01 лютого 2023 року м. Рівне№460/2101/23
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду О.Р. Гресько після одержання позовної заяви
ОСОБА_1
доВійськової частини НОМЕР_1
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправними дії командира протитанкового дивізіону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 про відання наказу від 14.12.2022 стосовно направлення позивача військовим службовим автомобілем на заготівлю дров цивільним особам;
скасувати наказ від 14.12.2022 командира протитанкового дивізіону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 про направлення позивача військовим службовим автомобілем на заготівлю дров цивільним особам;
визнати протиправними дії командира взводу радіоелектронної боротьби протитанкового дивізіону військової частини НОМЕР_1 лейтенанта ОСОБА_3 про відання позивачу наказу від 14.12.2022 стосовно направлення його військовим службовим автомобілем на заготівлю дров цивільним особам;
скасувати наказ від 14.12.2022 командира взводу радіоелектронної боротьби протитанкового дивізіону військової частини НОМЕР_1 лейтенанта ОСОБА_3 про направлення позивача військовим службовим автомобілем на заготівлю дров цивільним особам.
Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Перевіривши зміст позовної заяви та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу.
Згідно з частиною четвертою статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як встановлено з матеріалів позову, позивачем визначено відповідачем Військову частину НОМЕР_1 , однак не визначено позовних вимог до неї.
Частиною четвертою статті 161 КАС України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач в позовній заяві покликається, зокрема на наказ від 14.12.2022 командира протитанкового дивізіону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 про направлення позивача військовим службовим автомобілем на заготівлю дров цивільним особам та наказ від 14.12.2022 командира взводу радіоелектронної боротьби протитанкового дивізіону військової частини НОМЕР_1 лейтенанта ОСОБА_3 про направлення позивача військовим службовим автомобілем на заготівлю дров цивільним особам.
Проте, в порушення вимог частини четвертої статті 161 КАС України, позивачем не надано суду вищевказаних наказів та не зазначено про причини не можливості їх подання.
Стосовно строків звернення до суду, суд зазначає наступне.
Статтею 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
З матеріалів позовної заяви встановлено, що позивач просить визнати протиправними дії вчиненні 14.12.2022 та скасувати накази від 14.12.2022. З позовною заявою позивач звернувся до суду 27.01.2023, тобто з пропуском місячного строку звернення до суду встановленого статтею 122 КАС України.
Позивач в позовній заяві позивач просить поновити строки звернення до суду. На обґрунтування клопотання позивач зазначає, що Верховний Суд у справі 500/1912/22 зазначив, що протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України у зв'язку із збройною агресією російської федерації, суворе застосування адміністративними судами процесуальних строків стосовно звернення до суду із позовними заявами, апеляційними і касаційними скаргами, іншими процесуальними документами може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України, статтею 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частинами першою та четвертою статті 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 № 389-VIII встановлено, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
У період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність (частина перша статті 10 Закону № 389-VIII).
Введення на території України воєнного стану не зупинило перебіг процесуальних строків звернення до суду з позовами. Питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.
Ураховуючи те, що останній день перебігу процесуального строку на звернення до суду з позовом у цій справі припав на період повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, ця обставина могла унеможливити дотримання такого строку позивачем за умови надання ним до суду належних доказів того, як саме введення воєнного стану обумовило пропуск строку на звернення до суду з позовом, та могла б бути визнаною поважною причиною для поновлення процесуального строку.
Однак відповідних доводів та доказів на їх підтвердження позивач до суду не надав.
Натомість позивач мав реальну можливість звернутися до суду в межах строків визначених статтею 122 КАС України.
Позивач міг реалізувати своє право на подання позовної заяви до суду шляхом надсилання документів засобами поштового зв'язку, на офіційну електронну адресу суду через особистий кабінет у системі "Електронний суд" або будь-якими іншими дистанційними засобами зв'язку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.12.2022 у справі №990/102/22, яка у відповідності до норм статті 242 КАС України враховується судом при виборі та застосуванні норм права до спірних правовідносин.
Також суд зазначає, що Рівненський окружний адміністративний суд не припиняв роботи у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, забезпечував усім особам, у тому числі й позивачу в цій справі, можливість реалізації права на судовий захист.
Таким чином, наведені вище позивачем обґрунтування не свідчать про те, що причини пропуску строку звернення до суду із цим позовом зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з введення на території України воєнного стану. Позивач не зазначив обставин, які б свідчили про відсутність у нього можливості подання до Рівненського окружного адміністративного суду цієї позовної заяви дистанційними засобами зв'язку у встановлений процесуальним законодавством строк, як і не надав доказів на підтвердження існування таких обставин.
Таким чином, зазначені позивачем у позовній заяві підстави пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовом, не можуть вважатися поважними.
Згідно з частинами першою та другою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
За приписами частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладені обставини, наявні підстави для залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для подання до суду: позовної заяви оформленої у відповідності до вимог статей 160, 161 КАС України; належним чином засвідчені копії спірних наказів від 14.12.2022 або зазначити про причини не можливості їх подання; заяви про поновлення строку звернення до суду з зазначенням інших підстав для поновлення строку та доказів на їх обґрунтування.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної зави протягом десяти днів з дня вручення (отримання) ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту першого частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Олег ГРЕСЬКО