Постанова від 31.01.2023 по справі 420/9658/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2023 р.м.ОдесаСправа № 420/9658/22

Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року та товариства з обмеженою відповідальністю «Турист» на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2022 року про відмову в розподілі судових витрат у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Турист» до Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

13.07.2022р. товариство з обмеженою відповідальністю (надалі- ТОВ) «Турист» звернулося до суду з позовом до Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови від 14.01.2022р. №330243 про стягнення адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000грн. за порушення приписів абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевезення пасажирів за відсутності на момент проведення перевірки витягу з дозволу на перевезення пасажирів на міському/міжміському автобусному маршруті загального користування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем застосовано до ТОВ «Турист» адміністративно-господарський штраф поза межами встановленого законом двомісячному строку давності, а тому прийнята постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу є протиправною.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2022р. позов задоволено, оскільки в порушення приписів Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006р., відповідачем винесено спірну постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу 14.01.2022р., тобто з пропуском передбаченого двомісячного строку з дня (05.11.2021р.) виявлення порушення.

19.09.2022р. ТОВ «Турист» подало до суду першої інстанції заяву про розподіл судових витрат.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.09.2022р. відмовлено у задоволенні заяви ТОВ «Турист» про розподіл судових витрат.

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, сторони у справі подали апеляційні скарги, в яких посилаються на неповне з'ясування обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого просять: позивач - ухвалу суду скасувати та задовольнити заяву про розподіл судових витрат; відповідач - рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, законність та обґрунтованість судових рішень в межах апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 05.11.2021р. працівниками Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено перевірку транспортного засобу марки «Mercedes-Benz 312D», державний номер НОМЕР_1 , серія та номер свідоцтва про реєстрацію - НОМЕР_2 , за результатом якої складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №318195.

Вищезазначеним актом встановлено порушення позивачем абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевезення пасажирів за відсутності на момент проведення перевірки витягу з дозволу на перевезення пасажирів на міському/міжміському автобусному маршруті загального користування. /а.с.8/

14.01.2022р. Відділом державного нагляду (контролю) в Одеській області вручено ТОВ «Турист» запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, яким повідомлено, що розгляд справи відбудеться 14.01.2022р. з 10:00 до 12:00 за адресою: м. Одеса, вул. Успенська, 4, 1 поверх. /а.с.10, 102/

Постановою Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області від 14.01.2022р. №330243 застосовано до ТОВ «Турист» адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000грн. за порушення приписів абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевезення пасажирів за відсутності на момент проведення перевірки витягу з дозволу на перевезення пасажирів на міському/міжміському автобусному маршруті загального користування. /а.с.9/

Не погоджуючись з постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень врегульовано Законом України «Про автомобільний транспорт».

Так, статтею 1 вказаного закону визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень, зокрема, для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015р. №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).

Відповідно до п.1 Положення №103 Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно п.п.1 п.4 Положення №103 основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Підпунктами 2 п.5 Положення №103 визначено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через утворенні в установленому порядку територіальні органи (п.8 Положення №103).

Отже, здійснення державного нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті належить до повноважень Укртрансбезпеки та її територіального органу - Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначено Згідно із Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567 (надалі - Порядок №1567).

Відповідно до п.20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Відповідно до п.25 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Відповідно до п.26 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Пунктом 27 Порядку №1567 визначено, що у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав, керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Пунктом 31 Порядку №1567 визначено, що за результатами розгляду справи про порушення керівник органу державного контролю або його заступник за наявності підстав виносить припис щодо усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт.

Згідно абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених ст.ст.39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області від 14.01.2022р. №330243 застосовано до ТОВ «Турист» адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000грн. за порушення приписів абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевезення пасажирів за відсутності на момент проведення перевірки витягу з дозволу на перевезення пасажирів на міському/міжміському автобусному маршруті загального користування. /а.с.9/

Вчинення позивачем порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевезення пасажирів за відсутності на момент проведення перевірки витягу з дозволу на перевезення пасажирів на міському/міжміському автобусному маршруті загального користування підтверджується актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №318195.

Водночас, позивач у позовній заяві не заперечує проти встановлених відповідачем порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо порушення відповідачем п.п.26, 27 Порядку №1567, а саме здійснення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт без належного повідомлення позивача про час і місце розгляду справи, виходячи з наступного.

14.01.2022р. Відділом державного нагляду (контролю) в Одеській області вручено ТОВ «Турист» запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, яким повідомлено, що розгляд справи відбудеться 14.01.2022р. з 10:00 до 12:00 за адресою: м. Одеса, вул. Успенська, 4, 1 поверх. /а.с.10, 102/

При цьому, Порядок №1567 не містить вимог щодо строку вручення вказаного запрошення про розгляд справи.

Отримавши повідомлення про розгляд справи, 14.01.2022р., ТОВ «Турист» було обізнано про час і місце розгляду справи, будь-яких заяв про відкладення розгляду справи не подавало.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку щодо повідомлення ТОВ «Турист» про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідно до вимог законодавства.

Крім того, статтею 250 Господарського кодексу України (у редакції, чинній на момент застосування до позивача санкції) визначено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України, законами України «Про валюту і валютні операції», «Про банки і банківську діяльність» та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на податкові та митні органи.

Дія цієї статті не поширюється на адміністративно-господарські санкції, передбачені законами України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Отже, на адміністративно-господарські санкції, передбачені Законом України «Про автомобільний транспорт» розповсюджується дія ст.250 Господарського кодексу України, а тому вони можуть бути застосовані протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Як вбачається з матеріалів справи, вчинене позивачем порушення законодавства про автомобільний транспорт виявлено 05.11.2021р., а застосовано до нього адміністративно-господарські санкції 14.01.2022р., тобто, протягом шести місяців з дня виявлення порушення.

Тобто, розгляд відповідачем справи позивача з перевищенням двомісячного строку, встановленого Порядком №1567, не є тим порушенням, яке має тягнути обов'язкове скасування прийнятої за результатами розгляду справи постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу, оскільки такий штраф накладено з дотриманням строків, встановлених ч.1 ст.250 ГК України, а саме протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення.

На підставі викладеного, оскільки судом першої інстанції при вирішенні справи неповно з'ясовано обставини справи, неправильно застосовано норми матеріального права, рішення суду першої інстанції про задоволення позову в порядку ст.317 КАС України підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст.311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Турист» задовольнити частково.

Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті задовольнити, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року та ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2022 року скасувати.

Ухвалити у справі постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Турист» до Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий суддя Крусян А.В.

Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.