Справа№592/10564/22
Провадження №2/592/443/23
(Заочне)
03 лютого 2023 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м.Суми у складі: головуючого судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання - Середницької І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Суми цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,
Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду з вказаним позовом до ОСОБА_1 , в обґрунтування вимог якого зазначає, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 05.09.2019 року, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідних документів, поданих до департаменту, їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї щомісячно на період з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року. В спірний період допомога виплачувалась в такому розмірі: з 01.09.2019 року по 30.11.2019 року - 5351,16грн. щомісячно; з 01.12.2019 року по 31.12.2019 року - 1749,89грн.; з 01.01.2020 року по 31.01.2020 року - 1728,87грн.; з 01.02.2020 року по 29.02.2020 року - 1697,03грн. Розглядаючи питання відносно підстав припинення виплати допомоги відповідачці та причин, що зумовили необхідність повернення коштів, які раніше були отримані нею, слід зазначити наступне. Відповідно до поданої заяви, декларації відповідачки від 05.09.2019 року та наданих документів, вбачається, що ОСОБА_1 зазначила, що за період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року отримувала доходи лише в департаменті, інших доходів не мала. Однак, 10.03.2020 року під час визначення права на призначення допомоги відповідачці на наступний шестимісячний строк департаментом було встановлено, що ОСОБА_1 не повідомила департамент та не задекларувала у декларації від 05.09.2019 року, що отримувала доходи за цивільно-правовими договорами від ТОВ «НФС» та ТОВ «Глобал Білгі», що підтверджується довідкою про доходи Державної податкової служби від 10.03.2020 року №332. Факт приховування відповідачкою повноти наданих доходів підтверджується власноручно заповненою нею декларацією від 05.09.2019 року, зміст якої засвідчує, що остання підтверджує відсутність інших доходів, крім зазначених. Пунктом 5 Методики (в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин) передбачено, що до сукупного доходу сім'ї при визначенні її права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства. Встановлено, що відповідачка порушила зазначені вище вимоги Порядку і у зв'язку з чим соціальна допомога відповідачці за зверненням від 05.09.2019 року розрахована без врахування доходів, які отримані у вигляді винагороди за цивільно-правовими договорами. Як наслідок, ОСОБА_1 проведено перерахунок раніше призначеної допомоги за період з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року з урахуванням сум отриманої заробітної плати, за підсумком якого поверненню підлягали кошти в сумі 10526,95грн. Вимогами Порядку визначено, що якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку. Разом з тим, 12.06.2020 року та 03.11.2020 року відповідачкою до департаменту було подано заяви (розписки) з проханням розстрочити сплати боргу. Однак сплата боргу відповідачкою здійснювалася з порушенням умов розстрочки. Як наслідок, після часткової добровільної сплати коштів ОСОБА_1 станом на дату подання заяви залишок коштів, які підлягають поверненню на рахунок департаменту складає 2906,95грн. При цьому, оскільки наявність порушення з боку відповідачки була встановлена в березні 2020 року, а кошти призначеної допомоги вже були перераховані на рахунок заявниці, тому, в силу вимог статті 1212 ЦК України, вони мають бути повернуті як майно, що отримане без достатньої правової підстави, зокрема вимога даної норми цивільного законодавства передбачає, що особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у розмірі 2906,95грн. (дві тисячі дев'ятсот шість гривень 95 копійок), а також сплачений судовий збір у сумі 2481,00грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 копійок).
В судове засідання представник позивача не з'явився, в позовній заяві просить розглянути справу за його відсутності, не заперечує проти розгляду справи у заочному порядку.
Відповідач належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи повторно в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, відзив на позовну заяву не подала. Згідно ч.1 ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи. Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Суд, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав:
Законодавство про державну соціальну допомогу складається із ЗУ «Про прожитковий мінімум», ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.
Порядок надання державної соціальної допомоги регламентовано у ст. 4 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та деталізовано у Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженому постановою КМ України №250 від 24.02.2003 року.
Статтею 4 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та пунктом 6 вищевказаного Порядку передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення відповідний пакет документів.
Відповідно до ст.5 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 05.09.2019 року, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 05.09.2019 року та відповідних документів, поданих до департаменту, їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї щомісячно на період з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року (а.с.5,6,8,9,10,11,12,13,15,16).
В спірний період допомога виплачувалась в такому розмірі: з 01.09.2019 року по 30.11.2019 року - 5351,16грн. щомісячно; з 01.12.2019 по 31.12.2019 - 1749,89 грн.; з 01.01.2020 по 31.01.2020- 1728,87 грн.; з 01.02.2020 по 29.02.2020 - 1697,03 грн. (а.с.14,19,20).
Відповідно до поданої заяви, декларації ОСОБА_1 від 03.02.2023 року та наданих документів, вбачається, що ОСОБА_1 зазначила, що за період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року отримувала доходи лише в департаменті, інших доходів не мала.
Однак, 10.03.2020 року під час визначення права на призначення допомоги ОСОБА_1 на наступний шестимісячний строк департаментом було встановлено, що ОСОБА_1 не повідомила департамент та не задекларувала у декларації від 05.09.2019 року, що отримувала доходи за цивільно-правовими договорами від ТОВ «НФС» та ТОВ «Глобал Білгі», що підтверджується копією довідки про доходи Управління у м.Сумах Головного управління ДПС у Сумській області від 10.03.2020 року №332 (а.с.18).
Факт приховування ОСОБА_1 повноти наданих доходів підтверджується власноручно заповненою нею декларацією від 05.09.2019 року зміст якої засвідчує, що остання підтверджує відсутність інших доходів, крім зазначених.
Встановлено, що ОСОБА_1 порушила зазначені вище вимоги Порядку і у зв'язку з чим соціальна допомога ОСОБА_1 за зверненням від 05.09.2019 розрахована без врахування доходів, які отримані у вигляді винагороди за цивільно-правовими договорами.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 було проведено перерахунок раніше призначеної допомоги за період з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року з урахуванням сум отриманої заробітної плати, за підсумком якого поверненню підлягали кошти в сумі 10526,95грн. (а.с.27).
Вимогами Порядку визначено, що якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
12.06.2020 року та 03.11.2020 року ОСОБА_1 до департаменту було подано заяви (розписки) з проханням розстрочити сплату боргу (а.с.24,25). Однак сплата боргу відповідачкою здійснювалася з порушенням умов розстрочки. Як наслідок, після часткової добровільної сплати коштів ОСОБА_1 станом на дату подання заяви залишок коштів, які підлягають поверненню на рахунок департаменту складає 2906,95грн. Листом-повідомленням №12.01-27/5835/07 від 20.08.2021 року та листом-повідомленням №12.01-27/4227/07 від 15.06.2022 року Департамент звернувся до ОСОБА_1 із пропозицією повернути надмірно отримані кошти соціальної допомоги в добровільному порядку (а.с.28,29). Однак, належна до повернення сума в розмірі 2906грн. 95коп. виплачена не була.
Таким чином, оскільки відповідач у добровільному порядку надану державну соціальну допомогу не сплатила, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому з відповідачки на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради слід стягнути суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 2906грн. 95коп.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача необхідно стягнути на користь позивача сплачену при подачі позову суму судового збору 2481грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 141, 247, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,
Позовну заяву Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення тимчасової державної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 2906грн. 95коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради сплачений судовий збір в розмірі 2481грн.
Копію заочного рішення надіслати відповідачу і роз'яснити право на подачу письмової заяви про перегляд рішення суду, яка може бути подана до Ковпаківського районного суду м. Суми протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
На рішення суду позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду. При оголошенні вступної та резолютивної частини судового рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи:
http://kv.su.court.gov.ua/sud1806/gromadyanam/csz/.
Позивач: Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, місцезнаходження: м. Суми вул. Харківська, 35, код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 26440890.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Суддя О.А. Котенко