Рішення від 01.02.2023 по справі 480/7631/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2023 року Справа № 480/7631/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/7631/22 за позовом ОСОБА_1 до Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - відповідач, Комісія Сумської ОДА) у якій просить суд:

- визнати протиправною та скасувати рішення відповідача про відмову у видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії нового зразка, оформлене протоколом № 4 від 28.07.2022;

- зобов'язати відповідача встановити позивачу статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та видати відповідне посвідчення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 у період з 16.09.1986 по 12.12.1991 працював водієм у Сумському АТП-15955 та направлявся в зону відчуження у відрядження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Втім, документи які підтверджують відрядження, із зазначенням населеного пункту у зоні відчуження та кількістю відпрацьованих годин у цій зоні, не збереглися. У зв'язку з цим, рішенням Ковпаківського районного народного суду від 27.11.1992 по справі № 2-1809/92г було встановлено, що у період з 30.11.1986 по 30.12.1986 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З огляду на затвердження Кабінетом Міністрів України нового зразка посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у 2021 році позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА із заявою про заміну посвідчення. Втім у видачі посвідчення нового зразка було відмовлено, а згадана заява - повернута.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.06.2022 по справі № 480/13028/21 позовна заява ОСОБА_1 була частково задоволена, Департамент соціального захисту населення Сумської ОДА зобов'язано подати документи позивача відповідній комісії для розгляду питання встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видачі посвідчення.

Так, за результатами розгляду згаданого питання, 28.07.2022 Комісією Сумської ОДА прийнято рішення про відмову у видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивачу.

На переконання ОСОБА_1 , вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки документи, які надавались відповідачу, підтверджують безпосередню участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та свідчать про наявність у нього права на встановлення відповідного статусу.

Ухвалою суду від 21.11.2022, позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 480/7631/22, розгляд справи вирішено проводити у спрощеному позовному провадженні без повідомлення осіб, встановлені строки для подання заяв по суті справи.

Відповідач з позовними вимогами не погодився, у відзиві зазначив, що Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких особа набуває статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також, Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 551 від 11.07.2018 визначений перелік документів, які є підставою для видачі посвідчення.

Беручи до уваги відсутність передбачених згаданим Порядком документів у особовій справі ОСОБА_1 , Комісією Сумської ОДА було прийнято рішення про відмову у встановленні статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Крім того, відповідач зауважив на тому, що відповідно до роз'яснень Верховного Суду України № 63-99 від 07.06.1999, рішення суду про встановлення факту участі громадянина в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не може бути документом прямої дії, якщо відсутні інші документи.

За таких обставин, Комісія Сумської ОДА вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 27.09.2021 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради із заявою у якій просив видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

До вказаної заяви позивачем були додані: копії паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків, копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, копія рішення суду від 27.11.1992 та довідка АТП 15955 від 03.09.2021 № 210. Одночасно було зазначено про відсутність інших документів.

За результатами розгляду вказаної заяви, листом № 02.2/5620 від 28.10.2021 Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та повернення справи без винесення на розгляд Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Не погоджуючись з указаною відмовою, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, у якому просив визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації та зобов'язати Комісію з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи прийняти рішення та видати нове посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Так, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.06.2022 по справі № 480/13028/21 позовна заява ОСОБА_1 була задоволена частково, бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації щодо не подання на розгляд Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації особової справи позивача, визнана протиправною, відповідача зобов'язано надати особову справу позивача згаданій комісії для розгляду питання встановлення статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

На виконання зазначеного рішення суду, за результатами розгляду особової справи ОСОБА_1 , Комісією Сумської ОДА 28.07.2022 прийнято рішення про відмову у встановленні позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та видачі відповідного посвідчення, про що зазначено у протоколі № 4.

Як убачається зі змісту вказаного протоколу, підставою для відмови у встановленні статусу та видачі посвідчення, відповідач визначив відсутність довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, та вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Статтею 9 вказаного Закону передбачено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

За змістом статті 10 Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Згідно зі статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

На виконання статті 65 Закону, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, процедура видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульована Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 551 від 11.07.2018.

Згідно з пунктом 2 Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, іншими актами законодавства.

Пунктом 11 Порядку встановлено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження;

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження.

У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів. Рішення про відмову у видачі посвідчення може бути оскаржено у судовому порядку.

Отже, за змістом вказаних норм, особам які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, уповноважені органи видають посвідчення, які є підтвердженням відповідного статусу. Підставою для видачі таких посвідчень є один із документів, визначених Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян.

У цій справі судом установлено, що разом із заявою про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 позивач надав відповідачу копію рішення Ковпаківського районного народного суду м. Суми від 27.11.1992 по справі № 2-1809/92. За змістом вказаного рішення, ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 30.11.1986 по 30.12.1986 в населених пунктах Чорнобиль, Прип'ять, Буда, Глинка, Полесське, Вільга, Глинки, Горностайпіль, Іванкове, Піски.

Зі змісту протоколу № 4 від 28.07.2022 убачається, що єдиною підставою для відмови у встановленні статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, відповідач визначив відсутність довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами, зокрема, наказом чи розпорядженням про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи в зоні відчуження.

Суд зазначає, що Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 551 від 11.07.2018, підставою для видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС передбачає надання одного з таких документів: або довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, про яку зазначив відповідач в оскаржуваному рішенні, або довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження. Інших документів, як підстави для видачі згаданого посвідчення, Порядок не передбачає.

Разом з цим, вказаний Порядок є нормативно-правовим актом, який визначає лише процедуру видачі посвідчень особам, зокрема тим, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тобто, цей нормативно-правовий акт врегульовує алгоритм дій, зокрема при розгляді питання щодо видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і не визначає правила та умови реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я.

Нормативно-правовим актом, який врегульовує реалізацію конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Так, стаття 10 вказаного Закону, як умову отримання громадянином України статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначає факт безпосередньої участі такого громадянина у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Разом з цим, суд акцентує увагу на тому, що ні стаття 10 ні інші норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не містять будь-яких обмежень щодо документів якими згадана умова отримання громадянином України статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС буде підтверджена.

За таких обставин, на переконання суду, уповноважений орган при вирішенні питання щодо надання громадянину України статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не повинен обмежуватись формальним дослідженням лише тих документів, які вказані у Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 551 від 11.07.2018.

З метою дотримання гарантій встановлених Конституцією України та Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», уповноважений орган зобов'язаний досліджувати та надавати оцінку будь-яким документам, які свідчать про фактичну безпосередню участь особи у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

В той же час, розглядаючи питання щодо надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідач не досліджував рішення Ковпаківського районного народного суду м. Суми від 27.11.1992 по справі № 2-1809/92, не надав оцінку обставинам, зазначеним у цьому рішенні, а також не навів мотивів його неврахування.

За таких обставин, суд робить висновок, що оскаржуване рішення Комісії Сумської ОДА про відмову у видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не відповідає критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим є протиправним, а позовні вимоги про його скасування - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позовні вимоги про зобов'язання відповідача встановити позивачу статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та видати відповідне посвідчення, на переконання суду, задоволенню не підлягають, оскільки прийняття таких рішень є дискреційними повноваженнями Комісії Сумської ОДА, а адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність визначеним частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб'єкта владних повноважень в межах такої перевірки.

Разом з цим, з метою захисту прав та інтересів ОСОБА_1 про захист яких поданий позов, враховуючи приписи частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути особову справу позивача та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про відмову у видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії, оформлене протоколом № 4 від 28.07.2022.

Зобов'язати Комісію Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ( АДРЕСА_1 , код 03197871) повторно розглянути особову справу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та прийняти рішення за результатами її розгляду з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик