Рішення від 03.02.2023 по справі 380/18081/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/18081/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області про визнання протиправними і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (далі - ГУ ПФУ у м. Києві, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач 2), в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22.11.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу», п. п 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 215/7.4-22/37 від 01.11.2022 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 13-70-05/38-63 від 01.11.2022, № 216/7.4-22/37 від 01.11.2022, № 70/7.4-22/38 від 01.11.2022, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 15.11.2022.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 15.11.2022 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу», як державному службовцю, який має стаж державної служби понад 20 років. За принципом екстериторіальності заяву позивача розглядав ГУ ПФУ у м. Києві. Відповідач 1 повідомив рішенням від 22.11.2022 відмовив позивачу у призначенні у зв'язку з тим, що «періоди роботи в органах митної служби не зараховуються до стажу державної служби, оскільки у період роботи на посадах позивачу присвоювались спеціальні звання. Позивач вважає, що на час звернення за призначенням пенсії відповідно до п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №899 у нього наявний: стаж державної служби понад 20 років, б) страховий стаж понад 42 роки, вік - понад 62 роки. Також позивач зазначає, що має право на обчислення пенсії державного службовця із врахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Позивач вважає мотиви, викладені у рішенні від 03.11.2022 №913070807975 неправомірними, а рішення відповідача 1 про відмову у переведенні позивача на пенсію державного службовця відповідно до Закону №889 протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою судді від 19.12.2022 відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників сторін.

Відповідач 2 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області позову не визнав. 27.12.2022 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №20771ел.). Зазначив, що однією з вимог призначення пенсій згідно Закону України «Про державну службу» є наявність відповідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723. Основною умовою зарахування того чи іншого періоду роботи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723 є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. Підпунктом 17 пункту 3 ст. 3 Закону 899 визначено органи, на які поширюється дія цього Закону та посади, на які не поширюється дія Закону, зокрема, дія цього Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачене Законом. Відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідач 1 позову не визнав. 31.01.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №6599). Відповідач зазначив, що до стажу державної служби можливо зарахувати період роботи з 16.11.2012 по 11.11.2014 в Головному управлінні Державної міграційної служби у Львівській області (присвоєно 13 ранг державного службовця). Періоди роботи в органах Митної служби України до стажу державної служби не зараховуються, оскільки у період роботи у вказаних органах гр. ОСОБА_1 присвоювалися спеціальні звання: радник митної служби 3 рангу з 22.04.2000, інспектор митної служби ІІІ рангу з 01.04.2004, інспектор митної служби ІІ рангу з 25.06.2005, інспектор податкової та митної справи ІІ рангу з 12.11.2014, інспектор податкової та митної справи І рангу з 15.09.2015. Оскільки у ОСОБА_1 відсутній необхідний стаж державної служби, передбачений Постановою №622, право на призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» відсутнє. Відповідач 1 просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах пенсійного фонду як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

15.11.2022 позивач звернулася із заявою до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду із заявою про перехід на пенсію за іншим Законом.

Вказана заява від 15.11.2022 відповідно до екстериторіального розподілу єдиної черги завдань, розглядалася ГУ ПФУ у м. Києві, яким прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії №134650007346 від 22.11.2022.

У рішенні повідомлено, що за результатами розгляду поданих документів, зокрема трудової книжки до стажу державної служби можливо зарахувати період роботи з 16.11.2012 по 11.11.2014 в Головному управлінні Державної міграційної служби у Львівській області (присвоєно 13 ранг державного службовця). Періоди роботи в органах Митної служби України до стажу державної служби не зараховуються, оскільки у період роботи у вказаних органах гр. ОСОБА_1 присвоювалися спеціальні звання: радник митної служби 3 рангу з 22.04.2000, інспектор митної служби ІІІ рангу з 01.04.2004, інспектор митної служби ІІ рангу з 25.06.2005, інспектор податкової та митної справи ІІ рангу з 12.11.2014, інспектор податкової та митної справи І рангу з 15.09.2015. Оскільки у ОСОБА_1 відсутній необхідний стаж державної служби, передбачений Постановою №622, право на призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» відсутнє.

Згідно із записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 17.12.1981 ОСОБА_1 працював:

- 12.03.1993 - прийнятий на посаду інспектора митниці (запис у трудовій книжці №11);

- 01.07.1995 - переведений на посаду старшого інспектора митниці (запис у трудовій книжці №12);

- 01.06.1995 - прийнято присягу державного службовця ( запис у трудовій книжці №13);

- 31.03.1997 - звільнений з роботи у відповідно до ст.40 п. КЗпП України у зв'язку з ліквідацією Рава-Руської митниці ДМК України. Останнє персональне звання « Інспектор митної служби ІІ рангу»

- 01.04.1997 - прийнятий на роботу і призначений на посаду старшого інспектора митниці (запис у трудовій книжці №15);

- 02.02.1999 - призначений на посаду старшого інспектора Служби по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил ( запис у трудовій книжці №16);

- 22.04.2000 - присвоєно персональне звання «Радник митної служби 3-го рангу» (запис у трудовій книжці №17);

- 28.02.2001 - звільнений із займаної посади згідно ст.36 п.5 КЗпП України у порядку переведення у новостворену Раву-Руську митницю (запис у трудовій книжці №18);

- 01.03.2001 - призначений на посаду старшого інспектора оперативного сектора служби по боротьбі з КБ та ПМП (запис у трудовій книжці №19);

- 26.11.2003 - переведений на посаду старшого інспектора оперативного відділу СБК та ПМП (запис у трудовій книжці №20);

- 01.04.2004 - присвоєно спеціальне звання «інспектор митної служби ІІІ рангу» (запис у трудовій книжці №21);

- 25.06.2005 - присвоєно спеціальне звання «інспектор митної служби ІІ рангу» (запис у трудовій книжці №22);

- 23.11.2005 - призначений на посаду старшого інспектора відділу оперативного реагування та проведення спеціальних операцій служби боротьби з контрабандою та митної варти (запис у трудовій книжці №23);

- 27.07.2006 - переведений на посаду старшого інспектора відділу боротьби з незаконним переміщенням наркотиків та зброї служби боротьби з контрабандою та митної варти ( запис у трудовій книжці №25);

- 28.02.2007- звільнений із займаної посади у порядку переведення у Західну регіональну митницю згідно п.5 ст.36 КЗпП України (запис у трудовій книжці №26);

- 01.03.2007- призначений на посаду інспектора сектору охорони та супроводження вантажів відділу охорони митних об'єктів та супроводження вантажів служби боротьби з контрабандою та митної варти Західної регіональної митниці у порядку переведення з Рава-Руської митниці (запис у трудовій книжці №27);

- 01.01.2008 - переміщений на посаду інспектора сектору охорони митних об'єктів та супроводження вантажів відділу митної вартості служби боротьби з контрабандою та митної вартості (запис у трудовій книжці №28);

- 30.04.2008 - звільнений із займаної посади згідно п.5 ст.30 КЗпП України у порядку переведення у Львівську митницю (запис у трудовій книжці №29);

- 01.05.2008 - призначений виконуючим обов'язки на посаді старшого інспектора сектору супроводження вантажів відділу митної варти служби митної варти та організації боротьби з порушенням митного законодавства (запис у трудовій книжці №30);

- 19.06.2008 - затверджений на посаді старшого інспектора сектру супроводження вантажів відділу митної варти служби митної варти та організації боротьби з порушенням митного законодавства, як такий, що успішно пройшов стажування (запис у трудовій книжці №31);

- 05.06.2009 - переведений на посаду старшого інспектора оперативного відділу служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил ( запис у трудовій книжці №32);

- 02.08.2010- переведений на посаду старшого інспектора сектору аналітично-наукової роботи оперативного відділу служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил (запис у трудовій книжці №33);

- 21.08.2010 - звільнений із займаної посади на підставі ст.21, п.п. 1,2 ст.22, п.6 ст. 23 Дисциплінарного Статуту митної служби України ( запис у трудові книжці №34);

- 16.11.2012 - призначений на посаду провідного спеціаліста відділу справах біженців (запис у трудовій книжці №35);

- 16.11.2012 - присвоєно 13 ранг державного службовця в межах шостої категорії посад (запис у трудовій книжці №36);

- 12.02.2013 - переведений на посаду провідного спеціаліста відділу імміграційної роботи управління імміграційної роботи (запис у трудовій книжці №37);

- 09.07.2013 - переведений на посаду головного спеціаліста відділу імміграційної роботи управління міграційної роботи, як такий, що пройшов стажування (запис у трудовій книжці №38);

- 18.07.2013 - переведений на посаду головного спеціаліста відділу імміграційної роботи управління по роботі з іноземцями ( запис у трудовій книжці №39);

- 09.07.2014 - переведений на посаду головного спеціаліста відділу імміграційної роботи управління у справах іноземців та осіб без громадянства (запис у трудовій книжці №40);

- 11.11.2014 - звільнений із займаної посади відповідно до п.5 ст.36 КЗпП України в порядку переведення (запис у трудовій книжці №41);

- 12.11.2014 - призначений на посаду головного державного інспектора аналітично-пошукового відділу управління аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням, як таким, що успішно пройшов стажування, у порядку переведення з Головного управління ДМС України у Львівській області (запис у трудовій книжці №42);

- 12.11.2014 - присвоєно спеціальне звання інспектор податкової та митної справи ІІ рангу (запис у трудовій книжці №43);

- 15.09.2015 - присвоєно спеціальне звання інспектор податкової та митної справи І рангу (запис у трудовій книжці №44);

- 11.03.2016 - переведений на посаду головного державного інспектора відділу протидії митним правопорушенням управління боротьби з митними правопорушеннями (запис у трудовій книжці №45).

Враховуючи наведене при вирішенні даної справи суд надає правову оцінку саме підставам прийняття відповідачем спірного рішення.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України "Про державну службу" (Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII), який набрав чинності з 01.05.2016.

Відповідно до ст. 90 вказаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" визнано таким, що втратили чинність, зокрема Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до п.п. 10 та 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII:

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (п. 10);

- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (п. 12).

Згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 15.12.2020 року у справі № 560/2398/19.

Пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до ч. 18 ст. 37 Закону №3723-ХІІ період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до ст. 430 Митного кодексу України від 11.07.2002 № 92-ІV (в редакцій, чинній на час проходження позивачем державної служби), пенсійне забезпечення посадових осіб митної служби України здійснюється відповідно до умов і порядку, встановлених Законом України «Про державну службу».

Пенсійне забезпечення працівників митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, які не є посадовими особами, здійснюється на загальних підставах відповідно до законодавства України про пенсійне забезпечення.

Статтею 407 Митного кодексу України від 11.07.2002 № 92-ІV (в редакцій, чинній на час проходження позивачем державної служби) передбачено, що посадовими особами митної служби України є працівники митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, на яких цим Кодексом та іншими законами України покладено здійснення митної справи, організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і яким присвоєно спеціальні звання.

Відповідно до ст. 569 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VІ працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.

Особи, вперше прийняті на службу до митних органів на посади, які передбачають виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, приймають Присягу державних службовців, якщо раніше вони не приймали такої Присяги.

Правове становище посадових осіб митних органів визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, - законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.

Абзацом 1 ч. 1 ст. 588 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VІ передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб митних органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Аналогічні положення щодо віднесення посадових осіб органів доходів і зборів до державних службовців та пенсійного забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", були передбачені і Митним кодексом України від 12.12.1991.

Системний аналіз наведених норм права, чинних як у період проходження державної служби так і станом на день звернення позивача із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший дає підстави стверджувати, що посадові особи митних органів є державними службовцями, а тому періоди роботи (служби) в митних органах зараховуються до стажу державної служби, що дає право на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.

Відповідно до частини другої статті 46 Закону України "Про державну службу" №889-VIIІ до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Так, пунктом 1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 (далі Порядок № 283), який діяв на час проходження позивачем служби, регламентовано, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Пунктом 2 Порядку № 283 було передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема: на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

Кабінетом Міністрів України відповідно до постанови від 25.03.2016 №229 затверджений Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок № 229), пунктом 4 якого передбачено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема серед іншого, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Суд відзначає, що до набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889 порядок обчислення державної служби визначався постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок № 283).

Таким чином, у спірному випадку необхідно застосовувати норми Порядку № 283, а саме пункту 2 вказаного порядку згідно з яким до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, «на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю».

Як слідує зі змісту рішення про відмову у переведенні на пенсію за віком згідно Законом України «Про державну службу» від 22.11.2022 №134650007346, за результатами розгляду поданих документів, зокрема трудової книжки до стажу державної служби можливо зарахувати період роботи з 16.11.2012 по 11.11.2014 в Головному управлінні Державної міграційної служби у Львівській області (присвоєно 13 ранг державного службовця). Періоди роботи в органах Митної служби України до стажу державної служби не зараховуються, оскільки у період роботи у вказаних органах гр. ОСОБА_1 присвоювалися спеціальні звання: радник митної служби 3 рангу з 22.04.2000, інспектор митної служби ІІІ рангу з 01.04.2004, інспектор митної служби ІІ рангу з 25.06.2005, інспектор податкової та митної справи ІІ рангу з 12.11.2014, інспектор податкової та митної справи І рангу з 15.09.2015. Оскільки у ОСОБА_1 відсутній необхідний стаж державної служби, передбачений Постановою №622, право на призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» відсутнє.

У зв'язку з відсутністю у позивача стажу державної служби станом на 01.05.2016 пенсійний орган відмовив йому у призначенні пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу».

Натомість, судом встановлено згідно із записів у у трудовій книжці НОМЕР_1 від 17.12.1981 ОСОБА_1 працював:

- 12.03.1993 - прийнятий на посаду інспектора митниці (запис у трудовій книжці №11);

- 01.07.1995 - переведений на посаду старшого інспектора митниці (запис у трудовій книжці №12);

- 01.06.1995 - прийнято присягу державного службовця ( запис у трудовій книжці №13);

- 31.03.1997 - звільнений з роботи у відповідно до ст.40 п. КЗпП України у зв'язку з ліквідацією Рава-Руської митниці ДМК України. Останнє персональне звання « Інспектор митної служби ІІ рангу»

- 01.04.1997 - прийнятий на роботу і призначений на посаду старшого інспектора митниці (запис у трудовій книжці №15);

- 02.02.1999 - призначений на посаду старшого інспектора Служби по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил ( запис у трудовій книжці №16);

- 22.04.2000 - присвоєно персональне звання «Радник митної служби 3-го рангу» (запис у трудовій книжці №17);

- 28.02.2001 - звільнений із займаної посади згідно ст.36 п.5 КЗпП України у порядку переведення у новостворену Раву-Руську митницю (запис у трудовій книжці №18);

- 01.03.2001 - призначений на посаду старшого інспектора оперативного сектора служби по боротьбі з КБ та ПМП (запис у трудовій книжці №19);

- 26.11.2003 - переведений на посаду старшого інспектора оперативного відділу СБК та ПМП (запис у трудовій книжці №20);

- 01.04.2004 - присвоєно спеціальне звання «інспектор митної служби ІІІ рангу» (запис у трудовій книжці №21);

- 25.06.2005 - присвоєно спеціальне звання «інспектор митної служби ІІ рангу» (запис у трудовій книжці №22);

- 23.11.2005 - призначений на посаду старшого інспектора відділу оперативного реагування та проведення спеціальних операцій служби боротьби з контрабандою та митної варти (запис у трудовій книжці №23);

- 27.07.2006 - переведений на посаду старшого інспектора відділу боротьби з незаконним переміщенням наркотиків та зброї служби боротьби з контрабандою та митної варти ( запис у трудовій книжці №25);

- 28.02.2007- звільнений із займаної посади у порядку переведення у Західну регіональну митницю згідно п.5 ст.36 КЗпП України (запис у трудовій книжці №26);

- 01.03.2007- призначений на посаду інспектора сектору охорони та супроводження вантажів відділу охорони митних об'єктів та супроводження вантажів служби боротьби з контрабандою та митної варти Західної регіональної митниці у порядку переведення з Рава-Руської митниці (запис у трудовій книжці №27);

- 01.01.2008 - переміщений на посаду інспектора сектору охорони митних об'єктів та супроводження вантажів відділу митної вартості служби боротьби з контрабандою та митної вартості (запис у трудовій книжці №28);

- 30.04.2008 - звільнений із займаної посади згідно п.5 ст.30 КЗпП України у порядку переведення у Львівську митницю (запис у трудовій книжці №29);

- 01.05.2008 - призначений виконуючим обов'язки на посаді старшого інспектора сектору супроводження вантажів відділу митної варти служби митної варти та організації боротьби з порушенням митного законодавства (запис у трудовій книжці №30);

- 19.06.2008 - затверджений на посаді старшого інспектора сектру супроводження вантажів відділу митної варти служби митної варти та організації боротьби з порушенням митного законодавства, як такий, що успішно пройшов стажування (запис у трудовій книжці №31);

- 05.06.2009 - переведений на посаду старшого інспектора оперативного відділу служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил ( запис у трудовій книжці №32);

- 02.08.2010- переведений на посаду старшого інспектора сектору аналітично-наукової роботи оперативного відділу служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил (запис у трудовій книжці №33);

- 21.08.2010 - звільнений із займаної посади на підставі ст.21, п.п. 1,2 ст.22, п.6 ст. 23 Дисциплінарного Статуту митної служби України ( запис у трудові книжці №34);

- 16.11.2012 - призначений на посаду провідного спеціаліста відділу справах біженців (запис у трудовій книжці №35);

- 16.11.2012 - присвоєно 13 ранг державного службовця в межах шостої категорії посад (запис у трудовій книжці №36);

- 12.02.2013 - переведений на посаду провідного спеціаліста відділу імміграційної роботи управління імміграційної роботи (запис у трудовій книжці №37);

- 09.07.2013 - переведений на посаду головного спеціаліста відділу імміграційної роботи управління міграційної роботи, як такий, що пройшов стажування (запис у трудовій книжці №38);

- 18.07.2013 - переведений на посаду головного спеціаліста відділу імміграційної роботи управління по роботі з іноземцями ( запис у трудовій книжці №39);

- 09.07.2014 - переведений на посаду головного спеціаліста відділу імміграційної роботи управління у справах іноземців та осіб без громадянства (запис у трудовій книжці №40);

- 11.11.2014 - звільнений із займаної посади відповідно до п.5 ст.36 КЗпП України в порядку переведення (запис у трудовій книжці №41);

- 12.11.2014 - призначений на посаду головного державного інспектора аналітично-пошукового відділу управління аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням, як таким, що успішно пройшов стажування, у порядку переведення з Головного управління ДМС України у Львівській області (запис у трудовій книжці №42);

- 12.11.2014 - присвоєно спеціальне звання інспектор податкової та митної справи ІІ рангу (запис у трудовій книжці №43);

- 15.09.2015 - присвоєно спеціальне звання інспектор податкової та митної справи І рангу (запис у трудовій книжці №44);

- 11.03.2016 - переведений на посаду головного державного інспектора відділу протидії митним правопорушенням управління боротьби з митними правопорушеннями (запис у трудовій книжці №45).

Відповідно до ч. 18 ст. 37 Закону №3723-ХІІ період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до ст. 430 Митного кодексу України від 11.07.2002 № 92-ІV (в редакцій, чинній на час проходження позивачем державної служби), пенсійне забезпечення посадових осіб митної служби України здійснюється відповідно до умов і порядку, встановлених Законом України «Про державну службу».

Пенсійне забезпечення працівників митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, які не є посадовими особами, здійснюється на загальних підставах відповідно до законодавства України про пенсійне забезпечення.

Статтею 407 Митного кодексу України від 11.07.2002 № 92-ІV (в редакцій, чинній на час проходження позивачем державної служби) передбачено, що посадовими особами митної служби України є працівники митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, на яких цим Кодексом та іншими законами України покладено здійснення митної справи, організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і яким присвоєно спеціальні звання.

Відповідно до ст. 569 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VІ працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.

Особи, вперше прийняті на службу до митних органів на посади, які передбачають виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, приймають Присягу державних службовців, якщо раніше вони не приймали такої Присяги.

Правове становище посадових осіб митних органів визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, - законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.

Абзацом 1 ч. 1 ст. 588 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VІ передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб митних органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Аналогічні положення щодо віднесення посадових осіб органів доходів і зборів до державних службовців та пенсійного забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", були передбачені і Митним кодексом України від 12.12.1991.

Системний аналіз наведених норм права, чинних як у період проходження державної служби так і станом на день звернення позивача із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший дає підстави стверджувати, що посадові особи митних органів є державними службовцями, а тому періоди роботи (служби) в митних органах зараховуються до стажу державної служби, що дає право на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.

Отже, законодавством, яке діяло в період роботи (служби) позивача, та яке діє дотепер, визначено, що посадові особи державної митної служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в митних органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Вказане підтверджується також положенням пункту 7 ч. 2 ст. 46 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII, згідно з яким до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

З огляду на вказане, суд критично оцінює посилання відповідача 1 на положення пункту 17 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII, відповідно до якого дія згаданого Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом, оскільки суд в ході розгляду справи встановив, що нормами Митного кодексу України та ст. 46 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII (яка є спеціальною щодо ст. 3 згаданого Закону) передбачено протилежне.

Тому періоди роботи позивача в митних органах (до 01.05.2016) підлягають зарахуванню до стажу державної служби, а доводи відповідача про те, що стаж роботи в митних органах не може бути зарахований як стаж державного службовця за наявності присвоєнння спеціальних звань, є безпідставними не узгоджуються з наведеними нормами Законів та нормативно-правових актів.

Разом з тим, як уже зазначено вище, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723 і Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» № 889, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.

Суд встановив, що на час звернення до із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у позивача наявний необхідний вік (понад 62 роки), страховий стаж та стаж державної служби (понад 20 років станом на 01.05.2016), що підтверджується записами у її трудовій книжці.

Отже, рішення ГУ ПФУ у м. Києві від 21.11.2022 №134650007346 про відмову у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо вимог зобов'язального характеру, то суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права.

Питання щодо порядку переведення (переходу) з одного виду пенсії на інший та питання призначення пенсії неодноразово було проаналізовано у постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 у справі №21-612а14, постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №317/4184/16-а; від 17.05.2019 у справі №511/777/17; від 11.07.2019 у справі №264/6292/16-а; від 10.10.2019 у справі №520/7533/17; від 13.02.2020 у справі №263/3478/17; від 17.07.2020 у справі №335/13894/16-а, в яких суди дійшли висновку, що, якщо особа отримувала пенсію на підставі одного закону (наприклад, Закону України «Про прокуратуру») та виявила бажання перейти на пенсію за іншим законом (наприклад, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), зазначені правовідносини слід розцінювати як нове призначення пенсії. У іншому ж випадку, якщо такий перехід відбувся в рамках одного закону - Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вказані правовідносини є переведенням на пенсію в рамках одного закону.

Станом на дату виникнення спірних правовідносин позивач отримує пенсію за віком, яка їй обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, позивач має право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Суд встановив, що із заявою про призначення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» до відповідача 2 позивач звернувся 15.11.2022.

Таким чином, ураховуючи вимоги Порядку № 622, пенсія позивачу має бути призначена саме з 15.11.2022, тобто з дати звернення.

Щодо позовної вимоги про призначення пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 215/7.4-22/37 від 01.11.2022 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд за зверненням за пенсією) №13-70-05/38-63 від 01.11.2022, №216/7.4-22/37 від 01.11.2022, №70/7.4-22/38 від 01.11.2022, суд зазначає таке.

Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу»: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

За змістом абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622 за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 , за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 (далі - Постанова № 1-3) затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу».

Такими довідками є:

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

З матеріалів справи встановлено, що позивачу видано довідку від 01.11.2022 №215/7.4-22/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана Львівською митницею Державної митної служби України, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 01.11.2022 №13-70-05/38-63, видана Львівською митницею ДФС, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 01.11.2022 №216/7.4-22/37, виданої Львівською митницею Державної митної служби України, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 01.11.2022 №70/7.4-22/38, виданої Галицькою митницею Держмитслужби.

Форма вказаних довідок відповідає формам довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затверджених Постановою №1-3 та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність праці та щомісячна премія, за останнім місцем роботи на державній службі за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією.

На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таким чином, суд дійшов висновку, що всі відображені в довідках види оплати праці - є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому довідки, видані позивачу, мають братися відповідачем до уваги при призначенні та розрахунку розміру пенсії позивачу відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII «Про державну службу».

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини дають підстави для висновку, що позов належить задовольнити.

Щодо судового збору, то відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Щодо відшкодування витрат на професійну правничу допомогу суд зазначає, що це питання вирішуватиметься судом після подання доказів стороною позивача щодо понесених витрат.

Керуючись ст.ст. 2, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві від 22.11.2022 №134650007346 «Про відмову гр. ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області (місцезнаходження : вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) призначити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з дати звернення - 15.11.2022 та врахувати при призначенні пенсії довідку від 01.11.2022 №215/7.4-22/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої Львівською митницею Державної митної служби України, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 01.11.2022 №13-70-05/38-63, видану Львівською митницею ДФС, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 01.11.2022 №216/7.4-22/37, видану Львівською митницею Державної митної служби України, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 01.11.2022 №70/7.4-22/38, видані Галицькою митницею Держмитслужби.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 коп. судових витрат у вигляді судового збору.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 коп. судових витрат у вигляді судового збору.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 03.02.2023.

Суддя Потабенко В.А.