про витребування доказів
02 лютого 2023 року м. Рівне №460/52646/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши окреме процесуальне питання в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доРівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просила:
-визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_2 середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненнi, - період з 25.02.2019 по 16.12.2022, виходячи з середньомісячного грошового забезпечення за останні два календарнi мiсяцi служби, що передують мiсяцю звільнення з військової служби вiдповiдно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" вiд 08.02.1995 №100.
Ухвалою суду від 02.01.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.
26.01.2023 відповідачем через ВДЗ (канцелярію) суду подано клопотання про витребування доказів у позивача, а саме: послужного списку про проходження нею військової служби. Мотивоване вказане клопотання тим, що за інформацією наявною у сторони відповідача, ОСОБА_1 не звільнялася Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з військової служби та продовжує її проходити, однак у відповідача відповідні письмові докази відсутні.
Розглянувши подане клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Суд зазначає, що одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі. Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Принцип офіційності реалізований, зокрема, у ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), згідно з якою суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ч.4 ст.77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Частиною 3 статті 80 КАС України передбачено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно з ч. 6-8 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
З долученого позивачем до матеріалів справи витягу з наказу військового комісара Здолбунівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) від 25.02.2019 №26 судом встановлено, що позивач 25.02.2019 виключена з списків особового складу районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та всіх видів забезпечення, а також те, що позивач 25.02.2019 справи здала і вибула до нового місця служби в м.Рівне.
Предметом судового розгляду в даній справі є можливість нарахування та виплати відповідачем ОСОБА_2 середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні.
Враховуючи встановлені обставини, з метою вжиття заходів, необхідних для з'ясування всіх обставин справи та повного, всебічного й об'єктивного вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необхідність витребування додаткових доказів у справі.
Керуючись ст.80, 241, 248, 256 КАС України, суд
Клопотання відповідача про витребування доказів у справі задовольнити.
Витребувати у ОСОБА_1 в строк протягом 10 днів з дати отримання даної ухвали суду:
-належним чином засвідчену копію послужного списку про проходження нею військової служби та докази на підтвердження її звільнення з військової служби.
Витребувані докази надіслати поштою на адресу Рівненського окружного адміністративного суду (вул. 16 Липня, 87, м. Рівне, 33028; inbox@adm.rv.court.gov.ua) або безпосередньо подати до канцелярії суду.
Попередити особу, на яку покладено обов'язок надати витребувані докази, про те, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд, відповідно до ст.149 КАС України, може застосувати заходи процесуального примусу шляхом постановлення ухвали про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя С.А. Борискін