02 лютого 2023 року Чернігів Справа № 620/8012/22
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Поліщук Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Чернігівській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення від 19.10.2022 № 4423/25010705 в частині застосування штрафу у сумі 6800,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного Податкового повідомлення рішення (далі - ППР) є Протокол про адміністративне правопорушення від 06.09.2022 щодо продажу алкогольних напоїв в заборонений час, який стосується громадянки ОСОБА_2 . Проте, вказана особа не перебувала та не перебуває у трудових відносинах з позивачем. Зазначає, що в Протоколі відсутні посилання на наявність фіскального чека, що б підтверджував купівлю-продаж алкогольних напоїв в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у відділі, в якому позивач реалізовує свою продукцію.
У відзиві відповідач заперечує проти позовних вимог та просить у їх задоволенні відмовити, оскільки підставою для прийняття оскаржуваного ППР є Протокол про адміністративне правопорушення від 06.09.2022, а також Постанова адміністративної комісії при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради від 20.09.2022, відповідно до якої на ОСОБА_2 , продавця магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », накладено штраф за продаж алкогольних напоїв у заборонений час.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.11.2022 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
Ухвалою судді від 06.12.2022 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 має статус фізичної особи-підприємця, що підтверджується копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 09.08.2011 (а.с. 5).
Відповідно до копії Реєстраційного посвідчення від 30.09.2021 № 81227 позивач провадить господарську діяльність у сфері торгівлі, громадському харчуванні у відділі магазину «Олександрівський», що знаходиться за адресою: вул. Маресьєва, буд. 1-Б, м. Чернігів (а.с. 6).
Позивачу видано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, терміном дії з 15.12.2021 до 15.12.2022 (а.с. 10-11).
Копіями Трудових договорів від 05.05.2017 № 05/17/Р та № 05/17/К підтверджується факт перебування у трудових відносинах з ОСОБА_1 працівників (продавців) ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідно (а.с. 7, 8).
06.09.2022 інспектором ВП ЧРУП ГУНП в Чернігівській області складено Протокол про адміністративне правопорушення № 335732 (а.с. 9), відповідно до якого правопорушення полягало у тому, що 06.09.2022 о 11:07 год. громадянка ОСОБА_2 , будучи продавцем магазину «Олександрівський», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , продала горілку марки «Green Day», об'ємом 200 мл, кількість алкоголю 40 %, вартістю 56,00 грн у заборонений час, відповідно до розпорядження Чернігівської ОВА «Про внесення змін до розпорядження начальника Чернігівської обласної військової адміністрації від 27.05.2022 № 188 «Про реалізацію алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі» від 02.08.2022 № 297. Із змісту Протоколу вбачається, що ОСОБА_2 по суті вказаного порушення згодна, пояснила, що на час, коли продала алкогольний виріб була черга, а тому вона не звернула увагу на час.
Відповідно до Пояснень ОСОБА_5 , наданих на ім'я начальника ЧРУП ГУНП в Чернігівській області, вона 06.09.2022 об 11:07 год. в АДРЕСА_1 , в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » купила горілку марки «Green Day», об'ємом, кількість алкоголю 40 %, вартістю 56,00 грн у заборонений час. Зазначила, що про заборону продажу алкогольних напоїв до 12:00 год. знає. Чек в магазині їй не дали, оскільки до 12:00 год. при продажі алкогольних напоїв чеки не видають (а.с. 37).
20.09.2022 адміністративною комісією при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради прийнято Постанову № 38/84 про накладення на громадянку ОСОБА_2 штраф у розмірі 6800,00 грн (а.с. 38).
На підставі вказаних вище Протоколу та Постанови 19.10.2022 ГУ ДПС у Чернігівській області сформовано ППР № 4423/25010705 щодо застосування по відношенню до позивача штрафної санкції у розмірі 6800,00 грн (а.с. 4).
Вважаючи оскаржуване ППР протиправним, позивач звернулась до суду з позовом.
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правовідносини, що визначають основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481).
Положеннями абз. 13 частини першої статті 15 Закону № 481 визначено, що роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
Відповідно до норм статті 15-3 Закону № 481 сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.
Згідно з пунктом 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан. Зокрема, відповідно до Указу Президента від 07.11.2022 № 757/2022, затвердженого Законом України від 16.11.2022 № 2738-IX, строк його дії продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Згідно з пунктом 13 частини першої статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Пунктами 3, 4 Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 № 1457, визначено, що заборона торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан, запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням разом з військовою адміністрацією (у разі її утворення) з метою забезпечення громадської безпеки і порядку.
Наказом військового командування та військової адміністрації (у разі її утворення) визначається час введення та строк дії заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан.
27.05.2022 начальником Чернігівської обласної військової адміністрації прийнято розпорядження «Про реалізацію алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі» № 188, відповідно до пункту 1 якого зобов'язано заборонити з 28.05.2022 реалізацію алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі, на території Чернігівської області в закладах громадського харчування з 20:00 до 12:00 год., у закладах торгівлі з 16:00 до 12:00 год. протягом дії воєнного стану в Україні.
Частиною першою статті 16 Закону № 481 передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до пункту 19.1 статті 19 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу:
19-1.1.14. здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері;
19-1.1.16. здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є: 41.1.1. податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Частинами першою, другою, четвертою статті 17 Закону № 481 встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Відповідно до пункту 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
Пунктом 54.3 статті 54 ПК України обумовлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: 54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до пункту 80.2 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
80.2.1. у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів;
80.2.2. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.
Підсумовуючи зазначене, суд зауважує, що податковий орган є контролюючим органом, якому надано право застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення правил роздрібної торгівлі алкогольними виробами. Межі компетенції податкового органу полягають виключно у застосуванні фінансових санкцій, а не у встановленні правопорушення, покладеного в основу цього застосування. Розглядаючи нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, слід вказати на характер їх комплексного регулювання, оскільки виявлення порушень, передбачених Законом № 481 та Порядком № 790 здійснюється не виключно податковими органами, а й іншими органами (особами), а застосування санкцій за ці правопорушення здійснюється податковими органами відповідно до Податкового кодексу України в межах їх компетенції.
З огляду на наведені вище норми, накладення штрафу є наслідком порушення суб'єктом господарювання, зокрема, заборони продажу алкогольних напоїв у визначений час доби. При цьому, Закон № 481 не пов'язує відповідальність суб'єкта господарювання з тим, хто саме здійснив продаж алкогольного напою поза встановлений час (продавець, офіціант, бармен, реалізатор чи інший працівник господарської одиниці), достатнім є встановлення факту продажу алкогольного напою у заборонений час особою, яка перебуває у трудових відносинах із суб'єктом господарювання.
Судом встановлено, що 06.09.2022 інспектором ВП ЧРУП ГУНП в Чернігівській області складено Протокол про адміністративне правопорушення № 335732, вчинене громадянкою ОСОБА_2 , яка будучи продавцем магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , продала горілку марки «Green Day», об'ємом 200 мл, кількість алкоголю 40 %, вартістю 56,00 грн у заборонений час. 20.09.2022 адміністративною комісією при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради прийнято Постанову № 38/84 про накладення на неї штрафу у розмірі 6800,00 грн.
Водночас, із змісту Реєстраційного посвідчення від 30.09.2021 № 81227 вбачається, що позивач провадить господарську діяльність у сфері торгівлі у відділі магазину «Олександрівський», що знаходиться за адресою: вул. Маресьєва, буд. 1-Б, м. Чернігів. Копіями Трудових договорів від 05.05.2017 № 05/17/Р та № 05/17/К підтверджується факт перебування у трудових відносинах з ОСОБА_1 працівників (продавців) ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідно. Разом з тим, доказів перебування позивача у трудових відносинах із громадянкою ОСОБА_2 відповідачем до суду не надано.
Таким чином, має місце факт вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_2 - продаж алкогольних напоїв у заборонений час. Проте, самі по собі Протокол про адміністративне правопорушення від 06.09.2022 № 335732 та/або Постанова від 20.09.2022 № 38/84 про накладення штрафу на громадянку ОСОБА_2 не можуть бути достатніми та належними доказами для притягнення позивача до відповідальності за порушення вимог статті 15-3 Закону № 481 відповідно до частини 2 статті 17 цього ж Закону, шляхом застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу. Натомість відповідно норм статті 80 ПК України контролюючий орган з урахуванням обставини отримання матеріалів справи про адміністративне правопорушення (тобто, Протоколу, разом з поясненнями, Постанови) не був позбавлений можливості ініціювати проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 з метою встановлення факту допущення позивачем порушення вимог статті 15-3 № 481. Суд зауважує, що докази, які б свідчили про перебування громадянки ОСОБА_2 із позивачем у трудових відносинах та про продаж алкогольного напою саме у відділі магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в якому здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , відсутні.
Зазначене дає підстави вважати недоведеним склад правопорушення, передбаченого частиною другою статті 17 Закону № 481, інкримінованого позивачу.
Суд звертає увагу, що згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване ППР прийнято необґрунтовано, без з'ясування всіх необхідних обставин для встановлення факту вчинення податкового правопорушення, а тому, воно є неправомірним та підлягає скасуванню.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» (а.с. 13), яка передбачає, що від сплати судового збору звільняються, зокрема, особи з інвалідністю II групи, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення від 19.10.2022 № 4423/25010705 в частині застосування штрафу у сумі 6800,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, ЄДРПОУ: ВП 44094124.
Повний текст судового рішення складено 02 лютого 2023 року.
Суддя Л.О. Поліщук