Справа № 169/144/23
Провадження № 2-о/169/9/23
02 лютого 2023 року смт Турійськ
Турійський районний суд Волинської області в складі
головуючого судді Тітівалова Р.К.,
з участю
секретаря судового засідання Веремчук Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,
02 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Заява мотивована тим, що вона з 06 грудня 2014 року перебуває з ОСОБА_2 у шлюбі, який зареєстрований виконавчим комітетом Широківської сільської ради Скадовського району Херсонської області, актовий запис за № 22. Під час шлюбу в місті Сімферополь Автономної Республіки Крим у них ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дочка - ОСОБА_3 . Факт народження дитини підтверджується свідоцтвом про народження та медичним свідоцтвом про народження, які видані окупаційною владою і не відповідають вимогам діючого законодавства України. Вказуючи, що територія, де народилася дитина, тимчасово непідконтрольна Україні внаслідок окупації, у зв'язку з чим вона не може зареєструвати в органах державної реєстрації актів цивільного стану факт народження дитини та отримати свідоцтво про народження дитини встановленого законодавством України зразка, просила встановити факт народження дитини на тимчасово окупованій території України.
У судове засідання заявниця та її представник не з'явилися, хоча належним чином про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені. 02 лютого 2023 року представник заявниці подав до суду письмову заяву, в якій вказав, що заяву підтримує із викладених у ній підстав, просить її задовольнити та справу розглядати без його участі та за відсутності заявниці (а. с. 23).
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явилася, хоча належним чином про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена, 02 лютого 2023 року подала до суду заяву, в якій просила розглядати справу без її участі (а. с. 24).
Враховуючи, що в судове засідання всі учасники судового розгляду не з'явилися, то відповідно до вимог частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Всебічно, повно і об'єктивно з'ясувавши обставини справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до частини першої статті 317 Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Частиною третьою статті 317 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що в рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно з частиною четвертою статті 49 Цивільного кодексу України реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження.
Відповідно до підпункту «б» пункту 2, пунктів 3, 22, 23 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставами для проведення державної реєстрації для народження дитини є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о). Державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою. Власне ім'я дитини визначається за згодою батьків. Власне ім'я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини. По батькові дитині присвоюється за власним іменем батька.
Статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII встановлено, що Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими російською федерацією з 20 лютого 2014 року.
Згідно з статтею 9 вказаного Закону тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, які створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, є недійсним і не створює правових наслідків.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Скадовськ Херсонської області, з 06 грудня 2014 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 (а. с. 9, 12).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є громадянами України (а. с. 6, 9).
ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, про що відповідними органами російської федерації видано медичне свідоцтво про народження, довідку про народження та свідоцтво про народження (а. с. 13, 14, 15-16).
Зі змісту вказаних документів видно, що матір'ю дитини є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а батьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Звертаючись до суду із цією заявою заявниця вказувала, що встановлення факту народження її дитини на тимчасово окупованій території України необхідно для реєстрації народження дитини в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, оскільки видані окупаційною владою документи не мають юридичної сили на території України.
Аналіз на оцінка вказаних вище документів, виданих російським органом реєстрації актів цивільного стану та російським медичним закладом, як доказів, дає підстави для висновку, що такі документи відповідно до діючого законодавства України є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дитини - ОСОБА_3 , саме на тимчасово окупованій території України.
Європейський суд з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia») з посиланням на Консультативний висновок Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case) наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Cyprus v. Turkey», Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
За таких обставин справи та відповідно до зазначених норм матеріального, процесуального й міжнародного права, а також враховуючи, що надані заявником документи на підтвердження факту народження дитини на тимчасово окупованій території України є належними та достатніми, встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право, то суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 є підставною та її належить задовольнити.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 317, пункту 8 частини першої статті 430 Цивільного процесуального кодексу України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись статтями 77-80, 259, 263, 264, 265, 315, 317, 319, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статі ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України - у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, батьками якої є: мати - громадянка України ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Скадовськ Херсонської області України, батько -громадянин України ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в селі Медведово Клинцовського району Брянської області російської федерації.
Рішення суду є підставою для реєстрації факту народження особи в установленому законом порядку і підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Представник заявника: ОСОБА_4 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 .
Третя особа: Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), адреса місця знаходження: вулиця Луцька, 23, селище міського типу Турійськ, Ковельський район, Волинська область, ЄДРПОУ 26039005.
Представник третьої особи: Сурабко Галина Володимирівна, адреса місця знаходження: вулиця Луцька, 23, селище міського типу Турійськ, Ковельський район, Волинська область, ЄДРПОУ 26039005.
Повне рішення складено 02 лютого 2023 року.
Головуючий