П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
02 лютого 2023 р.м.ОдесаСправа № 400/4341/22
Суддя в суді І інстанції Брагар В.С. Рішення суду І інстанції ухвалено у м. Миколаїв
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Яковлєва О.В.,
суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2022 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області, а саме:
- визнання протиправною бездіяльність щодо донарахування та виплати щорічної разової допомоги до п'ятого травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня позивачу, як учаснику бойових дій, в розмірі (5) п'яти мінімальних пенсій за віком.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2022 року задоволено адміністративний позов.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що за наслідком запровадження воєнного стану в Україні змінилось нормативне регулювання виплати разової щорічної грошової допомоги до п'ятого травня, а як наслідок ним правомірно виплачено позивачу разову щорічну грошову допомогу до 05 травня у розмірі, передбаченому постановою КМУ від 07 травня 2022 року № 540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
При цьому, апелянт вважає помилковим рішення про задоволення позовних вимог, так як у межах спірних правовідносин пенсійний орган не є органом, який має право самостійно визначати розмір спірної допомоги.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в тому числі і на отримання щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня, що підтверджується копією посвідчення, наявною в матеріалах справи.
У червні 2022 року позивач отримав разову грошову допомогу до п'ятого травня за 2022 рік у розмірі 1491,00 грн, тобто недоотримав 8179,00 грн грошової допомоги.
Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у виплаті щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня у розмірі встановленому ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як позивач має право на отримання у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня у розмірі, встановленому ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції ЗУ № 367-XIV від 25 грудня 1998 року), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції ЗУ № 107-VI від 28 грудня 2007 року), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
При цьому, зміни до ч. 5 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», внесені ЗУ № 107-VI від 28 грудня 2007 року, визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Між тим, згідно ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
В свою чергу, правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначені у Бюджетному кодексі України.
Згідно пп. 2 п. 22 розділу VI Бюджетного кодексу України, в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
При цьому, згідно ч. 2 ст. 64 Конституції України, в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Між тим, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14 березня 2022 року.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18 квітня 2022 року.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17 травня 2022 року.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12 серпня 2022 року.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07 листопада 2022 року.
При цьому, ЗУ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Між тим, згідно пп. 2 п. 2 Постанови КМУ «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» № 540 від 07 травня 2022 року, виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється: органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 05 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій; структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - особам, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, а особам, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького та рядового складу, - на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.
Крім того, Постановою КМУ № 540 від 07 травня 2022 року затверджено Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань.
Згідно абз. 5 п. 5 Порядку, виплата грошової допомоги здійснюється у розмірах згідно з додатком.
В свою чергу, додатком до Порядку встановлено розміри виплати у 2022 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, у сумі 1491 гривня.
Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня у розмірі, встановленому Постановою КМУ № 540 від 07 травня 2022 року, а не ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В даному випадку, позивач вважає, що він має на отримання щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, що передбачено чинною редакцією ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В свою чергу, суб'єкт владних повноважень вважає, що у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні право встановлювати розмір щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня надано Кабінету Міністрів України положеннями Бюджетного кодексу України, а тому позивачу правомірно виплачено у 2022 році щорічну разову грошову допомогу до п'ятого травня у розмірі, встановленому Постановою КМУ № 540 від 07 травня 2022 року.
При цьому, позивачем не заперечується, що йому виплачено у 2022 році щорічну разову грошову допомогу до п'ятого травня у розмірі, встановленому Постановою КМУ № 540 від 07 травня 2022 року.
Між тим, колегія суддів зазначає, що право позивача на виплату щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, передбачене ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», підпадає під гарантії, передбачені ст. 46 Конституції України.
При цьому, колегія суддів зазначає, що згідно Конституції України, в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод, зокрема передбачені ст. 46 Конституції України.
В даному випадку, саме у зв'язку із введенням воєнного стану в Україні, згідно приписів п. 22 розділу VI Бюджетного кодексу України, Кабінету Міністрів України надано повноваження приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, які реалізовано останнім шляхом прийняття Постанови № 540 від 07 травня 2022 року.
Зазначені положення Бюджетного кодексу України не визнавались Конституційним Судом України неконституційними, а тому є чинними та обов'язковими для виконання всіма суб'єктами приватного та публічного права.
Крім того, на момент виникнення спірних правовідносин Постанова КМУ № 540 від 07 травня 2022 року протиправною та нечинною в судовому порядку не визнавалась.
Враховуючи викладене, органи Пенсійного фонду України під час вирішення питання щодо нарахування та виплатити позивачу щорічної разової грошової допомогу до п'ятого травня за 2022 рік, законно та обґрунтовано керувалися положеннями чинної Постанови КМУ № 540 від 07 травня 2022 року.
Крім того, колегія суддів вважає, що через запровадження в Україні воєнного стану, тимчасове обмеження розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, що стосується разової (несистематичної, додаткової до пенсії та інших видів соціальних виплат) грошової допомоги від держави, не може розцінюватися як протиправне звуження права громадянина України на соціальний захист.
З аналогічних підстав колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог, що обґрунтовані посиланнями на правові позиції Верховного Суду та Конституційного Суду України щодо виплати відповідної допомоги у попередніх роках, так як у 2022 році змінилось правове регулювання виплати відповідної допомоги.
В даному випадку, зазначені висновки колегії суддів відповідають правовій позиції Верховного Суду, що викладена в постанові від 01 грудня 2022 року (справа № 580/2869/22).
Враховуючи викладене та беручи до уваги, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального і процесуального права, наявні підстави для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2022 року - скасувати, прийнявши у справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя Яковлєв О.В.
Судді Єщенко О.В. Крусян А.В.