до Акта про знищення справ службового (нетаємного) діловодства ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердженого військовим комісаром відповідача 25.02.2022, накази військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) (номер 1 за номенклатурою 2022 року) і Книга обліку наказів військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) (номер 81 за номенклатурою 2022 року) знищені комісією відповідача шляхом спалювання.
Підставою складення цього Акта зазначено рішення військового комісара відповідача, прийнятого у зв'язку із загрозою захоплення противником документації.
Загальновідомим є факт, що 26.02.2022 бойові дії уже відбувались безпосередньо в центрі міста Миколаєва.
Відповідно до підпункту 2.5 пункту 2 розділу І Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, Миколаївська міська територіальна громада з 26.02.2022 по 11.11.2022 відносилась до території активних бойових дій.
Відтак суд прийшов до висновку про підтвердження матеріалами справи факту знищення наказу про персональний склад та порядок роботи ВЛК відповідача шляхом спалювання, що було здійснено в умовах існування реальної загрози потрапляння відповідних документів до ворожих сил.
Поряд з цим, відповідно до Довідки від 29.03.2022 № 20 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка згідно з абзацом другим пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 відноситься до постанови ВЛК, позивач придатний до військової служби. Підписана вказана довідка головою та секретарем ВЛК, а також скріплена печаткою відповідача.
Крім цього, у записі № 20 (436) Книги протоколів засідань військово-лікарської комісії з питань придатності військовозобов'язаних при Центральному РТЦК та СП (том 1), розпочатої 07.03.2022, зазначено, що за рішенням комісії позивача визнано придатним до військової служби.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що Довідкою ВЛК від 29.03.2022 № 20 і Книгою протоколів засідань ВЛК з питань придатності військовозобов'язаних підтверджується факт проходження позивачем медичного огляду, а отже про відсутність підстав для визнання оскаржуваного наказу в частині, що стосується призову позивача на військову службу, протиправним.
Відтак оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва (вул. Шевченка, 45, м. Миколаїв, 54001; код ЄДРПОУ: 09750636) про визнання протиправним і скасування Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.04.2022 № 48 (з основної діяльності) «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації» в частині призову на військову службу у зв'язку з мобілізацією з 02.04.2022 солдада запаса ОСОБА_1 , 1993 р.н., в команду НОМЕР_1 та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 06 лютого 2023 року