02 лютого 2023 року Чернігів Справа № 620/15391/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.,
за участі секретаря Шукай К.П.
розглянувши у судовому засіданні заяву про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу за вислугою років за останньою штатною посадою на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданою ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» від 22.07.2021 №33/45-1544 станом на 19.11.2019 відповідно до ст.43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01.12.2019, а також виплатити різницю між розміром перерахованої пенсії з урахування розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою та вже виплачених щомісячних сум на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» від 22.07.2021 №33/45-1544, станом на 19.11.2019.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 позов задоволено частково. Зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 22.07.2021 №33/45-1544, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» станом на листопад 2019 року, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Головний державний виконавець 19.01.2023 звернувся із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду, де просить стягнути з відповідача на користь позивача доплату до пенсії у розмірі 174 473,69 грн, нараховану з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 22.07.2021 №33/45-1544.
Сторони в судове засідання не з'явилися. За приписами ст.378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Фіксування судового засідання технічними засобами, у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось.
Вирішуючи вказану заяву по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд зазначає, що поняття способів захисту прав, свобод та інтересів особи в адміністративному судочинстві охоплюється визначеним законом механізмом матеріально-правових засобів здійснення охорони цих прав, свобод та інтересів, що приводяться в дію за рішенням суду у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Стаття 378 КАС України містить не тільки механізм процесуальної процедури розгляду питань зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, а й підстави для розгляду цих підстав. Оскільки ці підстави є матеріально-правовими, то їх слід розглядати у сукупності з визначенням змісту способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві. Таким правовий висновок наведено в постанові Верховного Суду України від 13.01.2015 (справа №21-604а14).
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином позовна заява може містити як вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії, так і вимоги про стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю.
За правилами ч.1 та ч.2 ст.245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, та прийняти одне з рішень, визначених ч.2 цієї статті.
Ст.129-1 Конституції України встановлює, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 3 ст.378 КАС України констатовано, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Як зазначає заявник, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 на момент подання заяви залишається не виконане, що також підтверджується матеріалами виконавчого провадження ВП №69651648.
При цьому, як вбачається з матеріалів заяви, відповідачем 07.10.2022 на адресу державного виконавця надіслано лист, згідно якого, на виконання рішення суду від 23.12.2021 у справі №620/15391/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019. Доплата до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.08.2022 складає 174 473,69 грн.
Також вказано, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду занесено до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Оскільки згідно із ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, виплата буде здійснена при надходженні коштів із Державного бюджету України на ці витрати. Станом на 06.10.2022 профінансовані доплати пенсій на виконання рішень судів, що надійшли до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області по 10.11.2019 включно.
З наведеного слідує, що відсутні обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області виплата коштів по рішенням судів здійснюється у відповідності до Бюджетного законодавства в порядку черговості. Протилежне свідчило би про нехтування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області нормами чинного законодавства, що було би порушенням законодавства у бюджетній сфері та сприяло би дискримінації шляхом надання переваги однім особам над іншими.
Крім того, зміна способу і порядку виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 шляхом стягнення суми недоплаченої пенсії, буде фактичною зміною позиції суду щодо надання правової оцінку спірним правовідносинам, що було б порушенням з боку суду, оскільки змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Такі обставини вказують на безпідставність вимог заявника, а отже у задоволенні заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст.167, 245, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі №620/15391/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та відповідно до ст.294 КАСУ, може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Житняк