Справа № 761/1741/23
Провадження № 1-кс/761/1530/2023
19.01.2023 рік м. Київ
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого СВ Шевченківського УП ГУНП у м. Києві капітана поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
17 січня 2023 року до суду надійшло погоджене з прокурором клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому вказано, що у провадженні в провадженні ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходиться кримінальне провадження за № 12021100100004542 від 23.11.2021 за ч.2 ст.190 КК України.
Клопотання мотивоване тим, щовідповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.07.2009 №521/0/16-09 житловий будинок по АДРЕСА_1 , 1935 року будівництва, віднесено до переліку об'єктів культурної спадщини ІНФОРМАЦІЯ_4 під охоронним номером № 539/2-Кв.
Згідно пунктів 4, 8 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24.05.2001 №127 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001р. за №582/5773 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) коридори спільного користування, а також міжквартирні приміщення допоміжного призначення (спільного користування) нумеруються римськими цифрами чорною тушшю і в журналі внутрішніх обмірів проставляються їх площі, на кожному поверсі). Нумерація сходових кліток та інших допоміжних приміщень спільного загально будинкового користування та неопалювальних приміщень позначається римськими цифрами.
12.04.2006р. на підставі наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 від 12.04.2006р. №581-в видане Свідоцтво про право власності серії НОМЕР_1 , яким посвідчено право комунальної власності на нежитлові приміщення з №1 по №27 (група приміщень №37) загальною площею 207,90 кв.м., які розташовані в АДРЕСА_1 .
Згідно із Свідоцтвом про право власності серії НОМЕР_1 власником приміщення з №1 по №27 (група приміщень №37) є Територіальна громада Шевченківського району міста Києва.
12.05.2006р. за результатами технічної інвентаризації будинку по АДРЕСА_1 на поверховому плані підвальні приміщення з №1 по №27 (група приміщень №37) вже позначені арабськими цифрою 26 «Підсобне приміщення», римською цифрою 2 «Сходи», римською цифрою 3 «Комора», римською цифрою 18 «Сходи», римською цифрою 18 «Підсобне».
Вказана обставина свідчить про умисну зміну ІНФОРМАЦІЯ_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ), яке у подальшому перейменоване у ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) (надалі - Відповідач 1) цільового призначення допоміжних приміщень під номерами XIII (15,9 кв.м.), XIIIА (6,0 кв.м.), XIV(9,6 кв.м.), XV (5.7 кв.м.), XVА (10.5 кв.м.) загальною площею 47,7 кв.м., які є спільними і загально будинкового користування, з метою їх незаконної передачі у приватну власність стороннім особам.
Підвальні приміщення з №1 по №27 (група приміщень №37) є бомбосховищем, що підтверджується Договором про оренду нежитлових приміщень від 27.06.1995р. за №2454/1, що укладений між Представництвом ІНФОРМАЦІЯ_10 та Акціонерним товариством « ІНФОРМАЦІЯ_11 ».
Згідно з Довідкою Приватного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_12 » від 01.12.2016 №274 зазначено, що у нежитлових приміщеннях з №1 по №27 (група приміщень №37) загальною площею 207,90 кв.м., які розташовані у підвалі в АДРЕСА_1 , проходять інженерні комунікації систем центрального опалення та холодного водопостачання з запірною арматурою та водовідведенням.
Відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» (у редакції, чинній на момент незаконного відчуження об'єкту спільної сумісної власності громадян) приватизації не підлягають об'єкти, що мають загальнодержавне значення, у тому числі, але не виключно, захисні споруди цивільної оборони (абзац п'ятий пункту "в" частини другої статті 5 в редакції Закону №1413-IV від 03.02.2004 ).
Порядок зміни правового режиму захисних споруд цивільної оборони до яких належать сховища всіх класів, протирадіаційні укриття усіх груп і захисні споруди, визначений Інструкцією про порядок списання непридатних захисних споруд цивільної оборони, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1999 р. №567 (у редакції, чинній на момент незаконного відчуження об'єкту спільної сумісної власності громадян).
Жодних документів, які б підтверджували факт списання захисних споруд цивільної оборони по АДРЕСА_1 у зв'язку із їх непридатністю тощо, ніколи не складалося.
Відповідно до Закону Союзу Радянської Соціалістичної Республіки від 06.03.1990 №1305-I «Про власність в СРСР», Постанови Ради Міністрів СРСР від 02.12.88 №1400 «Про продаж громадянам у власність квартир у будинках державного і громадського житлового фонда», Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 19.05.1989 р. №142 «Про затвердження Положення про продаж громадянам в власність квартир у будинках державного і громадського житлового фонду, їх утримання і ремонт», упродовж 1991 - 1999 рр. всі житлові приміщення у житловому будинку по АДРЕСА_1 (нова назва - АДРЕСА_2 передано у приватну власність мешканців цього будинку.
Під час проведення технічної інвентаризації та складання ескізу і плану поверху будинку по АДРЕСА_1 , підтверджено, що сходово-ліфтовий вузол поверху І літера «А» за номером 813 із зазначенням приміщення №1 «сходи», приміщення №№ 2 - 27 визначено як «підвал», а відповіді приміщення є «підвальні приміщення».
На час приватизації мешканцями квартир житлового будинку по АДРЕСА_1 всі нежитлові підвальні приміщення цього ж будинку, у тому числі приміщення з №1 по №27 (групи приміщень №37) загальною площею 207,90 кв.м., не використовувались, як самостійні об'єкти цивільно-правових відносин, інвентарної справи, самостійних інженерних комунікацій.
Відповідно до вимог ч.2 ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992 №2482-XII, пункту 1 Рішення Конституційного Суду від 02.03.2004 № 4-рп/2004 власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку.
Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.(Офіційне тлумачення положень пункту 2 статті 10 в Рішенні Конституційного Суду N 4-рп/2004 ( v004p710-04 ) від 02.03.2004)».
Таким чином, нежитлові підвальні приміщення з №1 по №27 (група приміщень №37) загальною площею 207,90 кв.м., які розташовані в АДРЕСА_1 , як допоміжні приміщення і підвальні, є власністю квартиронаймачів і окремо приватизації не підлягали.
Відповідно до вимог ч.2 ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992 №2482-XII, пункту 1 Рішення Конституційного Суду від 02.03.2004 № 4-рп/2004 нежитлові підвальні приміщення з №1 по №27 (група приміщень №37) загальною площею 207,90 кв.м., які розташовані в АДРЕСА_1 , підлягали безоплатній передачі у власність мешканців цього ж будинку.
Згідно з наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) від 12.04.2006р. №581-в видано Свідоцтво про право власності серії НОМЕР_1 , що посвідчувало право власності Територіальної громади Шевченківського району міста Києва на нежитлові приміщення з №1 по №27 (групи приміщень №37) загальною площею 207,90 кв.м., які розташовані в АДРЕСА_1 (літера «А»).
Відповідно частини 2 статті 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
06 червня 2006 року ІНФОРМАЦІЯ_13 з порушенням вимог Закону України «Про приватизацію державного майна» від 04.03.1992 №2163-XII здійснено відчуження нежитлових підвальних приміщень з №1 по №27 (групи приміщень №37) загальною площею 207,90 кв.м., які розташовані в АДРЕСА_1 (літера «А») на користь сторонньої особи - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » уклавши договір купівлі-продажу нежилого приміщення посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 .
Згідно ч. 4 ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного майна» (у редакції, чинній на момент незаконного відчуження об'єкту спільної сумісної власності заявників) відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Правовими приписами ч.ч. 1, 2 ст. 11 Закону України «Про приватизацію державного майна» (у редакції, чинній на момент незаконного відчуження об'єкту спільної сумісної власності заявників) визначено, що порядок приватизації державного майна передбачає опублікування списку об'єктів, які підлягають приватизації, у виданнях державних органів приватизації у місцевій пресі.
Інформація про приватизацію нежитлових підвальних приміщень з №1 по №27 (група приміщень №37) загальною площею 207,90 кв.м., які розташовані в АДРЕСА_1 в інформаційних бюлетені державного органу приватизації та місцевій пресі не публікувалася.
Будь-яких публікацій у місцевій пресі - офіційному виданні ІНФОРМАЦІЯ_14 газеті « ІНФОРМАЦІЯ_15 » не здійснено.
Наказом ІНФОРМАЦІЯ_13 від 21.04.2006р. №47-з затверджено висновки вартості нежилого приміщення, що орендує АТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », у розмірі 453 574,80 грн. у т.ч. податок на додану вартість 75 595,80 грн..
Вказаний висновок вартості нежитлових підвальних приміщень з №1 по №27 (група приміщень №37) не є, а ні актом оцінки, а ні висновком незалежних суб'єктів оціночної діяльності.
Однак, правовими приписами ст. 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (у редакції, чинній на момент незаконного відчуження об'єкту спільної сумісної власності заявників) визначено, що рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) є обов'язковим,якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування.
ІНФОРМАЦІЯ_13 здійснювалася підготовка до проведення незалежної оцінки нежитлових підвальних приміщень з №1 по №27 (група приміщень №37) площею 207 кв.м. в будинку по АДРЕСА_1 , що підтверджується публікацією відповідного оголошення у немісцевому та неофіційному друкованому засобі масової інформації - газеті «Шулявка» від 17.03.2006р. №11 (650).
Однак, незалежна оцінка вартості вказаного об'єкту нерухомого майна не була проведена.
Згідно ч. 4 ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного майна» (у редакції, чинній на момент незаконного відчуження об'єкту спільної сумісної власності заявників) відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування, Висновок від 21.04.2006р. повинен відповідати правовим приписам ст.ст. 3, 7, 12, 13, 14 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (у редакції, чинній на момент незаконного відчуження об'єкту спільної сумісної власності заявників) та ст.ст. ч.2 ст.14 та ч.2 ст.20 Закону України «Про приватизацію державного майна» (у редакції, чинній на момент незаконного відчуження об'єкту спільної сумісної власності заявників).
Частиною 6 статті 29 Закону України «Про приватизацію державного майна» (у редакції, чинній на момент незаконного відчуження об'єкту спільної сумісної власності заявників) визначено, що порушення встановленого законодавством порядку приватизації або прав покупців є підставою для визнання недійсним договору купівлі-продажу об'єкта приватизації в порядку, передбаченому законодавством України.
АТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) реорганізоване у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ), власником 100% частки у статутному капіталі якого є ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ).
Право власності на підвальні приміщення з №1 по №27 (група приміщень №37) площею 207 кв.м. в будинку по АДРЕСА_1 виникло у ОСОБА_6 на підставі протоколу Загальних зборів учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » від 25.05.2017р., оформленого протоколом №2/17, та на підставі Акту прийому-передачі права власності на нерухоме майно від 25.05.2017р..
Зі змісту вказаних документів слідує, що учасники у статутному капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ОСОБА_5 , якому належить 82 відсотки частки у статутному капіталі товариства, та ОСОБА_7 , якій належить 18 відсотків частки у статутному капіталі товариства, вирішили передати підвальні приміщення з №1 по №27 (група приміщень №37) площею 207 кв.м. в будинку по АДРЕСА_1 у власність ОСОБА_5 у якості виплати частки учаснику, який виходить із складу учасників товариства.
Згідно данихІнформаційної довідки 277732423 від 01.10.2021р. відомо, що об'єкт нерухомого майна «нежитлове приміщення, група приміщень №37 в літері «А», об'єкт житлової нерухомості», площею 207,9 кв.м., по АДРЕСА_1 », має реєстраційний номер 679536180000.
На підставі Акт прийому-передачі власності на нерухоме майно від 25.05.2017р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_8 вчинено реєстраційний запис 20673411 від 25.05.2017р. о 15:25:25 про право власності ОСОБА_5 на об'єкт нерухомого майна «нежитлове приміщення, група приміщень №37 в літері «А», об'єкт житлової нерухомості», площею 207,9 кв.м., по АДРЕСА_1 ».
Підставою для внесення запису є рішення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_8 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 35445448 від 30.05.2017р.
Зі змісту вказаних документів слідує, що учасники у статутному капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ОСОБА_5 , якому належить 82 відсотки частки у статутному капіталі товариства, та ОСОБА_7 , якій належить 18 відсотків частки у статутному капіталі товариства, вирішили передати підвальні приміщення з №1 по №27 (група приміщень №37) площею 207 кв.м. в будинку по АДРЕСА_1 у власність ОСОБА_5 у якості виплати частки учаснику, який виходить із складу учасників товариства.
Таким чином, ОСОБА_5 організував схему щодо незаконного виведення групи приміщень № НОМЕР_4 в літері «А», площею 207,9 кв.м., по АДРЕСА_1 » на свою користь.
03.01.2023 року за вих. №142\125\56\09-2023 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_16 направлено запит щодо надання в порядку ст. 93 КПК України копій документів, зокрема висновків ІНФОРМАЦІЯ_17 на підставі якого прийнято рішення №644 від 27 грудня 2005 року про «Приватизацію об'єктів комунальної власності ІНФОРМАЦІЯ_18 » та договору укладеного з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » №102 від 20 квітня 2006 року, однак копій вказаних документів не надано.
Ці відомості містять конфіденційну інформацію і становлять охоронювану законом таємницю і тимчасовий доступ до неї здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду, а іншим шляхом отримати інформацію не надається можливим.
Слідчий у судове засідання не прибув, до суду надійшло клопотання слідчого ОСОБА_3 стосовно розгляду клопотання за її відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за № 12021100100004542 від 23.11.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.190 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого СВ Шевченківського УП ГУНП у м. Києві капітана поліції ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати старшому слідчому СВ Шевченківського УП ГУНП у м. Києві капітану поліції ОСОБА_3 таабо оперативним співробітникам за її дорученням дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей і документів з можливістю вилученняїх належним чином завірених копій у ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_3 , а саме: висновків ІНФОРМАЦІЯ_17 на підставі якого прийнято рішення №644 від 27 грудня 2005 року про « ІНФОРМАЦІЯ_20 » та договору укладеного з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » №102 від 20 квітня 2006 року.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1 .
19 січня 2023 року