Ухвала від 30.01.2023 по справі 487/446/23

Справа № 487/446/23

Провадження № 2-а/487/32/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.01.2023 року Суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Гаврасієнко В.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

ВСТАНОВИВ:

24.01.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Заводського районного суду м. Миколаєва з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі від 30.11.2022 серії АА00002189, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті, відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, а провадження по справі закрити.

Разом із позовною заявою позивачем подано до суду заяву про поновлення строку звернення до суду. В обґрунтування поданої заяві позивач зазначив що 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України №64/2022 введено в Україні воєнний стан, який триває по теперішній час. Отже, запровадження воєнного стану на певній території є особливими і непереборними обставинами та поважною причиною для поновлення строків. А тому, посилаючись на ведення в м. Миколаєві та Миколаївської області активних бойових дій з лютого 2022 року, що унеможливлювало своєчасне звернення позивача до суду, позивач просив визнати причини пропуску строку поважними, як такі, що об'єктивно є непереборними, не залежать від волевиявлення позивача та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.

Вивчивши позов та додані до нього документи, суд дійшов наступного.

Частиною першою ст. 121 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

В обґрунтування заяви про поновлення строку звернення до суду позивач посилається на те, що запровадження воєнного стану на певній території є особливими та непереборними обставинами та поважною причиною для поновлення строку. А тому, через ведення на території м. Миколаєва та Миколаївської області з лютого 2022 року активних бойових дій, унеможливило своєчасне звернення до суду з вказаними позовом.

Проте, на переконання суду, сам по собі факт введення в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року та продовження його в подальшому не є підставою для поновлення пропущеного строку, встановленого законом для вчинення процесуальної дії.

Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

Європейський суд з прав людини також неодноразово зауважував, що «вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими.* Від судів вимагається вказувати підстави...» (PONOMARYOV v. UKRAINE, № 3236/03, § 41, ЄСПЛ, від 03 квітня 2008 року).

У кожній справі суди мають перевірити наявність підстав для поновлення строку на оскарження, визнати їх виправданими, а також мотивувати свій висновок про наявність поважних причин для поновлення пропущеного процесуального строку. Сама лише вказівка на наявність поважних причин не є належним мотивуванням висновку про поновлення строку і є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

«Питання поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не може бути підставою для поновлення строку на касаційне оскарження, адже такою підставою можуть бути обставини, що"1 виникли внаслідок запровадження воєнного стану і унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.»

До таких висновків дійшов, зокрема, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 29.09.2022 року по справі №140/13772/21.

Введення воєнного стану, безумовно впливає на життєдіяльність в державі в цілому. Але між пропуском процесуального строку і введенням воєнного стану повинен бути безпосередній, прямий причинний зв'язок. При вирішенні питання про поновлення процесуального строку у даній справі судом враховується, зокрема, яким чином військові дії перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до суду з даним позовом, в той час як військовий стан на всій території України введено з 24 лютого 2022 року і триває дотепер, постанова яка є предметом оскаржена, була винесена 30.11.2022, а з позовом ОСОБА_2 звернувся до суду тільки 24.01.2023 року.

Позивачем не зазначено конкретних обставин, які унеможливлювали своєчасне звернення до суду з позовом або підтверджували наявність перешкод для його подачі та не наведено обґрунтованих доводів щодо неможливості протягом розумного строку після 30 листопада 2022 року звернутися до суду з позовом, в тому числі засобами електронного або поштового зв'язку.

Таким чином, доводи, наведені заявником в обґрунтування заяви про поновлення строку на подання позову до суду, не є такими, що свідчать про підтвердження поважних причин пропущення строку для звернення до суду з даною категорії позову. Позивач повинен докладати максимальних зусиль і належної старанності щодо реальної обізнаності з фактами порушення своїх прав, свобод та інтересів, внаслідок притягнення його до адміністративної відповідальності.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно положень ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наведені позивачем підстави поважності причин пропуску строку на звернення до суду не можна вважати поважними, а за такого заява позивача про поновлення строку є необґрунтованим та такою, що не підлягає задоволенню.

Згідно зі ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Враховуючи викладене, суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з наданням позивачеві часу для усунення недоліків.

Керуючись ст.ст. 122, 123, 161, 171, 276 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по накладення адміністративного стягнення залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання ухвали.

Роз'яснити, що якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя В.О. Гаврасієнко