06 лютого 2023 р. справа № 400/5916/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 89% до 70% грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.04.2019 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 25.08.2020 року № 60/20-7319;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Служби безпеки України в Миколаївській області від 25.08.2020 року № 60/20-7319, виходячи з 89% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що здійснюючи перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, відповідачем протиправно обмежено розмір пенсії позивача до 70% сум грошового забезпечення.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні з тих підстав, що в зв'язку зі зміною умов пенсійного забезпечення позивача, а саме перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення і застосування відсотку грошового забезпечення, визначеного ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", підстав для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року у розмірі 89% грошового забезпечення, немає.
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Як вбачається з наданих позивачем матеріалів, пенсію йому призначено з розрахунку 89% від грошового забезпечення на відповідній посаді.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103) відповідач з 01.01.2018 року провів перерахунок пенсії позивача, застосувавши максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який визначений ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції станом на час перерахунку пенсії).
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.12.2019 року у справі № 400/3560/19 відповідача зобов'язано провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням 89% грошового забезпечення.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 року у справі № 400/5959/20 відповідача зобов'язано здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки про розмір грошового забезпечення № 64/20-7319 від 25.08.2020 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Миколаївській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, при цьому, зменшено відсоткове значення розміру пенсії з 89% до 70% грошового забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Верховний Суд в рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", яка застосовується саме при призначенні пенсії.
Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної вислуги років, є незмінним.
Таким чином, доводи відповідача щодо правомірності дій по зменшенню основного розміру пенсії до 70% у зв'язку з тим, що змінились умови пенсійного забезпечення позивача, є необґрунтованими.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно обмежив розмір пенсії позивач з 89% до 70% від сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.
Щодо твердження відповідача про те, що строк звернення до суду з даним позовом позивачем пропущено, суд зазначає наступне.
Так, згідно ч. 3 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Подібна правова позиція щодо застосування норми права викладена в постановах Верховного Суду від 27.05.2021 року у справі № 442/5891/17, від 31.05.2021 року у справі № 750/6708/17, від 18.08.2021 року у справі № 592/10230/17.
Таким чином, строк звернення до суду позивачем не пропущено.
Щодо вимог позивача зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року за вислугу років з основним розміром 89% грошового забезпечення на підставі довідки від 25.08.2020 року № 60/20-7319, суд зазначає наступне.
Відповідач заперечує проти задоволення вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії в розмiрi 89% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки № 64/20-7319 від 25.08.2020 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Миколаївській області.
Суд враховує, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 року у справі № 400/5959/20 відповідача зобов'язано здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки про розмір грошового забезпечення № 64/20-7319 від 25.08.2020 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Миколаївській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовуючи повноваження передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Разом з тим, суд звертає увагу позивача, що вимога про зобов'язання відповідача виплачувати пенсію звернена на майбутнє, натомість суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з ст. 139 ч. 1 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовими витратами в даній справі є судовий збір, який позивач сплатив у розмірі 992,40 грн.
З урахування задоволення позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в повному розмірі.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 ЄДРПОУ 13844159) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) щодо зменшення відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 89% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.04.2019 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) перерахувати та виплатити пенсію за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), починаючи з 01.04.2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 25.08.2020 року № 60/20-7319, виходячи з основного розміру пенсії 89% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020 ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз