Рішення від 01.02.2023 по справі 380/15249/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/15249/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, про зобов'язання вчинити дії,-

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.07.2018;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.07.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час проходження служби в Головному управлінні Національної поліції у Львівській області в період з 07.11.2015 по 31.07.2018 йому не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, виплата якої прямо передбачена Законом України "Про Національну поліцію" та Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Ухвалою від 31.10.2022 суд відкрив спрощене позовне провадження у справі.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому він проти задоволення позову заперечує. Зазначає, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 "Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення" внесено зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, зокрема, доповнено словом "поліцейських". Тому правові підстави для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення поліцейських, у тому числі позивача, виникли лише з листопада 2017 року. Враховуючи, що ОСОБА_1 звільнений зі служби 01.11.2017, то індексація один день листопада йому не нараховувалась та не виплачувалась. Індексація з 02.11.2017 по 31.07.2018 йому не нараховувалась, тому що це час вимушеного прогулу і з фінансуванням за серпень 2018 року на виконання рішення суду йому нараховано заробіток за час вимушеного прогулу.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , з 04.08.2006 проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 проходив службу в поліції.

Наказом начальника ГУ НП у Львівській області, генерала поліції третього рангу Середи В.В., №848 о/с від 31.10.2017 «По особовому складу» старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , слідчого-криміналіста відділу розслідувань злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого управління ГУ НП у Львівській області, з 01.11.2017 звільнено за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII, за власним бажанням.

Вважаючи своє звільнення протиправним та вчиненим під тиском, позивач звернувся з позовом до суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду 19.06.2018 у справі №813/4484/17 позов ОСОБА_1 задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області «По особовому складу» №848о/с від 31.10.2017; поновлено ОСОБА_1 на службі в органах Національної поліції на посаді слідчого криміналіста відділу розслідування злочинів скоєних проти життя і здоров'я особи слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області, з 01.11.2017 року; стягнуто на користь ОСОБА_1 з Головного управління Національної поліції у Львівській області середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 57328 (п'ятдесят сім тисяч триста двадцять вісім) грн. 72 коп., з проведенням необхідних відрахувань відповідно до чинного законодавства.

Наказом т.в.о. начальника ГУ НП у Львівській області, полковника поліції Сабанюка Т.Р., №535о/с від 15.08.2018 «Про виконання рішення суду», поновлено ОСОБА_1 на посаді слідчого криміналіста відділу розслідування злочинів скоєних проти життя і здоров'я особи слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області, з 01.11.2017.

Наказом начальника ГУ НП у Львівській області, генерала поліції третього рангу Середи В.В., №310о/с від 20.05.2019 «По особовому складу» старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , слідчого (за рахунок вакантної посади старшого слідчого) слідчого відділу Сихівського відділу поліції ГУ НП, з 22.05.2019 звільнено за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII, за власним бажанням.

Згідно з інформацією Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції у Львівській області про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення за час служби в ГУ НП у Львівській області ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 30.10.2017 індексація грошового забезпечення не нараховувалась. Додатково зазначено, що на час виплати індексації за листопад 2017 року у грудні 2017 року був звільнений згідно з наказом №848о/с від 31.10.2017.

Позивач, вважаючи що під час проходження служби в поліції йому протиправно не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про Національну поліцію" у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Згідно п. 4 ч. 10 ст. 62 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з ст. 5 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції до внесення змін Законом №911-VIII від 24.12.2015) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції після внесення змін Законом №911-VIII від 24.12.2015) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).

Відповідно до п. 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (у редакції від 15.12.2015 в розмірі 101 відсотка). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з п. 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення).

Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

За таких підстав, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Крім того, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Згідно з п. 2 Порядку №1078 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 внесено зміни до пункту Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, доповнивши абзац п'ятий після слова військовослужбовців словом , поліцейських.

Згідно листа Головного управління Національної поліції у Львівській області від 14.10.2022 №О-3/17/01-2022 індексація грошового забезпечення поліцейських ГУ НП у Львівській області проводиться з листопада 2017 року в межах рекомендованих розмірів грошового забезпечення і підстав для її нарахування за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 немає.

Водночас суд не бере до уваги доводи відповідача щодо того, що нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських здійснюється з листопада 2017 року, тобто після набрання чинності постановою КМУ №782 від 18.10.2017, оскільки індексація грошового забезпечення прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Аналогічна правова позиція викладено Верховним Судом в постанові від 16.07.2020 у справі №2140/1763/18 (адміністративне провадження № К/9901/12469/19).

За таких підстав, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 07.11.2015 по 31.10.2017, а тому, слід зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 31.07.2018, то така задоволенню не підлягає з огляду на те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду 19.06.2018 у справі №813/4484/17 стягнуто на користь ОСОБА_1 з Головного управління Національної поліції у Львівській області середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 57328 (п'ятдесят сім тисяч триста двадцять вісім) грн. 72 коп. І відповідно до розрахункового листа за серпень 2018 року нарахування включали індексацію в сумі 305,90 грн.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Судовий збір стягненню не підлягає у зв'язку зі звільненням позивача від сплати судового збору на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року.

3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, вул. Генерала Григоренка, 3; код ЄДРПОУ 40108833) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Судовий збір не стягувати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців О.Р.