Рішення від 02.02.2023 по справі 500/4755/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4755/22

02 лютого 2023 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи в приватному акціонерному товариству «Азовзагальмаш» з 01.07.2015 по 22.09.2020;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу період роботи в приватному акціонерному товариству «Азовзагальмаш» з 01.07.2015 по 22.09.2020 та здійснити з 31.03.2022 перерахунок та виплату пенсії за віком у урахуванням вказаного страхового стажу з виплатою заборгованості, яка утворилася з 31.03.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в липні 2022 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 057150010318 від 02.08.2022 позивачці з 31.03.2022 призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак при призначенні пенсії до страхового стажу позивачки не було зараховано усі періоди роботи, а саме період роботи з 01.07.2015 по 22.09.2020 в Приватному акціонерному товаристві «Азовзагальмаш», у зв'язку із тим, що у даних персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату страхових внесків.

Позивачка вважає бездіяльність відповідачів щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.07.2015 по 22.09.2020 протиправною, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою судді від 02.01.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та залучено відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в частині позовних вимог зобов'язального характеру.

13.08.2023 на адресу суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому в якому просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що за результатами розгляду документів доданих до заяви, до страхового стажу не враховано період роботи в Приватному акціонерному товаристві «Азовзагальмаш» з 01.07.2015 по 22.09.2020, оскільки у індивідуальних відомостях позивачки, що містяться у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків Приватним акціонерним товариством «Азовзагальмаш» за період з липня 2015 року по вересень 2020 року.

18.01.2023 на адресу суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому в якому просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на Постанову № 794 від 04.06.1998, про затвердження Положення “Про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування”, згідно якої страховий стаж з 01.01.1999 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Оскільки відсутні дані про сплату страхових внесків в Реєстрі застрахованих осіб Приватним акціонерним товариством «Азовзагальмаш» за період з липня 2015 року по вересень 2020 року, відтак немає підстав для врахування періоду з 01.07.2015 по 22.09.2020 до страхового стажу позивачки.

18.01.2023 на адресу суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому вказує, що з 31.03.2022 позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішення від 02.08.2022 №057150010318 про призначення пенсії приймалось спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за принципом екстериторіальності.

30 вересня 2022 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшла заява ОСОБА_1 , у якій вона просила надати документи із пенсійної справи та інформацію щодо причин не врахування до її страхового стажу періоду роботи з 2015 по 2020 рік в Приватному акціонерному товаристві «Азовзагальмаш».

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №3445-3629/К-02/8-1900/22 від 07.10.2022 надана інформація на заяву позивачки.

Представник відповідача вказує про недотримання позивачкою встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячного строку звернення до суду, оскільки позивачка просить здійснити перерахунок та виплату пенсії з 31.03.2022, однак позов пред'явлено до суду 29.12.2022. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області та отримує пенсію за віком.

В липні 2022 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії.

Заява позивачки про призначення пенсії за віком розглядалася за принципом екстериторіальності Головним управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 057150010318 від 02.08.2022 позивачці з 31.03.2022 призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак при призначенні пенсії до страхового стажу позивачки не було зараховано усі періоди роботи, а саме період роботи позивачки з 01.07.2015 по 22.09.2020 в Приватному акціонерному товаристві «Азовзагальмаш».

30 вересня 2022 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якій просила надати документи із пенсійної справи та інформацію щодо причин не врахування до її страхового стажу періоду роботи з 2015 по 2020 рік в Приватному акціонерному товаристві «Азовзагальмаш».

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №3445-3629/К-02/8-1900/22 від 07.10.2022 надана інформацію па заяву позивачки, у якій вказано, що до страхового стажу не враховано період роботи в Приватному акціонерному товаристві «Азовзагальмаш» з 01.07.2015 по 22.09.2020, оскільки у індивідуальних відомостях позивачки, що містяться у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків Приватним акціонерним товариством «Азовзагальмаш» за період з липня 2015 року по вересень 2020 року.

Не погодившись із такими діями відповідача позивачка звернулася до суду із даним позовом.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною третьою статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно із частиною третьою статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Відповідно до змісту статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

За змістом частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною четвертою статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Аналогічна норма передбачена постановою Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637).

Згідно з пунктом 3 Порядку №637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

Отже, основним документом, який підтверджує наявність у особи трудового стажу, є трудова книжка.

При цьому, чинним законодавством встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями про період роботи, що можуть міститися в інших документах, а також необхідність надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу лише у випадку, коли в трудовій книжці відсутні відповідні відомості.

Як вбачається із записів трудової книжки ОСОБА_1 позивачка у спірний період, який просить зарахувати до її страхового стажу, з 01.07.2015 по 22.09.2020 працювала в Приватному акціонерному товаристві «Азовзагальмаш».

Вказані записи засвідчені підписами посадових осіб та відбитками печаток.

Як вбачається із індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у спірний період позивачці заробітна плата нараховувалася.

Однак, вказаний період не зарахований до страхового стажу оскільки відсутня сплата страхових внесків до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Щодо наведеного суд зазначає, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, та вказані внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника таких внесків. Тому позивачка не може нести відповідальність у вигляді позбавлення на включення періоду роботи за який відсутні відомості про сплату страхових внесків до страхового стажу, оскільки згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідальність за їх несплату несе підприємство-страхувальник.

Вищенаведене узгоджується із правовою позицією висловленою Верховним Судом у постанові від 27.03.2018 в адміністративній справі №208/6680/16-а.

Тому, незарахування відповідачами страхового стажу, оскільки відсутня сплата страхових внесків до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування є безпідставним.

Відтак, з урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що відповідачі відмовляючи у зарахуванні спірного періоду до страхового стажу позивачки діяли не у межах та не у спосіб визначений чинним законодавством, а тому такі дії є протиправними.

При цьому суд не приймає до уваги доводи відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо пропущення позивачем строку звернення до суду, встановленого статтею 122 КАС України, та зазначає, що перерахунок розміру пенсії позивачці не проведений з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії, відтак право позивачки щодо перерахунку пенсії з 31.03.2022 (з дати призначення пенсії) є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ.

При цьому, інформацію щодо причин не врахування до її страхового стажу періоду роботи з 2015 по 2020 рік та підтверджуючі документи надано позивачу листом головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №3445-3629/К-02/8-1900/22 від 07.10.2022. У зв'язку з чим, строк звернення до суду позивачем не пропущений.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, з огляду на задоволення позову, на користь позивачки необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів судовий збір в розмірі 992,40 грн, сплачений згідно з квитанцією від 29.12.2022.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в приватному акціонерному товариству «Азовзагальмаш» з 01.07.2015 по 22.09.2020.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в приватному акціонерному товариству «Азовзагальмаш» з 01.07.2015 по 22.09.2020 та здійснити з 31.03.2022 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням вказаного страхового стажу, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 330,80 грн (триста тридцять три гривні вісімдесят копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 330,80 грн (триста тридцять три гривні вісімдесят копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 330,80 грн (триста тридцять три гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 02 лютого 2023 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідачі:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (місцезнаходження: вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159);

- Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місцезнаходження: вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, 29013 код ЄДРПОУ 21318350);

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ 14035769);

- Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місцезнаходження: вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область,29013, код ЄДРПОУ:21318350);

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ:14035769).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.