01 лютого 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/7393/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Владислав 2016" про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом, -
Головне управління ДПС у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Владислав 2016" про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом, а саме просить:
- стягнути кошти з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Владислав 2016" (код ЄДРПОУ 41039605), відкритих у банках, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі податкового боргу з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 734,80 грн. на р/р UA528999980313060029000016001, отримувач ГУК у Полт.обл/м.Полтава/14060100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- стягнути кошти з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Владислав 2016" (код ЄДРПОУ 41039605), відкритих у банках, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі податкового боргу 250000,00 гривень з адміністративних штрафів та інших санкцій контроль за справлянням яких закріплено за контролюючим органом (ГУ ДПС у Полтавській області) на р/р UA739899980314030542000016708, отримувач ГУК у Полт.обл/Лубенська міська ТГ/21081103, код отримувача (ЄДРПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- стягнути кошти з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Владислав 2016" (код ЄДРПОУ 41039605), відкритих відкритих у банках, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі податкового боргу 250000,00 гривень з адміністративних штрафів та інших санкцій контроль за справлянням яких закріплено за контролюючим органом (ГУ ДПС у Полтавській області) на р/р UA228999980314030542000016656, отримувач ГУК у Полт.обл/Чорнухинська селищна ТГ/21081103, код отримувача (ЄДРПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за Товариством з обмеженою відповідальністю "Владислав 2016" обліковується заборгованість з адміністративних штрафів та інших санкцій контроль за справлянням яких закріплено за контролюючим органом (ГУ ДПС у Полтавській області) та податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 500734,80 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/7393/22, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи за участю представника Головного управління ДПС у Полтавській області, витребувано від позивача докази та встановлено строк для їх надання до суду.
Відповідач не скористався правом на надання відзиву на позовну заяву.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторони, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ТОВ "Владислав 2016" (ідентифікаційний код 41039605) 21.12.2016 взято на облік в Головне управління ДПС у Полтавській області.
08.09.2020 посадовою особою Головного управління ДПС у Полтавській області проведено камеральну перевірку даних системи електронного адміністрування ТОВ "Владислав 2016", за результатами якої складено акт перевірки №49254/16-31-54-04-10/41039605 від 08.09.2020 /а.с.21/, у якому зафіксовано несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно податкової декларації з ПДВ за травень 2020 №9141480261 від 21.06.2020 в сумі 7348,00 грн із затримкою в 21 календарних дні, чим порушено п.203.2 ст. 203 Податкового кодексу України.
15.10.2020 на підставі акта перевірки №49254/16-31-54-04-10/41039605 від 08.09.2020 ГУ ДПС у Полтавській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0001940415 від 15.10.2020, яким зафіксовано штрафні санкції за платежем податок на додану вартість у розмірі 734,80 грн / а.с.23/.
Вказане податкове повідомлення-рішення надіслане контролюючим органом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача та отримано відповідачем / а.с. 27/.
Також, судом встановлено, що 04.11.2019 року контролюючим органом проведено фактичну перевірку ТОВ "Владислав 2016", за результатами перевірки складено акт від 04.11.2019 №0517/16/РРО/41039605 на підставі якого винесено податкове-рішення форми "С" від 24.12.2019 №0005940505, яким до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 250000,00 грн /а.с.37/.
Також, 04.11.2019 за результатами перевірки складено акт від 04.11.2019 №0516/16/РРО/41039605 на підставі якого винесено податкове-рішення форми "С" від 24.12.2019 №0005950505, яким до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 250000,00 грн /а.с.26/.
Дані податкові повідомлення-рішення направлені Відповідачу рекомендованим листом про вручення, які отримані відповідачем /а.с. 27/.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень від 15.10.2020 №0001940415, від 24.12.2019 №0005940505 та від 24.12.2019 №0005950505 в адміністративному або судовому порядку та/або скасування цих податкових повідомлень-рішень до суду не надано.
Таким чином, за відповідачем рахується борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 734,80 грн та борг з адміністративних штрафів та інших санкцій, що складає 500000 грн, який на час розгляду справи залишається не сплаченим.
Враховуючи викладене, вивчивши матеріали позову та докази по справі, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд приходить до наступного.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
20.07.2018 ГУ ДПС у Полтавській області винесено податкову вимогу форми "Ю" №22160-17, яка була надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення та повернута поштовою організацією до контролюючого органу з відміткою "за закінченням терміну зберігання" 15.10.2018 /а.с.20/.
З огляду на наведені вище норми Податкового кодексу України податкова вимога ГУ ДПС у Полтавській області форми "Ю" №22160-17 від 20.07.2018 вважається врученою платнику податків ТОВ "Владислав 2016" у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення, а саме 15.10.2018.
Доказів оскарження та скасування податкової вимоги форми "Ю" №22160-17 від 20.07.2018 в адміністративному або судовому порядку до суду не надано.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з приписами пунктів 95.2, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право звертатись до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Щодо стягнення податкового боргу з адміністративних штрафів та інших санкцій, суд зазначає наступне.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України 481/95-BP від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (з наступними змінами та доповненнями) (далі Закон України №481/95-BP) .
Згідно з вимогами частини 14 статті 15 Закону України № 481/95-BP, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно зі статтею 1 Закону України №481/95-BP ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (пункт 2.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України від 24 жовтня 2014 року №213).
Частиною 1 ст. 17 Закону України №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до частини 2 статті 17 вищевказаного Закону України № 481/95-BP до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії 250000 гривень.
Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Згідно з частиною п'ятою статті 17 Закону України №481/95-BP у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі пальним, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Відповідно до підпункту 19-1.1.14 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері.
Згідно п. 20.1.19 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Таким чином, оскільки податкові повідомлення-рішення у встановленому порядку не скасовані, відповідач добровільно борг не сплатив, тому суд робить висновок, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 139 КАС України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Полтавській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44057192, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Владислав 2016" (ідентифікаційний код 41039605, вул. Кононівська, буд.152, м. Лубни, Полтавська область, 37500) про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом задовольнити.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Владислав 2016" кошти за податковим боргом з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 734,80 гривень (сімсот тридцять чотири гривні вісімдесят копійок) на розрахунковий рахунок UА528999980313060029000016001, Казначейство України (ЕАП), отримувач ГУК у Полт.обл/м.Полтава/14060100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Владислав 2016" кошти у розмірі податкового боргу 250000,00 гривень (двісті п'ятдесят тисяч гривень) з адміністративних штрафів та інших санкцій контроль за справлянням яких закріплено за контролюючим органом (ГУ ДПС у Полтавській області) на р/р/73989998031403042000016708, отримувач ГУК у Полт.обл/Лубенська міська ТГ/21081103, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Владислав 2016" кошти у розмірі податкового боргу 250000,00 гривень (двісті п'ятдесят тисяч гривень) з адміністративних штрафів та інших санкцій контроль за справлянням яких закріплено за контролюючим органом (ГУ ДПС у Полтавській області) на р/р/22899998031403054200001656, отримувач ГУК у Полт.обл/Чорнухинська селищна ТГ/21081103, код отримувача (ЄРДПОУ) 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя С.С. Бойко