Справа № 420/16781/22
02 лютого 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду 21 листопада 2022 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, вчинені 19 жовтня 2022 року під час перерахунків пенсії позивача з 01 березня 2022 року та з 01 листопада 2022 року, які полягають у застосуванні обмеження максимального розміру пенсії шляхом неврахування під час цих перерахунків чинних на час їх проведення розмірів підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, а також неврахування збільшення розміру пенсії у зв'язку з її індексацією, проведеною з 01.03.2022 на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, вчинені 19 жовтня 2022 року під час розрахунку доплати до пенсії позивача за період з 01.04.2019 по 31.10.2022 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року у справі № 420/17575/21, які полягають у застосуванні обмеження максимального розміру пенсії, а саме у неврахуванні під час розрахунку доплати збільшення розміру пенсії у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, які відбувалися з 01.07.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021, та з 01.07.2022, а також збільшення розміру пенсії у зв'язку з її індексацією, проведеною з 01.03.2022 на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2022 року пенсії позивачу з урахуванням індексації пенсії, проведеної з 01.03.2022 на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», а також з урахуванням чинного станом на 01.03.2022 розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, без обмеження пенсії максимальним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою з 01 березня 2022 року та перерахованою сумою пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.11.2022 року пенсії позивачу з урахуванням індексації пенсії, проведеної з 01.03.2022 на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», а також з урахуванням чинного станом на 01.11.2022 розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, без обмеження пенсії максимальним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою з 01.11.2022 року та перерахованою сумою пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області внести зміни до розрахунку доплати до пенсії за період з 01.04.2019 по 31.10.2022 від 19 жовтня 2022 року врахувавши у розрахунку доплати до пенсії:
- збільшення розміру пенсії у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, які відбувалися з 01.07.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021, та з 01.07.2022;
- збільшення розміру пенсії у зв'язку з її індексацією, проведеною з 01.03.2022 на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Ухвалою від 28 листопада 2022 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Позов обґрунтовано тим, що позивачу з 15 серпня 2012 року призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.
На виконання рішення суду по справі № 420/17575/21, 19.10.2022 року пенсійним органом було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року, та визначений її фіксований розмір станом на 01.04.2019 року у сумі 26305, 63 грн., яка складається з основного розміру пенсії станом на 01.04.2019 року у сумі 25891. 38 грн., підвищення до пенсії, передбаченого для учасників бойових дій та щомісячної цільової грошової допомоги, передбаченої для учасників бойових дій.
Позивач зазначив, що у такому розмірі пенсія виплачена за листопад 2022 року.
Також позивач зазначив, що 19 жовтня 2022 року відповідачем була проведена індексація пенсії на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 року № 118 в сумі 3624, 79 грн., та за результатами перерахунку розмір пенсії був визначений у сумі 30039,67 грн., проте виплачено лише 26305,63 грн., тобто з обмеженням максимального розміру пенсії її фіксованим розміром, визначеним пенсійним органом станом на 01.04.2019 року.
На думку позивача, відповідач протиправно застосував з 01.03.2022 року та з 01.11.2022 року обмеження пенсії максимальним розміром в сумі 26305, 63 грн.
На думку позивача, таке обмеження пенсії максимальним розміром не відповідає Конституції України та порушує право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення.
Позивач зазначив, що рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було встановлено обмеження пенсії максимальним розміром.
Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення є неконституційними та з 20.12.2016 року втратили чинність.
На обґрунтування позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування під час розрахунку доплати збільшення розміру пенсії у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, які відбувалися з 01.07.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021, та з 01.07.2022 позивач зазначив, що з розрахунку загальної суми недоотриманої з 01.04.2019 по 31.10.2022 вбачається, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року у справі № 420/17575/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області безпідставно та протиправно обмежило нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії за статус учасника бойових дій, зафіксувавши її розмір станом з 01.04.2019 року у постійній величині 374,25 грн.+40 грн. на місяць, без подальшого її перегляду та збільшення протягом 2019, 2020, 2021 року та на 2022 рік - двічі на рік, в залежності від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі Законів України «Про Державний бюджет України», а також Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивач вважаючи протиправними дії відповідача, оскільки предметом розгляду суду не було правомірність нарахування доплат до пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
До суду 14 грудня 2022 року (вхід. № ЕП/30504/22) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечував проти задоволення позову та зазначив, що на виконання постанови КМУ від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01.03.2022 року позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 3624,79 грн., розмір пенсії станом на 01.11.2022 року становить 26305,63 грн.
Крім цього, відповідач зазначив, що оскільки Головним управлінням на підставі рішення суду по справі № 420/17575/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року без обмеження максимального розміру, з урахуванням всіх видів підвищення, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату, тобто 26305,63 грн.
Відповідь на відзив до суду не надходила.
На виконання ухвали суду відповідачем надіслано лист (вхід. №ЕП/36900/22 від 14.12.2022 року), в якому ГУ ПФУ в Одеській області повідомило, що у зв'язку з запровадженням воєнного стану на території України, враховуючи загрозу початку військових дій на території Одеської області та з метою забезпечення захисту інформації в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - Головне управління), Наказом Головного управління від 12.05.2022 №1969, пенсійна справа ОСОБА_1 передана за межі Одеської області, тому надати копію пенсійної справи у Головного управління не має можливості.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_2 від 26.01.2005 року.
Позивач є військовим пенсіонером, якому призначено пенсію за вислугу років з 15.08.2012 року відповідно до Закону №2262, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 від 20.09.2012 року та копією протоколу про призначення пенсії.
Суд встановив, що Одеський окружний адміністративний суд ухвалив рішення від 29 листопада 2021 року по справі № 420/17575/21, яке було залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.07.2022 року, яким адміністративний позов було задоволено частково, а саме: визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у застосуванні обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 під час перерахунку з 01.04.2019 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 року у справі № 420/1659/21 та перерахунку пенсії з 01.10.2021 року, оформленого «перерахунком від 03.09.2021 року»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 року ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 28.10.2020 року № 21-1778зп та на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 року у справі № 420/1659/21, з виплатою різниці між фактично отриманою з 01.04.2019 року та перерахованою сумою пенсії. У задоволенні решти позову відмовити.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України № ВЕБ-15001-Ф-С-22-092922 до відповідача із заявою, у відповідь на яку відповідач листом від 04.11.2022 року № 18222-15805/П-02/8-1500/22 повідомив, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/17575/21 було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року без обмеження максимального розміру, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату, тобто розмір пенсії становить 26305,63 грн.
До цього листа були додані копії перерахунків з 01.04.2019 року, з 01.03.2022 року та з 01.11.2022 року та копія розрахунку на доплату пенсії за рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/17575/21. Дослідивши вказані документи суд встановив таке.
На виконання рішення суду пенсійним органом було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року без обмеження максимальним розміром із зазначенням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад 8870 грн., оклад за військове звання 1480 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% 4657,50 грн., робота з таємн.виробами,носіями,док. 15% 1330,50 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби 100% 15007,50 грн., премія 40% 12538,20 грн. Основний розмір пенсії складає 59% грошового забезпечення у розмірі: 25891,38 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: учасники розмінування у воєнний та повоєнний час учасник бойових дій (ст.6) 374,25 грн., учасник бойових дій 40 грн., підсумок пенсії (з надбавками): 26305,63 грн., розмір пенсії за рішенням суду: 26305,63 грн.
Відповідно до розрахунку на доплату пенсії з квітня 2019 по жовтень 2022 року підлягала виплаті пенсія у розмірі 26305,63 грн. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишило незмінним розмір пенсії в період з квітня 2019 по жовтень 2022 року.
Також суд встановив, що пенсійним органом на підставі масового перерахунку щодо індексації суми пенсії з 01.03.2022 року було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022 року із зазначенням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45%, робота з таємн.виробами,носіями,док. 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби 100%, премія 40%. Основний розмір пенсії складає 59% грошового забезпечення у розмірі: 25891,38 грн., з урахуванням індексації базового ОСНП (25891,38*0, 140) -3624, 79 грн.: 29516,17 грн., з урахуванням видів підвищення або надбавки до пенсії: учасники розмінування у воєнний та повоєнний час учасник бойових дій (ст.6) 383, 50 грн., учасник бойових дій 40 грн., підсумок пенсії (з надбавками): 30039,67 грн., розмір пенсії за рішенням суду: 26305,63 грн.
Також Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було проведено перерахунок пенсії з 01.11.2022 року із зазначенням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45%, робота з таємн.виробами,носіями,док. 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби 100%, премія 40%. Основний розмір пенсії складає 59% грошового забезпечення у розмірі: 25891,38 грн., з урахуванням індексації: 29516,17 грн., з урахуванням видів підвищення або надбавки до пенсії: учасники розмінування у воєнний та повоєнний час учасник бойових дій (ст.6) 506, 75 грн., учасник бойових дій 40 грн., підсумок пенсії (з надбавками): 30062,92 грн., розмір пенсії за рішенням суду: 26305,63 грн.
Таким чином, суд встановив, що відповідно до перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2022 року та станом на 01.11.2022 року позивачу збільшувався розмір пенсії у зв'язку з індексацією та підвищенням розміру надбавки до пенсії як учаснику розмінування у воєнний та повоєнний час учасник бойових дій (ст.6), та підсумок пенсії (з надбавками) та індексацією станом на 01.03.2022 року складає 30039,67 грн., та станом на 01.11.2022 року підсумок пенсії (з надбавками) та індексацією складає 30062,92 грн., однак розмір пенсії виплачувався в сумі 26305,63 грн.
Позивач, не погоджуючись з такими обмеженнями розміру його пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з ч.1ст.2 Закону №2262-ХІІ, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Положення ст. 43 Закону №2262-ХІІ свого часу були доповнені згідно з пп. 4 п. 29 розд. II Закону України від 28.12.2007 №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» новою частиною наступного змісту: «Максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначене положення в цілому було визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008.
В подальшому, відповідно до п. 8 ч. 6 розд. ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ, частину п'яту ст. 43 Закону №2262-ХІІ було викладено у такій редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
Згідно з ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII зі змінами, а саме: ч. 7 ст. 43 вказаного Закону, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, починаючи з 20.12.2016 року ч. 7 ст. 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вважається такою, що відсутня в зазначеному Законі.
Відповідно до Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Тобто, протягом 2017 року ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17 та від 12.03.2019 у справі №522/3049/17.
Також суд встановив, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
З перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2022 року вбачається, що позивачу нарахована індексація базового ОСНП (25891,38*0, 140) в сумі 3624,79 грн.
Також суд встановив, що до складу пенсії позивача входить підвищення пенсії, передбачене для учасників бойових дій частиною 4 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Так, відповідно до ч. 4 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З перерахунку пенсії позивача станом на 01 березня 2022 року та станом на 01 листопада 2022 року вбачається, що позивачу було збільшено розмір підвищення «учасники розмінування у воєнний та повоєнний час учасник бойових дій (ст.6)», відповідно, до 483,50 грн. та до 506,75 грн.. але не було виплачено у належному розмірі.
Суд встановив, що при обмеженні розміру пенсії при здійсненні вказаних перерахунків пенсії відповідач керувався не нормами ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, а нормами ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (в останній чинній редакції).
Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього ж Закону, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).
Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, за змістом норм ст. 2, п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI розміри призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій, зокрема, і належної позивачу пенсії, не можуть перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Оцінюючи надані сторонами докази, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до статті 152 Конституції України, закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Згідно з ст. 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» № 2136-VIII від 13.07.2017 передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідно до ст. 97 Закону України «Про Конституційний Суд України», суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання, а також зобов'язати відповідні державні органи забезпечити контроль за виконанням рішення, додержанням висновку.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, починаючи з 20.12.2016 року ч. 7 ст. 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вважається такою, що відсутня в зазначеному Законі.
Проте, як зазначалось вище, залишається чинною норма ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, яка дублює положення ч. 7 ст. 43 Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та робиться посилання на дію цієї статті, в тому числі на призначені пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІІ.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Верховної Ради України «Про чинність Закону України «Про Рахункову палату», офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 150 Конституції України, а також ч. 2 ст. 70 Закону України «Про Конституційний Суд України» стосовно порядку виконання рішень Конституційного Суду України (справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України) від 14 грудня 2000 року (справа № 1-31/2000) визначено, що рішення КСУ мають пряму дію.
Таким чином, аналіз норм розділу ХІІ Конституції України («Конституційний Суд України») та Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України» дає підстави дійти висновку про те, що рішення Конституційного Суду України має пряму (перспективну) дію в часі і застосовується щодо тих правовідносин, які тривають або виникли після його ухвалення. Якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення рішення КСУ, однак продовжують існувати після його ухвалення, то на них поширюється дія такого рішення КСУ.
Враховуючи наведене, з урахуванням того, що рішення Конституційного Суду від 20.12.2016 № 7-рп/2016 ухвалено пізніше Закону №3668-VI, суд дійшов висновку, що рішення Конституційного Суду від 20.12.2016 № 7-рп/2016 має пряму дію в часі та має застосовуватися до спірних правовідносин, які виникли після його ухвалення.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах належать застосуванню норми ч. 7 ст. 43 Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням рішення Конституційного Суду від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яке має пряму дію, а тому відповідач допустив протиправні дії щодо обмеження позивачу розміру пенсії максимальним розміром з 01.03.2022 року та з 01.11.2022 року при здійсненні перерахунку пенсії.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправні дії щодо обмеження позивачу розміру пенсії максимальним розміром з 01.03.2022 року та з 01.11.2022 року, а тому суд вважає, що позовні вимоги - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, вчинені 19 жовтня 2022 року під час перерахунків пенсії позивача з 01 березня 2022 року та з 01 листопада 2022 року, які полягають у застосуванні обмеження максимального розміру пенсії шляхом неврахування під час цих перерахунків чинних на час їх проведення розмірів підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, а також неврахування збільшення розміру пенсії у зв'язку з її індексацією, проведеною з 01.03.2022 на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» є правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Одеській області щодо обмеження розміру пенсії позивача з 01.03.2022 року та з 01.11.2022 року максимальним розміром.
З огляду на те, що суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про зобов'язання вчинити відповідну виплату та задовольнити їх шляхом - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2022 року та з 01.11.2022 року виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, з урахуванням здійснених виплат.
Стосовно позовних вимог - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, вчинені 19 жовтня 2022 року під час розрахунку доплати до пенсії позивача за період з 01.04.2019 по 31.10.2022 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року у справі № 420/17575/21, які полягають у застосуванні обмеження максимального розміру пенсії, а саме у неврахуванні під час розрахунку доплати збільшення розміру пенсії у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, які відбувалися з 01.07.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021, та з 01.07.2022, а також збільшення розміру пенсії у зв'язку з її індексацією, проведеною з 01.03.2022 на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», суд зазначає, що відповідно до розрахунку на доплату пенсії з квітня 2019 по жовтень 2022 року підлягала виплаті пенсія у розмірі 26305,63 грн.
Таким чином, із вказаного розрахунку можна зробити висновок, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишило незмінним розмір пенсії в період з квітня 2019 по жовтень 2022 року, тобто також було застосовано обмеження пенсії раніше встановленим на підставі рішення суду максимальним розміром.
Як зазначалось вище, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для: загальної оцінки рівня життя в Україні, що є основою для реалізації соціальної політики та розроблення окремих державних соціальних програм; встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України; визначення права на призначення соціальної допомоги; визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров'я, освіти, соціального обслуговування та інших; встановлення величини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян; формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.
При прийнятті законів України про Державний бюджет на кожний рік, визначались прожиткові мінімуми для демографічних груп населення.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлений розмір прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність у 2019, 2020, 2021 та 2022 роках.
Враховуючи наведені положення законодавства підвищення «учасники розмінування у воєнний та повоєнний час учасник бойових дій (ст.6)» у 2019-2022 роках повинно було становити:
- з 01.04.2019 року - 374,25 грн.;
- з 01.07.2019 року - 391,00 грн.;
- з 01.12.2019 року - 409,50 грн.;
- з 01.07.2020 року - 428,00 грн.;
- з 01.12.2020 року - 442,25 грн.;
- з 01.07.2021 року - 463,50 грн.;
- з 01.12.2021 року - 483,50 грн.;
- з 01.07.2022 року - 506,75 грн.
За таких обставин, вже з 01.07.2019 року позивачу мало бути збільшено основний розмір пенсії у зв'язку збільшенням підвищенням пенсії на підставі ч. 4 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ, проте відповідачем протиправно застосовано обмеження розміру пенсії, що підлягало до виплати.
За таких обставин, суд доходить висновку, що ці позовні вимоги є частково правомірними та належать задоволенню шляхом визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування обмеження максимального розміру пенсії з 01.07.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021, та з 01.07.2022, у зв'язку з збільшенням розміру пенсії у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій.
З урахуванням того, що суд дійшов висновку про протиправність вказаних дій відповідача, суд вважає, що належним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.07.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021, та з 01.07.2022, у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, з урахуванням здійснених виплат.
У зв'язку з тим, що перерахунок пенсії позивача був зроблений відповідачем з 01.04.2019 року з урахуванням збільшення розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, у розмірі 25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність станом на 01.12.2018 року, та матеріалами справи достовірно підтверджено, що з 01.03.2022 року позивачу була нарахована індексація відповідно до постанови КМУ № 118, ці позовні вимоги в частині наведених підстав є безпідставними та не належать задоволенню.
Також суд доходить висновку, що слід відмовити у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01 березня 2022 року та з 01 листопада 2022 року з урахуванням індексації та розміру підвищення, передбаченого ч. 4 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій та зобов'язання внести зміни до розрахунку доплати до пенсії за період з 01.04.2019 по 31.10.2022 від 19 жовтня 2022 року врахувавши у розрахунку доплати до пенсії: збільшення розміру пенсії у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, які відбувалися з 01.07.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021, та з 01.07.2022; збільшення розміру пенсії у зв'язку з її індексацією, проведеною з 01.03.2022 на підставі постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», оскільки із перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2022 року та з 01 листопада 2022 року видно, що пенсійним органом був здійснений перерахунок пенсії з урахуванням індексації відповідно до постанови КМУ № 118 та збільшення розміру пенсії у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Але нарахована сума пенсії з індексацію та надбавками була відповідачем протиправна обмежена попередньо встановленим розміром, що визнано судом протиправним.
Щодо внесення змін до розрахунку доплати за період з 01.04.2019 року по 31.10.2022 року, то суд зазначає, що обраного судом способу захисту прав позивача - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.07.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021, та з 01.07.2022, у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, з урахуванням здійснених виплат, є достатньо для відновлення прав позивача, а тому у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
За таких обставин, суд доходить висновку, що відповідачем правильно здійснено перерахунок пенсії позивача, але протиправно обмежено розмір пенсії до виплати. А отже решт позовних вимог є безпідставними та не належать задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову частково не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню частково.
У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, жодні судові витрати не підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать відшкодуванню за рахунок державного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо обмеження розміру пенсії з 01.03.2022 року та з 01.11.2022 року ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити з 01.03.2022 року та з 01.11.2022 року виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, з урахуванням здійснених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо застосування обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.07.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021, та з 01.07.2022, у зв'язку з збільшенням розміру пенсії у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.07.2019, з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.07.2021, з 01.12.2021, та з 01.07.2022, у зв'язку зі збільшеннями розміру підвищення пенсії, передбаченого статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частиною 4 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, з урахуванням здійснених виплат.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко