Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"31" січня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/4893/13
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Усатого В.О.
при секретарі судового засідання П'ятак А.С.
розглянувши клопотання Міністерства економіки України (вх. № 17259 від
27.12.2022) про заміну учасника у справі
за заявою ТОВ "ЮККО"
до державного підприємства "Харківський радіозавод "Протон", м. Харків
про визнання банкрутом
за участю:
представниці Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) - Губської О.М.
ліквідатора - Саутенка С.О.
Постановою суду від 28.07.2014 (суддя Дзюба О.А.) державне підприємство "Харківський радіозавод "Протон" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Саутенка С.О.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (із змінами) у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан.
Проте, господарський суд Харківської області продовжує здійснювати правосуддя та працює у дистанційному режимі.
27.12.2022 до суду від Міністерства економіки України надійшло клопотання (вх. № 17259), в якому заявник просить суд здійснити процесуальне правонаступництво, замінивши учасника у справі з Міністерства економіки України на Фонд державного майна України.
В обґрунтування поданого клопотання Міністерство посилається на розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.11.2019 № 1101-р "Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ та організацій до сфери управління Фонду державного майна", згідно з яким єдиний майновий комплекс ДП "ХРЗ "Протон" передано із сфери управління Міністерства економіки України до сфери управління Фонду державного майна України.
Також, посилаючись на п. 10 Положення про порядок передачі об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482, Міністерство зазначає про те, що відповідно до акта приймання-передачі від 06.12.2022 ДП "ХРЗ "Протон" передано зі сфери управління Мінекономіки до сфери управління Фонду державного майна України.
Ухвалою суду від 09.01.2023 вищезазначене клопотання Міністерства призначено до розгляду на 26.01.2023. Залучено Фонд державного майна України до участі у розгляді клопотання Міністерства економіки України про заміну сторони (вх.№ 17259 від 27.12.2022). Запропоновано Фонду державного майна України, ліквідатору та іншим учасникам у справі про банкрутство до дати проведення судового засідання надати суду: відзив на клопотання Міністерства економіки України про заміну сторони (вх. № 17259 від 27.12.2022) з його правовим та документальним обґрунтуванням; докази надсилання відзиву на адресу Міністерства економіки України та інших учасників у справі про банкрутство (фіскальні чеки та поштові описи вкладення).
23.01.2023 до суду від Фонду державного майна України надійшов відзив (вх.№1659), у якому Фонд просить суд відмовити у задоволенні клопотання Міністерства (вх. № 17259 від 27.12.2022) та залучити Фонд до участі у справі в якості органу, уповноваженого управляти майном ДП "ХРЗ "Протон".
В обґрунтування поданого відзиву Фонд посилається на те, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.11.2019 № 1101-р "Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ та організацій до сфери управління Фонду державного майна" не встановлено правонаступництва Фонду щодо Міністерства, а Міністерство не припиняється внаслідок передачі ДП "ХРЗ "Протон" до сфери управління Фонду. На думку Фонду, не виникає процесуального правонаступництва Фонду по відношенню до Міністерства у процесі провадження у справі про банкрутство.
Представник Фонду державного майна України, присутній у судовому засіданні 26.01.2023, проти клопотання Міністерства економіки України заперечував з підстав, викладених у відзиві.
Ліквідатор у судовому засіданні 26.01.2023 зазначив про те, що не вважає передачу ДП "ХРЗ "Протон" зі сфери управління Міністерства до сфери управління Фонду процесуальним правонаступництвом.
Представниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) у судовому засіданні 26.01.2023 погодилася з правовою позицією ліквідатора.
Присутня в судовому засіданні 26.01.2023 прокурорка зазначила про те, що вважає наявними підстави для процесуального правонаступництва та задоволення клопотання Міністерства економіки України.
26.01.2023 у судовому засіданні оголошено перерву на 31.01.2023.
Ліквідатор та представниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у судовому засіданні 31.01.2023 зазначили про те, що їхні правові позиції щодо клопотання Міністерства економіки України не змінилися.
Представники Міністерства економіки України та Фонду державного майна України у судове засідання не з'явилися.
Як вказано у Рішенні Конституційного суду України від 02.11.2004 №15-рп/2004 верховенство права - це панування права в суспільстві. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
В частині 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вказує на те, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.1989 у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Суд зазначає, що питання про те, що певні обставини перешкоджають розгляду справи, вирішуються судом залежно від конкретних обставин справи.
Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.
Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.
З урахуванням вищенаведеного, приймаючи до уваги, що явка представників Міністерства економіки України, Фонду державного майна України та інших учасників у справі про банкрутство судом не була визнана обов'язковою, суд вважає, що зібраних доказів достатньо для розгляду клопотання Міністерства економіки України (вх. № 17259 від 27.12.2022) за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши клопотання Міністерства економіки України (вх. № 17259 від 27.12.2022) про заміну учасника у справі про банкрутство, заслухавши пояснення учасників у справі про банкрутство, суд зазначає наступне.
Постановою суду від 28.07.2014 (суддя Дзюба О.А.) державне підприємство "Харківський радіозавод "Протон" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Саутенка С.О.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 17.10.2019, крім іншого, замінено назву учасника провадження - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України на Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 19.08.2021 задоволено клопотання Міністерства економіки України (вх. № 2927) про зміну назви учасника у справі. Здійснено перейменування учасника у справі - Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на Міністерство економіки України.
Звертаючись до суду з клопотанням (вх. № 17259 від 27.12.2022), Міністерство економіки України посилається на розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.11.2019 № 1101-р "Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ та організацій до сфери управління Фонду державного майна" та акт приймання-передачі, затверджений Фондом державного майна України від 06.12.2022.
Так судом встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.11.2019 № 1101-р "Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ та організацій до сфери управління Фонду державного майна" єдиний майновий комплекс державного підприємства Харківський радіозавод "Протон" (код ЄДРПОУ 31733589) передано із сфери управління Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства до сфери управління Фонду державного майна.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2021 № 504 перейменовано Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на Міністерство економіки України.
Згідно з актом приймання-передачі, затвердженим 06.12.2022 Фондом державного майна України, державне підприємство Харківський радіозавод "Протон" передано зі сфери управління Міністерства економіки України до сфери управління Фонду державного майна України.
Надаючи правову кваліфікацію даному спору, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Статтею першою Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що учасники у справі про банкрутство - сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов'язків яких існує спір.
Відповідно до ч. 7 ст. 96 Кодексу України з процедур банкрутства у разі якщо боржник є державним підприємством або підприємством, у статутному капіталі якого частка державної власності перевищує 50 відсотків, господарський суд залучає до участі у справі про банкрутство представників органу, уповноваженого управляти державним майном, з повідомленням про відкриття провадження у справі про банкрутство такого підприємства.
Вищезазначена норма кореспондується з ч. 7 ст. 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", який діяв на момент відкриття (порушення) провадження у справі про банкрутство ДП "ХРЗ "Протон".
З огляду на вказані норми Міністерство економіки України як орган, до сфери управління якого належало ДП "ХРЗ "Протон", є учасником провадження та має статус учасника у справі про банкрутство.
Пунктом 10 Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482, передбачено, що передача оформляється актом приймання-передачі, який складається у чотирьох примірниках, підписується головою і членами комісії та затверджується органом, який створив комісію. Право на управління об'єктом передачі виникає з дати затвердження органом, який створив комісію, акта приймання-передачі, а орган, уповноважений управляти державним майном, що здійснював управління об'єктом, або самоврядна організація втрачає таке право.
З огляду на те, що ДП "ХРЗ "Протон" перейшло зі сфери управління Міністерства економіки України до сфери управління Фонду державного майна України, у даному випадку має місце заміна органу управління на інший, тобто відбулася заміна УЧАСНИКА провадження. При цьому, підставою для такої заміни є затверджений 06.12.2022 самим Фондом державного майна акт приймання-передачі.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також В ІНШИХ ВИПАДКАХ ЗАМІНИ ОСОБИ у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі ПРАВОНАСТУПНИКА відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Отже, у даному випадку у справі НЕ ІНШИЙ учасник, а той самий ОРГАН УПРАВЛІННЯ МАЙНОМ, який з Міністерства економіки України ЗАМІНЕНО на Фонд державного майна України, тобто, Фонд державного майна набуває того ж статусу, яке належало Міністерству економіки України, водночас, коло учасників у справі про банкрутство державного підприємства "Харківський радіозавод "Протон" не змінюється.
Посилання Фонду державного майна України на те, що він не є правонаступником Міністерства не приймаються судом при розгляді клопотання, оскільки в даному випадку заявник, звертаючись із клопотанням, просить суд здійснити заміну Міністерства на Фонд як правонаступника не в глобальному розумінні (у порядку припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення)), а змінити його як учасника у справі - як орган управління майном боржника.
Таким чином, одна особа - Міністерство економіки України замінюється на Фонд державного майна України, а сам учасник - ОРГАН УПРАВЛІННЯ МАЙНОМ НЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення.
Заперечення Фонду державного майна України проти того, що він є правонаступником Міністерства економіки України у справі про банкрутство ДП "ХРЗ "Протон", суд вважає такими, що не відповідають процесуальному праву.
Так Міністерство економіки України було учасником у справі про банкрутство як орган управління майном боржника, і саме Фонд державного майна України набув прав та обов'язків (процесуальних прав) у справі про банкрутство ДП "ХРЗ "Протон" як орган управління майном боржника.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про те, що в даному випадку відбулося процесуальне правонаступництво, у зв'язку з чим вважає за необхідне задовольнити клопотання Міністерства економіки України (вх. № 17259 від 27.12.2022) та замінити у справі № 922/4893/13 про банкрутство державного підприємства "Харківський радіозавод "Протон" - Міністерство економіки України на Фонд державного майна України як орган управління майном боржника.
Керуючись ст. ст. 58-67 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 52, 232-235 ГПК України, -
Задовольнити клопотання Міністерства економіки України (вх. № 17259 від 27.12.2022).
Замінити у справі № 922/4893/13 про банкрутство державного підприємства "Харківський радіозавод "Протон" - Міністерство економіки України на Фонд державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) як орган управління майном боржника.
Ухвалу направити ліквідатору, кредиторам, прокурору, Міністерству економіки України, Фонду державного майна України, Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Харків).
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в строки, передбачені ст. 256 ГПК України.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 03 лютого 2023 року.
Суддя Усатий В.О.