01 лютого 2023 р. № 400/223/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Гордієнко Т. О., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачів:Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Соборна, 7-а,Кропивницький,Кіровоградська область,25009, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в.Набережна Перемоги, 26(в.Б.Хмельницького,116а),Дніпро,49000, просп. Штатобудівників, 5,Павлоград,Дніпропетровська область,51404 Головного управління Пенсійногог фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 ,
про:визнання протиправним та скасування рішення; зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до суду з позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, про визнання протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 06.10.2022 № 14375002684; визнання протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.11.2022 № 14345002684; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровські області зарахувати до страхового стажу при призначенні пенсії за віком період роботи в радгоспі “Прибій” з 05.03.1984 по 29.07.1999; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву від 10.11.2022 про призначення пенсії за віком з моменту звернення позивача до відповідача та призначити пенсію за віком з дня досягнення пенсійного віку, тобто з 19.10.2022.
Позивачка обґрунтовує позовні вимоги тим, що спірні рішення є необґрунтованими, прийняті із порушенням пропорційності необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), які порушують конституційне право позивачки на отримання пенсії.
Від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшов відзив, в якому він просив відмовити у задоволенні позову, оскільки заяви позивачки відповідно до екстериторіальності розглядались Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і саме вказаними управліннями були прийняті спірні рішення. Тобто, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області не приймало спірні рішення.
Від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надійшов відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що за принципом ектериторіальності ним була розглянута заява позивачки від 28.09.2022 і за результатами розгляду було прийнято рішення від 06.10.2022 № 14375002684 про відмову у призначені пенсії за віком через відсутність необхідного страхового стажу.
Від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровські області відзив на позовну заяву не надходив, ухвала про відкриття провадження у даній справі отримана через особистий кабінет підсистеми “Електронний суд” 16.01.2023 о 19:36 год.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області 28.09.2022 із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон № 1058).
За принципом екстериторіальності заяву позивача системою передано на розгляд Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
За наслідками розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняло рішення від 06.10.2022 № 14375002684, яким відмовлено позивачці в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Підставою для такого висновку стало те, що вік позивачки на момент звернення складає 62 роки 11 місяців 10 днів, страховий стаж становить 8 років 6 місяців 25 днів і відсутні підстави для зарахування періоду роботи з 05.03.1984 по 29.07.1999, оскільки відсутня інформація про реорганізацію КСП “Прибій” в ТОВ агрофірма “Прибій”, уточнюючі чи архівні довідки позивачкою не надані.
10.11.2022 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон № 1058)
За принципом екстериторіальності заяву позивача системою передано на розгляд Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
За наслідками розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняло рішення від 17.11.2022 № 14345002684, яким відмовлено позивачці в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Підставою для такого висновку стало те, що вік позивачки на момент звернення складає 63 роки, страховий стаж становить 8 років 7 місяців 25 днів і відсутні підстави для зарахування періоду роботи з 05.03.1984 по 29.07.1999, оскільки уточнюючі архівні довідки зазначені ініціали ім'я та по-батькові позивачки.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України № 1058-VI передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч.1, 2 ст.24 Закону України № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 62 Закону №1788 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Крім того, відповідно до п.20 цього Порядку, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
Таким чином, надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Аналогічна правова позиція висловнена у постанові Верховного Суду від 21.07.2018 року по справі № 235/1112/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом встановлено, що у трудовій книжці позивачки НОМЕР_1 на першій сторінці зазначене російською мовою прізвище, ім'я та по-батькові - ОСОБА_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , і у записах № 7 - 13 зазначено, що позивачка працювала з 05.03.1984 по 29.07.1999 в радгоспі “Прибій”, який 04.09.1996 був перейменований в КСП “Прибій”.
Отже, у трудовій книжці позивача наявні записи про те, що у спірний період позивачка працювала в в радгоспі “Прибій”.
Позивачкою також, було додано до заяви про призначення пенсії за віком від 10.11.2022 архівну копію наказу № 32-К від 05.03.1984 про прийняття на роботу, архівні довідки від 27.09.2022 із зазначенням заробітної плати позивачки у період з 1984 по 1999. Але, відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не враховано ці архівні довідки та наказ, оскільки в них вказано не повністю ім'я та по батькові позивачки.
Судом досліджено надані позивачкою копії архівних довідок та наказу і встановлено, що в них зазначено не повністю ім'я та по батькові позивачки - ОСОБА_2 , але скорочення збігається з повним прізвищем, ім'ям та по-батькові позивачки російською мовою - ОСОБА_2 , зазначеним у трудовій книжці.
Також, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в цій частині, суд зазначає, що пунктами 1, 2 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка і як вже зазначалось судом вище по тексту, надання додаткових документів на підтвердження трудового стажу передбачено у разі відсутності трудової книжки або якщо записи про періоди роботи містять неправильні чи неточні записи саме про періоди роботи.
Судом вже встановлено наявність записів у трудовій книжці позивача про прийняття її на роботу та звільнення з роботи у спірний період, тобто записами трудової книжки підтверджено період роботи в радгоспі “Прибій” з 05.03.1984 по 29.07.1999.
Крім того, суд зазначає, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть спростовувати наявність трудового стажу та позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист та вирішення питання призначення пенсії.
Отже, є протиправним незарахування відповідачами спірних періодів до страхового стажу позивачки при розгляді її заяв про призначення пенсії, відтак рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 06.10.2022 № 14375002684 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.11.2022 № 14345002684 підлягають скасуванню.
Щодо вимог позивачки про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровські області зарахувати до страхового стажу при призначенні пенсії за віком період роботи в радгоспі “Прибій” з 05.03.1984 по 29.07.1999, повторно розглянути від 10.11.2022 про призначення пенсії за віком з моменту звернення позивача до відповідача та призначити пенсію за віком з дня досягнення пенсійного віку, тобто з 19.10.2022, суд зазначає наступне.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», внесені зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25 листопада 2005 року № 22-1, зокрема, п.4.2 Порядку передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу та п.4.10. передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Заяву позивачки від 10.11.2022 за принципом ектериторіальності розглянуто Головним управління Пенсійного фонду в Дніпропетровські області, але органом, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання позивачки є Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, тому суд використовуючи повноваження передбачені п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України для захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу при призначенні пенсії за віком період роботи в радгоспі “Прибій” з 05.03.1984 по 29.07.1999, повторно розглянути від 10.11.2022 про призначення пенсії за віком.
При цьому, суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині зобов'язання призначити пенсію позивачці, оскільки судом в даному позовному провадженні не досліджувалось наявність чи відсутність у позивачки необхідного страхового стажу, досягнутого віку, тощо для призначення пенсії за віком.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тому позов належить задовольнити.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (Соборна, 7-а,Кропивницький,Кіровоградська область,25009 20632802) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (в.Набережна Перемоги, 26(в.Б.Хмельницького,116а),Дніпро,49000 21910427) Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 06.10.2022 № 14375002684 та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.11.2022 № 14345002684.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) при призначенні пенсії за віком період роботи в радгоспі “Прибій” з 05.03.1984 по 29.07.1999.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 10.11.2022 про призначення пенсії за віком.
5. В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко