Справа № 420/9349/22
02 лютого 2023 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 31.05.2022 року №401 «Про застосування дисциплінарного стягнення» в частині застосування до інспектора режимно-секретного сектору слідчого управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції, а також наказу №497 о/с від 22.06.2022 року про звільнення капітана поліції ОСОБА_1 , поновлення позивача на посаді старшого інспектора режимно-секретного сектору слідчого управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області або на іншій рівнозначній посаді, визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачу передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу передбачену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно за період із 24.02.2022 року по 22.06.2022 року, зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення за травень 2022 року та з 01 по 22 червня 2022 рок з урахуванням всіх складових, передбачених п. 3 Розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року №260.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Ухвалою від 30.08.2022 року суд перейшов до розгляду цієї справи в порядку загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою від 12.10.2022 року судом прийнято до розгляду уточнену позовну заяву, в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 10.05.2022 року №185 «Про припинення виплати грошового забезпечення поліцейським» в частині припинення виплати грошового забезпечення з 10.05.2022 року старшому інспектору режимно-секретного сектору слідчого управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області капітану поліції Нікітіній Олені Степанівні, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення поліцейського за період із 10.05.2022 року по 22.09.2022 року з урахуванням всіх складових, передбачених п. 3 Розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року №260, визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу передбачену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно за період із 24.02.2022 року по 22.09.2022 року.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Уточнена позовна заява обґрунтована позивачем тим, що наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 20.09.2022 року № 633 скасовано пункт 1 наказу від 31.05.2022 року № 401 в частині звільнення зі служби в поліції старшого інспектора режимно-секретного сектору слідчого управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області Нікітіної Олени Степанівни. Таким чином було фактично скасоване дисциплінарне стягнення, яке було накладене на неї зазначеним наказом, оскільки інших дисциплінарних стягнень на неї не накладалось. Крім цього, наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 21.09.2022 року № 797 о/с скасовано наказ ГУНП в Херсонській області № 494 о/с щодо звільнення зі служби в поліції у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції капітана поліції ОСОБА_1 та поновлено її на посаді старшого інспектора режимно-секретного сектору слідчого управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області з 22 червня 2022 року. Таким чином, сторони в добровільному порядку шляхом досудового врегулювання спору узгодили спірні питання відносно позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування зазначених наказів Головного управління Національної поліції в Херсонській області та поновлення позивача на посаді. З урахуванням того, що наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 21.09.2022 року № 797 позивача поновлено на посаді з 22.06.2022 року, тобто з дня звільнення зі служби в поліції, то таким чином усунуто період вимушеного прогулу позивача, що покладає на відповідача обов'язок по виплаті грошового утримання внаслідок фактично безперервного перебування позивача на службі в поліції. На теперішній час між сторонами залишились лише спірні відносини в частині виплати грошового забезпечення за період з 10 травня 2022 року по 22.09.2022 року, оскільки на день подання цієї заяви за вказаний період позивачу грошове утримання не виплачене, а також щодо виплати додаткової винагороді в розмірі 30 000 грн. щомісячно у відповідності з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 за період із 24.02.2022 року по 22.09.2022 року, яка також не сплачена, а в порядку досудового врегулювання спору між сторонами з цих питань згоди досягну то не було. Щодо виплати грошового забезпечення за період з 10 травня 2022 року по 22.09.2022 року позивач зазначає, що разом із відзивом на позов відповідач також надав копію наказу ГУНП в Херсонській області від 10.05.2022 року № 185 «Про припинення виплати грошового забезпечення поліцейським», згідно із яким ОСОБА_1 припинено виплату грошового забезпечення з 10.05.2022 року. Так, пунктом 8 розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року № 260 передбачено, що за час відсутності поліцейського на службі без поважних причин грошове забезпечення не виплачується. Підставою припинення виплати грошового забезпечення поліцейському є наказ керівника (начальника) органу поліції, у якому вказується, за який період припиняється виплата грошового забезпечення. При цьому зазначений порядок не містить переліку причин, які слід визнавати поважними для відсутності поліцейського на службі. Крім цього, відсутнє належне тлумачення терміну «перебування на службі» територією виконання службових обов'язків поліцейського є увесь його адміністративний район, а не конкретне місто, вулиця чи поштова адреса. З огляду на характер та зміст служби поліцейського, останній виконує обов'язки на усій території України, а не виключно в конкретно окресленому місці чи кабінеті. Однією із підставою для позову є те, що відсутній належним чином оформлений та доведений до відома позивача наказ чи організаційно-розпорядчий документ керівництва (прямого чи безпосереднього начальника), який би визначав адресу робочого місця позивач та обов'язок працювати і знаходитися тільки за цією адресою а найголовніше - порядок потрапляння (шлях, маршрут, спосіб, транспорт тощо) до цього місця, а також механізми і джерела фінансування цього шляху. Крім того, наказ Національної поліції України від 07.04.2022 року № 239 «Про деякі питання проходження служби поліцейськими у період воєнного стану» до відома позивача не доводився та не розповсюджувався публічно, а став відомим лише при ознайомленні із текстом відзиву, і не є предметом спору, проте цікавим для аналізу є абзац 2 пункту 1 цього наказу, який містить фразу «поліцейським, для яких проїзд у місце несення служби є неможливим у зв'язку з об'єктивними причинами (тимчасова окупація, повне зупинення транспортного сполучення)». Тобто, по суті сам нормативно-правовий акт відповідача визначає тимчасову окупацію та відсутність транспортного сполучення об'єктивними причинами, тобто такими, що не залежать від волі особи та по суті таки причини слід вважати поважними. Окремо позивач також зазначає, що на 10.05.2022 року був відсутній будь-який висновок службового розслідування (з огляду на додані до відзиву документи воно на той момент навіть і не було розпочато), а фактичною підставою для прийняття наказу від 10.05.2022 року № 185 «Про припинення виплати грошового забезпечення поліцейським» були лише складені працівниками кадрового апарату акти про відсутність на службі від 07.05.2022 року та від 10.05.2022 року (складений після 18.00), оскільки в ньому зафіксовано обставини, які існували на 18.00 годину того дня, тобто на момент закінчення робочого дня, при тому, що наказ від 10.05.2022 року № 185 видався в робочий час, тобто ймовірно до складання акту про відсутність працівників на службі від 10.05.2022 року. Сам основний предмет і підстави позову містять фактичні дані про факт відсутності позивача в місці тимчасової дислокації ГУНП в Херсонській області внаслідок безумовно поважних причин, які абсолютно не залежали від волі позивача. Таким чином, період із 10.05.2022 року до 22.09.2022 року (момент поновлення позивача на посаді), не є вимушеним прогулом внаслідок поновлення позивача на посаді із 22.06.2022 року, проте грошове забезпечення за цей час не нараховане і не виплачене, що є порушенням прав та інтересів позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що відповідно до ч. 1, 2 ст. 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджені наказом МВС України №260 від 06.04.2016 року, визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських. Пунктом 8 розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року № 260 передбачено, що за час відсутності поліцейського на службі без поважних причин грошове забезпечення не виплачується. Підставою припинення виплати грошового забезпечення поліцейському є наказ керівника (начальника) органу поліції, у якому вказується, за який період припиняється виплата грошового забезпечення. 07.05.2022 року заступником начальника ГУНП в Херсонській області Бакланом О. отримано рапорт від заступника начальника Вербицького М. про те, що зокрема ОСОБА_1 була ознайомлена з вимогою прибути до місця дислокації ГУНП в Херсонській області або до інших безпечних місць на підконтрольні території, станом на 07.05.2022 року остання перебуває на окупованій території. На підставі викладеного, ініційовано проведення службового розслідування зокрема відносно ОСОБА_1 за фактом не виїзду з непідконтрольної території та вирішення питання щодо припинення грошових виплат. На підставі отриманої інформації, заступником начальника ГУНП в Херсонській області Бакланом О.А.10.05.2022 року подано начальнику ГУНП в Херсонській області Королю І.В. доповідну записку, про те, що станом на 07.05.2022 року відсутні на службі без поважних причин поліцейські підрозділів ГУНП в Херсонській області, які згідно з наказом ГУНП № 87 не прибули (евакуювалися) до місця передислокації Головного управління або до безпечних районів, зокрема старший інспектор режимно-cекретного сектору слідчого управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області капітан поліції ОСОБА_1 . Факт відсутності на робочому місті позивача зафіксовано в акті від 07.05.2022 та 10.05.2022. Враховуючи рапорти керівників підрозділів (служб) та територіальних (відокремлених) підрозділів поліції ГУНП, ініційовано призначення проведення службового розслідування за фактом відсутності на службі без поважних причин поліцейських та, у відповідності до п. 8 розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року №260, ініційовано припинення їм виплати грошового забезпечення. Наказом ГУНП в Херсонській області від 10.05.2022 року № 185 «Про припинення виплати грошового забезпечення поліцейським» позивачу припинено виплату грошового забезпечення з 10.05.2022 року. Зазначений порядок не містить переліку причин, які слід визнавати поважними для відсутності поліцейського на службі. Наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 20.09.2022 року № 633 скасовано пункт 1 наказу від 31.05.2022 року № 401 в частині звільнення зі служби позивача. Наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 21.09.2022 року № 797 о/с скасовано наказ ГУНП в Херсонській області № 494 о/с щодо звільнення позивача зі служби в поліції та її поновлено на посаді з 22 червня 2022 року. У зв'язку з тим, що наказ ГУНП від 24.02.2022 року №87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області в безпечний район», який їй доводився 24.02.2022 року ОСОБА_1 виконано 27.08.2022 року, а безперешкодна евакуації з м. Херсона була можлива впродовж 24.02.2022 року та 25.02.2022 року, виплати грошового забезпечення позивачці поновлено наказом ГУНП в Херсонській області від 26.09.2022 року №655 з 21.09.2022 року. На підставі викладеного відповідач вважає, що ГУНП в Херсонській області діяло в межах і у спосіб визначений Порядком №260, видавши наказ від 10.05.2022 року № 185 «Про припинення виплати грошового забезпечення поліцейським», зокрема ОСОБА_1 .
Щодо визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати позивачу передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 додаткової винагороді в розмірі 30000 грн. щомісячно та зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу таку винагороду, відповідач зазначає, що в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому продовжено до 23.08.2022 року. Кабінетом Міністрів України затверджено постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» № 168 від 28 лютого 2022 року, пунктом 1 якої встановлено, що на період дії воєнного стану, в тому числі, поліцейським, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Наказом ГУНП в Херсонській області від 24.02.2022 року № 87 з 06.00 години 24.02.2022 року введено в дію План евакуації (передислокації) ГУНП в Херсонській області та його територіальних підрозділів в безпечний район та визначено основним місцем евакуації Миколаївську область. Додатковими місцями евакуації визначено Кіровоградську, Чернівецьку та Івано-Франківську області. Наказом Національної поліції України від 10.03.2022 року №190 «Про деякі питання проходження служби окремій категорії поліцейських на період дії воєнного стану» поліцейським, які перебувають поза місцем несення служби, кріт тих, що виконують службові завдання, наказано протягом однієї доби прибути до найближчого органу поліції для реєстрації та поставлення на облік. Поліцейським, які не підпадають під перелік осіб, визначених пунктом першим наказу, зобов'язано невідкладно прибути до органу поліції за місцем несення служби. В подальшому наказом Національної поліції України № 239 від 07.04.2022 року «Про деякі питання проходження служби окремій категорії поліцейських на період дії воєнного стану» визнано таким, що втратив чинність наказ НПУ №190 від 10.03.2022 року, та зобов'язано поліцейських, зокрема ГУНП в Херсонській області після прибуття до відповідного регіону прибути до найближчого органу поліції для реєстрації та постановки на облік, такі поліцейські зобов'язані стати на облік до територіальних органів поліції за місцем свого перебування (евакуації) та продовжити виконання поставлених керівництвом завдань та своїх обов'язків. Поліцейських, категорія яких не віднесена до пункту першого наказу, зобов'язано прибути за місцем несення служби 11.04.2022 року. Таким чином, поліцейським ГУНП в Херсонській області, які знаходяться з 25.02.2022 року у визначених наказом ГУНП від 24.02.2022 №87 місцях дислокації чи перебуваючи в на обліку та в підпорядкуванні територіальних органів поліції на підставі наказів НПУ від 10.03.2022 року №190 та від 07.04.2022 року №239, несуть службу, виконують службові обов'язки, беруть участь у заходах із національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на час дії воєнного стану в Україні наказами ГУНП в Херсонській області встановлено виплату додаткової винагороди. Згідно довідки УКЗ ГУНП від 07.10.2022 року ОСОБА_1 прибула до місць дислокації ГУНП в Херсонській області 27.08.2022 року та подала начальнику ГУНП в Херсонській області звернення з проханням скасувати дисциплінарне стягнення накладене наказом ГУНП в Херсонській області від 31.05.2022 року №401 в частині звільнення її з поліції. У зверненні ОСОБА_1 зазначено про те, що станом на 27.08.2022 року нею наказ ГУНП від 24.02.2022 року №87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області в безпечний район виконано. Вона пройшла перевірки УВБ, УГІ, УКЗ ГУНП в тому числі із застосуванням поліграфу та має намір та бажання продовжити службу в поліції, брати участь у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану. Наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 20.09.2022 року № 633 скасовано пункт 1 наказу від 31.05.2022 року № 401 в частині звільнення зі служби в поліції позивача. Наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 21.09.2022 року № 797 о/с скасовано наказ ГУНП в Херсонській області № 494 о/с щодо звільнення зі служби в поліції у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції позивача з 22 червня 2022 року. У зв'язку з тим, що наказ ГУНП від 24.02.2022 року №87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області в безпечний район», який їй доводився 24.02.2022 року ОСОБА_1 виконано 27.08.2022 року, а можливість безперешкодної евакуації з м. Херсона була можлива впродовж 24.02.2022 року та 25.02.2022 року, виплати грошового забезпечення позивачу поновлено наказом ГУНП в Херсонській області від 26.09.2022 року №655 з 21.09.2022 року. Доказів несення служби, здійснення функцій (обов'язків) поліцейського на окупованій території ОСОБА_1 суду не надано, відсутня така інформація і у ГУНП в Херсонській області. Крім того, 23.03.2022 року Головою Національної поліції України затверджено «Порядок документального підтвердження (в умовах воєнного стану) безпосередньої участі поліцейських у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, а також підтвердження проведення перебування поліцейських в районах проведення зазначених заходів», додаток до Методичних рекомендацій. Відповідно до вказаного Порядку: Для документального підтвердження безпосередньої участі поліцейських Національної поліції України у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, а також для підтвердження перебування поліцейських в районах проведення зазначених заходів можуть використовуватися такі документи (підписані або затверджені керівником органу, підрозділу): наказ; доручення; стройова записка; список особового складу, який залучався до виконання завдань; рапорт, доповідна записка начальника органу, підрозділу Національної поліції України про участь кожного поліцейського (у тому числі з числа оперативно підпорядкованого складу) у виконанні завдань; розрахунок; книга нарядів. Зазначені документи відносно ОСОБА_1 не видавалися та відсутні в ГУНП в Херсонській області. Згідно п.2 розділу І «Методичних рекомендацій щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану», передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», додаткова винагорода є окремим тимчасовим видом грошового забезпечення поліцейських, який виплачується на період дії воєнного стану, за період проходження ними служби, зокрема тим, які виконують службові обов'язки за штатними посадами або на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами або на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами та тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії згідно з умовами, передбаченими розділами 2-5 Методичних рекомендацій. Виплата винагород здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби поліцейського де він призначений на штатну посаду на підставі наказів такого органу, установи. Видання наказу здійснюється щомісяця не пізніше 28 числа (до завершення воєнного стану). Накази про встановлення винагороди поліцейським, які тимчасово зареєстровані та стали на облік згідно з вимогами наказу Національної поліції України від 10 березня 2022 року № 190 «Про деякі питання проходження служби поліцейськими на період дії воєнного стану» чи стосовно яких була відсутня інформація для встановлення винагороди, можуть бути видані після отримання необхідних даних, інформації тощо. Додаткова винагорода виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі органу. Поліцейським, на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами або які тимчасово зареєстровані та стали на облік згідно з вимогами наказу Національної поліції України від 10 березня 2022 року №190 «Про деякі питання проходження служби поліцейськими на період дії воєнного стану», виплата винагороди можлива (з дня виконання обов'язків) за окремим рішенням керівника органу, установи за місцем призначення на штатну посаду поліцейського за умови здійснення реєстрації (постановки на облік за місцем тимчасового перебування) та виконання службових обов'язків, визначених керівником органу, у якому поліцейського було поставлено на облік, що підтверджено цим керівником письмово. Відповідно до п.п.1,2,3 розд. 2 Методичних рекомендацій: Додаткова винагорода встановлюється пропорційно та виплачується поліцейським за календарний період проходження служби в розрахунковому місячному періоді з урахуванням умов щодо періодів, які не враховуються до періоду, за який може бути встановлена винагорода згідно з розділом IV цих Методичних рекомендацій. Додаткова винагорода встановлюється, ураховуючи кількість календарних днів проходження служби, крім періодів, зазначених у пункті 1 розділу IV цих Методичних рекомендацій. Для оформлення наказу про встановлення додаткової винагороди керівниками структурних або відокремлених підрозділів органу (установи) поліції подаються списки поліцейських з пропорційно обрахованим розміром винагороди, що пропонується до встановлення. Відповідно до п.3 розд.4 Методичних рекомендацій: Поліцейським, на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами або які тимчасово зареєстровані та стали на облік виплата винагороди можлива (з дня виконання обов'язків) за окремим рішенням керівника органу, установи за місцем призначення на штатну посаду поліцейського за умови здійснення реєстрації (постановки на облік за місцем тимчасового перебування) та виконання службових обов'язків, визначених керівником органу, у якому поліцейського було поставлено на облік, що підтверджено цим керівником письмово. Виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Накази відносно ОСОБА_1 про виплату їй додаткової винагороди не видавалися. ОСОБА_1 на день видання наказів про виплату додаткової винагороди починаючи з 24.02.2022 по 21.09.2022 не несла службу в поліції виконуючи службові обов'язки за штатною посадою, не брала безпосередню участь у бойових діях, не забезпечувала здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, була відсутня за місцем дислокації (знаходження евакуації) ГУНП в Херсонській області, а також не перебувала на обліку в інших територіальних органах Національної поліції України.
З 22.09.2022 року ОСОБА_1 визначено місце несення служби за місцем дислокації ГУНП в Херсонській області. Враховуючи положення Закону України «Про Національну поліцію», постанову КМУ про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 та Методичні рекомендацій щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 відсутні правові підстави для нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди за період з 24.02.2022 року по 21.09.2022 року.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 проходить службу в Національній поліції.
З інформаційної довідки начальника ГУНП в Херсонській області Король І.В. від 28.07.2022 року №2631/01/25-2022 вбачається, що 14.02.2022 року відповідно наказу Голови Національної поліції України №124 особовий склад ГУНП в Херсонській області був переведений на посилений варіант службової діяльності (аркуш справи 172).
24.02.2022 року близько 05:00 год. з боку РФ через територію тимчасово окупованого півострова Крим, розпочалося військове вторгнення на територію Херсонської області. Полковником поліції ОСОБА_2 через чергового ГУНП в Херсонській області було надано наказ «Бойова тривога» службам, органам та підрозділам ГУНП і міжрегіональним територіальним підрозділам НПУ з місцем дислокації в м. Херсон. Також, було надано вказівку розпочати заходи по евакуації документації, зброї та матеріальних цінностей відповідно до встановленого порядку.
О 06:00 год. 24.02.2022 року у службовому кабінеті начальника ГУНП в Херсонській області полковника поліції ОСОБА_2 за участю заступників та керівників служб Головного управління було розгорнуто роботу оперативного штабу управління. У цей же час відповідно до наданого керівником ГУНП наказу особовий склад структурних підрозділів ГУНП в Херсонській області та окремих МТО по прибуттю за місцем дислокації адміністративної будівлі ГУНП в Херсонській області (м. Херсон, вул. Лютеранська, 4) у черговій частині главку отримали табельну та автоматичну зброю.
О 06:00 год. 24.02.2022 року було розпочато евакуацію до м. Херсон матеріальних цінностей та зброї.
О 07:00 год. 24.02.2022 року керівництвом ГУНП в Херсонській області було отримано підтверджену інформацію про завдання ракетних ударів окупаційними військами російської федерації по аеропорту міста Херсон та ряду військових частин.
О 07:47 год. 24.02.2022 року за вказівкою начальника ГУНП в Херсонській області введено в дію оперативний план «Фортеця» по охороні та обороні адміністративної будівлі ГУНП в Херсонській області, за адресою: м. Херсон, вул. Лютеранська, 4.
Близько 08:45 год. за результатами доповіді керівництву Національної поліції України начальником ГУНП в Херсонській області полковником поліції ОСОБА_2 про поточну ситуацію прийнято рішення про залучення максимальної кількості особового складу на забезпечення громадського порядку і безпеки шляхом авто та пішого патрулювання.
О 09:00 год. 24.02.2022 року проведено загальний збір особового складу ГУНП в Херсонській області, на якому поліцейським з числа осіб чоловічої статі надано вказівку заступати на охорону громадського порядку, особам жіночої статі, надано вказівку залишити місце дислокації та тимчасово залишатися за місцем проживання на зв'язку.
Після інформування керівництва Національної поліції України про поточну ситуацію полковником поліції ОСОБА_2 було прийнято рішення про евакуацію особового складу ГУНП в Херсонській області та його структурних підрозділів до м. Миколаїв.
Інформація була опублікована в групі «Інформування керівників ГУНП» у месенджері «Telegram», яка використовувалася для здійснення інформування керівників органів та підрозділів ГУНП в Херсонській області (на той час у вказаній групі перебувало 192 керівника різних рівнів). Об 11:28 год. 24.02.2022 року начальником УОАЗОР ГУНП полковником поліції ОСОБА_3 в зазначену групу надіслано наказ щодо необхідності евакуації, який отриманий від начальника ГУНП полковника поліції ОСОБА_2 та подальшу дублювання наказу про евакуацію особовому складу в бік м. Миколаєва. «Все 100% евакуація л/с!! В сторону Николаева», а о 11:42 год. підтверджено дану команду трьома знаками оклику «!!!».
Водночас, за погодженням із керівництвом Національної поліції України було призупинено евакуацію начальника ГУНП, його заступників, співробітників РПОП, РПСП «Херсон» та «КОРД», а також окремих співробітників відділу зв'язку, УОАЗОР, УПД, УОС, оскільки саме ці працівники поліції були забезпечені засобами індивідуального захисту - бронежилетами 4 класу.
О 15:42 год. 24.02.2022 року начальнику ГУНП ОСОБА_2 була зроблена доповідь про те, що 17 територіальних (відокремлених) підрозділів та ГУНП в Херсонській області евакуйовано до ГУНП в Миколаївській області.
За підписом начальника ГУНП в Херсонській області видано наказ від 24.02.2022 року №87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області у безпечний район», згідно якого з 06:00 год. 24.02.2022 у зв'язку із веденням активних дій на більшості території Херсонської області основним місцем евакуації ГУНП в Херсонській області визначено Миколаївську область, додатковими - Кіровоградську, Чернівецьку та Івано-Франківську.
Близько 13:00 год. 25.02.2022 року полковник поліції ОСОБА_2 доповів керівництву Національної поліції України про поточний стан ситуації та наявність можливості оточення сил ГУНП в Херсонській області, розташованих у м. Херсон, у зв'язку з чим було погоджено рішення остаточно залишити м. Херсон та передислоковуватися до м. Миколаїв. Вказівку про ймовірність оточення міста та наказ про необхідність проведення евакуації заступником начальника ГУНП в Херсонській області ОСОБА_4 за дорученням начальника ГУНП в Херсонській області ОСОБА_2 було розміщено в групі «Інформування керівників ГУНП» месенджеру «Телеграмм», повторно доведено до відома керівників органів та підрозділів поліції, які на той час, ще не евакуювалися з метою остаточної евакуацію всього особового складу ГУНП в Херсонській області.
Близько 14:30 год. 25.02.2022 року начальник ГУНП в Херсонській області, його заступники, окремі керівники служб ГУНП в Херсонській області разом із підпорядкованим особовим складом у складі колони залишили м. Херсон у напрямку м. Миколаєва.
Відповідно до інформаційних довідок заступників начальника ГУНП в Херсонській області Д. Захарченка за №2679/05/25 від 01.08.2022 року та ОСОБА_5 за №2702/04/25-2022 від 01.08.2022 року наказ про необхідність проведення евакуації начальником ГУНП в Херсонській області ОСОБА_2 було доручено розмістити в групі «Інформування керівників ГУНП» месенджеру «Телеграмм» заступнику начальника ГУНП в Херсонській області Д. Захарченку, яким було повторно доведено до відома керівників органів та підрозділів поліції, які на той час, ще не евакуювалися з метою остаточної евакуацію всього особового складу ГУНП в Херсонській області. Близько 14:30 год. 25.02.2022 начальник ГУНП в Херсонській області, його заступниками, окремими керівниками служб ГУНП в Херсонській області разом із підпорядкованим особовим виконано наказ про евакуацію та у складі колони залишено м. Херсон (аркуші справи 161 оборотна сторона, 162).
Відповідно до протоколу наради керівництва Національної поліції від 22.04.2022 року №9 вирішено 23.04.2022 року видати накази про звільнення зі служби в Національній поліції працівників, які перебувають на окупованих територіях, окрім тих, які виконують спеціальні завдання керівництва ГУНП та військового командування. Рішення про можливість їх поновлення на службі приймати після виходу із тимчасово контрольованих ворогом регіонів або після деокупації зазначених регіонів за результатами перевірок та співбесід зі спеціальними комісіями, сформованими з числа працівників підрозділів внутрішньої безпеки, головної інспекції та кадрового забезпечення (аркуш справи 163).
Листом від 25.07.2022 року № 01-01-66-2708/0/22/346 Херсонська обласна військова адміністрація повідомила начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області про те, що для евакуації співробітників обласної державної адміністрації та сімей територіальних органів і інших структур Херсонської області 24 лютого 2022 було поставлено чотири автобуси до будівлі Херсонської обласної державної адміністрації, а також поїзд на залізничному вокзалі в м. Херсоні. Стосовно інформації про кількість жителів Херсонської області станом на 30 травня 2022 року зазначено, що за даними операторів мобільного зв'язку зазначену територію покинуло 178224 особи (аркуш справи 173).
07.05.2022 року та 10.05.2022 року складено акти про відсутність на службі (робочому місці) працівників, зокрема ОСОБА_1 (аркуш справи 170).
Наказом ГУНП в Херсонській області від 10.05.2022 року №184 «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» було призначено службове розслідування у формі письмового провадження та сформовано дисциплінарну комісію (аркуш справи 155).
Наказом ГУНП в Херсонській області від 10.05.2022 року №185 «Про припинення виплат грошового забезпечення поліцейським» наказано припинити з 10.05.2022 року виплату грошового забезпечення, зокрема, ОСОБА_1 (аркуш справи 163 оборотна сторона).
За результатами службового розслідування за фактом порушення службової дисципліни окремими працівниками служб та підрозділів ГУНП в Херсонській області, що виразилось у невиконанні наказу начальника ГУНП щодо евакуації (передислокації) підпорядкованих підрозділів у визначений безпечний район, а також відсутності деяких працівників поліції без поважних причин на службі, складено та затверджено 31.05.2022 року начальником ГУНП в Херсонській області висновок (аркуші справи 155 оборотна сторона - 159).
На підставі висновку службового розслідування наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області №401 від 31.05.2022 року «Про застосування дисциплінарного стягнення», вирішено за грубе порушення службової дисципліни, невиконання обов'язків поліцейського, вимог ч. 4 ст. 8, п. 1, 2 ч. 1 ст. 18, п. 24 ст. 23, п. 2 ст. 24, ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію», ч. 1 ст. 5 Дисциплінарного статуту Національної поліції, абз. 1, 2 Розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, капітана поліції ОСОБА_1 , старшого інспектора режимно-секретного слідчого управління звільнено зі служби в поліції (аркуш справи 171).
Наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 22.06.2022 року №497 о/с «Про особовий склад», ОСОБА_1 згідно з п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення звільнено зі служби в поліції (аркуш справи 171, оборотна сторона).
При цьому, наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 20.09.2022 року №633 «Про скасування дисциплінарного стягнення» скасовано п. 1 наказу ГУНП від 31.05.2022 року №401 в частині звільнення зі служби в поліції старшого інспектора режимно-секретного сектору СУ ГУНП в Херсонській області капітана поліції ОСОБА_1 (аркуш справи 200).
Наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 21.09.2022 року №797 о/с «Про особовий склад» скасовано наказ Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 22.06.2022 року №497 о/с щодо звільнення зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України капітана поліції ОСОБА_1 та поновлено її на посаді старшого інспектора режимно-секретного сектору слідчого управління з 22 червня 2022 року (аркуш справи 199).
Також, наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 26.09.2022 року №655 «Про поновлення виплат грошового забезпечення поліцейським» поновлено виплату грошового забезпечення з 21.09.2022 року капітану поліції ОСОБА_1 , старшому інспектору режимно-секретного сектору слідчого управління (аркуш справи 217 оборотна сторона).
Позивач вважає, що відповідач протиправно припинив нараховувати та виплачувати йому грошове забезпечення поліцейського за період із 10.05.2022 року по 22.09.2022 року з урахуванням всіх складових, передбачених п. 3 Розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року №260, а також протиправно не виплачує передбачену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткову винагороду в розмірі 30000 грн. щомісячно, у зв'язку із чим звернувся із цим позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно із ст. 2 Закону України «Про Національну поліцію» до основних завдань, які покладені на поліцію віднесено: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Відповідно до п. 1, 2, 6 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до п. 1, 3, 4, 8 розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 року ці Порядок та умови визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських.
Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади (зарахованих у розпорядження) в Національній поліції, та здобувачам ЗВО.
За час відсутності поліцейського на службі без поважних причин грошове забезпечення не виплачується.
Підставою припинення виплати грошового забезпечення поліцейському є наказ керівника (начальника) органу поліції, у якому вказується, за який період припиняється виплата грошового забезпечення.
З матеріалів справи вбачається, що наказом ГУНП в Херсонській області від 24.02.2022 року №87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області у безпечний район» було оголошено евакуацію особового складу, документів та майна ГУНП в Херсонській області в безпечне місце.
При цьому, станом на час прийняття оскаржуваного наказу - 10.05.2022 року ОСОБА_1 не прибула за місцем дислокації ГУНП в Херсонській області, що стало підставою для припинення їй виплати грошового забезпечення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 прибула до ГУНП в Херсонській області 27.08.2022 року та зазначила про те, що станом на 27.08.2022 року нею виконано наказ ГУНП в Херсонській області від 24.02.2022 року №87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області у безпечний район». Вона пройшла перевірки УВБ, УГІ, УКЗ ГУНП, в тому числі із застосуванням поліграфу та має намір та бажання продовжити службу в поліції, брати участь у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.
У зв'язку із тим, що наказ ГУНП в Херсонській області від 24.02.2022 року №87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області у безпечний район», який їй доводився ще 24.02.2022 року, однак виконано лише 27.08.2022 року, а безперешкодна евакуація з м. Херсона була можлива 24.02.2022 року та 25.02.2022 року, позивачу поновлено виплату грошового забезпечення наказом ГУНП в Херсонській області від 26.09.2022 року №655 з 21.09.2022 року.
Таким чином, враховуючи те, що позивачем не було виконано наказу ГУНП в Херсонській області від 24.02.2022 року № 87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області в безпечний район», так і в цілому не виконувались функціональні обов'язки поліцейського в період 10.05.2022 року по 21.09.2022 року, як результат цього відсутність позивача у місці несення служби, що зумовило фактичне невиконання ОСОБА_1 покладених на неї, як на поліцейського, службових обов'язків, підстав для виплати позивачу грошового забезпечення у цей період у ГУНП в Херсонській області не було, тобто оскаржуваний наказ є правомірним та не підлягає скасуванню.
Враховуючи правомірність оскаржуваного наказу, у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення поліцейського за період із 10.05.2022 року по 21.09.2022 року з урахуванням всіх складових, передбачених п. 3 Розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року №260.
Крім того, суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення поліцейського за період із 21.09.2022 року по 22.09.2022 року з урахуванням всіх складових, передбачених п. 3 Розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року №260, оскільки наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 26.09.2022 року №655 «Про поновлення виплат грошового забезпечення поліцейським» ОСОБА_1 поновлено виплату грошового забезпечення з 21.09.2022 року.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачу передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу передбачену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно за період із 24.02.2022 року по 22.09.2022 року суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1, ч. 1 ст. 16 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
За рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168
на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України постановляє: Установити, що на період дії воєнного стану, в тому числі, поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
23.03.2022 року Головою Національної поліції України затверджено «Порядок документального підтвердження (в умовах воєнного стану) безпосередньої участі поліцейських у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, а також підтвердження проведення перебування поліцейських в районах проведення зазначених заходів», додаток до Методичних рекомендацій.
Відповідно до вказаного Порядку для документального підтвердження безпосередньої участі поліцейських Національної поліції України у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, а також для підтвердження перебування поліцейських в районах проведення зазначених заходів можуть використовуватися такі документи (підписані або затверджені керівником органу, підрозділу): наказ; доручення; стройова записка; список особового складу, який залучався до виконання завдань; рапорт, доповідна записка начальника органу, підрозділу Національної поліції України про участь кожного поліцейського (у тому числі з числа оперативно підпорядкованого складу) у виконанні завдань; розрахунок; книга нарядів.
Згідно п.2 розділу І «Методичних рекомендацій щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», додаткова винагорода є окремим тимчасовим видом грошового забезпечення поліцейських, який виплачується на період дії воєнного стану, за період проходження ними служби, зокрема тим, які виконують службові обов'язки за штатними посадами або на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами або на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами та тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії згідно з умовами, передбаченими розділами 2-5 Методичних рекомендацій. Виплата винагород здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби поліцейського де він призначений на штатну посаду на підставі наказів такого органу, установи. Видання наказу здійснюється щомісяця не пізніше 28 числа (до завершення воєнного стану).
Накази про встановлення винагороди поліцейським, які тимчасово зареєстровані та стали на облік згідно з вимогами наказу Національної поліції України від 10 березня 2022 року № 190 «Про деякі питання проходження служби поліцейськими на період дії воєнного стану» чи стосовно яких була відсутня інформація для встановлення винагороди, можуть бути видані після отримання необхідних даних, інформації тощо.
Додаткова винагорода виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі органу.
Поліцейським, на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами або які тимчасово зареєстровані та стали на облік згідно з вимогами наказу Національної поліції України від 10 березня 2022 року № 190 «Про деякі питання проходження служби поліцейськими на період дії воєнного стану», виплата винагороди можлива (з дня виконання обов'язків) за окремим рішенням керівника органу, установи за місцем призначення на штатну посаду поліцейського за умови здійснення реєстрації (постановки на облік за місцем тимчасового перебування) та виконання службових обов'язків, визначених керівником органу, у якому поліцейського було поставлено на облік, що підтверджено цим керівником письмово. Відповідно п.п.1,2,3 розд. 2 Методичних рекомендацій: Додаткова винагорода встановлюється пропорційно та виплачується поліцейським за календарний період проходження служби в розрахунковому місячному періоді з урахуванням умов щодо періодів, які не враховуються до періоду, за який може бути встановлена винагорода згідно з розділом IV цих Методичних рекомендацій.
Додаткова винагорода встановлюється, ураховуючи кількість календарних днів проходження служби, крім періодів, зазначених у пункті 1 розділу IV цих Методичних рекомендацій.
Для оформлення наказу про встановлення додаткової винагороди керівниками структурних або відокремлених підрозділів органу (установи) поліції подаються списки поліцейських з пропорційно обрахованим розміром винагороди, що пропонується до встановлення.
Відповідно до п.3 розд.4 Методичних рекомендацій: Поліцейським, на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами або які тимчасово зареєстровані та стали на облік виплата винагороди можлива (з дня виконання обов'язків) за окремим рішенням керівника органу, установи за місцем призначення на штатну посаду поліцейського за умови здійснення реєстрації (постановки на облік за місцем тимчасового перебування) та виконання службових обов'язків, визначених керівником органу, у якому поліцейського було поставлено на облік, що підтверджено цим керівником письмово.
Виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до ст. 23, 24 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості.
Виконання інших (додаткових) повноважень може бути покладене на поліцію виключно законом.
У разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
Так, наказом ГУНП в Херсонській області від 24.02.2022 року №87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області у безпечний район» з 06:00 год. 24.02.2022 року введено в дію План евакуації (передислокації) ГУНП в Херсонській області та його територіальних підрозділів в безпечний район та визначено основним місцем евакуації Миколаївську область. Додатковими місцями евакуації визначено Кіровоградську, Чернівецьку та Івано-Франківську області.
Також, наказом Національної поліції України від 10.03.2022 року №190 «Про деякі питання проходження служби окремій категорії поліцейських на період дії воєнного стану» поліцейським, які перебувають поза місцем несення служби, крім тих, що виконують службові завдання, наказано протягом однієї доби прибути до найближчого органу поліції для реєстрації та поставлення на облік.
Поліцейським, які не підпадають під перелік осіб, визначених пунктом першим наказу, зобов'язано невідкладно прибути до органу поліції за місцем несення служби.
Згодом, наказом Національної поліції України №239 від 07.04.2022 року «Про деякі питання проходження служби окремій категорії поліцейських на період дії воєнного стану» визнано таким, що втратив чинність наказ Національної поліції України від 10.03.2022 року №190 «Про деякі питання проходження служби окремій категорії поліцейських на період дії воєнного стану» та зобов'язано поліцейських, зокрема, ГУНП в Херсонській області після прибуття до відповідного регіону прибути до найближчого органу поліції для реєстрації та постановки на облік, такі поліцейські зобов'язані стати на облік до територіальних органів поліції за місцем свого перебування (евакуації) та продовжити виконання поставлених керівництвом завдань та своїх обов'язків.
Поліцейських, категорія яких не віднесена до пункту першого наказу, зобов'язано прибути за місцем несення служби 11.04.2022 року.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 прибула до місць дислокації ГУНП в Херсонській області 27.08.2022 року.
При цьому, будь-яких доказів несення позивачем служби, здійснення функцій (обов'язків) поліцейського на окупованій території до 27.08.2022 року позивачем не надано.
Враховуючи те, що у період з 24.02.2022 року по 21.09.2022 року ОСОБА_1 не несла службу в поліції виконуючи службові обов'язки за штатною посадою, не брала безпосередню участь у бойових діях, не забезпечувала здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, була відсутня за місцем дислокації (знаходження евакуації) ГУНП в Херсонській області, а також не перебувала на обліку в інших територіальних органах Національної поліції України, правові підстави для нарахування та виплати додаткової винагороди - відсутні.
Враховуючи правомірність дій відповідача щодо невиплати позивачу передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно, у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу передбачену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно за період із 24.02.2022 року по 22.09.2022 року.
Крім того, ухвалою суду від 21.07.2022 року відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
При цьому, протокольною ухвалою суду від 12.10.2022 року прийнято до розгляду уточнену позовну заяву, в якій позовні вимоги стосуються правомірності невиплати позивачу грошового забезпечення поліцейського, за подачу яких позивач звільнений від сплати судового збору, у зв'язку із чим підстав для стягнення з позивача судового збору за подачу позовної заяви у суду не має.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані та не підлягають задоволенню
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Херсонській області (вул. Лютеранська, буд. 4, м. Херсон, 73000, код ЄДРПОУ 40108782) про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 10.05.2022 року №185 «Про припинення виплати грошового забезпечення поліцейським» в частині припинення виплати грошового забезпечення з 10.05.2022 року старшому інспектору режимно-секретного сектору слідчого управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області капітану поліції Нікітіній Олені Степанівні, зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення поліцейського за період із 10.05.2022 року по 22.09.2022 року з урахуванням всіх складових, передбачених п. 3 Розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року №260, визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачу передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу передбачену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно за період із 24.02.2022 року по 22.09.2022 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.