02 лютого 2023 року справа №200/1876/22
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гаврищук Т.Г., суддів: Блохіна А.А., Сіваченка І.В.,
за участю секретаря судового засідання Усенко Т.І.,
представника відповідача Дорош А.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2022 року по справі №200/1876/22 (суддя І інстанції Куденков К.О.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Містдорбуд» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24.12.2021 року №00/15171/0901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1020 грн. та № 00/15175/0901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 500 000,00 грн, на підставі акта перевірки від 04.11.2021р. №13268/05/99/15/09/41916296.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2022р. позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 24 грудня 2021 року №00/15175/0901. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що ним правомірно було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, оскільки актом перевірки встановлено порушення позивачем вимог ст.15, ст.17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» - оптова торгівля пальним або зберігання пального без наявності ліцензії.
Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшов висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач зареєстроване як юридична особа і знаходиться на обліку у відповідача.
22 жовтня 2021р. ГУ ДПС на підставі ст.ст. 19-1, 20, 85, і пп. 80.2.5, п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України прийнято наказ № 1797-п, яким вирішено провести фактичну перевірку ТОВ «Компанія Містдорбуд» за період діяльності з 01.01.2020р. по 03.11.2021р. з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального та контролю за дотриманням платником податків порядку здійснення обігу підакцизних товарів.
На підставі вказаного наказу видано направлення на перевірку від 22.10.2021р. № 2238 і № 2239, в якому є відомості про вручення копії наказу і направлення 28.10.2021р. уповноваженій особі позивача Костенку Олександру Олександровичу.
ГУ ДПС надіслало позивачу запит про надання інформації від 13.09.2021р. № 10937/05-99-09-06-14, в якому зазначено, що при проведенні аналізу обсягу придбання і реалізації товарів (послуг) за період січень-вересень 2021 року, відповідно до зареєстрованих податкових накладних, установлено факт отримання ТОВ «Компанія Містдорбуд» пального. Вказано, що позивач не є платником акцизного податку, ліцензія на зберігання (торгівлю) пальним відсутня.
Тому, керуючись пп. 16.1.5 і пп. 16.1.7 п. 16.1 ст. 16, пп. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3 ст. 73, пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, а також п. 14 Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1245, ГУ ДПС просив позивача надати в п'ятнадцятиденний термін з дня, наступного за днем отримання запиту, письмові пояснення та їх документальні підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою) з приводу наведених у запиті фактів.
Відповідно до наданого відповідачем рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вказаний запит було отримано позивачем 29 вересня 2021 року.
Листом від 02.11.2021р. № 89 позивач надав ГУ ДПС пояснення щодо його господарської діяльності. ТОВ «Компанія Містдорбуд» зазначило, що придбане пальне було використане для власних потреб при наданні послуг спецтехнікою і транспортних послуг, а передача пального від продавця відбувалася через заправку пального в бак авто по заправним відомостям або смарт картам.
До вказаного листа додано: - договір оренди обладнання № 1609-О від 16.09.2021; - копія договору поставки № 30/06-20м від 30.06.2020; - договір поставки партіями з використанням смарт карт № МК/К-000440 від 05.06.2020; - договір поставки № 39 від 06.05.2020; - договір № 1102/21/ЛД від 07.06.2021 купівлі-продажу нафтопродуктів та надання послуг; - договір № МС/К-000201 від 30.07.2021 поставки з використанням смарт карт.
Лист позивача від 02.11.2021р. № 89 зареєстрований в ГУ ДПС 3 листопада 2021 року за № 71258/6.
Відповідачем до суду надана копія запиту ГУ ДПС про надання документів від 28.10.2021р., яким, на підставі пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п. 85.2 і п. 85.8 ст. 85 Податкового кодексу України у ТОВ «Компанія Містдорбуд» витребувані зазначені в запиті документи.
У вказаному запиті вказано, що документи необхідно надати за період з 01.01.2020р. по дату закінчення перевірки, 02.11.2021р. позивач має забезпечити працівникам контролюючого органу доступ до оригіналів зазначених документів або надати їх копії.
Позивач отримав вказаний запит 28.10.2021р., про що мається відповідна відмітка на цьому запиті за підписом ОСОБА_1 . До суду також надана копія виданої позивачем ОСОБА_1 довіреності від 01.05.2021р..
3 листопада 2021 року відповідачем складений акт № 927/05-99-09-01/41916296 про відмову від надання документів на перевірку, перелік яких наведено в акті (технічні паспорти на обладнання, оборотно-сальдова відомість, журнал обліку використання пального, щомісячні акти інвентаризації пального, документи на списання пального тощо). Також є відмітка про відмову ОСОБА_1 від підпису.
За результатами проведеної Головним управлінням ДПС у Донецькій області фактичної перевірки складений акт № 13268/05/99/15/09/ НОМЕР_1 від 04.11.2021р., відповідно до якого встановлено порушення: 1) ч. 1 і. ч. 8 статті 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» в частині зберігання пального без відповідної ліцензії; 2) п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України в частині ненадання посадовим особам контролюючого органу до перевірки документів, пов'язаних з предметом перевірки.
В акті № 13268/05/99/15/09/ НОМЕР_1 від 04.11.2021р. зазначено, що в період з 28.10.2021р. по 03.11.2021р. проведено фактичну перевірку місця зберігання пального за адресою АДРЕСА_1 де фактично здійснює діяльність ТОВ «Компанія Містдорбуд» зі зберігання пального, виключно для потреб власного споживання.
Після початку перевірки уповноваженій особи підприємства Костенко О.О. який відповідно до довіреності від 01.05.2021р. ( чинна до 01.05.2022) надано право отримання будь яких документів від державної податкової служби було вручено письмовий запит від 28.10.2021р. про необхідність забезпечення працівників ГУ ДПС у Донецькій області оригіналів документів зазначених у запиті, або надання копій запитуваних документів до приміщення ГУ ДПС у Донецькій області у термін 02.11.2021р..
У зазначений термін ТОВ «Компанія Містдорбуд» не забезпечило доступу посадовим особам ГУ ДПС у Донецькій області до документів ( їх оригіналів) та не надало копій запитуваних документів до перевірки. Про ненадання до перевірки необхідних документів посадовими особами ГУ ДПС у Донецькій області було складено відповідний акт.
Також в акті перевірки № 13268/05/99/15/09/41916296 від 04.11.2021р. зазначено про здійснення зберігання пального (код УКТ ЗЕД 2710194300) за адресою Донецька область, Костянтинівський район, с-ще Червоне, вул. Осипенка буд.1-А у період з 01.05.2020р. по 06.09.2021р. на місці де фактично здійснює діяльність ТОВ «Компанія Містдорбуд» без отримання ліцензії.
Висновок відносно фактичного зберігання пального зроблено ГУ ДПС на підставі наступного.
В Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН) постачальником пального ТОВ «Термінал» код ЄДРПОУ 31366203 було зареєстровано 13 акцизних накладних у період з 01.05.2020р. по 07.09.2021р. (перелік наведено у додатку № 1 до акта перевірки) на реалізацію пального ТОВ «Компанія Містдорбуд» в яких код операції для складання в одному примірнику зазначено «3» та напрям використання « 0».
Викладене підтверджує, що акцизні накладні наведені у додатку №1 до акта на отримання пального в кількості 194 596,09 літрів (код УКТ ЗЕД 27101943) є достатніми документами які підтверджують не тільки реалізацію пального від постачальника через пересувний акцизний склад (графа акцизної накладної «З якого відвантажено пальне» містить номер пересувного акцизного складу) до ТОВ «Компанія Містдорбуд» та також чітко визначають місце на яке було реалізовано пальне з зазначенням адреси (графа акцизної накладної Адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання -неплатник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки(виписується в одному примірнику - код операції «З», напрям використання - «0») зазначена адреса Донецька обл., Костянтинівський p-н, с. Червоне, вул. Осипенка, 1-А). Ураховуючи зазначене в акцизних накладних вказаний напрям використання визначає спосіб саме реалізації на місце зберігання, який в цьому випадку виключає можливість реалізації пального у паливні баки транспортних засобів ТОВ «Компанія Містдорбуд» одразу після доставки пального з пересувного акцизного складу на місце зберігання.
Листом № 89 від 02.11.2021 року ( вх. ГУ ДПС у Донецькій області № 71528/6 від 05.11.2021 ТОВ «Компанія Містдорбуд» повідомила ГУ ДПС у Донецькій області (відповідь на запит від 27.09.2021р.), що передача пального від продавця до ТОВ «Компанія Містдорбуд» через заправку пального в бак авто по заправним відомостям або смарт картам, реалізація пального та зберігання за вказаний період (на запит січень - серпень 2021 року) не здійснювалась. Однак зазначене не відповідає фактичним обставинам (акцизними накладними наведеним у додатку № 1 до акта перевірки) та вимогам Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої Наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України 20.05.2008 №281/171/578/155. Відповідно до вимог пп. 10.3.2 п. 10.3 та пп. 10.3.4. п. 10.3 якої відпуск нафтопродуктів за відомостями та картками передбачається тільки з АЗС. Враховуючі вимоги пп. 5.4.3 п. 5.4 та п. 6.2. п. 6 Інструкції №281/171/578/155) під час отримання пального, яке надійшло автомобільним транспортом на місце зберігання пального, виключено можливість розливу пального у паливні баки автотранспортних засобів. Приймання нафтопродуктів на місці їх зберігання (яке не є АЗС) відповідно до вимог Інструкції №281/171/578/155 можливо тільки в стаціонарні резервуари.
Контролюючий орган зазначив, що наведеним підтверджується, що пальне отримане ТОВ «Компанія Містдорбуд» на місці за адресою Донецька область, Костянтинівський район, с-ще Червоне, вул. Осипенка буд.1-А до наливу його у паливні баки транспортних засобів спочатку зливалося, а потім здійснювався його розлив. Об'єми зберігання відповідають даним зазначеним в акцизних накладних, що додаються до акта фактичної перевірки ( графа Обсяг реалізованого пального) Обсяг зберігання пального не перевищував об'єм резервуару, який орендовано у ТОВ «ПРОМКОМПЛЕКТ». У період з 01.05.2020 по 06.09.2021 ліцензія на право зберігання пального у ТОВ «Компанія Містдорбуд» відсутня.
На підставі акта перевірки № 13268/05/99/15/09/41916296 від 04.11.2021р. відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.12.2021р. №00/15171/0901, яким, на підставі пп. 54.3.3. п. 54.3 ст. 54 і ч. 1 пп. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України до позивача застосовано штраф у розмірі 1020,00 грн за порушення п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України.
Також на підставі акта перевірки № 13268/05/99/15/09/41916296 від 04.11.2021р. відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.12.2021 № 00/15175/0901, яким, на підставі пп. 54.3.3. п. 54.3 ст. 54 і ст. 17 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» до позивача застосовано штраф у розмірі 500000,00 грн. за порушення ч. 1 і ч. 8 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Позивач надав до суду копію договору оренди обладнання № 1609-О від 16.09.2021р., який укладено між товариством з обмеженою відповідальністю «Промкомплект», як орендодавець, і ТОВ «Компанія Містдорбуд», як орендар, щодо строкового платного користування технологічного обладнання, а саме резервуар для зберігання пального, який розташований за адресою: Донецька область, Костянтинівський район, с. Червоне, вул. Осипенко, 1а.
Також надано копія акту приймання-передачі від 17.09.2021р. до вказаного договору щодо наведеного резервуару для зберігання пального.
Щодо вказаного резервуару також надано градуювальну таблицю, яка затверджена ДП «Донецькстандартметрологія» 26.11.2021р..
Крім того, позивач надав копії:
- договору поставки № 30/06-20м від 30.06.2020р., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю «Зовнішпромресурси», як постачальник, і ТОВ «Компанія Містдорбуд», як покупець, щодо постачання газу стисненого - метану. У п. 2.2 цього договору зазначено, що поставка товару здійснюється шляхом заправки автотранспортних засобів покупця на АГНКС постачальника;
- договору поставки партіями з використанням смарт карт № МК/К-000440 від 05.06.2020р., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю «Мотто Кард», як постачальник, і ТОВ «Компанія Містдорбуд», як покупець. У п. 3.1 цього договору зазначено, що передача покупцю нафтопродуктів (скрапленого газу) здійснюється шляхом заправки транспортних засобів покупця;
- договору поставки № 39 від 06.05.2020р., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю «Термінал», як постачальник, і ТОВ «Компанія Містдорбуд», як покупець, щодо постачання нафтопродуктів та газу зрідженого. У п. 3.2 цього договору зазначено, що заправка автотранспорту позивача робиться по відомості на АЗС постачальника, яка розташована за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 27;
- договору № 1102/21/ЛД від 07.06.2021р. купівлі-продажу нафтопродуктів та надання послуг, який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю «Параллель-М ЛТД», як продавець, і ТОВ «Компанія Містдорбуд», як покупець, щодо палива (бензини автомобільні паливо дизельне і газ) шляхом здійснення заправки автомобілів покупця по паливним карткам на АЗС продавця та його партнерів (п. 1.3 цього договору);
- договору № МС/К-000201 від 30.07.2021р. поставки з використанням смарт карт, який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю «Мотто Контракт», як постачальник, і ТОВ «Компанія Містдорбуд», як покупець. У п. 3.1 цього договору зазначено, що передача покупцю нафтопродуктів (скрапленого газу) здійснюється шляхом заправки транспортних засобів покупця.
У довідці від 31.01.2022р. № 13 ТОВ «Компанія Містдорбуд» наведені відомості про наявні в період з 01.01.2020р. по 03.11.2021р. транспортні засоби, зокрема вантажні транспортні засоби, легкові автомобілі, спеціальні транспортні засоби тощо.
Також позивачем надані копії поданих до контролюючого органу повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткування або через які провадиться діяльність (форма № 20-ОПП) від 03.06.2021р. (щодо 5 транспортних засобів), від 17.09.2021р. (щодо резервуару для зберігання пального), від 12.04.2021 (щодо 56 транспортних засобів), від 11.08.2021р. (щодо 3 транспортних засобів), від 17.09.2021р. (щодо насосу паливного).
Відповідач надав до суду роздруківки світлин із зображенням резервуару для зберігання пального і журналу з відомостями щодо пального (довільної форми без підписів уповноважених осіб).
Також відповідач надав до суду роздруківки:
- акцизної накладної від 31.01.2021р. № 535, особа, що реалізує пальне, - ТОВ «Термінал», особа - отримувач пального - ТОВ «Компанія Містдорбуд» щодо 236 кг важких дистилятів (газойлі), в якій відсутні відомості про склад або місце зберігання у позивача;
- акцизної накладної від 21.09.2021 № 946, особа, що реалізує пальне, - ТОВ «Термінал», особа - отримувач пального - ТОВ «Компанія Містдорбуд» щодо 3111 кг важких дистилятів (газойлі), в якій відсутні відомості про склад або місце зберігання у позивача;
Крім того, відповідач надав акцизні накладні, особа, що реалізує пальне, - ТОВ «Термінал», особа - отримувач пального - ТОВ «Компанія Містдорбуд», які зазначені в додатку 1 до акта перевірки № 13268/05/99/15/09/41916296 від 04.11.2021р..
Відповідно до наданого ГУ ДПС витягу щодо наявних у позивача ліцензій, ТОВ «Компанія Містдорбуд» отримало ліцензію №05140414202100213 на зберігання пального (виключно для потреб власного споживання або промислової переробки) з терміном дії з 20.09.2021р. до 20.09.2026р. (адреса зберігання Донецька область, Костянтинівський район, селище Червоне, вулиця Осипенка, буд. 1/А).
Наведені обставини сторонами не оспорюються.
Суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність застосування ГУ ДПС штрафу в розмірі 1020,00 грн. і відсутність підстав для скасування податкового повідомлення-рішення від 24.12.2021 року № 00/15171/0901.
Позивачем апеляційна скарга не подана, а тому апеляційний перегляд здійснюється відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України у межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача.
Податковим повідомлення-рішення від 24.12.2021р. № 00/15175/0901 на підставі пп. 54.3.3. п. 54.3 ст. 54 і ст. 17 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» до позивача застосовано штраф у розмірі 500000,00 грн. за порушення ч. 1 і ч. 8 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481/95-ВР ( далі Закон № 481/95-ВР) встановлена відповідальність у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500 000 гривень.
Згідно з ч. 8 ст. 15 Закону № 481/95-ВР суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
У відповідності до вимог ч. 16 ст. 15 Закону № 481/95-ВР суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.
За приписами ч. 39 ст. 15 Закону № 481/95-ВР для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до ч. 44 ст. 15 Закону № 481/95-ВР суб'єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб'єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.
Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії (ч. 45 ст. 15 Закону №481/95-ВР).
Згідно ч. 19 ст. 15 Закону № 481/95-ВР ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:
підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;
підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;
суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.
Суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують (ч. 21 ст. 15 Закону № 481/95-ВР).
За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 481/95-ВР:
зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;
місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
За визначенням, наведеним у пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, акцизний склад - це:
а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;
б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Не є акцизним складом:
а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;
б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;
в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;
г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;
ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.
Підпунктом 14.1.6-1 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.
Транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для:
а) переміщення в ньому митною територією України пального або спирту етилового, що реалізується (крім пального або спирту етилового, що переміщується митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним пп. «а» п. 2 ч. 2 ст. 91 91 Митного кодексу України);
б) зберігання в ньому пального або спирту етилового на митній території України;
в) ввезення пального або спирту етилового на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених ст. 229 цього Кодексу.
Транспортний засіб, в якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий, право власності на які належить декільком розпорядникам акцизного складу пересувного, є декількома акцизними складами пересувними, кількість яких дорівнює кількості власників пального або спирту етилового, що переміщується та/або зберігається в такому транспортному засобі.
Транспортний засіб, в якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий, право власності на які переходить від одного суб'єкта господарювання до іншого, вважається іншим акцизним складом пересувним.
Не є акцизним складом пересувним: транспортний засіб, що використовується суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу та платником акцизного податку, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки; паливний бак транспортного засобу.
Відповідно до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.
Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:
у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;
при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.
До власного споживання також відносяться операції із заправлення пальним за договорами підряду при одночасному виконанні таких умов:
а) замовники за договорами підряду не здійснюють реалізацію пального іншим особам, крім реалізації бензолу поза межами митної території України в митному режимі експорту;
б) заправлення здійснюється в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, які: призначені для виконання робіт на землях сільськогосподарського або лісового призначення, на землях, наданих гірничим підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, а також для виконання робіт з будівництва доріг; належать іншим особам; виконують роботи протягом строку дії договору підряду виключно на зазначених у цьому пункті землях, що перебувають у власності або користуванні замовника;
в) транспортні засоби, що здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, у паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або в паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, зазначені в пп. «б» цього підпункту, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу.
Згідно з пп. пп. 14.1.224, 14.1.224-1 п. 14.1 ст. 14 ПК України розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Розпорядник акцизного складу пересувного - суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який є власником пального або здійснює діяльність з виробництва спирту етилового та який з використанням транспортного засобу незалежно від того, кому належить такий транспортний засіб: реалізує або зберігає пальне або спирт етиловий; ввозить пальне на митну територію Україні, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених ст. 229 цього Кодексу.
При переході від одного суб'єкта господарювання до іншого права власності на пальне або спирт етиловий, що переміщується та/або зберігається у транспортному засобі, відбувається зміна розпорядника акцизного складу пересувного.
Не є розпорядником акцизного складу пересувного суб'єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального або спирту етилового.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, висновок відповідача про порушення позивачем вимог ч. ч. 1, 8 ст. 15 Закону № 481/95-ВР, відображений в акті фактичної перевірки, ґрунтуються виключно на аналізі інформації, наведеної в акцизних накладних.
Під час проведення фактичної перевірки посадові особи відповідача не встановили сам факт зберігання позивачем пального, його кількість, місце та спосіб зберігання, не проводили інвентаризацію пального в місці зберігання, не знімали залишки товарно-матеріальних цінностей, не проводили відбір зразків тощо, про що свідчать акт фактичної перевірки.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що встановлення лише факту постачання пального недостатньо для висновку про наявність в діях позивача складу правопорушення, відповідальність за яке передбачена абз. 9 ч. 7 ст. 17 Закону № 481/95-ВР.
Сама по собі наявність у позивача обладнання і ємностей, придатних для зберігання пального, також не свідчить про вчинення ним правопорушення, відповідальність за яке передбачена абз. 9 ч. 7 ст. 17 Закону № 481/95-ВР. До того ж в акті фактичної перевірки, на підставі якого винесене оскаржуване податкове-повідомлення рішення, про цю обставину посадові особи контролюючого органу не зазначали.
Акцизні накладні, на які міститься посилання в акті фактичної перевірки, є одним із доказів, що підтверджує факт придбання позивачем палива, однак вони не можуть слугувати доказом зберігання товариством пального без наявності ліцензії.
У спірних правовідносинах суть фактичної перевірки полягає у безпосередньому встановленні працівниками контролюючого органу (підтвердження або спростування обставин) саме факту здійснення суб'єктом господарювання діяльності зі зберігання пального, а не його придбання, колегія суддів вважає, що невстановлення під час фактичної перевірки обставин здійснення позивачем діяльності зі зберігання пального, часу цієї діяльності та місця, у якому пальне зберігалося, унеможливлює визнання правомірним застосування штрафних санкцій за зберігання пального без наявності ліцензії.
Аналогічний висновок викладений Верховним судом у постанові Верховного Суду, які викладені в постанові від 15 червня 2022 року у справі № 260/3859/20.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що відповідач не довів належними та допустимими доказами факт порушення позивачем вимог ст.15 Закону № 481/95-ВР, а тому правомірно скасовано податкове повідомлення-рішення від 24.12.2021р. № 00/15175/0901.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Судом першої інстанції було відмовлено у відшкодуванні витрат позивача на професійну правничу допомогу, а тому доводи апеляційної скарги в цій частині колегією суддів не прийняті до уваги.
Апеляційний суд дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2022 року по справі №200/1876/22 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2022 року по справі №200/1876/22 - залишити без змін.
Постанова у повному обсязі складена 02 лютого 2023 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 02 лютого 2023 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
І.В. Сіваченко