справа№380/13904/22
06 лютого 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова
про визнання протиправним і скасувати рішення, зобов'язання до вчинення дій
Позивачка звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова, у якому заявлено позовні вимоги: визнати протиправним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова від 29.12.2021 протокол №13 в частині - скасувати пункт 3 рішення об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова від 03 вересня 2021 року протокол №10 про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в частині, що стосується отримання грошової компенсації за належне жиле приміщення від Міністерства оборони України відповідно до п. 5 Розділу VIII Інструкції..., затвердженої наказом Міністерства України від 31 липня 2018 року №380, молодшому сержанту у відставці ОСОБА_1 ; зобов'язати квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова внести ОСОБА_1 до Списку осіб, щодо яких прийнято рішення про надання грошової компенсації за належне їй для отримання житлове приміщення та подати на розгляд Комісії з контролю; зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова подати звіт про виконання рішення суду - один місяць з дня набрання чинності рішенням суду.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним: ОСОБА_1 звільнена з військової служби у відставку за пунктом «в» частини 6 (за віком) статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» із залишенням на квартирному обліку для одержання житлового приміщення за рахунок житлового фонду Міністерством оборони України (витяг з наказу командувача Західного оперативного командування № 31-ПМ від 15.11.2013). 19.08.1993 ОСОБА_1 подала рапорт про взяття на квартирний облік осіб, які потребують покращення житлових умов. Згідно Витягу з протоколу № 26 від 11.09.1997 житлової комісії штабу і управління Прикарпатського військового округу прийнята на квартирний облік на загальних підставах з 27.08.1993. Згідно Витягу з протоколу засідання житлової комісії штабу і управління Західного оперативного командування № 39 від 29.09.1998 змінено дату взяття на квартирний облік та взято на квартирний облік з 06.09.1995. Згідно витягу з протоколу № 101 від 23.12.2013 засідання житлової комісії штабу та управління ЗахОК ОСОБА_1 виключена з квартирного обліку в житловій комісії штабу у зв'язку з передачею її облікової справи для подальшого перебування на квартирному обліку у КЕВ м. Львова. Згідно Витягу з протоколу № 4 засідання житлової комісії КЕВ м. Львова від 28.03.2014 ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік в житловій комісії КЕВ м. Львова з 06.09.1995, в Список осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень з 28.03.2014.
Позивачка вказує, що у червні 2021 року КЕВ м. Львова повідомило її про те, що з метою безумовного виконання постанови Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015, якою врегульовано деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян, необхідно у найкоротший термін надати в об'єднану житлову комісію КЕВ м. Львова письмову згоду на отримання грошової компенсації з відповідним пакетом документів, згідно п.11 зазначеної постанови. 16 червня 2021 ОСОБА_1 з метою отримання грошової компенсації подала письмову заяву (згоду) з усіма необхідними документами. 29.03.2022 ОСОБА_1 звернулась до КЕВ м. Льва із запитом чи розглядалась її заява разом з поданими документами на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення. 18 квітня 2022 на запит позивачки надійшла відповідь КЕВ м. Львова від 04.04.2022 № 575/1209 про те, що її черга у 2021 році ще не надійшла, а її заява не розглядалась. 16 серпня 2022 р ОСОБА_1 звернулась до КЕВ м. Львова з вимогою надати копію протоколу засідання житлової комісії щодо розгляду її заяви на отримання грошової компенсації. 05.09.2022 позивачка отримала відповідь КЕВ м. Львова за вх..№ 575/2814, з якої дізналась, що її заява про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення розглядалась 03.09.2021 на засіданні житлової комісії (витяг з протоколу № 10 від 03.09.2021 засідання об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова) та на засіданні прийнято рішення надати жилу площу для постійного проживання ОСОБА_1 шляхом виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, відповідно до постанови КМ України від 02.09.2015 № 728 на склад сім'ї 1 (одну) особу, згідно наданої заяви від 16.06.2021, з подальшим зняттям з квартирного обліку після отримання грошової компенсації. Також з відповіді позивачка дізналась, що на засіданні житлової комісії, яке відбулось 29 грудня 2021р (витяг з протоколу № 13) об'єднаною житловою комісією КЕВ м. Львова було скасовано п.3 рішення об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова 03.09.2021 протокол № 10 «Про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення» в частині, що стосується отримання грошової компенсації за належне жиле приміщення від Міністерства оборони України відповідно до п.5 Розділу «Інструкції..», затвердженої наказом МО України від 31 липня 2018 року № 380, молодшому сержанту у відставці ОСОБА_1 .
Позивачка вважає оскаржуване рішення протиправним, зазначає, що п.6 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 728 від 02 вересня 2015 року, передбачає виключні підстави для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'є компенсації, а саме у випадку зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень. Вважає, що підстави для відмови у наданні грошової компенсації за належне жиле приміщення були відсутні. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 10.10.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому не погодився з заявленими позовними вимогами, у якому зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення до уваги взято розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.12 2021 № 165 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених МО України на 2021». Підставою для прийняття оскаржуваного рішення був лист Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення КСЛ ЗСУ від 22.12.2021 № 370/2/1331, що надійшов до відповідача 28.12.2021 за вх. № 6977 «Про повернення без реалізації особових справ військовослужбовців Львівського та Кам'янка-Бузького гарнізонів». Причиною повернення без реалізації особової справи позивача є фактична відсутність грошових коштів на виплату грошової компенсації за належне житло у 2021 році. Відповідач зауважує, що рішення Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення КСЛ ЗСУ від 22.12.2021 № 370/2/1331 позивачем не оскаржено. Відповідач вказує, що включення до Списку осіб щодо яких прийнято рішення про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення від МО України не є гарантією отримання відповідними особами зі списку виплати у поточному році у разі вичерпання коштів, та не надає право на отримання таких коштів у наступному фінансовому році, якщо їх не було отримано у попередньому. Все залежить від державної програми фінансування на кожен окремо взятий поточний фінансовий рік та не покладає на державу в особі її уповноважених установ зобов'язання виплачувати в наступному фінансовому році кошти черговикам зі списку минулого року. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звільнена з військової служби у відставку за пунктом «в» частини 6 (за віком) статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» із залишенням на квартирному обліку для одержання житлового приміщення за рахунок житлового фонду Міністерством оборони України (витяг з наказу командувача Західного оперативного командування № 31-ПМ від 15.11.2013).
19.08.1993 ОСОБА_1 подала рапорт про взяття на квартирний облік осіб, які потребують покращення житлових умов.
Згідно Витягу з протоколу № 26 від 11.09.1997 житлової комісії штабу і управління Прикарпатського військового округу прийнята на квартирний облік на загальних підставах з 27.08.1993.
Згідно Витягу з протоколу засідання житлової комісії штабу і управління Західного оперативного командування № 39 від 29.09.1998 змінено дату взяття на квартирний облік ОСОБА_1 та взято на квартирний облік з 06.09.1995.
Згідно витягу з протоколу № 101 від 23.12.2013 засідання житлової комісії штабу та управління ЗахОК ОСОБА_1 виключена з квартирного обліку в житловій комісії штабу у зв'язку з передачею її облікової справи для подальшого перебування на квартирному обліку у КЕВ м. Львова.
Згідно Витягу з протоколу № 4 засідання житлової комісії КЕВ м. Львова від 28.03.2014 ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік в житловій комісії КЕВ м. Львова з 06.09.1995, в Список осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень з 28.03.2014.
У червні 2021 року КЕВ м. Львова повідомило ОСОБА_1 про те, що з метою безумовного виконання постанови Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015, якою врегульовано деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян, їй необхідно у найкоротший термін надати в об'єднану житлову комісію КЕВ м. Львова письмову згоду на отримання грошової компенсації з відповідним пакетом документів, згідно п.11 зазначеної постанови.
16 червня 2021 року ОСОБА_1 з метою отримання грошової компенсації подала письмову заяву (згоду) з усіма необхідними документами.
29.03.2022 ОСОБА_1 звернулась до КЕВ м. Льва із запитом чи розглядалась її заява разом з поданими документами на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
18 квітня 2022 на запит позивачки надійшла відповідь КЕВ м. Львова від 04.04.2022 № 575/1209 про те, що її черга у 2021 році ще не надійшла, а її заява не розглядалась.
16 серпня 2022 ОСОБА_1 звернулась до КЕВ м. Львова з вимогою надати копію протоколу засідання житлової комісії щодо розгляду її заяви на отримання грошової компенсації.
05.09.2022 позивачка отримала відповідь КЕВ м. Львова за вх..№ 575/2814, з якої дізналась, що про результати розгляду її заяви від 16.06.2021.
Згідно витягу з протоколу № 10 від 03.09.2021 засідання об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова на засіданні прийнято рішення надати жилу площу для постійного проживання молодшому сержанту ОСОБА_1 , яка перебуває на квартирному обліку з 06.09.1995 за № 1, шляхом виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, відповідно до постанови КМ України від 02.09.2015 № 728 на склад сім'ї 1 (одну) особу, згідно наданої заяви від 16.06.2021, з подальшим зняттям з квартирного обліку після отримання грошової компенсації.
Таке рішення не було реалізовано, оскільки відповідно до Витягу з протоколу засідання об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова № 13 від 29.12.2021 на засіданні житлової комісії, яке відбулось 29 грудня 2021 року, об'єднаною житловою комісією КЕВ м. Львова було скасовано п.3 рішення об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова (від 03.09.2021, протокол № 10 «Про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення») в частині, що стосується отримання грошової компенсації за належне жиле приміщення від Міністерства оборони України відповідно до п.5 Розділу «Інструкції..», затвердженої наказом МО України від 31 липня 2018 року № 380, молодшому сержанту у відставці ОСОБА_1 .
Не погодившись з таким рішенням позивачка звернулась до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Приписами статті 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідно до Конституції України визначено основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регульовано відносини у цій галузі.
Згідно із частиною 1 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 р. №728 (ділі Порядок №728).
Приписами пункту 3 Порядку №728 визначено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Відповідно до пункту 5 Порядку №728, визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Згідно із пунктом 6 Порядку №728, підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Пунктом 11 Порядку №728 передбачено, що для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються такі документи: - рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім'ї, зазначеної в абзацах четвертому і п'ятому пункту 2 цього Порядку) та нотаріально посвідчена згода членів його сім'ї на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення; - довідка про склад сім'ї та реєстрацію місця проживання (перебування); - копії паспорта військовослужбовця і повнолітніх членів сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; - копія свідоцтва про шлюб (за наявності); - копія свідоцтва про народження дитини (за наявності); - копія облікової картки фізичної особи - платника податків (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов); - копія свідоцтва про право власності на житло за його наявності (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов); - довідка про отримання (неотримання) житла військовослужбовцем з колишнього місця перебування його на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; - документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; - витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухоме майно; - дозвіл органу опіки і піклування на отримання неповнолітнім членом сім'ї компенсації у випадках, визначених законодавством.
Житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні. Рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрацією Держприкордонслужби, СБУ, ДСНС, розвідувальними органами, Національною гвардією, Управлінням державної охорони, ДКА, Адміністрацією Держспецзв'язку, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно Міністрові оборони, Міністрові внутрішніх справ, Міністрові інфраструктури, Голові Держприкордонслужби, Голові ДСНС, Голові СБУ, керівнику розвідувального органу, начальнику Управління державної охорони, командувачу Національної гвардії, Голові ДКА, Голові Держспецзв'язку (п.12 Порядку №728).
З аналізу наведених положень слідує, що військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла та перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включені до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень. При цьому, підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Відповідно до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081, Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №450, та Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №728, з метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, наказом Міністерства оборони України 31 липня 2018 року №380, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018р. за №1020/32472, затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі Інструкція №380).
Ця Інструкція визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей) (пункт 1 розділу І Інструкції №380).
Згідно з абз.2 пункту 1 Інструкції №380, до членів сім'ї військовослужбовця належать особи, які внесені в особову справу військовослужбовця в порядку, визначеному Інструкцією з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року №333, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12 червня 2014 року за №611/25388. Запис відомостей про зміни у складі сім'ї здійснюється у військовій частині за місцем зберігання особової справи, а особи, звільненої з військової служби в запас або відставку, - військовим комісаріатом.
Пунктом 2 розділу І Інструкції №380 визначено, що забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями від Міністерства оборони України здійснюється за рахунок: новозбудованого, вивільненого або придбаного житла; надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (за згодою військовослужбовця); переобладнання нежилих приміщень фонду Міноборони у жилі (крім приміщень, розташованих на територіях, які використовуються за призначенням військовими частинами).
Відповідно до пункту 4 розділу І Інструкції №380, військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Житлові приміщення для постійного проживання та грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Питання, пов'язані із забезпеченням житлом військовослужбовців та членів їх сімей, вирішуються за місцем проходження військової служби та перебування їх на обліку (пункт 7 розділу І Інструкції №380).
Згідно з п.1 розділу ІІ Інструкції №380, для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).
До житлових комісій військових частин також належать житлові комісії квартирно-експлуатаційних органів та військових комісаріатів, які утворюються для ведення у встановленому порядку обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особами з числа звільнених із військової служби в запас або відставку.
Одним з основних завдань житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) є, зокрема, прийняття рішення з житлових питань, у тому числі із розгляду відповідних рапортів (заяв) військовослужбовців та членів їх сімей з житлових питань (п.5 розділу ІІ Інструкції №380).
Житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення серед іншого щодо надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (п.7 розділу ІІ Інструкції №380).
Відповідно до п.8 розділу ІІ Інструкції №380, рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4), підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.
Рішення об'єднаної житлової комісії затверджується командиром військової частини підрозділу, який відповідає за організацію роботи об'єднаної житлової комісії, та оголошується в наказі командиром військової частини за місцем проходження військової служби.
Відповідно до абз. 1 п.9. ІІ Інструкції №380 з метою здійснення контролю за організацією забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України утворюється комісія з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Комісія з контролю).
Відповідно до абз. 1 п.9. ІІ Інструкції №380 комісія з контролю відповідно до визначених завдань має право приймати рішення щодо: погодження рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) про надання військовослужбовцям та членам їх сімей жилої площі для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення; погодження рішення житлової комісії військової частини про надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень; перегляду раніше прийнятих рішень Комісії з контролю. У разі непогодження рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) Комісія з контролю повертає документи на доопрацювання із відповідним обґрунтуванням. Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом, який підписується членами комісії, що були присутні на засіданні житлової комісії, та затверджується головою Комісії з контролю. Протоколи обліковуються та зберігаються в ГКЕУ у встановленому порядку. Про результати роботи голова Комісії з контролю доповідає Міністру оборони України один раз на квартал.
Згідно з п.1 розділу VIII Інструкції №380, військовослужбовці та члени їх сімей, які перебувають на обліку, мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання житлове приміщення (далі - грошова компенсація).
Згідно з п.5 розділу VIII Інструкції №380, для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовці та члени їх сімей подають до житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) документи, визначені в Порядку визначення розміру і надання грошової компенсації. Житлові комісії військових частин (об'єднані житлові комісії) розглядають надані документи протягом десяти робочих днів та приймають відповідне рішення про надання грошової компенсації. Про прийняте рішення житлова комісія у п'ятиденний строк письмово інформує військовослужбовців та членів їх сімей. Протокол засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) затверджується наказом командира військової частини та з обліковою справою направляється до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
Згідно з п.п. 6 - 9 розділу VIII Інструкції №380 на підставі отриманих документів у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району розробляється список осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення у військовій частині (далі - Список виплати грошової компенсації) (додаток 24), разом із розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення (далі - Розрахунок) (додаток 25) окремо на кожного військовослужбовця. За наявності у військовослужбовців та членів їх сімей права на отримання однокімнатної квартири компенсація нараховується за житло загальною площею 40 кв.м. Список виплати грошової компенсації, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю. Для розгляду Комісією з контролю Списків виплати грошової компенсації на її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій). За результатами розгляду Списків виплати грошової компенсації Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження виплати грошової компенсації; відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням причини такої відмови. Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом. ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Списки виплати грошової компенсації в Збройних Силах України та після затвердження Міністром оборони України направляє їх до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцям на їх особистий рахунок у банківській установі.
Суд встановив, що за заявою ОСОБА_1 від 16.06.2021, 03.09.2021 на засіданні об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова прийнято рішення про надання жилої площі для постійного проживання ОСОБА_1 шляхом виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, відповідно до постанови КМ України від 02.09.2015 № 728 на склад сім'ї 1 (одну) особу, що підтверджується витягом з протоколу № 10 від 03.09.2021.
29 грудня 2021 року об'єднаною житловою комісією КЕВ м. Львова (протокол № 13) скасовано власне рішення від 03.09.2021 про надання грошової компенсації за належне жиле приміщення молодшому сержанту у відставці ОСОБА_1 (п.3 рішення Об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова від 03 вересня 2021 року, протокол № 10).
Суд зазначає, що ні Порядок №728, ні Інструкція № 380 не передбачають права житлових комісій (об'єднаних житлових комісій) скасовувати раніше прийняті рішення про надання грошової компенсації військовослужбовцям.
Суд не приймає до уваги покликання відповідача на лист Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних Сил України від 22.12.2021 № 370/2/1336 та обставини щодо відсутності коштів на виплату грошової компенсації позивачці у 2021 році, оскільки рішення про надання грошової компенсації за належне жиле приміщення ОСОБА_1 було прийнято з дотриманням встановленого порядку і позивачка мала законні очікування на реалізацію такого рішення. Натомість обставини, на які покликається відповідач, а саме перерозподіл видатків державного бюджету виникли після вирішення питання позивачки. Також відповідач не надав документального підтвердження фактичної відсутності грошових коштів на виплату компенсації за належне житло ОСОБА_1 .
У спірному випадку у об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова не було повноважень та мотивованих підстав для прийняття оскаржуваного рішення про скасування рішення про надання ОСОБА_1 грошової компенсації на належне жиле приміщення.
Суд враховує, що Порядок № 728 передбачає формування Списків осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації та направлення їх на розгляд комісії з контролю. Інструкція № 380 встановлює, що Список виплати грошової компенсації, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю. Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження виплати грошової компенсації; відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням причини такої відмови.
Отже, рішення про надання грошової компенсації, яке приймається на засіданні житлових комісії КЕВ підлягає погодженню Комісією з контролю, яка і може оцінити правомірність прийняття такого рішення, у тому числі врахувати чи не врахувати доводи, на які покликається відповідач. У досліджуваному випадку порядок реалізації прийнятого рішення дотримано не було.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що рішення об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова від 29.12.2021, яким скасовано пункт 3 рішення об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова від 03 вересня 2021 року (протокол № 10) «Про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення» в частині, що стосується молодшого сержанта у відставці ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню. Для захисту порушеного права позивачки слід зобов'язати відповідача вчинити дії для реалізації прийнятого рішення про надання грошової компенсації за належне жиле приміщення ОСОБА_1 .
Щодо заявленого у позовній заяві клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суд зазначає наступне.
Відповідно статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційній нормі про обов'язковість судового рішення кореспондують положення норм статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до часини 1, 2 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Указаною нормою процесуального закону передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, на чому також наголошено й в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 06 травня 2019 року у справі № 826/9960/15.
За висновками щодо застосування норм права, викладеними в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 800/592/17, клопотання про встановлення судового контролю може бути подано й задоволено судом вже після ухвалення рішення у справі.
Водночас, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
При цьому, закон не встановлює, з яких підстав на суб'єкта владних повноважень може бути покладено такий обов'язок.
Однак, за змістом норм статті 129-1 Конституції України, статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 13 Закону №1402-VIII щодо обов'язковості судового рішення такою підставою є обставини, які ставлять під сумнів виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення.
Такий висновок щодо застосування норм права наведено Верховним Судом у постанові від 17 вересня 2020 року у справі № 340/962/19, а також в ухвалі Верховного Суду від 13 грудня 2021 року у справі № 826/3235/16.
Позивачем не наведено достатніх і переконливих аргументів на обґрунтування необхідності вжиття таких процесуальних заходів як встановлення судового контрою в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
На час розгляду клопотання позивача про встановлення судового контролю рішення законної сили не набрало. Заявник жодних доказів об'єктивної можливості відповідача не виконати рішення суду та, відповідно, доказів протиправної бездіяльності відповідача щодо виконання рішення суду не надав.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Відповідно до ст.. 139 КАС України судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 139, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова від 29.12.2021 оформлене протоколом №13 в частині скасування пункту 3 рішення об'єднаної житлової комісії КЕВ м. Львова від 03 вересня 2021 року (протокол №10) «Про надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення» в частині, що стосується надання грошової компенсації за належне жиле приміщення молодшому сержанту у відставці ОСОБА_1 .
Зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова внести ОСОБА_1 до Списку осіб, щодо яких прийнято рішення про надання грошової компенсації за належне їй для отримання житлове приміщення та подати його розгляд та погодження у порядку встановленому Інструкцією з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380.
Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (79007, м. Львів, вул. Батуринська, 2, код ЄДРПОУ 07638027) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Крутько О.В.