Справа № 282/50/23
Провадження № 3/282/28/23
01 лютого 2023 р.
смт.Любар
Суддя Любарського районного суду Житомирської області Носач В.М., за участю ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від заступника начальника відділення поліції №1 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, Приватного підприємця, посвідчення водія №23 від 19.02.2020,-
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
У протоколі про адміністративне правопорушення серії БД №396299 від 14.01.2023 зазначено, що 14 січня 2023 року о 04 год. 30 хв. в с.Старий Любар по вул.Кантемирівська, Житомирського району Житомирської області водій ОСОБА_1 керував т/з RENAULT KOLEOS із д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.9а Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.130 КУпАП. Огляд проводився в медичному закладі КНП «Любарська лікарня» за допомогою газоаналізатора «Алкотест Драгер», що підтверджується висновком медичного огляду №38 від 14.01.2023.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вини у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення не визнав та просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення. Так, ОСОБА_1 заперечив факт вживання алкогольних напоїв та вказав, що в той день вживав лікарські засоби, які не містять спирту. Також вказав, що працівниками поліції не виписувалось письмове направлення для проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі. Окрім того, ОСОБА_1 вказав, що в медичному закладі для проходження огляду йому видали трубку, яка лежала на столі в чергового лікаря та не була герметично запакована, пробний забір повітря лікарем не здійснено. Також вказав, що ні працівниками поліції, ні черговим лікарем не повідомлено його про порядок проходження медичного огляду на приладі «Алкотест Драгер».
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють ПДР. Особи, які порушують ці правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
У відповідності до змісту ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають в стані алкогольного чи іншого сп'яніння чи під дією лікарських засобів підлягають оглядові на стан сп'яніння, який проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, чи іншого сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно п. 2 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 Інструкції).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я) (п. 7 Інструкції).
Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи (п. 3,4 ч.3 Інструкції).
Згідно із п. 9 Розділу III вищевказаної Інструкції, використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про перевірку робочого часу вимірювальної техніки.
Відповідно до п. 10 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (надалі по тексту - Порядок), огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання МОЗ.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, працівниками поліції надано та в судовому засіданні досліджено:
- протокол про адміністративне правопорушення серії БД №396299 від 14.01.2022, згідно якого вбачається, що 14 січня 2023 року о 04 год. 30 хв. в с.Старий Любар по вул.Кантемирівська, Житомирського району Житомирської області водій ОСОБА_1 керував т/з RENAULT KOLEOS із д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.9а Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.130 КУпАП. Огляд проводився в медичному закладі КНП «Любарська лікарня» за допомогою газоаналізатора «Алкотест Драгер», що підтверджується висновком медичного огляду №38 від 14.01.2023;
- копію постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №107905 від 14.01.2023, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у розмірі 425 грн. 00 коп.;
- висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння №38 від 14.01.2023;
- диск з відеоматеріалами.
Однак, до матеріалів справи не долучено письмове направлення водія для проходження огляду на стан сп'яніння, тоді як в пункті 5 висновку від 14.01.2023 відсутній підпис працівника поліції, який направив ОСОБА_1 для проходження огляду.
Окрім того, в судовому засіданні досліджено долучений до протоколу про адміністративне правопорушення диск, на якому містяться три відеозаписи, згідно яких вбачається, що працівниками поліції був зупинений автомобіль під керуванням ОСОБА_1 та йому вказано про наявність ознак алкогольного сп'яніння та запропоновано пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу або в найближчому медичному закладі, на що останній погодився пройти такий огляд в медичному закладі. Також з відеозаписів вбачається, що ОСОБА_1 було доставлено до КНП "Любарська лікарня" для проходження огляду на стан сп'яніння, однак відеоматеріали не містять запису щодо проходження огляду та складення за його результатами матеріалів. Таким чином, суд позбавлений можливості надати оцінку доводам ОСОБА_1 щодо недотримання процедури його огляду, оскільки до суду не долучено відеоматеріалів на яких зафіксовано проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі.
Частина 1 ст.7 КпАП України передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.2 ст.62 Конституції України правопорушник не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення, а відповідно до ч.3 цієї ж статті, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи вищевикладене вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю, оскільки відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 245, 247, 251, 252, 266, 268, 279, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суд,-
На підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого вказаною статтею.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Любарський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Повний текст постанови проголошено о 15 год. 30 хв. 02 лютого 2023 року.
Суддя В.М. Носач